Digor Bayırbağ Yaylası

"Digor Bayırbağ Yaylası"

Kars Digor Bayırbağ Köyü Muhtarı Kazım Budak, yayla yaşamını Kafkas Haber Ajansı’yla paylaştı.

Digor Bayırbağ Yaylası

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Digor Bayırbağ Köyü Muhtarı Kazım Budak, yayla yaşamını Kafkas Haber Ajansı’yla paylaştı.

30 yıllık muhtar Kazım Budak (70), “Bu yayla hayatını atalarımızdan beri, bu yaylalara çıkıyoruz. Biz hayvancılıkla uğraşıyoruz. 30-40 ev çıkıyoruz yaylaya. Bu yaylaların suyu yok. Su sıkıntısı çekiyoruz. Tankerlerle gidip başka köylerden su getiriyoruz. Bu yaylaların Hayatı güzel ama su yok. Sadece su sorunumuz var. Sizden rica ediyoruz bunu tüm medyaya ve televizyonlara duyuralım.” dedi.

30 yıllık muhtarlık görevine devam etmek istediğini belirten Budak, köylülerinin kendisini sevdiğini kendisinin de köyünü ve köylülerini sevdiğini ifade etti.

Muhtar Budak ayrıca, “Yaylada tereyağı, peynir, süt... bunların hepsi mevcut. Benim şu anda 15 büyük hayvanım var. Bütün kışlık ürünlerimizi köyümüzde hazırlayıp getiriyoruz. Artanını da satıyoruz.” ifadesini kullandı.

Muhtarın köyde çok sevildiğini ifade eden Mehmet Budak, “Bizim köyde yabancı kimse yok. Köyümüzde çok fazla göç oldu. Karsta 70 hane var, Digor merkezde 30-35 hane var. 100 haneden fazla İstanbul’a göçtüler. Muhtar da amcamızın oğlu, biz burada dört babanın çocuklarıyız. Onu münasip gördük. Bu bizde bir gelenek gibidir. İki tane rakip kendini belirtti biz hepimiz kınadık. Siz olsanız da size oy vermeyiz dedik çünkü muhtarımızdan razıyız. Köyümüze karı var ama zararı yoktur.  İyi geçiniyoruz muhtarın herhangi bir kaynağı da yoktur. Bir geliri Yok. Başka köylerden yayla satımı ve mera satımı var. Muhtar sadece bir maaşıyla geçiniyor. Masrafları hep kendi cebinden karşılıyor. Halk da zarar görmediği için memnun kalıyor. Rakip çıksa bile biz muhtarımızdan memnun olduğumuzu söylüyoruz. Yayla konusuna gelince de bu yaylalar bize dedelerimizden atalarımızdan kaldı. Devlet bize bu hakkı tanımış. Hayvancılık yapıyoruz, geliyor bu yaylalara bir buçuk iki ay kalıyoruz. Müracaat ettik gölet yapıldı. Bu göletlerin suyu ne kadar sağlıklı ise siz daha iyi bilirsiniz. Burada bir su çıktı. Gerek medya olsun gerek devlet büyükleri, özel idare olsun, kaymakam Valilik olsun siz de bunları dile getirirseniz suyu içilecek hale getirsinler. Ambar gibi birşey de yapılsa en azından herkes gidip suyunu oradan alsın. Bu tankerlerin içindeki su ne kadar sağlıklı olabilir?” diye konuştu.

Muhtarın eşi Aygün Budak da “Şunu dile getireyim. Kadın haklarını istiyoruz. Kadın haklarında da görevlerini yerine getirsinler. Sularımız olsun, yollarımız olsun, bize imkan versinler. Artık bizde rahat bir hayat yaşayalım. Çok zorluk çekiyoruz. Muhtarımızı tüm akrabaları seviyor. Sabah uyandığımızda muhtar kendi görevini yapıyor. Benim görevim de inek sağıyorum, sütü makineye veriyorum, peynir çekiyorum. Kaymak ve yağ yapıyorum.” şeklinde konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226514