Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler

Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler

Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler


DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Kaynak: www.bizevdeyokuz.com/dogu-ekspresi-onemli-bilgiler

KAFKAS HABER AJANSI

Mükemmel bir haftasonu kaçamağı. Hiç yorulmadan, üstelik cebini de yormadan, güzel manzaralara doya doya, günlük rutininden tamamen uzaklaştıran, 62 saatte (Gidiş 24 saat – Dönüş 24 saat – Konaklama 14 saat) tamamlanması mümkün ve bir kaç sinema bileti maliyetinde başka ne var?

Biz kendi gözlemlerimizi yazdık. Başkalarının başka şekilde bu yolculuğu deneyimlemiş olması da mümkün. Eğrisiyle, doğrusuyla aktarıyoruz.
Biz çok çok sevdik. Size de iyi yolculuklar!

Önce genel bilgiler, ardından içerden bilgiler vereceğiz. Özellikle içeriden bilgiler kısmını okumalısınız. Eğik yazılan yerlere dikkat!

Bu yazımızı mümkün olduğu kadar güncel tutuyoruz. Yine de sizin için kritik konuları yolculuğunuzdan önce TCDD’ye danışın deriz.
 

GENEL BİLGİLER

GÜZERGAH VE SAAT

– Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars
– Her gün Ankara’dan 17:58’da Kars’tan 08:10’de kalkıyor. Sayfanın altında başlıca duraklardaki kalkış ve varış saatlerini bulabilirsiniz.
– Yolculuk bir gün sürmekte.

ÖNEMLİ NOT: Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmalarından ötürü arasında Doğu Ekspresi’nin kalkış yeri değişmiş, aslında çalışma 2017 Aralık itibariyle bitecekti ama sitesinde hala trenin Irmak’tan kalktığı yazıyor(Ocak 2018). Bu yüzden TCDD Doğu Ekspresi’nin kalkacağı yere yani Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesine bağlı Irmak beldesine Ankara Gar’ından 17.58’de kalkan otobüs konmuş. Bu otobüs ücreti de tren biletine dahil. Yani 17.58’de Ankara garında otobüs ile yolculuğunuza başlayıp, Irmak’tan da 19.28’de tren yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Kars’a bir sonraki akşam 18.30 da ulaşıyorsunuz.

 

Kars’tan dönüş yolculuğu ise 8.00’da başlıyor. Yine Kars’tan Irmak’a vardığınızda ücretsiz (Bilet ücretinize dahil olan) Ankara otobüsleri sizi bekliyor ve bu otobüsler Irmak’tan Ankara’ya doğru saat 07.00’de kalkıyor. Özetle yolcular açısından Ankara – Irmak arasını TCDD’nin otobüsleri ile gidecek olmak dışında bir değişiklik yok.

VAGONLAR 

4 çeşit vagon var. En yukarıdaki videomuzda vagonları detaylıca anlattık.
– Pulman (Normal koltuklu – vagondaki her sıra da 2 çiftli, 1 tekli koltuk var, yani gayet geniş)
– Örtülü Kuşetli (oda halinde 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz)
– Yataklı (oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var)
– Yemekli (Trenin restaurantı, menüde çorba, ızgaralar, mezeler, atıştırmalıklar, alkolsüz içecekler mevcut.)

Websitesinde kompartmanlı vagon da yazıyor ama bizimkinde yoktu.

DOĞU EKSPRESİ FİYATLARI

(KİŞİ BAŞI TEK YÖN – Ekim 2016)
Pulman : 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL
Yataklı 1 kişi: 116 TL (iki kişilik oda tek kişiye kapanıyor)

Yaş ve meslek indirimleri mevcut: 
-Gidiş-dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonları arasında alıyorsanız %20 indirim. (Örneğin:Ankara-Kars Kars-Ankara gidiş dönüş bileti aldığınızda.)
-13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
-Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
-Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara; Nato’nun askeri görevlilerine %20 indirim.
-12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 
-60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
-65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
-Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
-Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
-7-12 yaş arasındakı çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsizfakat ayrı bir yer istemediğiniz sürece.

Not: Yaşla alakalı indirimlerde yaş hesabı doğum yılı esas alınarak yapılıyor.

Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte. Biletinizi bu bağlantıdan satın alabilir aynı zamanda güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

EVCİL HAYVAN

Evcil hayvan alıyorlar.

KAYAK MERKEZLERİ

Kayak veya snowboard yapanlar için Erciyes (Kayseri), Ergan (Erzincan), Palandöken (Erzurum) ve Sarıkamış’a (Kars) keyifli bir ulaşım imkanı sağlıyor.

Sarıkamış ve Palandöken Kayak Merkezleri izlenimlerimiz için:
SARIKAMIŞ VE PALANDÖKEN KAYAK MERKEZLERİ – ÖNEMLİ BİLGİLER VE KARŞILAŞTIRMA
dogu-treni

 

İÇERİDEN BİLGİLER

İkonik Doğu Ekspresi’ni sonunda yapmış insanlar olarak, denemek isteyenler için biraz şehir efsanelerini aydınlatalım, ne bekleyip/ bekleyemeyeceğinizi paylaşalım dedik:

ZAMANI KISITI OLANLAR İÇİN ROTA ÖNERİSİ 
Cuma:
Ankara’dan saat 18:00’de trene binip ve 24 saat süren yolculuktan sonra Cumartesi akşam Kars’ta inebilirsiniz.
Cumartesi:
Akşam trenden indikten sonra Kars mutfağını deneyimleyebilir ve Kars’taki akşam eğlencelerine gidebilirsiniz. Kars’ta her bütçeye uygun konaklama alternatifi mevcut.
Pazar:
Bu günü de Kars, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü‘nde değerlendirip sonra akşam uçağı ile geri dönebilirsiniz. Ani Harabeleri ve Çıldır için araç kiralamak gerekecektir.

Kars’taki yapılacaklar listemiz için:
KARS’TA NE YAPILIR? – BENZERSİZ 10 KARS DENEYİMİ
NE ZAMAN GİTMELİ
Bizce en güzel vakti kara kış: Ocak & Şubat. O kar manzaraları mükemmel. Ayrıca Sarıkamış’ta kayak ve Çıldır Gölü için de doğru zaman.
Diğer en güzel vakti yemyeşil hali: Mayıs & Haziran. Windows’un açılış fotoğrafında göz alıcı yeşillikte bir bayır vardır ya, Kars ve civarı ona bin basar.

 

TEMİZLİK

Kompartman ve Nevresimler

Dediğimiz gibi Doğu Ekspresi’nde emektar trenler çalışıyor. Haliyle yıpranmış görünüyor. Biz temizliğine güven olmaz diye yanımızda uyku tulumu da getirmiştik. Nitekim, kondüktörün kuşetli ve yataklı vagonlara dağıttığı nevresimler bizi pozitif yönde şaşırttı. Yıkanmış, ütülenmiş ve ardından paketlenmiş nevresimleri naylonundan çıkartana kadar ikna olmamıştık. Paketi açar açmaz odaya mis gibi deterjan kokusu doldu. Şöyle yayıp, lekesiz, yıpranmamış, bembeyaz çarşafı görünce tulumları çantaya geri kaldırdık. Yalnız yastıklar her defasında yıkanmadığından çok parlak değiller. Onlara da tertemiz kılıflar verseler de hassas kişileri çok ikna edemeyebilir.

Tuvaletler

Tuvaletler de temizdi. Yolun sonunda doğru hunharca kullananlar olabiliyor ama insanlara tuvalet adabı öğretmek TCDD’nin görevi değil. Tuvalet kağıdı var ama sonlara doğru kalmayabiliyor.Ancak pulman tuvaletlerinin trafiği çok daha fazla olduğu için, o tarafta biraz temizlik ve trafik sıkıntısı olablir. Kuşetli yada yataklınınkileri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kafeterya

Muhabbeti kurunca Ray Restaurant’ın işlettiği yemek vagonunun mutfağını da görebilme şansımız oldu. O da temizdi. Öte yandan, masa örtüleri “şöyle bir kırıntıları silkelesek yeter” usülü “temizleniyor”. :/

kars-tren

 

KONFOR

Aşağıda kuşetliyi inceliyoruz.

Mahremiyet ve Güvenlik

Bizim kayak malzemeleri çok yer kapladığından biz bütün (kuşetli) kompartımanı kapadık. Bir kompartımanda 4 kuşet var. 2 yetişkin, 2 de çocuk tarifesinden bilet aldık. Sadece ikimiz olduğumuz için kompartımanda çok rahat ve keyifli geçti. Bizim de tavsiyemiz imkanınız varsa, bütün kompartımanı satın almanız yönünde.

ÖNEMLİ: Ayrıca kuşetlide bütün yatakları almazsanız şöyle sinir bozucu bir durum olabiliyor: Siz o kompartımandaki tüm koltuklar boş görünürken, bir kız, bir erkek bilet aldınız diyelim. Sonra 2 bayan da aynı kompartımandan yer aldı. Onlar, o kompartımanda erkek olduğunu bile bile yerlerini almış olsalar da, görevli gelip erkeği sırf erkeklerin olduğu bir kuşete yollayabiliyor. Çift olarak seyahat etmek isterseniz, pulmanda yer varsa oraya gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Kuşetler açılınca arada minik bir boşluk da olsa, baya koyun koyuna yatıyormuş gibi bir hissiyat oluyor. Hem cinsiniz ya da değil, rahatsız olabilirsiniz.  Bilet alırken kuşetinizi seçemiyorsunuz. Sadece koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Kompartımanın yolcuları kendi aralarında karar veriyor.

O yüzden, kuşetlide gidiyorsanız ve başka kompartımanlara postalanmak istemiyorsanız en güzeli kompartmandaki tüm koltukları satın almak.

Kompartmanın perdesini çekince koridorla bir alakanız kalmıyor ama perdenin kenarlarından içerisi biraz görünebiliyor tabi. Kapıyı içeriden kitleyebiliyorsunuz, ama dışarıdan öyle bir imkan yok. Yataklıdan yer aldıysanız da aynı şeyler geçerli.

ekspres-dogu

Valizler

Kompartımanda yanınızda seyahat etmesi gerekiyor, ayrı bir bölüm yok. Kompartmanda da valiz için tasarlanmış bir yer yok. Anca küçük sırt çantalarının sığacağı kadar bir baş üstü rafı var. İsterseniz üst yataklardan birini açıp tüm valizlerinizi buraya yığabilirsiniz. Üst yatak açık olsa bile aşağıdaki koltukta rahatça oturarak seyahat edebiliyorsunuz.

Yataklar

Koltuklar daha sonra ranza yatak oluyor. Bize çok keyifli geldi ama klostrofobisi olanları darlayabilir.

Tabi ki şilte konforunda değilse de rahat uyunuyor. Sert yatak sevenler için birebir.

Sıcaklık

Tren son derede sıcak, öyle ki biz kış günü camları açıp gittik. Her oda panelden kendi ısısını belirliyor. Yazın klimaya ne kadar ihtiyaç duyuluyor ve havalandırma nasıl oluyor, o konuda bir bilgimiz yok.

Yoruculuk

Tren yolculuğu otobüs yada uçak gibi insanı yormuyor. 24 saatlik yolculuktan bütün plajda yatmış gibi dinç ayrıldık.

Ses

Koridorda ses ya da başı boş koşturan çocuk yoktu ama o bizim şansımıza öyle denk gelmiş olabilir. Yine de herkes kendi odasında takıldığı için çok sıkıntı yaşanacağını sanmıyoruz. Ama pulmanda (yani koltuklu) bölümde işin rengi değişiyor.

Elektirik

Odada 1 adet priz var. (Yataklı vagonda 2 priz var. Pulman’da yani koltuklu da priz yok.)

Yataklıda durum şöyle

Yataklı ile kuşetlinin büyüklükleri aynı ama yataklı 2 kişinin konforu için tasarlanmış. Aynı ebattaki alanda 4 yerine 2 koltuk, masa, sıcak suyu olan bir lavabo ve küçük bir buzdolabı var.  Tabi ki daha ferah ve konforlu. Valizlerle de daha rahat.


dogu-ekspresi

 

YEMEK

İstanbul – Ankara Hızlı Treni:
Bir kafeteryası var. Tavuk ve et döner menüsü veriyorlar. Içinde salata, tatlı, bisküvi vs de var. Maalesef seti bozamıyorsunuz, sadece keşkülünü ya da dönerini yemek isteseniz de, 18 TL (Ocak 2015).

Doğu Ekspresi:
Aç ya da tok, yemekler iyi ya da kötü, yanınızda yemek var ya da yok fark etmez. Gecelemeli bir tren yolculuğu kafeteryasında yemek yemeden bitmemeli. O yüzden aşağıda yazacaklarımızın bir önemi yok aslında ????

– Menü
Menüde ızgaralar ve zeytinyağlılar var. Yemek kompartmanının tamamına mutfak kokusu hakim. İçki servisinin devam ediyor olması çok hoş, bir de tepemiz de florasanlar olmasa süper olacak.

– Yanınızda yemek getirin
Siz yine de yanınıza mutlaka yemek alın. Bizim mutfağın elektirik devrelerinde bir problem çıktı ve yemek servisi iptal oldu. Allah’tan biz akşam yemeğimizi yedikten sonra oldu bu olay da aç kalmadık.

– Fiyatlar:
Esnaf lokantası tarifesinden biraz pahalı gibi düşünebilirsiniz.
ÖNEMLİ: Kredi kartı alıyorlar ama internet çoğu yerde çekmediği için almıyorlar gibi düşünebilirsiniz.

– Duraklamalar:
Küçük istasyonlarda max 2-3 dakika bekliyor.Koşup dışardan birşeyler almak riskli olabilir. Büyük şehirlerde daha uzun bekliyor.

– Telefon / İnternet:
WiFi yok. Telefon yolun %90’nı boyunca çekiyor ama 3G bir var, bir yok.

– Trene cağ kebabı siparişi
Sanırız bir fenomen başlattık. ???? Herkes kebapçıyı soruyor.  Biz ilk gidişimizde Gel-Gör’de yemiştik ve çok iyiydi ama son 2 senedir bizi çok hayal kırıklığına uğrattı. Açıkçası biz de yeni yer arıyoruz. Sizin önereceğiniz bir yer olursa lütfen yorumlara yazın. Yeterince çok insan aynı önerirse buraya ekleriz.

tren-yolculugu

 

SERVİS

İstanbul-Ankara Hızlı treni ve Ankara-Kars Doğu Ekspresi arasında baya fark var. Hızlı tren yeni uygulamaya konulduğu için haliyle daha temiz duruyor. Ama yeni bir trenle, emektar bir treni bakımlılık olarak kıyaslamak adil olmayacaktır. O yüzden farkın görüldüğü diğer alanlardan bahsedelim: İstanbul-Ankara Hızlı treninde bir host/hostes elinde araba ile gezip yiyecek-içecek satıyor. Aynı uçaklardaki gibi koltukların üzerinde bir düğme var, basıyorsunuz, hostes gelip siparişinizi alıyor. Kafeterya da var, ancak güvenlik kuralları gereği sıcak içeceklerinizi buradan alıp, kendiniz koltuğunuza götürmeniz yasak. Bir hostes tepsi ile koltuğunuza kadar size eşlik etmek zorunda. Herkes küçük harfler konuşuyor, genel de sessiz. Ankara-Kars trenine geçince kurallar iyi niyet ve empati ile takas oluyor. Snowboard çantalarımızı gören bir görevli bizi müzisyen sanarak ne çaldığımızı sordu. Snowboard çıkınca üzüldü, “Enstrüman olsaydı ben size uzatma getirirdim, çalardınız. Öyle daha güzel geçiyor yol.”

 

KEYFİNİZ İÇİN 

– ÖNEMLİ: Gün batınca manzaralar kaçıyor. O yüzden en iyisi günlerin uzun olduğu, ama karların daha kalkmadığı aylarda bu yolculuğa çıkmak. Mart-Nisan gibi. Ayrıca, doğuda güneş batıda olduğundan 1 saat daha erken kararıyor. Olduğunuz yerdeki gün batımına aldanmayın.
– Bir yönü trenle, öbürünü uçakla yapmak isteyenler sıkça hangi yönü trenle gitmek daha doğru diye soruyor. Ankara – Kars treninde en güzel manzaralar sabah 6.30 gibi başlıyor. Yani buraları gün ışığında görme şansınız oluyor. Kars – Ankara trenindeyse buralardan hava karardıktan sonra geçiyorsunuz. Yani karanlıkta kalıyor. Ama yazın günlerin uzun olduğu Haziran ayında Kars- Ankara treninde de bu manzaraları yakalama şansınız var.
– Müziğinizi, oyununuzu, yemeğinizi, içkinizi alıp gelin. Tuvalet kağıdı da iyi bir fikir.
– En güzel manzaralar sabah erkenden başlıyor. Ama yol boyunca bol bol kar/donmuş akarsu manzarası var.
– Dediğimiz gibi kılıflar temiz olsa da titiz insanları yastıklar rahatsız edebilir.
– Kompartımanın tamamını tutmak isteyebilirsiniz.
– Çöpünüz için mutlaka poşet getirin. Kompartımandaki minik çöpe sığmak imkansız.
– Mümkünse dolunayda yola çıkın çünkü kışın hava 6 gibi karardığından ertesi sabaha kadar manzaralar kaçıyor. Dolunay da gece de manzara izlemek mümkün.
dogu-ekspresi

 

YALNIZ YA DA ÇİFT YA DA GRUP YA DA AİLECE GİTMEK

– Yalnız gitmek: Yalnız Doğu Ekspresi’ne yalnız binmekte biz hiç sakınca görmüyoruz ancak naçizane tavsiyemiz yataklıda gitmeniz olur. En sık aldığımız sorulardan biri yalnız bir kadın olarak gitmek ile ilgili. Yataklıda çok ama çok rahat edersiniz. İki kere düşünmeyin hiç.
Kuşetlide yalnız yada çift olun, aynı sıkıntı söz konusu: Yataklı kompartman sadece size ait, kuşetliyi ise paylaşıyorunuz. Kuşetlide yanınıza kimin oturacağı bir piyango. 26 saat bir odayı paylaşmak için uzun bir zaman. Şansınızı deneyip kuşetlide de yer alabilirsiniz, yada garantici olup yataklıda da gidebilirsiniz. Hatırlatalım, kuşetlide kim nereden bilet almış olursa olsun, uyku vakti geldiğinde kadınlar bir kompartımanda, erkekler başka bir kompartmanda yatacak şekilde dağıtılıyor. Yani kompartmanınızda 3 kişilik kadınlı erkekli bir grup varsa bile, yatarken kadın kadına yada erkek erkeğe olacak şekilde ayarlanıyor.
– Çift olarak gitmek: Yukarıda anlattığımız gibi, kuşetlide uyku vakti gelince sizi ayıracaklardır. Bunun önüne geçmek için  2 seçeneğiniz var: Eşyanız az ise yataklıda yer alırsınız. O zaman sizi ayırmazlar. Eşyanız çoksa (mesela bizde valizlere ek olarak snowboardlar vs vardı) kuşetlideki 4 koltuğu da alın. 2 tanesini kendinize alın. Diğer ikisini çocuk tarifisinden alıp tüm kompartmanı kapatabilirsiniz.
– Grup ya da Ailece gitmek: Kuşetli 4 kişilik. 3 kişi olsanızda yukarıda anlattığımız sebeplerden ötürü mutlaka 4 koltuğu da satın alın. Yoksa, uyumak için aile olsanız dahi sizi kadınlar bi kuşetlide, erkekler diğerinde olmak üzere dağıtacaklardır. Çocuklar Doğu Ekspresi ile seyahat etmeye bayılıyor. Özellikle kuşetlinin ranzalı olması falan çok hoşlarına gidiyor. Çocuklu ailelere de çok tavsiye ederiz. Bebeğiniz varsa, kusetlide ust kusetlerin cikip yere konulabiliyor. Daha güvenli oluyor bebekler için.

dogu-ekspresi-kars-tren

 

DOĞU EKSPRESİ SAATLERİ VE BAŞLICA DURAKLARI

ÖNEMLİ NOT:Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmalarından ötürü Doğu Ekspresi kalkış yeri Irmak. (Kırıkkale, Yahşihan’ın beldesi). Ankara – Irmak arası ise TCCD yolcularını otobüs ile taşıyor. Doğu Ekspresi bilet fiyatına dahil olan bu otobüslerin kalkış yeri yine Ankara Garı. Yani siz biletinizi Ankara – Kars alırsanız yine Ankara garına gidiyorsunuz. Ve oradan otobüse biniyorsunuz. Irmak’ta trene aktarma yapıyorsunuz (Aralık 2017’de çalışmanın biteceği yazıyordu fakat Ocak 2018’de kontrol ettiğimizde trenin hala Irmak’tan kalktığını gördük. Belli bir tarih yazmadığı için bu bilgiyi sitelerinden kontrol etmekte fayda var.).

Ankara Garı – Irmak (TCCD’nin otobüsü ile) Kalkış 17:58

Irmak – Kars İstikameti

Durak Varış Kalkış
Irmak    19:28
Kayseri  00:40  00:48
Sivas  04:06  04:12
Erzincan  10:02  10:07
Erzurum  13:52  13:57
Sarıkamış  17:14  17:16
Kars  18:30

 

Kars – Irmak  İstikameti

Durak Varış Kalkış
Kars 18.30  08:00
Sarıkamış  08:59  09:01
Erzurum  12:21  12:26
Erzincan  16:11  16:16
Sivas  22:02  22:07
Kayseri  01:21  01:26
Irmak   06:38

 Irmak – Ankara Garı  (TCCD’nin otobüsü ile) Kalkış 07:00

 

DOĞU EKSPRESİ’NE BİNMEK İÇİN ÖNCE ANKARA’YA ULAŞMAK İÇİN HIZLI TREN

Malesef Doğu Ekspresi eskisi gibi İstanbul’dan başlamıyor, Ankara tren garından başlıyor. Diğer şehirlerden geliyorsanız bizim önerimiz tren ile direkt gara varmak. İstanbul’dan, Konya’dan, Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren var. Yolda bir sürü başka şehirde de durarak geliyor. Ayrıca, Ankara hızlı trenine binmek için Antalya’dan Konya garına, Bursa’dan Bilecik garına, Karaman’dan Konya’ya otobüs servisi de var. Hızlı tren saatleri, durakları ve fiyatlarını öğrenmek için HIZLI TREN sayfamızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

 

KARS’TA KONAKLAMA

Doğu Ekspesi’nden Kars merkezdeki garda iniyorsunuz. Kars merkezde gara taksiyle 5-10 dakika mesafede konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon seçeneği var.

Kars içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için ????  TIKLAYIN

Doğu Ekspresi’nden Sarıkamış durağında inecekler için de konaklama seçenekleri Sarıkamış Kayak Merkezi etrafında kümelenmiş durumda.

Sarıkamış içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için ????  TIKLAYIN

 

TRENLE BAŞKA NEREYE GİTSEK?

Trenle seyahat olayını sevdiyseniz ve istikameti Avrupa’ya çevirmek isterseniz bir de SOFYA EKSPRESİ yazımıza da bi bakın deriz.

 

441 YORUM

 •  
 •  
 1.  

  Mümine 12 Ocak 2018

  Merhabalar bende bir soru sormak istiyorum istanbuldan karsa gitmek icin tek bilet yerine ilk once istanbul ankara sonra ankara kars bileti almam gerekiyor değil mi tek biletle gidilmiyor galiba

  CEVAPLA
 2.  

  sevcan aydın 8 Ocak 2018

  güncel bilgi olarak sormak ıstedım cağ kebabı siparişini de yasakladıkları bilgisi geldi alkolden sonra dogrumudur acaba???

  CEVAPLA
  •  

   Mehmet 8 Ocak 2018

   Gel gör çağ kebab kazıkçı Yağı dolduruyorlar. Duble istiyorsun. Tek getiriyorlar. Sonra biz içine duble et koyduk diyorlar. Tam dolandırıcı

   CEVAPLA
 3.  

  Tuğba 7 Ocak 2018

  Çok keyifli bir yolculuk olduğu kesin Erzurum’da yaşayan biri olarak Koç cağ kebab salonunu öneririm. Kışın Erzurum’un meşhur közde patatesi kartolu da yemiş olursunuz.

  CEVAPLA
 4.  

  seda 5 Ocak 2018

  Merhaba, kuşetli vagona 4 bilet aldım sizin tavsiyeleriniz üzerine ama 2 kişiyiz diğer biletleri göstermemiz gerekiyor mu yoksa kompartıman zaten bize ait ve arkadaşlarımız gelmedi desek yine de ayırırlar mı? Siz nasıl bir yol izlediniz merak ettik:) şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 8 Ocak 2018

   Merhabalar, diğer biletleri görmek isteyebiliyorlar da istemiyorlar da ama evet arkadaşlarımız gelmedi dediğinizde hiçbir sorun olmuyor. Herhangi bir ayırma olmuyor içiniz rahat olsun ????

   CEVAPLA
 5.  

  irem 3 Ocak 2018

  merhabalar. ben de birkaç soru sormak istiyorum. bayadır bilet arayışı içindeyim ve bulamıyorum. ve en merak ettiğim sorulardan biri karsta konaklamadan dönebilir miyim. biz arkadas grubumuz olarak bu deneyimi yaşamak istiyoruz fakat karsta ya da herhangibir yerde konaklamak istemiyoruz

  CEVAPLA
  •  

   Kenan 5 Ocak 2018

   Trenle tekrar donmek icin konaklamaniz gerekiyor. Yaziyi dikkatlica okuyun lutfen. Donus ertesi sabah. Uçakla donecekseniz sorun yok gibi.

   CEVAPLA
 6.  

  Taylan Özgür Barışık 3 Ocak 2018

  Merhabalar. Bir sorum olacak ve acil olarak cevaplarsanız çok mutlu olurum. Çünkü çok uykusu kaldım ???? Bilet almak istiyorum örtülü kuşetliden fakat malum yer yok. TCDD’yi aradığımızda da biletlerin bir ay önceden çıktığını ve saat gece 12:00’dan sonra çıktığını yazdılar. Bende 2 Şubat için bilgisayar başına geçtim ve saat 4.30 kadar bekledim bilet çıkmadı. sabah kalkıp baktığımıda çıkmıştı ve bitmişti biletler. Saat kaçta çıkıyor bir bilginize var mı? Yada bilet almanın başka bir yolu var mı?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 3 Ocak 2018

   sadece 1 ay öncesinin biletleri çıkıyor

   CEVAPLA
   •  

    Taylan Özgür Barışık 3 Ocak 2018

    Tamam onu biliyorum da saat kaçta biletler satışa çıkıyor onu biliyor musunuz? :-)))

  •  

   nidat. 6 Ocak 2018

   Genelde gece 12 den sonra satışa açıldığı biliniyor ama biz arkadaşlarımla ankara gar a gidip genel müdürlükle görüştük ve sabah 7.00-7.30 arası açtıklarını söylediler.

   CEVAPLA
   •  

    Bora 12 Ocak 2018

    Genelde sabah 07:00 gıbı açılıyor bende 4 uykusuz gecenın sabahında tesadüf aldım o günde 07:45 de açılmıştı

 7.  

  Berkay 2 Ocak 2018

  Merhaba çiftler yataklıda kalması sorun olmuyor dimi?
  Evlilik cüzdanı gerekiyor mu?

  CEVAPLA
 8.  

  Onur 31 Aralık 2017

  Merhaba, Ocak ayı içerisinde kız arkadaşımla Kars Ekspresini deneyimlemek niyetindeyim. Ancak örtülü kuşetlide ve yataklıda hiç yer yok. Pulmanda gitsek rahat edebilir miyiz sizce? Çok mu yoruluruz? Trenin iç aydınlatması uyumamıza müsaade eder mi? Bu sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum.

  CEVAPLA
 9.  

  ZÜBEYDE 28 Aralık 2017

  Merhaba benimde size bir sorum var doğu ekspresiyle kars turu yapmak istiyorum ama zaman kısıtlılığımdan dolayı hiç bir tur programı bana uymuyor.Benm aklımdaki plan perşembe akşam ankaradan karsa tren yolculuğu pazar akşam uçakla istanbula dönüş ama en büyük tereddütüm karsa vardığımda orda bir tur bulup gezilecek yerleri gezebilirmiyim malum hayalimdeki bu plan tur şirketlerinde 2000 tl gibi bir fiyat ama şahsi kendim yapabilsem 1000 tl beni bu konuda bilgilendirimisiniz(BU SIRADA YAZINIZ SÜPER OLMUŞ AKLIMDAKİ TÜM SORULARI CEVAPLADINIZ)

  CEVAPLA
  •  

   sinan 29 Aralık 2017

   Merhaba teşekkürler. Benden mi bahsettiniz bilmiyorum ???? bende Ankara’dan gitmiştim. O kadar yüksek paralar vermenize hiç gerek yok aslında. Bende en başta sizin gibi düşünmüştüm ancak sonradan bilet buldum. Kars’ta da konaklayacak çok güzel bir otel bulmuştum. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa yardımcı olmak isterim.

   CEVAPLA
   •  

    kübra 11 Ocak 2018

    selam nasıl buldun o bileti lütfen bana da bi yol gösterir misin delirdim günlerdir. sabahları üç alarm kurup kalkıyorum bi türlü bulamıyorum ve artık umudumu da kesme başladım

 10.  

  sinan 28 Aralık 2017

  Ankara’dan Kars’a doğu ekspresiyle gittim. Önce Kars’a indiğimde soğuk ama üşütmeyen bir havayla karşılaştım. Bu kadar güzel, bu kadar sade bir havanın olmasına şaşırmıştım. Sonra taksi ile merkeze gittim. Bir şehir bu kadar güzel, bu kadar etkileyici olamaz. Kendimi avrupada gibi hissettim. Özellikle Kars Kalesi, kale eteklerindeki kiliseye, Rus binalarının sanki dün yapılmış gibi dim dik ayakta duruşu, sokaklarının geniş olması beni masal diyarına götürdü. Ayrıca Kars çayının bir gerdan gibi şehri ayırması da ayrıca bir güzellik. Ani Antik Kentinin gök yüzüyle birleşmesi (UNESCO’ya dahil edilmiş olması) bütün güzellikleri pekiştirdi. Daha gidemediğim bir çok yer var. Sarıkamış ,kayak, yeşilçam ormanları, çıldır vs… Ben doyamadım arkadaşlar. Hayatımın en güzel gezilerinden birini yaşadım. Teşekkürler Kars ????

  CEVAPLA
 11.  

  Elif Cansu 26 Aralık 2017

  Iyi gunler,

  Hollanda’da yasiyoruz. Dogu ekspresi trenine biz de annem ile binmek istiyoruz. Ziyaret edilen sehirlerde gezme zamanimiz oluyor mu?
  Detayli bilgi alma imkanimiz var mi? Ayrica Ocak’ta Subat icin bilet bulabilir miyiz?

  Tesekkurler ????

  CEVAPLA
  •  

   Erkan 30 Aralık 2017

   Bilet konusunda tur sirketlerinin onceden kapama durumu oluyor ama siz yinede her sabah 08 de bir ay sonrasi icon acilan trende rezervasyon yada satin alma deneyin. Ayrica unutmayin ki son gune gelince o tur sirketleri sayiyi tutturamayip bileti aciga aliyorlr ve bosaliyo tren ???? ben simdi buldim mesela sabah kalkacam ve vel elini kars :)) cok isteyen herkesin ben gibi gidecegi gun yatakli vagonda bilet bulabilmesi dileğimle.

   CEVAPLA
 12.  

  Cihangün 25 Aralık 2017

  Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Yazılarınızı merakla ve ilgiyle takip ediyorum. Şunu sormak istiyorum. Ankaradan bindiğimizde rota üzerindeki illeri gezme fırsatımız olmuyor anladığım kadarıyla. Direk Kars’a ulaşıyoruz. Yol üzerindeki illerde inip gezmek için bir yol ya da imkan var mı ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Aralık 2017

   Ne yazık ki yok tren istasyonlarda sadece 2 dk Erzurum gibi büyük istasyonlarda ise en fazla 10 dakika kadar duruyor. Başka şehirleri de gezmek isterseiz tekrardan bilet almanız lazım.

   CEVAPLA
   •  

    Cihangün 30 Aralık 2017

    Peki kız arkadaşımla yataklı vagondan bilet alabiliyor muyum? Evlilik cüzdanı soruluyor mu ? Örtülü kuşetli değil. Direk yataklı vagon.

   •  

    Biz Evde Yokuz 30 Aralık 2017

    Nşkah gerekmiyor

 13.  

  onur tan 24 Aralık 2017

  süpersinizzzzzzzzzzzzzzzzzz

  CEVAPLA
 14.  

  Mehmet 24 Aralık 2017

  Merhaba,

  Kars Ankara hattı için manzaralar keyifli olmaz diye duydum doğrumudur ?

  CEVAPLA
 15.  

  Edanur 23 Aralık 2017

  İki kişilik yataklıyı tek kişi kapatıp birde pulmandan arkadaşımız için bilet alsak , daha sonra arkadaşımız gelip bizimle kalsa mesela ,fiyat açısından düşünüyorum

  CEVAPLA
 16.  

  bahar 22 Aralık 2017

  bugün için kuşetlide 4 kişilik yer var şaka gibi ???? ben de azimle ocak ayında gitmek için 3 kişilik yer arıyordum ama yazınızı okuyunca 4 kişilik yer almaya karar verdim. 3 kız arkadaşız ama 4 kişilik kuşetli vagonu kapatırsak daha iyi olacağı kesin. yazınız çok aydınlatıcı teşekkür ederim. Dönüşü sormak istiyorum akşam uçağı bulamadım var mı yoksa ben mi göremedim?

  CEVAPLA
 17.  

  murat 21 Aralık 2017

  Merhaba,
  Biz de yapmayı gitmeyi düşünüyoruz ancak birkaç sorum olacak:

  1. AŞTİ’den gara hangi yollarla ulaşabiliriz?
  2. Kars’ta gardan merkeze taksi dışında ulaşabileceğimiz bir taşıt var mı? (dolmuş vb.)
  3. Kars’ta hediyelik ve meşhur ürünlerini alabileceğimiz bir yer önerebilir misiniz?

  Teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 18.  

  Alaattin 20 Aralık 2017

  Merhabalar ???? ben bir sey merak ediyorum. Yatakli bolume evcil hayvan alinabiliyor mu? Simdiden tesekkurler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 20 Aralık 2017

   Sanırım evet ama emin değiliz. TCDD’ye danışmanız sağlıklı olur

   CEVAPLA
 19.  

  deniz 20 Aralık 2017

  merhaba;
  yazınızı yüz bin kere okumuş olabilirim:) ellerinize, emeğinize sağlık müthiş yardımcı oldu.Çok şükür bizde karar verdik ve 2 çift olarak ocak ayında Kars’a gidiyoruz. Yalnız size bir şey sormak istiyorum çift olarak rahat edemeyeceğimizi düşündüğümüz için iki yataklı vagondan alalım dedik biletleri. Ama bu seferde beraber geçireceğimiz zaman azalacak. Dört kişilik vagonda iki çift olarak rahat edebilir miyiz ne dersiniz? Bu yolculuğu deneyimlemiş olduğunuzdan size sormak istedim..

  CEVAPLA
 20.  

  fatih 20 Aralık 2017

  Çok güzel yazı ellerinize sağlık.

  CEVAPLA
 21.  

  Gökçe 17 Aralık 2017

  Merhaba. Öncelikle HARİKASINIZ. Ve ben nihayet yataklı kompartımanda bilet bulabildim ve ocakta ekspresteyiz. Merak ettiğim konu ise yeni bir cağ kebapçısı bulabildiniz mi ???? daha çok çok gezin ve bize yol gösterin herşey için teşekkürler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 18 Aralık 2017

   Denemedik ama millet Koç’u önermiş

   CEVAPLA
   •  

    necat 7 Ocak 2018

    KOÇ Kebap tan tad alamadık.Şenyurt Kebabını önerdiler

  •  

   Gamze 22 Aralık 2017

   Gökçe Selam,

   12 ocakta biz de gidiyoruz siz ne zaman gidiyorsunuz ?

   CEVAPLA
   •  

    Kadriye 27 Aralık 2017

    Bileti nasıl aldınız?? Bir ay önceden açılıyor ama bulamıyoruz belli bir açılış saati var mı?

 22.  

  hakan 17 Aralık 2017

  Selam Gezginler,
  Paylaşımlarınız için teşekkür etmeyi bir görev olarak görüyorum. Her şey için sağ olun. Yazılarınızı keyifle okuyorum.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 18 Aralık 2017

   Ne tatlısın Hakan
   Dönüp bize yazdığın için çok teşekkürler

   CEVAPLA
 23.  

  Mert 14 Aralık 2017

  Merhaba,iki kisilik vagonda kiz arkadasimla birlikte bilet alsam evlilik olmadigi icin bir sorun cikar mi ? Bunlari dusunur oldukta artik…

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Aralık 2017

   Çıkabilir bu nedenle tüm vagonu yani 4 kişilik yeri de satın alın deriz.

   CEVAPLA
 24.  

  Sıla 12 Aralık 2017

  Pulman’da gitmek istemiyoruz:(((
  Bilet konusunun bir çözümü yok mu?
  Arkadaşım ve eşi Ocak sonu gibi yolculuk yapacaklar ve turla gittikleri için 2 ay önceden biletleri onaylandı. Bu haksızlık değil mi?
  TCDD müşteri hizmetlerine yazdım sanırım cevabı robot sistem veriyor:(( birşey çıkacağını zannetmiyorum.

  CEVAPLA
  •  

   Görkem 12 Aralık 2017

   Merhaba,

   1 Ocak tatil diye bizde 31 Ocak günü yola çıkalım ve çok fazla izin almayalım dedik. Bileti bulmak biraz zor oldu ama Ankara da TCDD deki herkesi aradım. Tavsiyem bir kaç üst düzey kişi ile irtibat kurmak için biraz İnterneti kurcalayın.

   CEVAPLA
   •  

    Sıla 14 Aralık 2017

    Merhaba,
    Öncelikle tavsiyeniz için teşekkür ederim. TCDD genel müdürlüğünü mü aramalıyım? Paylaşmanızda sakınca olmayacaksa tam olarak bölüm ya da kişi olarak kiminle görüştünüz?

   •  

    Biz Evde Yokuz 15 Aralık 2017

    Evey arayıp bilgi alabilirsiniz ama telefondaki kişinin kim olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz ????

   •  

    cihan 19 Aralık 2017

    merhabalar bende bugün öylesine bakarken cumartesi ve pazar için yer buldum 9.vagon anladığım kadarıyla vagon eklediler devamlı bakmak gerekiyor almaya çalıştım dolu gösterdi sayfayı yenileyince yeniden çıktı cumartesi günü nasip olursa gidiyoruz kars’a:)

  •  

   sonerbydgn 13 Aralık 2017

   merhaba 30 aralık cumartesi günü ankaradan doğu ekspresi ile karsa gidiyoruz. yataklı vagon kiraladık fakat 17 kişiyiz şu an yani 3 kişilik boş yerimiz bulunmakta. vagon kiralama ücretinin adımıza düşmesi ve bilet arayan arkadaşlara yardımcı olmak için yazmak istedim. herhangi maddi bir çıkarımız yoktur ???? eger gelmek isteyen olursa, bana ulaşırsa seve seve yardımcı olurum

   CEVAPLA
   •  

    ebrar 14 Aralık 2017

    Merhaba.hala arıyor musunuz gelecek arkadaş

   •  

    Gulden 14 Aralık 2017

    Merhaba, mail adresinizi paylaşabilir misiniz lütfen? Teşekkürler

   •  

    Kübra 15 Aralık 2017

    Merhaba, nasıl iletişime geçebiliriz acaba?

   •  

    Oya kubra 16 Aralık 2017

    Merhaba size nasil ulasabilirim?

   •  

    ilker 20 Aralık 2017

    merhaba bizde ailecek (2+1) 30.12.2017 tarihinde Doğu ekspresinde olacağız. Eğer yataklı vagonda yer varsa bizde yer alabiliriz.

   •  

    sonerbydgn 27 Aralık 2017

    Merhaba tekrar, şu an 20 kişiye ulaştığımızı ve yerimizin kalmadığını adınıza üzülerek bildirmek durumundayım. Görüşmek dileğiyle ????

  •  

   Ömer 18 Aralık 2017

   Tcdd nin uygulamasını indirin telefonunuza gün içinde sık sık kontrol edin
   Genelde ek vagon koyuyorlar. Ben o sekilde yakaladım

   CEVAPLA
 25.  

  Sıla 11 Aralık 2017

  Merhaba,
  21 Şubat’ta Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk için tüm hazırlıklarımızı tamamladık:)) (İst.-Ankara Uçak, Otel, Kars-İst. Uçak) Ancak tren için bilet konusu sorun olacak gibi görünüyor. Özel turlar 2-3 ay öncesinden bilet alabiliyorken bizler bireysel olarak seyahat tarihinden 1 ay önce bilet alma hakkına sahibiz anladığım kadarıyla. Ve şuana kadar ki takiplerime bakarsak yataklı ya da örtülü kuşetlide sanırım bilet bulamayacağız:(( Özel tur firmaları vagonları komple kapatıyormuş. Siz bilet konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?
  24 saatlik yolculuğu Pulman’da yapmak yolun başında motivasyonumuzu düşürecek gibi.

  CEVAPLA
  •  

   Lara 4 Ocak 2018

   Merhaba,
   Biz de aynı şekilde 21 Şubat için iki kişilik yataklı da bilet almak istiyoruz(Ankara-Kars yönüne). Bir çözüm bulabildiniz mi?

   CEVAPLA
 26.  

  Nadir 10 Aralık 2017

  Yazınız için çok teşekkürler.31 Aralık kars-Ankara arasına doğu ekspresine bilet aldık.yılbaşını trende geçirmek istedik ,var mı Yeni yılda trende olan ?

  CEVAPLA
  •  

   Görkem 12 Aralık 2017

   Merhaba,

   Biz varız:) 2 erkek arkadaş yolculuk için yola koyuluyor olacağız ????

   CEVAPLA
 27.  

  ÖNER 5 Aralık 2017

  Merhaba,
  Yataklı vagonlarda biletler çıktığı gibi bitiyor ve nedense hepsi erkek görünüyor.Hangi saatlerde güncelleniyor acaba site,bilet alabilmek için hangi saatleri kovalamalı bilginiz var mı ?

  CEVAPLA
  •  

   Elif 16 Aralık 2017

   Valla ben iş yerinde tcdd sayfasini surekli acik tutum, sayfayi her bos animda yeniledim. Arkadasim da surekli mobil uygulamaya bakti.
   Whats app hattindan tren bileti icin yazisiyordum ve bana doludur mesaji geldi ki,ayni esnada mobil uygulamaya da bakiyorduk ve bir anda kusetlide 20 kisilik yer acti. 8 kisi aldik . Cok kisa surede diger yerlerin de tukendini gorduk.
   Biraz sans ve biraz azimle oluyor bu is galiba.
   Biz de ilk defa dogu ekspresi ile seyahat edecegiz.
   Yemekli vagonla ilgili bilgiler hala guncel mi? Biri buna cevap verirse sevinirim.

   CEVAPLA
 28.  

  Hande 5 Aralık 2017

  Selam,
  Çok güzel bir yazı öncelikle onu belirtmek istiyorum ???? Biz Ocak ayı sonu için plan yapıyoruz eşim ile beraber. Hem ekipmanlarımız olacağı için hem de daha rahat olacağını düşündüğümüzden kuşetli de seyahat etmek istiyoruz. Yazınızda çocuk olarak ekstra bilet alarak tamamını kapatmayı tavsiye ediyorsunuz fakat bu acaba trende sıkıntı olabilecek bir durum mu malum ortada çocuk falan olmadığından :)) Bir açıklama yapmak durumunda kalıyor muyuz? Bir de biletleri internetten alırken diğer iki bilet için de yine kendi isminiz ve TCnizi yazarak mı aldınız?

  CEVAPLA
  •  

   Raxeira 15 Aralık 2017

   Bu konuyla ilgili cevap verebilir misiniz?
   Biz eşimle 4 bileti kardeşlerimizin isim ve tc leri ile aldık. Sonradan düşündüğümüzde yanımızda olmayacaklar ve bileti alırken gişede bize diğer iki koltuğun bileğini almak için kardeşlerimizin kimliklerini sormayacaklar mı?

   CEVAPLA
 29.  

  Ece 3 Aralık 2017

  Merhabalar, öncelikle yazınız çok aydınlatıcı olmuş, ellerinize sağlık ????
  Ben Karstan Çıldıra gitme konusunda bir şey sorucaktım, ben 5 senedir araba kullanıyorum izmirliyim ve uzun yol şöforlüğü yapmış olsam da karda hiç araba kullanmadım. Karstan araba kiralar da Çıldıra gitmeye niyetlenirsek, yollar nasıldır yokuş dağ tepe bozuk yol viraj genel itibariyle sizce zorlanır mıyız yoksa tavsiye eder misiniz?
  Şimdiden teşekkürler ????

  CEVAPLA
 30.  

  Mehmet İşci 2 Aralık 2017

  Kars’ta konaklama için önerebileceğiniz otel veya pansiyon var mı acaba ? Öğrenci bütçesine uygun olması ve güvenilir olması ön koşulu ile ????

  CEVAPLA
 31.  

  Berker 30 Kasım 2017

  Şuan biletler en fazla 9-10 gün sonrasına alınabiliyor sonrası için sefer göstermiyor ama instagramda 1 ay sonrasına alınabilir demiştiniz ben mi yanlış anladım acaba yoksa sistem mi değişti süreyi daha aşağı çektiler. ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 1 Aralık 2017

   Selamlar,
   Trenin güzerhanı ve saatleri ile ilgili değişiklik olacağı için satışı durdurmuşlar

   CEVAPLA
 32.  

  İlayda 29 Kasım 2017

  Hem kalkış varış biletlerini aynı yerden alıp hem de 13-26 yaş arası olunca tren biletine iki %20 indirim mi oluyor yoksa sadece biri mi geçerli, ayrıca yazdığınız fiyatlar %20 indirim harici mi?

  CEVAPLA
 33.  

  Ertuğrul 28 Kasım 2017

  3 Kişiyiz fotoğraf amaçlı gidiyoruz, Kuşet, yatak, pulman hangisini tavsiye edersiniz ?

  CEVAPLA
 34.  

  Selva 20 Kasım 2017

  Merhaba, alkol servisinin devam ettiğini yazmışsınız. Acaba en güncel bilgi nedir? Yasaklar sadece YHT için geçerli diye biliyorum ama emin olamadım.

  CEVAPLA
 35.  

  Kamer Can 19 Kasım 2017

  Merhaba öncelikle yazınızı okumak çok keyli, paylaşımınız için teşekkürler.
  Kız arkadaşımla Aralık sonu Kars yolculuğuna çıkmayı düşünüyoruz ancak almak istediğimiz tarihte sefer yok diyor. O tarihe 1 Aydan fazla olduğu için olabilir diye düşündüm.
  Acaba her geçen gün bilet alınabilecek son tarih 1 gün ileri mi atıyor ? Mesela aralığın 29 u için hangi gün hangi saatte pc başında yataklı vagon kapmak için beklemeliyim ???? ? Yılbaşının da dahil olduğu haftasonuna denk geldiği için biraz endişelendik yer bulma konusunda.
  Şayet yataklı alamasak pek gitmeyi düşünmüyoruZ. Hal böyle oluncada boşuna otel ve uçak biletlerimiz yanmış olacak. Bu konuda bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

  CEVAPLA
 36.  

  Ali 14 Kasım 2017

  Selamlar herkese;

  Geçen perşembe karsa başlayan yolculuğumu dün akşam istanbul’da tamamladım.sizin yazılarınız çok yardımcı oldu çoooooook teşekkür ediyorum.
  Yataklı vagonda seyahat ettik. birkaç öneride bende bulunmak isterim. yataklı vagonda mümkün olduğunca ortalardan yer almak hem tuvalete uzak olmak açısından hemde teker üzerinde olmamak açısından konforlu. Vagon uç taraflarında alafranga ve alaturka tuvalet var. Genellikle temizdi. Sadece yataklı vagon yolcuları kullanbiliyorlar.
  Kompartımanda 3 adet priz var. 1 tanesinde buzdolabının fişi takılı.Mini buzdolabının içinde tcdd nin çubuk, çikolata ve su ikramı var. lavabo mevcut. Kapınızın çektiğiniz anda kendinize ait yaşam alanı oluyor. Anahtarı görevli yolculuk başında teslim ediyor. 2adet küçük havlu, ve terlik veriyorlar. yastık battaniye tertemiz. odanızın derecesini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Tren için rahat kıyafet almanızı öneririm. bileti 1 kişi almanız durumunda fiyat daha yüksek oluyor ve odayı kapatmış oluyorsunuz, başkası odaya gelmiyor. biz ankara – kars gidiş dönüş 2 kişi 346tl ye aldık. yemekli vagon olmuş dandik bir kantin çay, kahve, meşrubat ve birkaç dondurulmuş yiyecekten başka pek birşey yok.biz ankarada döner dürüm yaptırdık akşam yemeği için, sabah kahvaltılık aç bitir salam,peynir, ekmek vs. aldık. yanımıza milyoncularda satılan türk kahvesi makinesi aldık su ısıtcısı(bence en önemli malzeme) olarak kullanıp çay, kahve hazır çorbamızı kendimiz yaptık. Bolca su isteğe göre meyve ve çerez almanız tavsiye olunur.Malumunuz 24 saatlik bir yolculuk bu.Tren Erzurum’a gidişte de dönüşte de öğlen saatlerinde varıyor. Erzurumlu bir ahbabımın tavsiyesiyle yemekler Dadaş Cağ Kebap tan geldi. Gerçekten harikaydı.
  Dönüşte gelirken sadece akşam yemeği için malzeme ihtiyacımız vardı. sabah otelde kahvaltı ettik ve öğlende yine Erzurum’da Cağ yedik. Kars tan aldığımız kaşar, tereyağ, bal ile de akşam öğününü geçirdik. Kars ta alışverişi tavsiye üzerine Taşkın Ticaret’ten yaptık. İlgili ve yardımsever bir esnaf Tarık bey.
  Manzara Divriği den sonra özellikle ilic erzincan pülümür arası çok keyifli. Ankaradan gidişte sabah 7 civarında başlıyor. Dönüşte Kemah civarında hava kararıyor. Gün kazanmak isteyenler dönüşü uçakla yapabilir.

  Dadaş Cağ Kebap :0442 2134090
  Taşkın Ticaret:0474 2120419

  CEVAPLA
 37.  

  Tolga türk 13 Kasım 2017

  Iyi aksamlar benim bi sorum olacak biz 3kisi gitmeyi dusunuyoruz kompartini kapatmak istiyoruz 4kisiyi cocuk olarak alsak tc isteyecekler mi veya iki bileti tek kisi adina alsak herhangi bi sikinti olur mu. Bi de internetten alirsak biletler elimize nasil geçecek tesekkur ederim

  CEVAPLA
 38.  

  Sümer Özvatan 12 Kasım 2017

  Merhaba.
  Yataklı vagonla ilgili olarak, “iki kişilik oda tek kişiye kapanıyor” yazmışsınız.
  Yani, internetten odadaki bir yatak için bilet aldığımda, diğer yatak başka biri için satılmıyor mu? (Tek biletle odada sadece ben mi seyahat edebiliyorum?)

  Saygılarımla.

  CEVAPLA
 39.  

  Enis 11 Kasım 2017

  Aralık ayınınlk haftası tren ile seyehate başlayacağız. yazınızı dikkatlice okudum ve hevesim daha da katlandı. cağ kebabı siparişi için güzel bir yer bulabildiniz mi bunu sormak isterim

  CEVAPLA
 40.  

  sezen 8 Kasım 2017

  Merhaba,
  Öncelikle bu bilgi dolu yazı için çok çok teşekkür ederim.
  Sayenizde erkek arkadaşıma çok güzel bir doğum günü hediyesi olacak ????
  Gidiş ve dönüş biletlerini manzarayı kaçırmamak açısından saat kaç gibi almalıyım sizce?
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  CEVAPLA
 41.  

  Nesrin 6 Kasım 2017

  Sizin yazınızdan da ilham alarak bir değil bir kaç hayalimi gerçekleştirme fırsatı buldum.yalnız başıma İzmit’ten Kars’a bir yolculuk gerçekleştirdim.bu yolculuğu yapmayı düşünenler yolda olmayı seviyorsa hiç tereddüt etmesin derim.bir bayan olarak tek başıma gayet güvenli bir yolculuk geçirmiş oldum.giderken yataklı bölümden aldım biletimi.içinde lavabosu dahi var(namaz kılanlar için şahane bir detay (: ).dönüşte yataklıda yer kalmadığı için örtülü kuşetliden aldım biletimi.bu bölümde iyiydi.(yanınızda tanımadığınız birilerini görme ihtimalini severseniz tabiki.) Vagon görevlileri ilgili ve güler yüzlüydü.kendi yemek sofralarına dahi davet edecek kadar.o kadar deli cesaretiki 3 günlük bir yolculuk.ben Kars’ı daha önce gezdiğim için sadece ve sadece Doğu Ekspresi’nin tadını almak,buna anılarımda yer vermek istedim.Kars’ta bir gece konaklayarak sabahında aynı trenle dönüş yaptım.yorgunluk mu?Kurtalan Ekspresini ne zaman yapsam diye sormaya başladım bile kendime. :)) şahaneydi.teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 8 Kasım 2017

   Yaşasın ????
   Nasıl mutlu oldum bu yoruma. Kurtalan Ekspres ile ilgili yorumlarını bekliyoruz o zamam. .:)

   CEVAPLA
 42.  

  GÜLAY ÇAM 27 Ekim 2017

  Merhabalar,
  Sizi canı gönülden tebrik ediyorum.Muhteşem bir yazı ve tüm kafamdaki soruların cevabı var hatta hayalimdeki notları bile eklemişsiniz.(çag kebabı :)) Süpersiniz.Yazını tesadüf okudum ve 2 kız Kars planını yapmaya başladık.O trene binilip o seyahat yapılacak.
  Çok teşekkür ederim.Süpersiniz.Tüm yazılarınızı okuyorum lütfen devam ediniz.
  Antalyadan Selamlar…
  GÜLAY

  CEVAPLA
 43.  

  Volkan ÖZOĞUL 26 Ekim 2017

  Merhabalar,
  Yazınız için sizlere gerçekten herkes adına teşekkür ediyorum.Bende zamanında Güney Ekspresle İstanbul-Ankara arası gidip geliyordum. O zamanlar kompartman kişi başı fiyat 6,75 TL idi. Yolculuk 10 saat sürüyordu. 6 kişilik kompartmanları 3-4 kişi kapatıp tümünü ödüyorduk.Gerçekten çok güzel bir tecrübe ve aşırı keyifli. Perdeyi çektikten ve kapıyı kitledikten sonra içerde mangal bile yakılacak vaziyete gelebiliyorsunuz. ???? İşin şakası tabi. Benim merak ettiğim olay ,ben kız arkadaşımla yataklı vagonda daha rahat bir seyahat planlıyorum. Fakat evli olmayan çiftlere karşı bir engellemeyle karşılaşanlar olmuş. Böyle bir durum söz konusu değildir herhalde ama başına gelen var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Sağlıcakla kalın.

  CEVAPLA
 44.  

  GezenBilir 9 Eylül 2017

  Merhabalar,
  Muhteşem yazınız için teşekkürler. Eşimle beraber bizde bir takım geziler yapıyoruz.
  Yurtdışı ağırlıklı gezilerimizden sonra nihayet Türkiye geneli için bir gezi planlamaya başladım. Doğu ekspresi yazınızı okurken gayet güzel ve heyecanlı gidiyordu ta ki kuşetlideki çiftleri ayrıma mevzusuna gelinceye kadar . Birden bütün hevesim kaçtı. Avrupada sayısız tren yolculuğu yapmış biri olarak bir kez daha ülkemin bağnaz tutumundan nefret ettim. Bırakın böyle birşeyi yaşamayı buna herhangi bir şekilde şahit bile olmak istemem. Bu sebeple trenle yapmayı düşündüğüm seyahatleri farklı bir yolla denemeye karar verdim.
  Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İyiki varsınız.

  Selamlar.

  CEVAPLA
 45.  

  Celil 7 Eylül 2017

  Merhaba. Yazınızı sonuna kadar okudum çok güzel olmuş teşekkürler, biz de kız arkadaşımla Kasımda gitmeyi düşünüyoruz okuldan dolayı ancak o tarihte gidebiliyoruz. Yataklı almak istiyoruz biletimizi. Ama anlamayadığım yer yataklı odalar 4 kişilik mi? İkimiz olmamız için dördünü de almamız mı gerekiyo? Şimdiden teşekkürler ????

  CEVAPLA
 46.  

  Oğuz Emre 7 Eylül 2017

  Çok aydınlatıcı bir yazıydı, teşekkür ederim.
  Sigara konusunda çok soru gelmiş sizi bıktırmak istemiyorum ama benim de bir sorum olacak.
  Yataklı vagonda tek kompartıman alsam içeride içemez miyim?
  İçersem yakalanır mıyım yani?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 7 Eylül 2017

   Oğuz sigara içme.
   Yakalanma meselesi de değil, diğer yolculara saygı açısından

   CEVAPLA
 47.  

  Başak 5 Eylül 2017

  Öncelikle bu dopdolu yazınız için çok teşekkürler. Yazınızı defalarca okuyup, yanımıza alacağımız eşyaların listesini hazırlayıp, geçtiğimiz kurban bayramında (2017 Eylül ayı başı) bu yolculuğu gerçekleştirdik. Kimse bizim kadar hazırlıklı değildi =D
  Yalnız, zamanımız kısıtlı olduğundan: trenle Kars’a gidiş, 1 gece Kars’ta konaklama, ertesi sabah Ankara’ya trenle dönüş oldu bizimkisi. Kars’ı gezemedik. Fakat, tren ile ilgili güncel bilgiler verip, güzel yazınıza katkıda bulunmak isterim:

  (Yataklı vagonda konakladık)
  • Ankara-Kars Doğu ekspresi Irmak’tan 19:20’de kalktı. Ankara gar dan (eski gar binası önünden) saat 17:00 civarlarında gelen 5-6 servis arabası mevcuttu (yoğunluğa göre rakam değişiyor olabilir). Servis 1 saat sürüyor.
  • Kars varışı rötarlı oldu. Saat 20:00’de vardık.
  • Dönüşte de rötarlıydı. Saat 9:55’te servis ile Ankara garına vardık. İstanbul Hızlı tren bileti alacaklar 11:40 alırsa daha iyi olur. Biz 10:00’da ki trenin kalkışına 1 dakika kala, koşarak yetiştik.
  • Yataklı vagonda: 2 adet yüz havlusu, el sabunu, 1 adet bez terlikte mevcut
  • Yataklı vagonun ön kısmında bulunan alafranga tuvaletin koku sıkıntısı oldu
  • Tuvalet kağıdı hiç eksik olmadı
  • Yataklı vagonun odalarının anahtarları yolculuk başında oda sahiplerine teslim ediliyor. Odalar, hem içerden, hem de dışardan kilitlenebiliyor.
  • Yataklı vagona yabancılar sokulmuyor. Tespit edildiğinde bir an önce çıkarıyorlar.
  • Klima gayet iyi çalıştı. Sıcaklık sıkıntısı olmadı.
  • Kaldığımız ilk odanın elektrik sıkıntısı oldu. Prizler bazen çalıştı, bazen çalışmadı. Dönüşteki odamızda hiç sıkıntı yoktu. Üçlü priz gayet işe yaradı.
  • Yemekli vagonda yemek yiyen görmedik. Yemek vagonuna talep çok azdı. Masalarda örtü, servis vb. bir şey yoktu. Çay 2 tl, kahve 3 tl. Biz yiyeceklerimizi, içeceklerimizi kendimiz getirmiştik. Konserve hazır yemekler ve ufak bir su ısıtıcı çok işe yarıyor.
  • İstanbul Pendik’ten hızlı trene binmek için: Pendik metrosunda indiyseniz, minibüse binip Pendik gara ulaşabilirsiniz. 5-10 dakika sürüyor.
  • Kars Kent Ani otel de konakladık. Hoş karşıladılar ve güler yüzlüydüler. Geç vardığımızdan ve bayram olduğundan saat 20:00 civarı neredeyse tüm dükkanlar kapalıydı. Otel tanıdığı bir dükkan sahibinden Kars kaşarı ayarlayıp, otele getirtti, bize ulaştırdı. Sabah kahvaltı açık büfeydi. Saat tam 7:00 de her şey hazır bizi bekliyordu. Kahvaltımızı rahatça edip gara 15 dakikada yürüyerek ulaştık.

  Yolculuk oldukça keyifli geçti. Dönüşte de yine tren olunca acaba sıkılır mıyız diye düşünmüştük ama doyamamışız. Dönüş te ayrı keyifli oldu. Manzara, hava, trenin hep suyu takip etmesi.. gerçekten çok güzeldi.

  Bilgilendirmeniz için tekrardan teşekkürler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 5 Eylül 2017

   Sana da bu süper bilgiler için çok çok teşekkürler Başak!

   CEVAPLA
  •  

   selma 6 Eylül 2017

   Merhaba
   Uzun zamandır tren yolculuğu yapmak istiyorum, bu yazı çok ama çok işime yaradı, sevgiler saygılar,
   tek kadın, 57 yaş rahat edeceğimi hissettim,

   CEVAPLA
   •  

    Biz Evde Yokuz 6 Eylül 2017

    Rahat edersiniz ???? İyi yolculuklar

 48.  

  ENES ÇELİK 19 Ağustos 2017

  Merhaba
  Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Merak ettiğim konu ise şu; tek başıma seyahat edeceğim ve bisikletimi de götürmek istiyorum bu sebeple eğer yataklı vagondan iki kişilik bilet alsam ama yalnız seyahat etsem problem olur mu ? Görevlilerde niye fazladan yer işgal ediyorsun gibi bir hava olur mu sizce ve en önemlisi bisikletim trende sorun olur mu ?
  Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Ağustos 2017

   Bence mantıklı bir yaklaşım ama bu tip işler biraz da personelin insiyatifine kalıyor. Ben de emin olamadım ama bizim de uzundur hayalimizde Kars’a trenle bisikletlerimizi götürmek var.
   Bize de haber verirsen nasıl gittiğini çok seviniriz.

   CEVAPLA
 49.  

  Berat 16 Ağustos 2017

  4 kişilik kompartmandaki yatakların 4 kişi de yetişkin için mi

  CEVAPLA
 50.  

  Büşra 30 Temmuz 2017

  Merhaba bir sorum olacaktı. Ankara dan direk olarak Kars a gitmeden geçtiğimiz illerde inip ertesi gün binebilme durumu falan oluyor mu ? Erzurum ve Erzincan ı görmek isterim giderken. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA
 51.  

  bozkurt 1 Temmuz 2017

  Benim bir sorum olacak yataklı kompartmanda sadece iki kişi mi kalabiliyorsun ve daha fazla kalabiliyorsansa ücrette bir değişim oluyor mu?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 6 Temmuz 2017

   4 yatak var. Hepsini satın alabilirsiniz 2 kişi kalmak için

   CEVAPLA
  •  

   Baran 17 Temmuz 2017

   Pardon benimde bir sorum olacak ankara dan tatvan’a gitmek istiyorum trenle motorla gidicem kabul ederler mi farklı ücret mi alıyorlar yoksa motor için yer yokmu

   CEVAPLA
 52.  

  ceren 14 Haziran 2017

  Biz arkadaşımla gitmeyi planlıyoruz, uzun süre araştırdık fakat bir bilgiye ulaşamadık. Biz karsa gittikten sonra tekrar direk kars ankara trenine binebiliyor muyuz yoksa geceyi mutlaka karsta mı geçirmemiz gerekiyor ?

  CEVAPLA
  •  

   Selva 20 Kasım 2017

   kars-ankara treni sabah 8de olduğundan dolayı geceyi Karsta geçirmeniz gerekiyor

   CEVAPLA
 53.  

  Işığın içinde 10 Haziran 2017

  Merhaba ben ve kız arkadaşım fotoğrafçılık yapıyoruz böyle bir yolculuk düşünüyoruz , yataklı vagondan bilet alsak sorun çıkarırlar mı diğerlerinde olduğu gibi ayırma durumu vs gibi ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 10 Haziran 2017

   Yazıda bu konu ile ilgili bilgi mevcut

   CEVAPLA
   •  

    Işığın içinde 11 Haziran 2017

    sizin gibi değerli bilgi verici insanlar olduğu için çok şanslıyız kendi adıma teşekkürler

   •  

    Biz Evde Yokuz 11 Haziran 2017

    Nasıl mutlu ettin bizi
    Biz sana teşekkür ederiz

  •  

   HAKAN 24 Ağustos 2017

   Sizden evlilik cüzdanı soracak hallerde yok haklarıda
   Buda benim düşüncem

   CEVAPLA
 54.  

  Sule 10 Haziran 2017

  Merhaba, Haziran sonunda 7 yasinda kizim ile birlikte gidis donus trenle olacak sekilde gitmeyi planliyorum. Yaziniz gercekten ilham verici. Sizin oneriniz ile yatakli vagon tercih edecegim. Yanimizda elektrikli minik ocak alsak cay vb seyler yapilmasina izin veriliyor mu acaba?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 10 Haziran 2017

   Ocak için ne derler bilmiyorum ama su kaynatıcılardan götürmenize karışacaklarını sanmıyorum

   CEVAPLA
 55.  

  metin 29 Mayıs 2017

  2 kişiyiz, 4 kişilik kuşetliyi aldık diyelim, 2 kişiyi çocuk olarak aldık yani. Aynı hattan bilet aldığımız için ve 7 12 yaş arası olduğu için toplamda %70 indirim mi olacak yoksa sadece yaştan ötürü %50 indirim mi olacak?

  CEVAPLA
 56.  

  Sema 26 Mayıs 2017

  Merhaba indirim tariflerinin aynı anda 2 si uygulanabiliyor mu? Yani hem geç indiriminden hem de gidiş-dönüş biletlerini aynı çıkış ve varış istasyonları arasında aldığım için uygulanacak indirimden aynı anda yararlanabiliyor muyum?

  CEVAPLA
 57.  

  Ebru 22 Mayıs 2017

  Merhabalar okadar güzel anlatmışssınızki ???? ailecek 4 kişi seneye şubatta yapmak istıyoruz biletleri ne kadar süre onceden almak gerekıyor acaba

  CEVAPLA
 58.  

  Günes 18 Mayıs 2017

  Merhabalar. Yaziniz cok guzeldi. Benim tek sorum biletleri onceden almamiz mi gerekli. Yani oraya gittigimiz gun icerisinde alsak sorun olur mi?

  CEVAPLA
 59.  

  Soner 16 Mayıs 2017

  Ben ve kız arkadaşım subatta yazinizi okuyup gitmiştik ve oyle güzel geldiki emeğinize teşekkürler:) gittigimizde yollarda 1 2 metre kar vardi ve o soğukta trende sıcacık ve konforlu , huzur sesiyle uyumanin tadı varmı başka biryerde :))

  CEVAPLA
 60.  

  serdar 12 Mayıs 2017

  merhaba ;
  seyahat ile ilgili verdiğiniz bilgiler çok güzel , herşeyi ayrıntılı yazmışsınız.
  benim bir kaç sorum olacak. 26 mayıs için yataklı 2 kişilik yerden bilet aldım. eşim ve 1,5 yaşında oğlumla birlikte gideceğiz. fakat 26 mayıs eşimin doğum günü olduğu ve süpriz bir plan olduğu için onun yolculuk hakkında bilgisi yok şu an . son ana kadar da söylemeyeceğim.
  seyahat planı : istanbuldan ankara ya uçakla geçeceğiz ve oradan da doğu expresine bineceğiz. karstan istanbula dönüşü uçak ile yapacağız.
  dediğim gibi eşimin plandan haberi yok ve eşime son ana kadar nereye gittiğimizi , nerede kalacağımızı , kaç günlük bir plan olduğunu vs gibi hiç bir ayrıntıyı söylemeyeceğim. hepsini uçağa yada trene binerken öğrenebilecek ancak.dolayısıyla bebekle ilgili hazırlıkları komple benim yapmam gerek ???? herhangi eksik bir şey olsunda istemiyorum.
  soru 1 : 1,5 yaşındaki bir bebekle bu seyahati yapmak sizce mantıklı mı ? çok zor olur mu ? Tren çok gürültülü vs oluyor mu ? ( bu soru sormak için biraz geç kaldım gerçi – zira tüm biletleri aldım bile : ) )
  soru 2 : yataklar ne kadar geniş? bir bebek ve bir yetişkin yanyana rahat yatabilir mi? normal tek kişilik yatakta sıkıntısız yatabiliyoruz bebekle ama tren yatakları ne kadar genişliktedir acaba ?
  soru 3: deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak bebek için extra bir tavsiyeniz olur mu ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 12 Mayıs 2017

   Selam Serdar,
   Tüm önerilerimizi Grup ya da Ailece gitmek bölümünde bulabilirsin.
   Çok güzel geçecek

   CEVAPLA
 61.  

  Öznur Topuz 4 Mayıs 2017

  merhaba,

  gidiş-geliş doğu ekspresi ile kars deneyimini dün tamamladım ve size teşekkürü bir borç bilirim:) Tüm önerilerinizi dikkate almaya çalıştım. İki kişiydik, yataklı vagonla gidip geldik. Çok rahat ettik. Ayrıca trene cağ kebabı siparişini de bilmeyen yok sayenizde:) İki kebapcı varmış, biz Çınar’dan söyledik. Trendeki görevli onu tavsiye etti. Hem sıcak geldi, hem de lezzetliydi.

  Boğatepe’yi sizdeki yorumlarda okumuştum. Biraz araştırınca merak ettik. Kesinlikle gidip görmeye değer. Merkezden taksi ile 45 dakika sürüyor. 80TL’ye anlaştık. 2400 m yükseklikte ve kars gravyerinin geleneksel yöntemlerle üretildiği bir köy. Peynir müzesi de var. Burada çevre ve yaşam derneği adında köy halkından oluşan bir dernek kurulmuş. Fransadaki bir dernekle ortak çalışmaları var. Köylü kadınlar fransızca öğrenmişler. Müthiş bir hikaye. Hem dernek başkanlarından biri hem de köy halkından olan Zümran Hanımı bulun, herşeyi anlatıyor. Aynı zamanda kendi üretimlerinden bal, peynir, kantoran yağı, bitkiler gibi farklı ürünler de satın alabiliyorsunuz.

  Bir de taksici bize mevsim olarak ocak-şubat (çünkü heryer bembeyaz oluyormuş) ya da mayıs sonu-haziran gibi karsa gitmeyi tavsiye etti. Henüz bahar tam gelmemişti. 650 çeşit bitki varmış ve mayıs sonu gibi çiçekler açınca etraf çok güzel oluyormuş. Biz nisan sonu gittik, ve henüz tam yeşermemişti bile. Dolayısıyla bu doğuya yaklşatıkça tren manzaralarını da etkiliyor.

  Son olarak sayenizde Salda gölünden haberdar olduk. Şimdi 19 mayıs tatili için bu önerilerinizden yararlanmayı planlıyoruz.

  Tekrar teşekkürler tüm detaylı, enerjik, keyifli paylaşımlarınız için:)

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Mayıs 2017

   Öznur, çooook teşekkürler buraya geri gelip deneyimlerini akatardığın için. Bizim Kars rehberlerimizi okumadan mı gitmiştiniz? Biz ne zaman Kars’a gidlir, nereler gezilir hep anlatmıştık orada. Fiyat bilgisi çok makbüle geçti. Mutlaka Salda ile ilgili de yorumlarınızı bekliyoruz!

   CEVAPLA
 62.  

  gülten 2 Mayıs 2017

  gidermiiyim bilmiyorum ama cok güzel anlatmışsınız tşkler

  CEVAPLA
 63.  

  ziya 28 Nisan 2017

  yazdıklarınızı okuduktan sonra bende yataklı vagondan ankara kars için bir bilet aldım farklı bir deneyim olacak. çok heycanlıyım.siz çok güzel anlatmışsınız. çok teşekkürler

  CEVAPLA
 64.  

  bugra 28 Nisan 2017

  merak ettiğim farklı bir mevzu var hiç trenle yolculuk yapmadım, izolasyon nasıl? trenin yol sesi içeri çok girip kafa şişiriyor mu?

  CEVAPLA
 65.  

  Aslı 24 Nisan 2017

  Selam dünya tatlısı gezginler! Yazdıklarınızı gülümseyerek takip ediyorum. Geçen sonbahar Akyaka tatilimi sizin tavsiyeleriniz ile yapmıştım. Harika geçmişti. Sizi okuyup doğu ekspresi planı yaptım. Dediğiniz gibi Kuşetliyi de kapattım. Seyahatim 29 nisanda. Dün tcdd’den mesaj geldi, seyahat ettiğimiz tarihleri kapsayan 3-4 günlük periodta yol çalışması varmış. Kayseriye kadar servis bırakacakmış. Biraz moralim bozuldu, 6 saat serviste geçecek. Nasıl bir servis onu da bilmiyorum. Sıkış tepiş mi.. gece 1 gibi trene binmiş olacağız. Sizce çok mu yorucu olacak. Sevgilime sürpriz bir yolculuk bu, ertelesem mi tam hakkıyla olmayacak mı diye karalar bağladım. Tavsiyenize ihtiyacım var, sevgiler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Nisan 2017

   Hay Allah, şanssızlığa bak. ????
   Ama bakım çalışmasının sizi nasıl etkilediğini tam anlamadım, Kayseri’den sonra trenle mi götüreceklermiş?

   CEVAPLA
   •  

    Aslı 25 Nisan 2017

    Tren yoluna İlaçlama yapılacakmış. O yüzden Ankara’dan Kayseri’ye kadar olan bütün tren yolculukları servis ile yapılacakmış, 30 Nisan’a kadar.
    Kayseri itibarıyla trene biniliyor. Ne diyorsunuz sizce ertelemeli mi? Siz de Irmak’a kadar servisle gitmiştiniz ama tabii ki o daha makul bir süre idi.

   •  

    Biz Evde Yokuz 26 Nisan 2017

    Ben de emin olamadım. İsterseniz garanti olsun diye Haziran’da gidin?

   •  

    Cagatay örnek 26 Nisan 2017

    Ben de ayni tarihe aldim tcdd otobusleriyle ankaradan kayseri ye kadar goturecek sonrasi tren yolculuguyla devam edecekmis. Sikinti yok ama sadece ankara kayseri arasi otobusle o kadar

  •  

   Seda 26 Nisan 2017

   Merhaba Aslı,
   Biz yolculuğa bugün başladık ve şu an otobüsteyiz. Transfer gayet başarılıydı. Tren bizi Kayseri’de bekliyormuş. Sadece 5-6 saatlik bir otobüs yolculuğu var ve gün batımını trende değil otobüste izliyorsunuz. Bunun dışında her şey yolunda ????

   CEVAPLA
   •  

    Aslı 27 Nisan 2017

    Teşekkür ederim :)) bana moral oldunuz. Sanırım beklenmedik değişiklikleri de yolculuğun içine güzelce dahil etme kabiliyeti, şikayet etmeme ve aksilik sandığımız şeylerin hayatın bir parçası olduğunu fark edip yolculuğa devam etme coşkusu bu durumun özü oldu benim için. Bekle bizi Kars geliyoruuzzz ????

  •  

   Emehmet Akçam 27 Nisan 2017

   Kars’a gittim buğün dönüyorum ani harabeleri için il özel idaresi servis koymuş sabah saat 09 da hareket ediyor ve kişi başı 14 lira ücrete götürüyor taksi 200 lira istemişti bizden özel idarenin bu hizmeti çok güzel ama sosyal medyada yer almıyor

   CEVAPLA
 66.  

  Soner 23 Nisan 2017

  300. yorumu da ben yapayım dedim:)
  İnternette karavanlara bakarken tesadüfen gördüm sayfanızı ve çok beğendim. Neredeyse sırt çantamı alıp ayağımda terliklerle yüreğimin götürdüğü yerlere gideceğim. Doğu Ekspresi’yle ilgili yazınızı okurken aklıma takılan her sorunun cevabını birkaç paragraf aşağıda buldum. Böyle aydınlatıcı yazılarınızın ve gezilerinizin devamını dilerim. Belki bir gün bir tren vagonunda veya bir kamp alanında karşılaşmak ümidiyle hoşçakalın..

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 23 Nisan 2017

   300. Spartalı, aramıza hoşgeldin!
   Biz de çok isteriz bir yerlerde tanışmak. Bazen insanlar tanıyor ama çekinip yanımıza gelmek yerine dün sizi falanca yerde gördüm yazıyor. sen öyle yapma emi? ????

   CEVAPLA
  •  

   ibrahim gencer 23 Temmuz 2017

   ben eşimle beraber 2017 temmuz ayı içerisinde burada anlatılanlara imrenerek kars’a gittik..iki kişilik yataklı kompartımanda seyahat ettik..ancak herşey yukarıda anlatılan gibi harika ve eğlenceli değil..trenle gittiğime bin pişman oldum..
   1- tren yolculuğu 25 saat değil 28 saat sürebiliyor..mutlaka rötar oluyor..
   2-trenin lokantasında yemek yok..çay,kahve ve dondurulmuş fasfut var..fiyatlar da hayli pahalı..zira lokanta yabancı şirketlere satılmış vs..vs..su gibi çay 2 tl..
   3-trenin elektrik ve kliması sık sık bozuluyor..sabah 08.00 de bindiğim trende..klima bozuk olduğundan 38 derece sıcakta gecenin 23.40 na kadar yanarak,terleyerek ve baygınlık geçirerek yolculuk ettik..itiraz ettiğimizde de görevlilerin önümüzdeki durakta tamir ettireceğiz yalanı,burada yapılamadı..ileride yaptıracağız telefon ettik ekip bizi bekliyor yalanları vs vs..tabiki lokanta da klima var..orada oturuyorsunuz ama ..nereye,hangi vakte kadar..lokantada öyle güzel sohbetler de yok..belki birkaç magandanın küfürlü konuşmaları..trende elektirik olmayınca prizler ve buzdolabı da çalışmıyor..yiyeceklerin ve varsa ilaçların vs bozuluyor..neticede çöpe atıyorsun..
   4-tren en ufak köyde bile duruyor..gürültü,düdük sesi ve tren sarsıntısından uyuyamıyorsun..
   5-tuvaletler pislik içerisinde..arıza ve elektrik olmayın ca sular da akmıyor..pis kokular..
   6-yolda ; erzuruma gelmeden telefonla cağ kebebı söylüyorsunuz geliyor..ama sakın istemeyin..lavaş ekmeğe sarıp gönderiyorlar ..iki dürüme 40tl veriyorsunuz ama..ekmek kayış gibi…et ise ancak çiğneyip atıyorsunuz..(reklama kanıp gelgör çağ kebapcısından istemiştim)..yiyemedik,çiğneyemedik attık..
   7-güzel olan tek şey..kars’ın misafir perver ,candan insanları..

   CEVAPLA
 67.  

  canan 14 Nisan 2017

  Merhaba Mayıs ayında bu yolculuğa çıkmak içtiyoruz kardeşimle. Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL yazmışsınız o zaman 192 tl ye kapatabiliyoruz di mi? bir de gidiş dönüş bilet alabiliyor muyuz?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 14 Nisan 2017

   192 tl ye kapatabiliyoruz di mi? Evet
   bir de gidiş dönüş bilet alabiliyor muyuz? evet.

   CEVAPLA
   •  

    Mehmet 18 Nisan 2017

    Merhaba yazınız için teşekkürler biz arkadaşım ile Türkiye de otostop ile bi kaç şehir gezmek istiyoruz da doguekspresi hoşuma gitti şu dönemde Kars a gitmek istemiyoruz acaba guzergahlari nereler orda inip başka şehir gezebilir miyiz ?

   •  

    Biz Evde Yokuz 20 Nisan 2017

    Güzergah bilgisini yazıdan bulabilirsiniz ancak trenden indiğiniz her durakta ayrı bilet almaınz lazım. Yani tek biletle indi bindi yapamazsınız

 68.  

  Bircan 10 Nisan 2017

  Merhabalar biz 5 arkadas gitmeyi planliyoruz kusetli odada kalalim istiyoruz birine normal bilet alacaz. Bileti nerden nasil alabiliriz internetten satisi varmi ve ne zaman aciliyor mayisin 10 unda gidecez bu gun nisanin 10 u baktik internetten sefer bulunamadi diyir seferler ne zaman acilir . Ne zaman nasil almamiz daha iyi olur bize fikir verirseniz iyi olur

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 12 Nisan 2017

   bilet satuşları seferden 15 gün önceden başlıyor. internetten alabilirsiniz

   CEVAPLA
 69.  

  Tolga 9 Nisan 2017

  2 kız ve 1 erkek olarak gitsek, kuşetli’deki 4 koltuğu da satın alınca uyku saatinde ayırma diye birşey yok diye anlıyorum, doğru mudur? ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 10 Nisan 2017

   Evet yok rahat rahat 2 kız 1 erkek kalabilirsiniz aynı vagonda

   CEVAPLA
 70.  

  gökhan 8 Nisan 2017

  merhaba çok keyifli videonuzu youtubda izleyip buraya geldim.bir sorum olacak internet çekme konusunda nekadar sıkıntı yaşarım yol boyunca.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 10 Nisan 2017

   Zaman zaman telefon internetinde kesintiler oluyor tren yolculuğu sırasında fakat vınn gibi bir aygıtla bağlanacaksanız daha az sorun yaşarsınız. Yine de mükemmel değil tabi ki

   CEVAPLA
 71.  

  emre 30 Mart 2017

  selam.
  Kars’tan Ankara’ya 06:38’de varıyor yazıyor sözde. Buna güvenebilir miyim? Ben bu saate göre uçak bileti alma niyetindeyim(esenboğa). Ne kadarlık bir gecikme payı sözkonusu acaba? Tren forumlarından netice alamadım.
  Cevaplasanız da cevaplamasanız da şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 12 Nisan 2017

   Selam, beklenmeyen nedenlerden dolayı programda gecikmeler veya sarkmalar olabiliyor. En sağlıklısı garı arayıp günlük olarak öğrenmen olacaktır. ????

   CEVAPLA
 72.  

  Tansu 25 Mart 2017

  Merhaba
  Ben tek başıma gitmeyi düşünüyorum. Yataklı vagonu tek kişi 116 tl ye nasıl kapatabilirim. Ikinci bileti en fazla %50indirimli alabiliyorum. Bunun hakkinda detayli bilgi verebilir misiniz rica etsem? Şimdiden teşekkür ederim ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 29 Mart 2017

   Sanırım tek kişi bilet alınca zaten kapanıyor size.

   CEVAPLA
   •  

    Drya 1 Nisan 2017

    merhaba erkek arkadaşımla kars a gitmeyi düşünüyoruz kusetli yı kapatmayı düşünüyoruz söylediğiniz gibi. yalnız kapatmak için tam olarak hangi biletleri alacağımı anlayamadım online bakarken. bi fikriniz var sa yazabilir misiniz

   •  

    Biz Evde Yokuz 5 Nisan 2017

    Merhaba, bir kompartımanda 4 kuşet var. Bütün kompartımanı almak için 2 yetişkin, 2 çocuk tarifesinden bilet alabilirsiniz.

 73.  

  Cüneyt 21 Mart 2017

  Muhteşem bir yazı olmuş çok teşekkürler. Size bir şey sormak istiyorum. Biz kompartıman kapatmayı düşünüyoruz. Bir kompartımanda kaç yatak var? ona göre bir fiyat hesabı yapmamız gerekiyor:)

  CEVAPLA
 74.  

  Mr Nobody 17 Mart 2017

  Merhaba,
  Bu harikulade bilgilendirici yazınız içim çok teşekkürler.
  Aklıma takılan tek bir soru var; ben, eşim ve arkadaşı (2 kız bir erkek) gitmek istiyoruz. Sizce hangi vagonu nasıl tercih edelim?
  Bu arada Cağ için sabırsızlanıyorum ????

  CEVAPLA
 75.  

  busraa 15 Mart 2017

  merhaba haziran ayında trenle seyahat etmek nasil olur sizce? asil gitmek istedigimiz yer Van ama kars treniyle gitsek yolculuk cok mu uzun surer.)?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Mart 2017

   Haziran’da da her yer yemyeşil, çok hoş.
   Uzun tabi ki ama yorucu olmuypr

   CEVAPLA
 76.  

  Simge Engelkiran 14 Mart 2017

  Cok bilgilendirici bir yazi. Tesekkurler! Bileti online olarak almak mumkun mu?

  CEVAPLA
 77.  

  melih öztürk 13 Mart 2017

  Harika bir yazı, çok yararlı oldu
  Teşekkürler…
  Melih Öztürk

  CEVAPLA
 78.  

  ikinehir 12 Mart 2017

  Trenden yeni inmis arkadaslarimdan bildiriyorum: yemek vagonunda servis yok. Soguk sandvic goftet falan satiliyor. Alkol satisi da yok. Yaniniza sarmanizi, ickinizi, boreginizi alip binin.

  CEVAPLA
 79.  

  Gökhan 10 Mart 2017

  Hayran kaldım ya süpersiniz… Cağ kebabı fikri harika ve trene yemek söyleyen ilk çiftsiniz sanırım. Hayatın tadı yollarda .. ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 10 Mart 2017

   ilk bizdik ama sonra baya popüler olmuş, her gün 50 sipariş geliyormuş trene. Artık TCDD’nin cağ kebaplı kombine satma vakti geldi bizce ????

   CEVAPLA
 80.  

  Murat 5 Mart 2017

  Sabah 8 evden çıkıyoruz ????

  CEVAPLA
 81.  

  Sequ'nun Seyahatnamesi 3 Mart 2017

  Gerek yazı gerekse Youtube’daki videonuz gayet güzel olmuş. Benim de Doğu Ekspresi seyahatim ve videom için bloguma beklerim.

  CEVAPLA
 82.  

  ferdi yıldız 3 Mart 2017

  süpersiniz… nişanlımla ben erzurumluyuz ama izmirde yaşıyoruz… cağ kebabı engüzel bu şekilde yenilebilir… bunu kesinlikle yapıcağım. teşekkürler

  CEVAPLA
 83.  

  Onur Yurdakul 24 Şubat 2017

  Anlattiklariniz cok kiymetli, cok tesekkurler. Sadece merak ettigim bir konu var. Ince hesaplar yapiyoruz, ne kadar zorlarsak zorlayalim, kisi basi min. 400TL altina inemiyoruz. Bir yanda siz de diyorsunuz ki, ” bir kac sinema bileti fiyatina”…

  Kafamiz cok karisti, biz nerede hata yapiyoruz?:D

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Şubat 2017

   Selamlar
   Yataklıda kişi başı 61 TL veriyorsunuz. 3 sinema bileti eder. 400 TL’ye yaklaşık 2 kompartman kapatırsınız ????

   CEVAPLA
 84.  

  hande 15 Şubat 2017

  merhaba 4 kişi yolculuk yapacağız biletleri almak istıyorum fakat gelicek kişiler değişebılır ama bilet alırken tc numarası istıyor nasıl bir çözüm önerirsiniz

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 20 Şubat 2017

   Sanırım garda yolcu bilgilerini yeniden düzenltebiliyorsunuz ama kesin bilgi değil

   CEVAPLA
  •  

   Murat yurdakul 27 Şubat 2017

   Tren personeli ego sahibi, çok saygısız ve suratsız .. Herkesle senli benli konuşuyorlar..yemek reyonundan peynir doğramak için bıçak istedik şuan müsait değil dediler..fotoğraf çekmek için bazı yerlerde kapı açınca bir dövmedikleri kalıyor..geberip gitmeniz umrumda değil ama açamazsınız falan diye avazı çıktığı kadar bağırıyorlar..fakat tren hareket halindeyken mutfak kısmından kapıyı açıp siyah battal boy çöpü yola kenarına fırlatabiliyorlar ..birçok yasak var..sigara içmek, koltuklu alanda içki içmek, çekirdek yemek , koltukları döndürmek, cam açmak, yemek almadan yemek yerlerinde oturmak ..not :3 ve 4 numaralı vagonların kapılarını görevlilere yakalanmadan açabilirsiniz, bunlar açıldığında ötmüyorlar.. Bu ikisi dışındaki kapılar ötüyor hemen tepenize üşüşüyorlar..

   CEVAPLA
 85.  

  Utkan 14 Şubat 2017

  Merhaba, yazınız çok aydınlatıcı teşekkürler.
  Çift olarak bu yolculukta yer almak istiyoruz.
  Ancak Örtülü kuşetli bilet satın almak için internet üzerinden işlem yaptığımda 2 erkek veya 2 kadın olarak tercih yaptırıyor.
  1 kadın 1 erkek olarak seçim yapamıyorum
  “Cinsiyet uygunluğu olan kompartımandan seçim yapın” uyarısı veriyor.
  (2 çocuk ile 4 koltuğu da satın alacağız, ancak 1 kadın 1 erkek cinsiyet seçimine izin vermiyor)

  2 cinsiyeti de aynı mı işaretlememiz gerek,

  Teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 20 Şubat 2017

   Doğru anladıysam eğer sizin baktığınız kompartmanlarda başkası önceden bilet almış. Onların da cinsiyetine göre kompartmanda yer seçmeye mecbur kalmışsınız.
   Bomboş bir kompartman bulup tüm koltukları kapatırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

   CEVAPLA
 86.  

  Ersin 14 Şubat 2017

  2010 yılında arkadaşımla doğu expresinde seyahat etmiştik .Karstan Ankara’ya kadar şansızlık yakamizi bırakmamıştı prizimiz çalışmıyordu çalışanlar çok suratsız ve kaba hizmet sıfır temizlik iyi ray restronta yemek yemeyi tavsiye etmem yemekler kötü dgl; ama iyi olmadığıda gerçek . Fiyatı söylemek bile istemiyorum uçakta bile daha ucuz bence .2010 biranın fiyatı 7 TL idi .bir köfte menü 19 TL ödemiştik kişi başı . Şarkışla trende sorun yaşadık yolculuğumuz 2 saat uzadı. Bu arada Kars’ta güzel oteller zinciri var ama daha ucuz bir yer ariyorsaniZ .Bence garda sabahlayin .Oteller çok pis ücretli tuvaletler bile Kars’ta pislik içinde gezilecek pek biyeri yok kale dışında sokaklarda heykeller var. Ancak çok geri kalmış bir şehir Kars kaşarı ve kurumuş kaz eti almıştık selimden köylüleri çok güzel insanlar . Halkı iyi diyebilirim yardım sever ve güler yüzlü ama yabancı olduğunuzu anladıkları için esnaflar biraz abartiyorlar yemek kültürü kaz etinden başka farklı bisi görmedim oda heryerde yok zaten banklar caddesi biraz hareketli MADO ve farklı birkaç cafe var ama bence yeterli değil herneyse bence gezmek ve tatil yapmak istiyorsanız ığdır bence Karstan daha güzel minibüslerle seyahat edebilirsiniz . Pasaportunuzda yanınıza alın nahcivana gecin bence ????

  CEVAPLA
 87.  

  Alp 12 Şubat 2017

  Selamlar. Yazınızı büyük keyifle okudum, çok yararlı bir rehber oluşturmuşsunuz. Benim sorum şu: 4 arkadaş (2 erkek 2 kadın) şeklinde kuşetli kompartmandan bilet aldığımızda sorun yaşar mıyız acaba? Bilginiz var ise paylaşırsanız çok sevinirim. Görüşmek üzere.

  CEVAPLA
 88.  

  Fuat 9 Şubat 2017

  Merhaba,
  15/02/2017 uçakla Karsa gidiş, 17/02/2017 sabahı trenle dönüş ayarladım. Fakat Kars’ın içinde çıldır ve ani harabeleri için günübirlik tur düzenleyen bir acente bulamadım. Hakikaten Kars içinde yokmu? Veya araç kiralama dışında nasıl gidebiliriz Çıldır gölü ve diğer yerlere?
  Bu konuda bilginizi rica ediyorum.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 9 Şubat 2017

   Otelinizin resepsiyonuna danışırsanız ayarlarlar ????

   CEVAPLA
   •  

    Fuat 10 Şubat 2017

    Bende öyle umuyordum ama teyid etmek için aradım. Etrafınızda tur acentası var mı diye yok dediler. Hani biz ayarlarız yada şurda tur acentası var demediler:s

 89.  

  ELİF 3 Şubat 2017

  Merhabalar. öncelikle yazınız muhteşem olmuş çok bilgilendirici.emeğinize sağlık.
  biz eşimle böyle bir yolculuk düşünüyoruz ben tam bir tren yolculuğu olsun istiyorum ama astımım olduğu için çok dar sıkışık alanlarda nefes alamıyorum maalesef. eşimle odamızı paylaşmadan yolculuk etmek istiyorum hangisini seçmeliyim. birde izmirden ankaraya gideceğiz ilk sanırım ordan başlayacak yolculuğumuz değil mi.
  uzun oldu ama teşekkürler şimdiden ????

  CEVAPLA
 90.  

  elif 2 Şubat 2017

  merhaba kuşetli de 2 tam 2 çocuk bileti aldığınızı söylemişsiniz bilet kontrolü yapılırken 2 çocuk olmadığını gördüklerinde bu bir problem olur mu acaba?

  CEVAPLA
 91.  

  Alp 1 Şubat 2017

  Merhabalar yazinizi buyuk bir keyifle okudum. Cok bilgilendirici ve ozendirici bir yazi olmus. Ben de kiz arkadasimla karsa gitmeyi dusunuyorum. Bilet bulabirsek yatakli vagondan iki kisi veya kusetli vagonu komple kapatmayi dusunuyoruz. Ama bir tavaiye almak istiyorum. Yatakli vagonda sanki direk uyuma alani var gibi oturup karailikli sohbet edebilecegin veya bisiler yiyip icecegin bir ortam yok gibi. Kusetli daha butik tam tren havasinda yatakli kadar rahat olmasa da. Siz hangisini onerirsiniz?

  CEVAPLA
 92.  

  Berk Yılcan 31 Ocak 2017

  Çok faydalı bir paylaşım tren yolculuğuna çok heveslerini ve en kısa zamanda çıkmayı düşünüyorum sayenizde. Bir şey sormak istiyorum yazinizda göremedim. Yataklı veya kusetli odalarda kamera bulunuyor mu güvenlik gerekçesiyle falan. Yoksa tam bir mahremiyet ortamı mı var? Teşekkürler.

  CEVAPLA
 93.  

  Ayse 24 Ocak 2017

  Merhaba iki kisilik yataklilarla kusetlilerdeki yatak boyutlari nasil acaba? Videoda kusetliler bayagi kucuk gorunuyor. Iki kisiliklerde yataklar cift kisilik mi? Tesekkurler simdiden.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 24 Ocak 2017

   evet çift kişilik ama aslında 1,5 kişilik gibi daha çok

   CEVAPLA
   •  

    Volkan 25 Ocak 2017

    Paylaşımınız gerçekten mükemmel. Ancak son zamanlarda herkesin paylaşmış olduğu gibi özellikle yataklıda bulmak imkansız birşey merak ediyorum, biz çift olarak gitmeyi düşünüyoruz kuşetliden 2 yetişkin 2 çocuk alsak son zamanalrda sorun yaptıklarını söyledilerbilginiz varmı yataklı bilet zor olduğundan kuşetliden bu şekilde yakalamaya çalışıcaz

   •  

    Biz Evde Yokuz 25 Ocak 2017

    Kolay gelsin.
    şubat tatili malesef böyle oluyor

 94.  

  ayse 23 Ocak 2017

  merhabalar
  2 kişilikli yataklıyla 4 kişi kusetlinin yatak ölçüleri nasıl bir fark var mı ? şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 24 Ocak 2017

   Kuşetliler sedye genişliğinde
   yataklı da 1,5 kişilik yatak gib

   CEVAPLA
 95.  

  RabiaYıldız 22 Ocak 2017

  Merhaba.
  Sizden hevesle ablamla haftaya yola çıkıyorum. Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.
  Ayrıca sabrınız karşısında şaşkınlık yaşıyorum. Bir soruyu elli bin kez sormuşlar ve siz usenmeden cevap vermişsiniz. Yukarıdaki yazıyı okumak bu kadar mı zor Allah aşkına?
  Kolaylıklar. Yolunuz açık olsun.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Ocak 2017

   Rabia,
   Harika geçecek yolculuk. Güzel müzikler götürmeyi de unutmayın.

   Evet, biraz okuma tembeliyiz, gönül isterdi ki insanlar soru sormadan önce herşeyi okusun, anlamadığı varsa sorsun ama bazen öyle olmuyor malesef

   CEVAPLA
 96.  

  Fatih 22 Ocak 2017

  Merhaba,
  Pulman vagonda gece ışıklar kapanıyor mu acaba ???? Teşekkürler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Ocak 2017

   Malesef bi fikrimiz yok ????

   CEVAPLA
  •  

   Pelin 25 Ocak 2017

   Biz Mavi Tren ile Eskişehir’den İzmir’e 11 saatlik yolculuk yapmıştık, gece boyunca ışıklar açık kalmıştı. Bence burada da öyledir. ????

   CEVAPLA
 97.  

  gülşah 21 Ocak 2017

  Merhaba, erkek arkadaşımla böyle bir yolculuğa çıkmak istiyoruz. Fakat öğrenmek istediğim bir durum var. Çift olarak bizi ayırırlar mı? ???? Gece olunva veya uyku vaktinde ? yanyana gitmek mümkün mü? cevaplarsanız çok sevinirim. teşekkürler

  CEVAPLA
 98.  

  nergiz 20 Ocak 2017

  http://travelterminal.net/dogu-ekspresi-ile-kars-turu işte bu sitedende anlaşılacağı gibi turlar odaları kapatıyor sonra kendi müşterilerine satıyorlar. bizde şubat ayı için planlıyorduk ama boş yer yok!

  CEVAPLA
  •  

   Şafak akdemir 21 Ocak 2017

   Merhaba
   Ben de günlerdir bilet kontrol edip , eşimle ikimiz için yer bulamıyorum maalesef, dün 4 şubat için satış başladı ve kuşetli ile yataklıda yer yoktu, satışa çıkmadan satılıyor galiba. Bilet bulmak adına yapılacak işlemlerde ben de varım. Bilgi verirseniz sevinirim,
   Çok teşekkürler şimdiden

   CEVAPLA
  •  

   Handan 3 Nisan 2017

   Merhabalar.. Bende yeni bilet aldım. Tarihleri takip ettim açıkçası. Bir ay öncesinden açılıyor bilet satışları… ve ben ilk gününde sabahın kör saatinde almak istediğimde sadece 3 adet yataklı oda kalmıştı :/ Malesef son anda hadi gidelim deyip alınacak bir bilet değil :/ 10 tane yataklı oda var ve tek kişi iki yatagı kapatabiliyor. Bu yüzden kanımca erken doluyor :/

   CEVAPLA
 99.  

  Banu Yantur 19 Ocak 2017

  Yazınız için teşekkür etmeyi unuttum :(( Gördüğüm en güzel, en bilgilendirici yazı sizinki. Eğer tren bileti bulabilirsek sizin söylediğiniz yerlere kesinlikle gidecek ve listenizdeki otellerden birinde kalacağız. Çok teşekkürler, blogunuzu takip ediyor olacağım. Sevgiler, bol gezmeler :))

  CEVAPLA
 100.  

  Oruç R. 19 Ocak 2017

  Merhaba.
  Yaklaşık 1 haftadır Doğu Ekspresine bilet almaya çalışıyorum ve deneyimlerimi paylaşmak istedim. Ne yazık ki neredeyse tüm yataklı Doğu Ekspresi seferlerini tur firmaları toplu olarak TCDD’den satın almış durumda. Seferler 15 gün öncesinden açılıyor lakin açıldığı anda bile boş yer bulmak mümkün değil. Sadece kuşetlide 1 ya da 2 adet boş yer gördüm ki, gece gündüz 5 dakika aralıklar ile sayfayı kontrol ediyorum. Ayrıca bu bilgiyi tren ile Kars turu satan tur firmaları ile teyid ettim. Yani bir nevi itiraf ettiler. Şubat sonuna kadar yataklıda boş yer bulmanız mümkün olmayacaktır, biz toplu olarak alıyoruz dediler. Bu durumu BİMER e şikayet ettim. Eğer aynı durumda olanlar var ise ve BİMER e 5 dakika ayırarak şikayet yazarlarsa bu durum belki değişebilir. Bakalım ne olacak. Bu arada sizin bilet bulma konusunda tavsiyeniz var ise almak isterim.
  Yazınız için ayrıca teşekkürler..

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Ocak 2017

   Hangi tur şirketleri acaba bunlar? Bilgi verebilir misiniz? Biz hiç duymamıştık çünkü

   CEVAPLA
   •  

    Şafak akdemir 21 Ocak 2017

    Travel terminal ve tempo tur diye 2 firma ile karşılaştım ben

   •  

    Biz Evde Yokuz 22 Ocak 2017

    çok teşekkürler bilgilendirme için

  •  

   Banu Yantur 19 Ocak 2017

   Oruç Bey merhaba, aynı durum otellerde de var, demek ki trende o yüzden yer yok. Ben önce rezervasyon bölümüyle görüştüm TCDD çağrı merkezinde, vagon eklenme ihtimali varmış talep çok olduğu için. Yarın arayıp talep için nereye başvurmak lazım öğreneceğim, buraya da yazarım. Önümüzdeki 2 hafta için hiç yer yok, şubatta gitmek isteyenlerin bilgisine.

   CEVAPLA
   •  

    Oruç R. 19 Ocak 2017

    Takip ediyor olacagim. Ayrica bilgileri paylasmaniz durumunda ben ve arkadasim da ayni talepte bulunabiliriz.

   •  

    Banu Yantur 20 Ocak 2017

    Tekrar merhaba. Oruç Bey, biz gidiş için yer bulamayınca bari dönüşü trenle yapalım deyip ayın 31’ine dönüşe bilet aldık. Kuşetlide tek kişiler var bilet satın almış olan, diğer 3 yatak boş! Bugün Kars garıyla konuştum, dediler ki 8. vagon eklenecek. Gerçekten de eklenmiş ama hemen dolmuş. Yine tur şirketleri almış bence, çünkü tamamı kadın ya da erkek yolcu olarak görünüyor. Fakat arada bir bakmaya devam edin, çünkü gerçekten boşalan yerler oluyor. Dönüş bileti için de yine Kars garından bana şöyle bir bilgi verdiler: Tren Kars’a vardıktan sonra saat 20.00-07.00 arası ek vagon açılıyormuş bazı günler. Bugün de açılacaktı. Onu takip ederseniz dönüş bileti bulursunuz dediler. Gidiş için de dediğim gibi sık sık takip etmek gerekiyor. Siz kaç kişilik yer bulmaya çalışıyorsunuz? Bir de eğer blog sahipleri izin verirse mail adresimi vereyim buradan size, kendi konuşmamız yüzünden yer işgal etmeyelim burada. Son olarak, yarın Ankara garını arayıp kuşetlide tek kişilik bilet alanlar konusunda bir şey yapılabilir mi soracağım. Yazıp bilgi veririm yine.

  •  

   Banu Yantur 20 Ocak 2017

   Tekrar merhaba. Oruç Bey, biz gidiş için yer bulamayınca bari dönüşü trenle yapalım deyip ayın 31’ine dönüşe bilet aldık. Kuşetlide tek kişiler var bilet satın almış olan, diğer 3 yatak boş! Bugün Kars garıyla konuştum, dediler ki 8. vagon eklenecek. Gerçekten de eklenmiş ama hemen dolmuş. Yine tur şirketleri almış bence, çünkü tamamı kadın ya da erkek yolcu olarak görünüyor. Fakat arada bir bakmaya devam edin, çünkü gerçekten boşalan yerler oluyor. Dönüş bileti için de yine Kars garından bana şöyle bir bilgi verdiler: Tren Kars’a vardıktan sonra saat 20.00-07.00 arası ek vagon açılıyormuş bazı günler. Bugün de açılacaktı. Onu takip ederseniz dönüş bileti bulursunuz dediler. Gidiş için de dediğim gibi sık sık takip etmek gerekiyor. Siz kaç kişilik yer bulmaya çalışıyorsunuz? Son olarak, yarın Ankara garını arayıp kuşetlide tek kişilik bilet alanlar konusunda bir şey yapılabilir mi soracağım. Yazıp bilgi veririm yine.

   CEVAPLA
  •  

   elif 26 Ocak 2017

   Aynı problemi çeken onlarca insanız belki de. Bilet almak için haftalardır kovalıyorum ama imkansız! Ne yataklıda ne de kuşetlide yer bulabiliyorum. TCDD’ye şikayet maili attım ve kendileri de şöyle bir cevap verdiler:

   “…üretilmeye çalışılan hizmette verimliliğin artırılması amacı ile trenin çıkıştan varışa tam parkur olarak biletleme yapılarak daha yüksek getiri sağlaması amacı ile şirketimize ulaşan en az 20 kişilik yolcu gruplarına öncelik verilmiştir. ”

   BİMER’e ben de şikayet edeceğim, umarım bir şeyler değişir.

   CEVAPLA
   •  

    Öztürk 3 Şubat 2017

    Ben de aynı sorundan muzdaribim. Aynı şekilde ben de Bimer üzerinden hem TCDD ‘ye, hem de ulaştırma Bakanlığı’ na yazacağım, pek umudum olmasa da.

 101.  

  Mehmet 18 Ocak 2017

  Merhaba,
  Bilgi dolu yazılarınız için teşekkürler. Oldukça aydınlatıcı, yol gösterici.
  Benim sorum, vagonlardaki prizlerin gücü hakkında bir bilginiz var mı? Bu prizlere en fazla kaç kW bir yük bağlanabilir ?
  Takılacak olan kattle (2200 Watt)’ ın çekeceği gücü priz kaldırabilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi yolculuklar.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 18 Ocak 2017

   o prizlerde elektirikli ocak ve kettle kullanan kompartman görevlileri vardı

   CEVAPLA
   •  

    Onur 19 Ocak 2017

    Merhabalar, sevgilimle birlikte 2 kişilik yataklı bilet alırsam bizi ayırma gibi bi durum olur mu? Şansa bırakmak istemiyorum boşu boşuna bizi gereceklermiş gibi hissediyoruum.

   •  

    Biz Evde Yokuz 19 Ocak 2017

    Yataklı da olmaz

 102.  

  Şafak Akdemir Reis 16 Ocak 2017

  merhaba,
  ben de sayenizde bu deneyimi şubat ayında eşimle gerçekleştirmek niyetine girdim.
  Cumartesi Bursa dan çıkıp aynı gün Ankara dan herket etmeyi planlıyoruz.Sadece Kars ve belki 1 günlük Sarıkamışda kayak planımız dahilinde Perşembe akşamı da Bursada olmamız gerekiyor.
  Şu konularda kararsızım,
  -Şubat ın ilk haftası ve ya son haftası bize uygun hangisini tercih edelim?
  -çarşamba sabah treni ile dönüp bu zevki tekrarlamayı mı yoksa Kars da 1 gün daha mı gezip tadını çıkarmayı ve perşembe sabah uçakla mı dönmemizi önerirsiniz ?
  çok teşekkür şimdiden,
  sevgiyle ….
  şafak akdemir reis

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 16 Ocak 2017

   Şubat tatiline denk gelmemesi açısından son haftası daha uygun olur gibi geldi kulağa.
   Yanlış anlamadıysam Cumartesi trene binseniz, Pazar’dan Perşembe’ye ordasınız? Yani 5 gününüz var?
   5 günüm varsa, ben olsam Doğu Ekspresi ile giderim. 2 gün kayarım, 2 günde Kars – Ani – Çıldır’ı gezerim, 1 gün de Artvin taraflarına araba yolculuğu yapar, uçakla dönerim.

   Ya da Doğu Ekspresi ile giderim. 1 gün kayarım, 2 günde Kars – Ani – Çıldır’ı gezerim, 1 gün Artvin, 1 günde Batum’a gider, Batum’dan uçakla dönerim. ???? batum:
   Batum için:
   https://www.bizevdeyokuz.com/batum-turu-programi-2-gunde-batum-rehberi
   https://www.bizevdeyokuz.com/batumda-gezilecek-yerler

   Ya da trenden bi 1 gün Eskişehir’de iner gezerim, tekrar biner 1 gün kayak, 2 gün Kars – Ani – Çıldır, yaparım.
   Eskişehir için: https://www.bizevdeyokuz.com/eskisehir-gezilecek-yerler/

   Ama 1. ve 2. planı tercih ederim ????

   CEVAPLA
  •  

   Şafak Akdemir Reis 18 Ocak 2017

   teşekkürler,

   uçak biletimizi ve oteli ayarladım:))))
   umarım tren biletini de hallederim.25 şubat henüz satışa çıkmamış.Bulamam diye endişeleniyorum,çünkü turlar da var o bölgeye ve onlar yataklı ve ötülü kuşetlileri kapatıyorlar sanırım :(((( umarım sorun çıkmaz…
   selamlar, sevgiler

   CEVAPLA
 103.  

  16 Ocak İnterrail Türkiye yolcusu 11 Ocak 2017

  16 Ocağa bletimi aldım. Tek başıma gidiyorum 4 kişilik küşetli vagonda(daha önce de 2-3 kere gittim begenmişti )

  CEVAPLA
 104.  

  Eren 11 Ocak 2017

  Merhaba yazinizda araba kiralayabilirsiniz demissiniz sizin onerdoginiz bi sirket var mi kiralamak icin.

  CEVAPLA
 105.  

  Handan 11 Ocak 2017

  Ne zamandır hayalimdi, araştırma yaparken sizin yazılarına denk geldim. Çok mutlu oldum, kafamdaki bütün soru işaretleri gitti.

  Pazar günü oğluşlarla iki yataklı vagonda yola koyulacağız. Sarıkamış’ta dört gün kayak, ardından iki gün Kars, sanırım fazlasıyla yetecek.

  Çok teşekkürler bu harika yazı için ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 11 Ocak 2017

   Ne demek ????
   Harika geçsin

   CEVAPLA
   •  

    Handan 16 Ocak 2017

    Şu an trendeyiz. Harika bu yolculuk ????

    Yalnız yemekli vagonda ızgara servisi vermiyorlarmış. Döner pilav bulabildik sadece, yazık olmuş, keşke bozmasalardı.

   •  

    Biz Evde Yokuz 16 Ocak 2017

    Oh oh, iyi keyifler

 106.  

  Tek kişi yolculuk :/ 11 Ocak 2017

  Merhaba. Bu yorumuma umarım hızlı bir dönüş yaparsınız.
  Bu cumartesi gidiyorum çünkü ????

  Erzurum’dan Ankara’ya genelde uçakla gidiyordum ama bu sefer sırf deneyimlemek adına bu yolculuğu deneyeceğim.
  Yalnız şöyle bir şahsi problemim var.
  Tek başıma çıkıyorum yolculuğa ve yalnız olacağım özel bir alanın olmasını istiyorum bu nasıl sağlanabilir.
  Yataklı tek kişilik alanlar var mı yoksa 2 kişilik kabin için 2 yatağı da satın almam mı gerekiyor?

  Konfordan ziyade tüm yolculuk boyunca yalnız yolculuk etmem gerek illaki yataklı olmasına bile gerek yok yani. Ama opsiyonlardan ne kastediliyor hiç anlayamıyorum.

  En ekonomik şekilde yalnız kalabileceğim özel alanlarda bu yolculuğu yapmak için ne yapabilirim acaba?

  Ayrıca yenilerde bu treni kullanan birisiyle de iletişime geçtim onlar 4 kişi kuşetli vagonlarda gitmişler ama sigara konusunda kapıları açıp içebilirsin en kötü ihtimalle tuvalet penceresini açıp yine içebilirsin demişti.

  Bunu yapabilir miyim gerçekten yoksa sigara kullanmak yolculuk dahilinde cidden sorun mu?

  Son bir soru daha her 2 durak arası ortalama ne kadar sürüyor. (Sigara konusuna dahil bir soru oldu bu ???? )

  Umarım bir an önce geri dönüş yaparsınız, teşekkürler..

  Ayrıca son derece doyurucu bir anlatım olmuş kaleminize sağlık ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 11 Ocak 2017

   Selamlar,
   Yalnız seyehat için yataklı kompartmandan bilet alabilirsiniz. Zaten otomatik sizin olacaktır.
   Sigarayı duraklarda içmeniz gerekecek. Duraklar 1- 2 dakika kadar kısa. Yukarıdaki tablodan bakabilirsiniz

   CEVAPLA
 107.  

  Ayberk 6 Ocak 2017

  Merhaba,3 kişi (bir erkek iki kız) kusetliden 4 koltuk aldigimiz takdirde gece ayırma imkanları var mi peki

  CEVAPLA
 108.  

  Nizam 5 Ocak 2017

  Şubatta ve dolunayda mutlaka gideceğim. Teş ederim

  CEVAPLA
 109.  

  dilek 4 Ocak 2017

  Ankara dan yataklı vagonla 29 aralık 2016 perşembe günü yola çıktık, yılbaşını orada geçirdik sizin verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı (Erzurum’dan çağ kebabı söylemek gibi) ani harabeleri, çıldır gölü sarı balık çok lezzetli yolculuk dahil harika 4 gün geçirdik yollar gayet güvenli sıkıntı yok herkese tavsiye ediyorum gidilebilecek bir yolculuk Kars’ta ayrıca çok güzel….. her yer bembeyaz … bilgileriniz için teşekkürler… birde Van’a gitmek istiyoruz trenle tavsiye edermisiniz ….

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Ocak 2017

   Biz henüz Van’a trenle gitmedik ama çok istiyoruz. Güzel olmalı o da.

   CEVAPLA
 110.  

  Begum 2 Ocak 2017

  Merhabalar bu guzel yazi icin tesekkurler. Yorumlari da okudum fakat aklima takilan sorumu soracagim
  Erkek arkadasimla gidecegim. Ve sadece sırt cantalarimiz olacak. İkimizin basbasa olabilmesi icin hangi kısımdan bilet almaliyiz ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 2 Ocak 2017

   Merhabalar
   Şu kısımdan bilgi alabilirsiniz.

   YANLIZ YA DA ÇİFT YA DA GRUP YA DA AİLECE GİTMEK

   CEVAPLA
 111.  

  Cem 30 Aralık 2016

  Merhabalar,

  Biz de 2 yetişkin, 2 çocuk (8 ve 2 yaşlarında) gitmeyi planlıyoruz. Örtülü kuşetli kompartmanı tam dolduracağız anlayacağınız. Sömetre de denk getirmek için 27 Ocak hareket tarihini seçtik, gibip 2 gece kalıp, Pazartesi sabahı yine trenle dönüş için yola çıkmak. Detaylara takılıp keyfimi kaçırmak istemiyorum ama, o tarihte hiç ay olmayacak – dolunay zamanı o ışıkta karladan geçiyor olmak daha da güzel olabilirdi gibi geliyor.

  Bursa’dan yola çıkacağız, Bursa –> Ankara arasını arabayla gidip oradan tren ile… Aslında Bursa’dan Eskişehir’deki tren garına hızlı tren saatine göre giden otobüsler de var, ama hem çoluk çocuk in bin biraz sıkıntı olabilir gibi geliyor. Keza Ankara’dan Irmak belgesine otobüslerle vs sıkıntı olabilir.

  Tavsiyelerinizin hepsini dikkate aldık, heyecanlıyız ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 30 Aralık 2016

   Çok güzel geçecek! Ama keşke dolunay olmasa bile aylı bi gün de gitseniz. ???? Hiç mi imkan yok?

   CEVAPLA
 112.  

  ozan 29 Aralık 2016

  merhaba ,kars değilde istanbuldan elazığa kadar gitmiştim 10 yıl dan fazla oluyor , o zaman haydarpaşadan kalkıyordu tren ,tam hatırlamıyorum ama 36 saat civarı sürmüştü İstanbul elazığ,tren yolculuğu harika ,çok keyifli , bir sürü yer görüyorsunuz yataklıydı,uzun bi yolculuktu çok keyifliydi ıssız yerlerden trenle geçiyorsunuz yazın günbatımında o keyifli anları unutmak zor ,tavsiye ederim herkese ,uzun süredir ankaradan kalkması talebi azaltmış olabilir sanmıştım ,özellikle Avrupa yakasından hızlı trene oradan ankara aktarması üşendiriyor insanı,kars maceranız harika hepsini okudum,kışın izin hakkım olsa gitmek isterdim.

  CEVAPLA
 113.  

  Dudu 29 Aralık 2016

  Merhaba,
  Öncelikle süpersiniz. Merak ettiğim hemen hemen tüm sorulara cevap verdi yazınız. Benim hayalim de Çıldır Gölü’nde buz pateni yapmak ???? Acaba orada paten kiralayabileceğim bi yer var mıdır? Buz pateni yapılabilir mi?

  Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 29 Aralık 2016

   Vaaaayyyy! Harika bir hayal ????
   Patenci değilim, o yüzden bilmiyorum ama buzun üzerindde biraz kar da var. Kaymaya elverişli olu mu ki? Bi de paten kiralamak gibi bir imkan yok.

   CEVAPLA
   •  

    Dudu 5 Ocak 2017

    Teşekkürler ???? Bu hayali şimdilik gerçekleştiremeyeceğim sanırım ama olsun. Yarın ben de Doğu Ekspresindeyim ???? tekrar teşekkürler

 114.  

  Kenan 29 Aralık 2016

  Sevgilimle kusetliyi kapatmak ve rahatsiz olmamak icin sizin belirttiguniz gibide ek olarak iki cocuk bileti daha alicaz. (Biraz tuzlu oluyo ama neyse ) birincisi kendimiz alkol getirip tuketebilirmiyiz (şarap gibi). Ikincisi kucuk bi evcil kopegimiz var kusetlide alan tamamiyle bize ait oldugu icin serbest dolasimini saglayabilirmiyim,yoksa yolculuk boyunca kafesinde mi durmali bir de evcil hayvan ek ucrete tabi tutuluyor mu?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 29 Aralık 2016

   Kuşetliyi kapamak iyi fikir ????
   Alkol tüketebilirsiniz
   Köpek için ek ücret var mı bilmiyoruz
   Köpeği kuşetlide serbest bırakırsınız. Kondüktör arada gelip bilet kontrolü yapıyor. Serbest bırakmak yasak mı bilmiyorum ama bence yine de yakalanmamaya çalışın.

   CEVAPLA
 115.  

  Taylan Özgür 27 Aralık 2016

  Merhaba
  öncelikle yazılanlar için teşekkürler.Ben karsa gidicem.Bunun için sadece ben gidicem yani yataklı vagonu alıcam.acaba trene biner binmez bana aif olan yataklı bölüme hemen geçebiliyor muyum yoksa pulmandan mı geçiş yapılıyor

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 28 Aralık 2016

   Direkt yataklıya geçiyorsun

   CEVAPLA
   •  

    Gizem 28 Aralık 2016

    Merhaba. Yataklı vagon aldığımızda ayrıca pulmanda koltuğumuz oluyor mu yoksa yolculuk boyunca yataklı kısımda mı seyahat ediyoruz?

   •  

    Biz Evde Yokuz 28 Aralık 2016

    Pulmanlar daha sonra yatak oluyor

 116.  

  ORHAN AVCU 27 Aralık 2016

  Selam Gezgin Kardeşlerim….

  Bilgi paylaşımınız için canı gönülden teşekkürler….

  CEVAPLA
 117.  

  Büşra 27 Aralık 2016

  Merhaba , kardeşimle doğu ekspresine çıkmak istiyoruz ancak abonman kart alıp 1 ay boyunca dinlene dinlene gezelim dedik.Simdi öneri olarak yataklı alın demissiniz , biz bileti yine yataklı mı alsak yada pulman almamiz daha mı mantıklı ? Bir de duraklarda inip gezip ertesi gün geri binelim şeklinde düşünüyoruz , çok mu pahalıya patlar ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 28 Aralık 2016

   Çok pahalıya geleceğiniz sanmıyorum. En keyiflisi kuşetli ve yataklı ama yakın mesafe gidecekseniz çok da fark etmeyebilir

   CEVAPLA
 118.  

  Barry Egan 18 Aralık 2016

  Güzel yazı, teşekkürler. on numara bilgiler, gereken notlarımızı aldık. Şimdi bu Ocak’ta gitmeyiz planlıyoruz, hala rakı içebiliyor muyuz bir fikir var mı?

  (ayrıca o floransları kapatsalar, biraz loş güzel dramatik bir ışık koysalar, pardon ülkeyi şaşırdım.)

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Aralık 2016

   Alkol artık yok malesef

   CEVAPLA
   •  

    Kerem 19 Aralık 2016

    Şu an hızlı trenle ankaraya gidiyorum, burda ırmak ilçesine gidecek otobüs tren saati gibi 17:58 de kalkar demiştiniz ama az önce telefonda konuştuğum görevli otobüsün 16:58te kalktığını söyledi. Umarım sizin bilgi doğrudur yoksa boşuna bir gece ankarada ortada kaldık.

   •  

    Biz Evde Yokuz 21 Aralık 2016

    Sıkıntı yok, bilgiler doğrudur: https://yolcu.tcdd.gov.tr/anahat-trenleri/

   •  

    ertun 27 Aralık 2016

    İzmir den de gidilebilseydi keşke:-(

 119.  

  duygu 17 Aralık 2016

  Merhaba;

  Tesadüf eseri okudum ve hemen hazırlıklara başladım diyebilirim. Bunun için öncelikle teşekkür ediyorum resmen ilham kaynağı oldunuz bize. Yalnız Erzurum Erzincan arasının son zamanlarda çok da güvenli olmadığı konusunda duyumlar alıyorum. Bu yakınlarda bu seyahati gerçekleştirmiş olanlar varsa paylaşımlarını rica ediyorum…

  CEVAPLA
  •  

   Bahar 27 Aralık 2016

   Erzurumda yaşıyorum, Erzinsan yolunda hiçbir şekilde sıkıntı yok, yollar güvenli. Türkiyenin en büyük kayak merkezinde kaymal için engel yok

   CEVAPLA
 120.  

  Sena 17 Aralık 2016

  Erkek arkadaşım ve ben Doğu Ekspresi yapmak istiyoruz. Yataklı vagonda gideriz diye düşündük. Ancak TCDDnin saçma kuralları bizim aynı vagonda gitmemizi sorun eder mi etmez mi bilemedik. Bilgi verirseniz muhteşem olur teşekkürler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 17 Aralık 2016

   Selam Sena,

   Yazı da bununla ilgili yerler var. Oradan bilgi alabilirsin.

   CEVAPLA
 121.  

  Kadir 14 Aralık 2016

  Her şeyi bir kenara bıraktım da bu cağ kebabı olayı efsane çok aciip hayır duamı aldınız selamlar sevgiler

  CEVAPLA
 122.  

  Esra 12 Aralık 2016

  Merhaba,

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz harikasınız. Sadece bir şey sormak istiyorum sigara içiliyor mu trende?
  Eskiden içiliyordu ama şimdi nasıl durumlar hiç bilmiyorum.

  CEVAPLA
 123.  

  Eda 6 Aralık 2016

  Merhabalar,

  Değerli fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. 24-25 Aralık hafta sonu böyle bir seyahat planlıyorum. Ancak TCDD’de uygun sefer bulunamadığına dair bir uyarı alıyorum. Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

  Teşekkürler,

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 7 Aralık 2016

   Malesef. Gardan bilgi almayı denediniz mi

   CEVAPLA
  •  

   Gökhan SOMUNCU 9 Aralık 2016

   1 hafta 10 gün önceden satışa çıkıyor biletler. Henüz erken, tarihleri deneyerek hangi gün satışa çıkacağını tahmin edebilirsiniz.

   CEVAPLA
 124.  

  ahmet rüstem 5 Aralık 2016

  çok keyifle okudum ve videoyu izledim. Teşekkürler bilgilendirmeler ve yazı için. Nice gezi yazılarına.

  CEVAPLA
 125.  

  Dilara 5 Aralık 2016

  Merhabalar,
  Biz de bir diğer ilham verdiğiniz çiftlerdeniz. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağız. Ancak birkaç kere yorumlarda geçmiş olsa da emin olmak istediğimiz bir konu var. Yılbaşı gecesini trende geçirmek istiyoruz. Yanımıza alkol alacağız, sıkıntı olmaz değil mi trene binerken?
  Teşekkürler,

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 7 Aralık 2016

   eğer yataklıda ya da 4 koltuğunu da aldığınız kuşetlide gidiyorsanız sıkıntı olmaz. Zaten çiftlere de mutlaka yataklıyı ya da kuşetlinin 4 koltuğunu da satın almayı öneriyoruz.

   CEVAPLA
 126.  

  aleyna 4 Aralık 2016

  merhaba ben bu geziye sevgilimle beraber gitmek istiyorum yani iki kişilik yataklı odadan bilet aldığımız zaman yerlerimiz değişecek mi

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 5 Aralık 2016

   Ne kadar eşyanızın olduğuna göre değişir. Azsa gayet yeter

   CEVAPLA
 127.  

  Şahin 3 Aralık 2016

  Harikasınız gençler bu hafta tekrar gideceğim bu sefer kars a kadar

  CEVAPLA
 128.  

  Bilgin 28 Kasım 2016

  Merhabalar
  Çocukluğumdan beri kara tren hayali olan biriydim.. Nedeni ise Muğla’lı olmam çünkü bizim oralarda tren olmaması Doğu Ekspresini İlk olarak orta okulda duymuştum(Tabi o zamanlar yolculuk Haydarpaşa’dan başlarmış)Şimdi 28 yaşındayım ve İstanbul’da yaşamaya başladım. Eşime bu hayalimden ve doğu ekspresinden bahsettiğimde hadi gidelim dedi… 2017 Mart da gidiyoruz Sizin edindiğiniz deneyimlerle bu hayalim inanılmaz olacağa benziyor… Yazılarınızdan ve deneyimlerinizde çok güzel şeyler öğreniyorum çok teşekkürlerBizEvdeYokuz

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 28 Kasım 2016

   Çok sevindik ????

   Umarız rüya gibi geçer

   CEVAPLA
  •  

   Ayse ece Derelioğlu şen 25 Aralık 2016

   Merhabalar, ben de Muğlaliyim, İstanbul da yasiyorum 28 yasindayim ve eşimle martta bu yolculuğu yapacağız, biricik hemşerim size iyi yolculuklar dilemek istedim ????

   CEVAPLA
 129.  

  Gülsena 9 Kasım 2016

  Merhaba,

  Nisan’da bir haftalık tatilde erkek arkadaşımla gitmeyi düşünüyoruz. Sizce altı gün Kars için fazla mı olur? Kars ve çevresini gezersek başka bir şehirden de dönebiliriz uçakla. Öneriniz olur mu bu konuda?

  Sevgiler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 9 Kasım 2016

   NE ZAMAN GİTMELİ?
   Bizce en güzel vakti kara kış: Ocak & Şubat. O kar manzaraları mükemmel. Ayrıca Sarıkamış’ta kayak ve Çıldır Gölü için de doğru zaman.
   Diğer en güzel vakti yemyeşil hali: Mayıs & Haziran. Windows’un açılış fotoğrafında göz alıcı yeşillikte bir bayır vardır ya, Kars ve civarı ona bin basar.

   Nisan biraz arada bir zaman olduğundan 1 hafta çok olabilir. İsterseniz önce trenden Erzincan’da inin, oraları gezin.
   Sonra Kars’a devam edin.
   Oradan da ara kiralayıp Artvin tarafına geçersiniz

   CEVAPLA
   •  

    Gülsena 9 Kasım 2016

    Artvin güzel bir fikir çok teşekkürler:) Nisan’ın son haftası tam karlar erirken gideceğiz yani. Hem kayak hem de çıldır gölüne gitme şansımız hiç olmaz mı?

   •  

    Biz Evde Yokuz 9 Kasım 2016

    Riskli bir zaman. Bazı senelerde Nisan’da da kar oluyor ama küresel ısınma vs ihtimalleri çok düşürüyor

 130.  

  2 arkadaş 27 Ekim 2016

  Merhaba tavsiyeleriniz icin tesekkur ederiz yalniz kalacak yer ve ulaşım sıkıntısını nasıl çözebilirsiniz konaklama için tavsiye edeceğiniz bir otel varmı ..

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 29 Ekim 2016

   Buradan bilgi alabilirsin
   https://www.bizevdeyokuz.com/kars-ne-yapilir

   CEVAPLA
   •  

    Irem 2 Kasım 2016

    Gideceğim tarihi giriyorum fakat uygun sefer bulunamamaktadir diyor, internet üzerinden bilet alamayacak miyim

   •  

    Biz Evde Yokuz 3 Kasım 2016

    gidiş tarihinize 2 haftadan çok varsa online alamazsınız. 2 hafta kala açılır sistem

   •  

    Irem 3 Kasım 2016

    Bir şey daha sorucam biz de sizin gibi Erzurum’dan kebap siparis etmek istiyoruz tam hangi durakta ya da tam Nerede verelim siparisi

   •  

    Biz Evde Yokuz 3 Kasım 2016

    Yazıda bilgileri var.

 131.  

  nursel 18 Ekim 2016

  Merhaba,Karsta kaldığınız otel bilgisi alabilirmiyim.Biraz hızlı gözgezdirdim sabırsızlıktan yazınızı detaylı okuyup eşim ve 4,5 yaşında kızımla gitmek istiyorum.Ayrıca çocuk için uyarılarınız varsa şimdiden notlarıma alayım,yardımınız için teşekkürler.

  CEVAPLA
 132.  

  Gizem Esra 13 Ekim 2016

  Merhaba,
  Biz de arkadaşımla birlikte Aralık ayında gitmeyi planlıyoruz fakat yazılanlara göre gezilecek yerlere toplu taşıma yokmuş.Hava şartlarından dolayı araba kullanmak bizim için zor olabilir. Şehir içinde gezmemize yardımcı olabilecek herhangi bir tur şirketi var mı bildiğiniz ? Ya da ne yapmamızı önerirsiniz?
  Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 13 Ekim 2016

   Malesef tur şirketi bilmiyoruz ama bence kalacağınız otel ile irtibata geçerseniz size araba kiralamak, tur yaptırmak igib çözümler bulabiliriler

   CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 13 Ekim 2016

   Gizem selamlar,

   Kalacağınız otelden talep edebiliriniz birşeyler ayarlamasını. Ya tur, ya da kiralık araç bulacaklardır

   CEVAPLA
 133.  

  Ersin Pehlivan 10 Ekim 2016

  Merhabalar,

  Yazınız için sonsuz tşkler…bize ailece ilham kaynağı oldunuz…6 yaşında bir kızımız var ve onunla beraber bu deneyimi subat ayında yasamaya karar verdik…Yataklı vagonlarda 3 kişi kalabilirmiyiz? Yoksa 4 adet ortülü kuşetli olarak mı biletleri almamızı tavsiye edersiniz…Şimdiden tşkler…harikasınız..

  Pehlivan Ailesi

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 11 Ekim 2016

   Ersin selamlar,

   Bizde kuşetliyi alın. 4 yatağı da satın alın. Hem daha rahat edersiniz, hem de kızınız ranzalarda çıldırır ????

   CEVAPLA
 134.  

  Ceboss 20 Eylül 2016

  içki varmı tren de ?? Yani satılıyor mu ?? Ve sigara içme kabinleri var mı ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 20 Eylül 2016

   içki satılmıyor
   sigarayı sadece tren garda durduğunda dışarıda içebiliyorsunuz

   CEVAPLA
 135.  

  Esin 17 Eylül 2016

  MErhaba, yazı harika! Dönünce de yazacağım, acayip heyecanlandım. Sizce Ekim başı nasıl bir zaman?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Eylül 2016

   Her zaman iyi bir zaman ama bizce en iyi zamanı kara kış. Şubat gibi mesela.

   Çünkü sıcacık komportmandan dışarıdaki buz krallığını izlemek harika oluyor.

   CEVAPLA
 136.  

  Buğlem 16 Eylül 2016

  Merhaba ????
  Şubat ayı için bir Doğu ekspresi yolculuğu hayalim var. Yalnız şöyle bir sıkıntı var zamanım kısıtlı. Talep fazla sanırım o sebeple otellere de baktığımda rezervasyon yaptırmadığım takdirde ortada kalacağm hissine kapıldım ve 2 günlük Sarıkamış ta bir otele rezervasyon yaptrdm. Bilet bulmak sıkıntı diyorlar. Sizce belirlemiş olduğum tarihler için bilet bulmam çok mu zor? Ya da gerçekten bilet satışları başladığında hemen bitiyor mu? Ve de biletler nereden ne kadar önce alınıyor:

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Eylül 2016

   Şubat tatili olduğu için öyle oluyor. Kesinlikle önden yap tüm hazırlığını

   CEVAPLA
 137.  

  evren 15 Eylül 2016

  üst yatakta yatarken camıda açıp dışarı görmek mümkün mü?…..ya eski vagonlarda, 3 katlı yataklar vardı….orta katta yattığın zaman, pencereyide indirirsen….kafanı yastık yerine direk dışarı çıkartabiliyordun….yeni kompartıman/kuşetlerde, kolidordaki pencereleri bile kaldırdılar….beni daraltıyor abi, halbuki anadolu expresinde penceresizliğe alışıktım…..aradan haydarpaşa kapanalı 5 yıl geçti….penceresizliğe dayanamıyormuşum gibi geliyor….ki o zaman penceresiz anadoluda bile seyir halinde kapı açıyordum…..

  bu arada, hala gemiye binmek isteyen varsa, mersin-gazimağusa arası, geceden sabaha Bozcaada Feribotu işliyor….inanmak bile zor geliyor ama Denizcilik İşletmesinin işlettiği son gemidir….

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Eylül 2016

   Selam Evren,

   Bize seninle yolculuk eder gibi hissettirdin. ???? Sanki çok binmişsin gibi yazmışsın? Merak ettik, meslek sebebiyle mi?
   Bir de sene kaçtan bahsediyoruz?

   Haydarpaşa… Pek umudumuz yok ama keşke tekrar gar olarak açılsa…

   CEVAPLA
   •  

    evren 30 Kasım 2016

    yok ben o kadar seyahat edemedim…2002’den beri trenlere atlayıp günübirlik ankara, eskişehir, izmir seyahatlerine başladım…iki kere aylık tren tur kartı aldım….2000 tipi vagonların yaygınlaşmaya başladığı dönemdi…..yinede anadolu expresinin eski tip restorantını gördüm, mavi trenden kalma vagonlar, çok sallanıyordu….2007’de göller expresinde bindiğim vagonun koltuklarına batarak oturuyordunuz (çok rahat) ve ayaklarınızı öndeki basamağa dayayınca dizleriniz göbeğinizden bile yukarda kalıyordu (benim öyle oldu)…..en son güney expresinde eski kompartımanlar vardı 2009 gibi….artık pencereli açılan vagonlara başka ülkelerde bineceğiz….burdakiler sökülmeye başlanacak

 138.  

  fotoğrafçı 7 Eylül 2016

  Fotoğrafçıyım doğuya çok gittim geldim fakat trenle gitmeye cesaret edemedim.Vandan dönüşte niyetlendik fakat yer bulamadık istediğimiz tarihte. Bundan 7 yıl önce falandı sanırsam.Yataklı vagonlara da cinsiyet ayrımı yapıyorlar mı yani ayrı yerlerde kalmamızı istiyorlar mı kız arkadaşımla seyahat etmek istiyorum.Bunda herhangi bir engel var mı ? Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 7 Eylül 2016

   Selamlar,

   Yazıda sorunuzun cevabı mevcut. Lütfen tekrar okuyun

   CEVAPLA
 139.  

  Serhat 15 Ağustos 2016

  Sigara içilmeyen trende alkol yani trende alkol almak süper olmaz mı? Tatvand an ankaraya gitmeyi düşünüyorum. Şimdi kuşetli dediğiniz vagon ‘koltuk ve yatak (ranza) ‘ mı oluyor? Sizin gittiğiniz vagon ile seyehat etmek istiyorum. Pencere açılıyor mu? Ağustosta gitmek zorundayım. Yemek vagon u mevcut mu? Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Ağustos 2016

   Selamlar,
   – Biz kuşetlide gittik. (ranzalı olan)
   – pencereler az da olsa açılıyor
   – kuşetlide 4 yatak var. Hepsini satın almazsan yanına başka insanlar geleecğini unutma.
   – o kişiler belki alkol almandan rahatsız olabilir?
   – yemek ile ilgili yazıdan bilgi alabilirsin.
   – trende sigara içmek yasak. duraklarda içebilirsin.

   CEVAPLA
 140.  

  Kamil 15 Temmuz 2016

  Hayatımda ilk defa tren ile yolculuk yapıcam. Yazınızı okudum. Fotograf çekmeyi sefiyorum. Sizce eylülde gitmek mantıklımıdır,

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Temmuz 2016

   Karar vermek için bizim Kars’ta Ne Yapılır rehberimize bak

   Bizce en güzel vakti, kar buz imparatorluğuna döndüğü kış ayları. Ocak Şubat mesela. Hem isterseniz kayak yapma şansınız da var. Ayrıca hem çok fotojenik, hem de çok büyülü.

   Ama Mayıs, erken Haziran’da da Kars ayrı güzel. Araba kiralayıp o efsane yaylaları görmelisiniz. Hani Windows’da yeşil bi bayır duvar resmi vardır ya, her yer öyle oluyor. Onu da tavsiye ederiz.

   CEVAPLA
 141.  

  Ali 7 Temmuz 2016

  Merhabalar,Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için gelen 2 Uygur arkadaşıma Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz deneyimi yaşatmak istiyorum.Zamanımız var, tek sorunumuz araba kullanamıyoruz.Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmeyi planlıyoruz.Çıldır Gölü ve benzeri yerlere ulaşım için ne önerirsiniz,otostop imkanı var mıdır? Bir de çadırımız var, kamp önerir misiniz? (temmuz ayında) Teşekkürler.

  CEVAPLA
 142.  

  Nur 3 Temmuz 2016

  Yataklı vagondan bilet alınca iki bilet mi almak gerekiyor yoksa o vagonu bir bilete bir kişiye veriyorlar mı? Ben ve çocuğumla gitsem iki bilet mi almak gerekiyor? Vagonu iki farklı yolcuya veriyorlar mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Temmuz 2016

   İki kişi iki bilet almak gerekiyor yataklı için. Eğer tek kişiş seyahat edecekseniz bilet daha pahalı ama sadece siz gidiyorsunuz kompartımanda. Başka kimseye satmıyorlar aynı odada. Kuşetlide durum farklı. Orada eğer tek kişilik alırsanız farklı 3 yolcu daha eklenebilir.

   CEVAPLA
 143.  

  Serhat Şengün 2 Temmuz 2016

  Uzun zamandır yapmak istediğim bu seyahat hakkında info yaparken sizin paylaştıklarınızı gördüm. Çok yardımcı oldu emeğinize sağlık.

  CEVAPLA
 144.  

  Adem Boztaş 26 Haziran 2016

  Ben İzmir den Ankara oradan Erzurum yapacağım ben eşim bir yaşında ve dört yaşında iki oğlum var kusetli de gitmeyi tavsiye ediyorsunuz gerçekten yazın çok mu sıcak oluyor tren bir de ücret olarak ne kadar çıkar cebimizden gidiş dönüş olarak yanımıza ne alalım nelere ihtiyaç olacak kısıtlı bir bütçe ile gideceğim cevap larsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 26 Haziran 2016

   Bilet fiyatını TCDD’ye danışmanız gerekir.
   Evet, çocuklarla kuşetli daha iyi.
   Biz hep kışın bindik, yazın kabin sıcaklıklarını bilmiyoruz.
   Yolculuk için yanınıza 3 öğünlük yemek alın. Başka birşeye gerek yok.

   CEVAPLA
 145.  

  İBRAHİM KARABAĞ 21 Haziran 2016

  Sizden esinlendik ve temmuz 2016 yolculuk planımızı arkadaşımla yaptık. Yataklı vagonda Ankara-Kars yolculuğu, Kars gezisi, Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ve Sarıkamış gezisi…devamında Hopa’ya geçiş ve Batum-Tiflis seyahatiyle tren yolculuğunun devamı…sonraaaa Kars’tan Ankara’ya Doğu Ekspresi’yle dönüş.
  Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın:)

  CEVAPLA
 146.  

  Bahadır DUMAN 18 Haziran 2016

  Bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkürler..

  Ee o zaman ne duruyoruz

  CEVAPLA
 147.  

  gada 15 Haziran 2016

  2 çocuklu (0/6 yaş) aile için hangisini önerirsiniz.Birde içerden kapı kiliti sağlam mı?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 15 Haziran 2016

   Kuşetliyi. Hem ranza olayına çocuklar bayılacaktır, hem de daha çok hareket alanınız olur. Zaten yataklıya 4 kişi sığamazsınız

   CEVAPLA
 148.  

  ufuk 14 Haziran 2016

  ayıptır söylemesi sigara nasıl içiliyor ????

  CEVAPLA
 149.  

  Serkan 7 Haziran 2016

  Merhaba, Doğu eksperi ile yaptığınız seyehatinizde Yemekli vagon Görevlisi bendim ???? keyifli bir yolculuktu. Size servis yaparken görüntü almışsınız onuda youtube da şans eseri gördüm Sevindim ???? Kendinize iyi bakın Keyifli Yolculuklar…

  CEVAPLA
 150.  

  Aşkın 16 Mayıs 2016

  Çok güzel bilgi olmuş! Teşekkürler

  CEVAPLA
 151.  

  Füsun 14 Mayıs 2016

  Merhaba;
  Kars’a uçakla nasıl giderim diye ararken yazınızı okudum ve sayenizde kuşetliyi kapatıp trenle gitmek üzereyim ???? Ben o cağ kebabını sipariş ettiğiniz yerin telefonunu ve fiyatlarını öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 14 Mayıs 2016

   Hiç pişman olmayacaksınız. Kebapçının bilgilerini de yazıya ekledik.

   CEVAPLA
 152.  

  şenol 18 Nisan 2016

  Merhaba;
  çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. sormak istediğim birşey var.
  22 temmuz da istanbuldan uçakla ankara yapıp ordan da doğu ekspresiyle karsa gitmek istiyorum .fakat herkes kış ayların da gidiyor ve daha güzel olduğunu söylüyorlar. ama benim imkanım yok. temmuz da gitmek çok mu kötü olur. ayrıca kuşeti vagon da gitmek istiyorum. yanıma yiyecek içiçek alkolde dahil alsam olur mu ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Nisan 2016

   Şenol selam,
   Bizce de kışın ideal ama kesinlikle Temmuz’da Kars çok güzel. Araba kiralayıp kendini dağlara köylere vur deriz. Zaten inanamayacaksın güzelliğine doğanın.
   Kuşetlide yanına ne istiyorsan al, keyfine bak. Ama kuşetlide umarız yanına kafa yolcular denk gelir. Söylediğimiz gibi en güzeli 4 kuşetin 4 kafadar arkadaş tarafından kapılması.

   CEVAPLA
  •  

   Sarmadı hacı 29 Nisan 2016

   Kars kışın ayrı bir güzel yazın ayrı. Muhakkak gitmeni tavsiye ederim; ama tren olayını iki kere düşün derim ???? Biz kışın ki sıcaktan bunaldık içinde yazın nasıl olur hiç bilemem! Son söz: Kars’a muhakkak git.

   CEVAPLA
 153.  

  Sarmadı hacı 11 Nisan 2016

  Kesinlikle tavsiye etmiyoruz; açık ve net yazıyorum; çalışan görevli çok kabaydı, Tren şefiyle muhattap olmak zorunda kaldık ve şunu anladık ulaştırma bakanı olacağına Doğu Ekspresinde Tren şefi ol çok daha fazla havası oluyormuş. Şimdi diğer gözlemlerimize gelince; Tren çok sıcak oluyor bildiğin sauna gibi; camların acılması yasak acma aparatını söküp almışlar, Isıtma sitemini kaç seçerseniz seçin inanılmaz bir sıcaklıkta yolculuk ediyorsunuz. Yastıklar pis ve lekeli; paket içinde gelen çarşaf vs. örtüler temiz ama sakın oyle deterjan kokusu filan beklemeyin. Yazacak çok şey var ama neyse; doğu ekspresiyle yolculuk yapacak arkadaşlara tavsiyem beklentinizi sakın yüksek tutmayın yorgunluğun üzerine birde hayal kırıklığı ekliyorsunuz.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 13 Nisan 2016

   Katılmıyoruz ve kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu treni ulaşım aracı olarak kullanacaksanız konforu bizce verdiğiniz paranın karşılığı kadar. Ama Doğu Ekspresi başlı başına bir deneyim. 24 saatte bu eski trende yolculuk yapmak, ülkenin en ucuna kadar gitmek, yoldaki manzara keyfi, gece kuşetinde uyumak, tren görevlileriyle muhabbet, yemekli vagon keyfi (Açılmışsa) ve Kars’ın büyüsü. Sonuçta kişisel tercihler sizinki de, bizimki de. Biz 2 kere yaptık, net tavsiye ediyoruz. Konfor beklentilerinizi yüksek tutmayın bizce de.

   Bu arada bu kadar tavsiye etmemiz yanlış anlaşılmasın. TCDD ile en ufak bir ilişkimiz yok. Bir keresinde Instagram’dan yemekli vagon nedeniyle yaşadığımız küçük bir tartışma dışında ????

   CEVAPLA
   •  

    Sarmadı hacı 29 Nisan 2016

    Bizim Gezilecek görülecek yerlere hiç bir sozumuz olmaz; olamazda. 4-5 kez Kars a gittim ve her defasında çok keyf aldım. ilk firsatta tekrar gideceğim ama Trenle sadece zorunlu kalırsam. Yoksa keyf almak için Tren i tavsiye etmiyoruz.

 154.  

  Silan 22 Mart 2016

  Bise sorcam bizde temmuzda ardahana gitcez ve trenle hic seyehat etmedik trenle gitmeyi düşünüyoruz yatakli almayo düşünüyoruz bi de 3 yasinda çocuğumuz var nasil olur acaba bide direk karsa varmi simdiden tskler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 27 Mart 2016

   Tren zaten ankara- kars arası. Çocukla da süper olur

   CEVAPLA
 155.  

  Fikret Ergin 2 Mart 2016

  Selam Doğu ekspresinde yemek vagonu hizmete açılmış afiyet olsun bilgi tcdd den alındı

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 7 Mart 2016

   Süpersin haberdar ettiğin için! Peki alkol servisi devam ediyor mu haberin var mı?

   CEVAPLA
   •  

    Fikret Ergin 11 Mart 2016

    Alkol olmadığı gibi yiyecek bulmakta zor biz daha önce bildiğimiz için Erzurum’da kebap siparişi verip durumu kurtardık

 156.  

  fahri 22 Şubat 2016

  Yıllardır trenle yolculuk yapıyorum ve ben bi tren aşığıyim çok zevki oluyor herkes demesin bunu suan hızlı tremi bekliyorum kars ima gitmek icin bi de onu deniycem…..

  CEVAPLA
 157.  

  Fikret Ergin 22 Şubat 2016

  Selamlar emekli karı koca yedi martta uçakla gidip dokuz martta dönüyoruz yemek konusu kafamızı karıştırdı ama çağ kebap ilgimizi çekti iletişimi nasıl kurdunuz ,öğrenirsek yemek isteriz.

  CEVAPLA
 158.  

  Vildan 22 Şubat 2016

  Merhaba,
  Çok güzel ve ayrıntılı yazmışsınız, çok teşekkürler… Bir sorum var, acaba tren giderken rahat fotoğraf çekebiliyor musunuz? selamlar ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Şubat 2016

   Merhaba Vildan, biz rahat rahat fotoğraf çekme olanağı bulduk. Camlar yer yer yağışlar nedeniyle kirlense de çok da büyük bir engel yaratmıyor çekim için ????

   CEVAPLA
 159.  

  Recai 18 Şubat 2016

  Merhaba yazınızı okuduktan sonra bu yolculuğu yapmaya karar vermiştim kız arkadaşımla ama daha sonra arastirdigimda kız ve erkek evli dahi olsalar kusetlide veya yataklı da artık aynı yerde kalamiyorlar diye okudum bunun hakkında bilginiz varmı acaba

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 18 Şubat 2016

   Bu konuya yazımızda ayrıntılı olarak yer verdik. Oradan okuyabilirsiniz. Özetle yataklıda giderseniz ya da kuşetlideki dört kuşeti de satın alırsanız sıkıntı çıkmıyor.

   CEVAPLA
 160.  

  Mehmet gumus 12 Şubat 2016

  Merhaba ben önümüzdeki ay bu sehayeti yapmayı planlıyorum. Yalnız olacağım.
  Bursa da yaşıyorum süre olarak 3 günüm var. Kitaplarımı gitarimi fotoğraf makinami alip yola çıkacağım.
  Bu konuda tecrübe sahibi olan sizlerde biraz tavsiye ve bilgi almak isterim. Hatta telefonla gorusebilirsek daha mutlu olurum.

  mehmetgumus467@gmail.com

  Yukarı da mail adresimi yazdım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi günler.

  CEVAPLA
 161.  

  İBRAHİM KARABAĞ 10 Şubat 2016

  Merhaba, bu seyahati yıllar önce Haydarpaşa-Kars arasında pulman vagonda yaptım. Özellikle İliç Kanyonu (Erzincan) manzarası muhteşem. Heyecan verici yazınızı biraz önce okudum ve videoyu izledim. Paylaşımınız için bir Karslı olarak yürekten teşekkür ederim. Kısmet olursa Temmuz sonu gibi Ankara’dan yataklı vagona bilet alarak bu doyumsuz yolculuğu tekrar yaşayacağım. İlham verdiniz, çok sağ olun.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 11 Şubat 2016

   Ah ah, o Kars- Haydarpaşa treni keşke biz de yakalayabilseydik.
   Çok sevindik size ilham verdiğimize.
   Ayrıca bizce harika bir yerde yaşıyorsunuz. Bizim de bir kış Kars’ta ev tutmak gibi bir hayalimiz var

   CEVAPLA
 162.  

  NazoTan 6 Şubat 2016

  Merhabalar, sizden aldığımız ilhamla şubat sonu için doğu ekspresi bileti alıyoruz. Eşim ve benim için, örtülü kuşetli 4lü kapatmak mı yoksa yataklı almak mı daha konforlu olur bilemedik. Siz örtülü kuşetli kapattığınızı görüyorum, diğerinden farkı neydi, çok teşekkürler güzel gezmeler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 6 Şubat 2016

   Selam iki kişiyseniz ve valizinizçok değilse yataklıdan alın deriz.

   Eşyanız çoksa da kuşetliyi tercih edebilirsiniz. (Bizim yanımızda 2 adet snowboard & kayak ekipmanı, 2 valiz ve çekim malzemesi olduğu için kuşetli daha rahat oldu)

   CEVAPLA
 163.  

  Ilker karagozoglu 11 Ocak 2016

  Yazınız sayesinde yol arkadaşım ve ben şubat ayında gezi planlıyoruz. Herşey hazır sayenizde. Yalnız tek şeyi çok merak ettim. Videoda çay demlediğinizi ya da su ısıttığınızı gördüm. Acaba petek o kadar ısınıyor mu yoksa kattle mı kullandınız. Evet gerçekten buna kafam takıldı ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 19 Ocak 2016

   Çay kondüktör abimizin ikramı. Elektirikli ocakları var. Orada yapıyorlar.

   Hem Doğu Ekpresi’ni, hem de Kars’ı çok beğeneceksiniz.

   CEVAPLA
 164.  

  Honki_Ponki_Torino 6 Ocak 2016

  Supersiniz! An iitbariyle idolsunuz ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 6 Ocak 2016

   Çok çok sağol ????

   CEVAPLA
   •  

    ilterirfan 7 Nisan 2017

    Merhaba, bisikletimi de yanimda goturme imkanim olur mu? Karsi bisiklet ile gezmek istiyorum.

   •  

    Biz Evde Yokuz 10 Nisan 2017

    Trende bir kargo bölümü var bisikletinizi oraya koydurabilirsiniz. Fakat ücrette değişiklik olabilir siz en iyisi tcdd ile görüşün yola çıkmadan önce ????

 165.  

  Nur özgür 3 Ocak 2016

  Sizden cesaret alarak 2 hafta sonra bu yolculuğa çıkmaya karar verdik. Tabi ki kompartmanda eşimle yalnız olmak istiyoruz Anladığım kadarıyla iki kişilik yataklı değil de kuşetli 2 yetişkin 2 çocuk aldınız? Yataklı almamanızın sebebi ne daha mı pahalı yada konforsuz? Birde Palandöken mi Sarıkamış mı kayak için? İlk defa kayak yapacağız.
  Teşekkürler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 6 Ocak 2016

   Harika! Biz yataklıda yer kalmadığı için kuşetliden almıştık. Yataklı daha konforlu kuşetliye göre. Kompartmanlar yataklıda 2 kişilik. Kaya için bizce Sarıkamış. Şu yazımızdan da detaylarını görebilirsiniz.
   https://www.bizevdeyokuz.com/sarikamis-palandoken-kayak-ski

   İyi yolculuklar şimdiden ???? Biz de 15-16-17 Ocak’ta Sarıkamıştayız.

   CEVAPLA
 166.  

  elçin 22 Aralık 2015

  yazılarınızda fiyat vermişsiniz çok hoş, ancak yazının tarihini ben mi göremedim yoksa yok mu. eğer yoksa tarih mutlaka olmalı. aksi halde hiç bir şeyin anlamı olmuyor. her gün birşeyler değişiyor çünkü.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Aralık 2015

   Elçin selamlar, teşekkürler uyarı için. Fiyatın yanında yıl yazıyordu. Aynı zamanda ay da ekledik.

   CEVAPLA
 167.  

  mustafa marhan 9 Ekim 2015

  Yataklı da 3 kişi seyahat edebiliyoruz değilmi ?

  CEVAPLA
 168.  

  zulfikar kaplan 18 Eylül 2015

  efendim oncelikle selam ve saygilarimla basliyorum; sevgili kardeslerim ismim zulfikar 45 yasindayim…sitenizi tesadufen kesfettim okudum ve de cok etkilendim..yaklasik 40 yoldir tren yolculugu yapmiyorum..en son 5 yasimda falan yaptim sanirim…sitenizi incelerken durumdan etkilenip ozlem gidermeye karar verdim kismetse yarin veya pazar gunu dogu ekspresine binip son duraga kadar gidecegim…tek seyhat etdecegim…bu aylarda yanima ne almaliyim…rahat seyhat bakimindan hangi tarifeden almaliyom..koltuklu kusetli veya baska bi oneriniz varmi..gerci herseyi detayli yazmissinz ama siz cift olarak seyhat etmissiz ben tekim sonucta..tesk ederim…saygilar sunarim…

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Aralık 2015

   Merhabalar Zülfikar abi. Çok teşekkürler. En rahat edeceğiniz yataklı vagon olur. İyi yolculuklar ????

   CEVAPLA
 169.  

  Nimet 24 Ağustos 2015

  Merhaba;
  Kars için Mart ve Nisan ayını önermişsiniz. Yazıyı dikkatli okudum ama sizin gittiğiniz tarihle ilgili birşey bulamadım. Tam olarak hangi tarihte gittiniz?

  Teşekkür ederim ???? Yazı çok güzel

  CEVAPLA
 170.  

  esra 21 Ağustos 2015

  Ben uzun zamamadit gitmiuorum izmirden binicem erzuruma yatakli fiyati ne kadardir

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Aralık 2015

   Ara duraklar için TCDD’nin sayfasına bakabilirsiniz. Bağlantısı yazımızın bilet fiyatları bölümüde mevcut.

   CEVAPLA
 171.  

  Nezahat 9 Ağustos 2015

  Merhaba ,

  evcil hayvan ozellikle kedi korkum oldugu için sormak istiyorum dogu ekspresinde kedi oluyor mu

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Aralık 2015

   Evcil hayvanlar taşıma çantalarında seyahat ediyor diye biliyoruz.

   CEVAPLA
 172.  

  zulkuf 7 Ağustos 2015

  Merhaba önceleri trende bilet kontrol ediliyor idi her şehir sonrası yine aynı uygulama devam ediyor mu

  CEVAPLA
 173.  

  aytaç aydemir 4 Ağustos 2015

  merhaba ben kars dan izmir,e trenle gitmek istiyorum 2 tane çocuk olunca kafam rahat seyahat etmek istiyorum kars dan izmir,e bilet varmı yoksa ankarada yeniden bilet almamızmı gerekiyor birde rahat seyahat etmek için 4 kişilik bir aile olarak hangi tür bilet almam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 5 Ağustos 2015

   Kars-Ankara dışında, Ankara-İzmir bileti de almanı gerekiyor. Yani Ankara’da tren değiştireceksiniz. Ankara-İzmir treni ile seyahat etmedik. Bilgimiz yok bu nedenle. Doğu Ekspresi için Kuşetli bileti almanızı tavsiye ederiz. Tek kuşeti 4 kişi kapatıp rahat rahat seyahat edersiniz.

   CEVAPLA
 174.  

  Arzu SEVİNÇ 3 Ağustos 2015

  Okuduğum en keyifli, açıklayıcı bilgilendirici bu macera bilgisi için teşekkürler ????

  CEVAPLA
 175.  

  Ömer guler 27 Temmuz 2015

  Iyi geceler
  örtülü kuşetli vagonlarin sivas tan erzincan a kadar olan fiyatlarını ogrenebilirmiyiz

  CEVAPLA
 176.  

  sena can 7 Haziran 2015

  karstan erzuruma gideceğiz erzurumda eğlenceli yerler nereler luna park gibi su sporu var mi bi bilginiz varsa rica ederim sevgiler

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 5 Ağustos 2015

   Selam Sena,

   Lunapark ve su sporu iki bambaşka konsept.

   Erzincan’da baya güzel doğa sporları var. Kano, rafting vs… İnternetten arayarak bulabilirsiniz.
   Lunaparka gelince bir fikrimiz yok maalesef

   CEVAPLA
 177.  

  Emirhan Çelikbilek 4 Haziran 2015

  Merhaba,
  Bugün gördüğüm bir haberi -maalesef kahrolarak- okurken bir süre önce blogunuzda oldukça keyif okuduğum bu yazınız aklıma geldi. En yakın zamanda önerilerinizi de dikkate alarak benzer bir yorum gerçekleştirmeyi umuyordum. Ta ki bugünki haberi okuyana kadar…

  Gerçekliği veya bahsedilen uygulamanın yurt genelinde uygulanıp uygulanmamasıyla ilgili birinci elden bir haberim yok. Fakat habere göre artık Kuşetli vagonlarda ‘evli bir çift dahi olsalar’ (sanki bunun da bir anlamı varmışçasına…) bir kadın ve bir erkeğin artık başbaşa seyahat etmesi ‘yasak’lanmış. Hatta bu uygulama TCDD tarafından bilet satış noktalarına resmi bir şekilde bildirilmiş ve Ankara Garı’nda bir çifte bu durum sebep gösterilerek bilet satışı yapılmamış.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi benim konuyla ilgili birinci elden bir deneyimim yok. Ancak çok sevdiğim blogunuzdaki ilgili yazıya, bu konuyla ilgili küçük bir not düşebilirseniz bize her daim küçük sürprizler hazırlayan hükümetimizin sevinçle tatile çıkan bir çifti son dakikada şaşırtmasını da engellemiş olursunuz.

  Teşekkürler & Sevgiler,

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 8 Haziran 2015

   Merhaba Emirhan,

   Teşekkürler bilgilendirme için. Bu arada ne haberle, ne de yayın organlarıyla hiçbir alakamız olmamasına rağmen bir çok haber sitesinde izinsiz olarak bizim fotoğrafımız kullanıldı bu haberle birlikte. Biz de tek tek kaldırtıyoruz.

   Haber çarpıtılmış. Resmi açıklama ve yürürlükte olan uygulama şu:
   http://www.ulastirma.com.tr/tcddden-haremlik-selamlik-aciklamasi-63694h.htm
   Uygulama da yeni değil zaten. Doğruluğu, yanlışlığı ayrı bir tartışma konusu. Özetle:

   Kuşetlide:
   4 bileti de almanız durumunda, kompartımanı kapatıp istediğiniz kişi ile seyahat edebilirsiniz. Durumun evlilik ile alakası yok.

   Yataklıda:
   2 bilet alırsanız istediğiniz kişi ile seyahat edebilirsiniz. Tek bilet almanız durumunda biraz daha fazla para ödüyorsunuz ve tek başınıza seyahat ediyorsunuz zaten kompartımanda. Otellerdeki single, double fiyat mantığı gibi düşünebilirsiniz.

   Sevgiler

   CEVAPLA
 178.  

  Elif Acar 24 Mayıs 2015

  Merhaba. İstanbul’dan yolculuğa başlayacaklar için YHT geldiği istasyon ile hareket edecek Doğu Express’in istasyonu aynı mı? Değilse mesafe ne kadar? Şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 31 Mayıs 2015

   Merhaba, Aynı istasyon. Ankara Garı. YHT’nin bir saati de rahatça yakalıyor Doğu Ekspresini. İyi yolculuklar ????

   CEVAPLA
 179.  

  Hakan 4 Mayıs 2015

  İki kişilik odalar da çift olarak seyahat etmek istediğimiz de evlilik şartı aranıyor mu? Kız arkadaşımla bu yolculuğu planlıyoruz.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Mayıs 2015

   Hakan selamlar, Trende aranmıyor. Kars otelleri için sormanı öneririz.

   CEVAPLA
 180.  

  Gülsüm 20 Nisan 2015

  İki kişilik odalar da çift olarak seyahat etmek istediğimiz de evlilik şartı aranıyor mu? Erkek arkadaşımla bu yolculuğu planlıyoruz. İstediğimiz saatte yemek bulabiliyor muyuz ? Ve son olarak rötar oluyo mu ?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 21 Nisan 2015

   Tren için aranmıyor ama Kars ve Erzurum otellerinde sorun çıkabilir. Sarıkamış daha rahat. İstediğiniz saatte yemek olmayabiliyor. Yanınıza yemek de almanızı öneririz. Yemekli vagonda aksaklık çıkar ise tren istasyonlarda çok kısa durduğu için inip bir şeyler almaya zaman yetmez. Ankara’dan kalkışta rötar olmuyor. Ama tren Ankara’dan Kars’a ilerledikçe istasyonlara varış saatlerinde gecikmeler olabiliyor.

   CEVAPLA
 181.  

  ekrem levent 14 Mart 2015

  doğu ekspresini uzun zamandır araştırıyorum.. Kardeşim karsta asker ve yanına gitmem gerek.. ama uçakla mı yoksa doğu ekspresiylemi gitsem diye düşünüyorum.. bir yandan bu tecrübeyi yaşamak istiyorum ama tedirginliğimde var doğrusu.. sormak istediğim şey pulmanda eciş bücüş mü gitmeyi tavsiye edersiniz kuşetlide yayıla yayıla gitmeyi mi;? yataklıyıyı soramıyorum bile..

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 22 Aralık 2015

   Kuşetlide yatakta uyuma şansı olduğu için daha konforlu olur. Tren dolu ise 3 kişi ile paylaşıyor olacaksınız kuşeti. Bunu da unutmayın.

   CEVAPLA
 182.  

  emre 25 Şubat 2015

  merhaba
  2+1 pulmanda koltuklar arasındaki mesafe ne kadar? öğrenci olduğum için pulmanda seyahat etmek istiyorum ama boyum 1.95 olduğu için biraz engel oluyor. rahat edebilir miyim pulmanda?

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Şubat 2015

   Merhaba, Biz Erzurum’dan Sarıkamış’a oradan da Kars’a pulmanda geçtik. Gayet rahattı. Ama 4-5-6 nolu koltuklardan birini alırsan daha rahat edersin. Karşılarındaki koltuklar ters, rezervasyon esnasında koltuk seçerken dikkatli bakınca belli oluyor. Eğer karşında biri olmazsa rahat rahat ayaklarını uzatırsın.

   CEVAPLA
 183.  

  Okan 25 Şubat 2015

  Merhabalar,

  Çocukluğumdan beri Sivas’ a gitmek için Doğu Ekspresini tercih ederim, kuşetlide bagaj için yer yok yorumunuza şaşırdım, son 5 6 yıldır hiç kuşetli ile seyahat etmedim ne değişti fikrim yok ama kuşetlide kafanızı yasladığınız yerin açılıp ranza olması gibi en üstte metal rafın üzerinde de benzer bir bölüm var ve açılabiliyor, toplamda 6 kişi aynı anda yatarak yolculuk edebilir veya açılan bölüme valiz, koli vs. koyabilirsiniz. Çünkü çocukluğumda ailecek hem yolculuk eder hem de köyden İstanbul’a taşıdığımız kolilerce erzağı o bölüme sığdırırdık. Eğer vagonlar değişmediyse ki sanmıyorum hala aynı görünüyor biz hiç bagaj sıkıntısı çekmemiştik.

  Bununla birlikte çok güzel detaylı bir yazı olmuş Divriği’ nin ötesine gitmediğimden Kemaliye ile birlikte başlayan güzel manzalara da pek şahit olamadım, güzel olsa gerek, nisan ortalarında yemyeşil dokuyu izlemek de eğlenceli olabilir.

  Sevgiler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Şubat 2015

   Çok teşekkürler eklemer için ????

   Bizim gittiğimiz trende kuşetler 4 kişilikti. Sanırsak 6’lıları kaldırmışlar. 4 kişilik kuşette en üstte valiz koymak için ayrılan yer dar. Valiz koymak için yatacak yerleri açarsanız da kompartımanın ferah atmosferi çok değişiyor. Eğer 4 kişi gidilecekse bir kompartımanda, mümkün olduğu kadar küçük valiz almak en iyisi. Muhtemelen 6 yataklılarda en üsttekileri açtığınız için oda çok daralmıyordu.

   Manzaralar çok güzel. Biz kışını gördük karlar altında. Yazı da yemyeşil ayrı bir güzeldir kesinlikle. ????

   Sevgiler

   CEVAPLA
  •  

   murat kulcu 4 Şubat 2016

   Herkese merhaba

   CEVAPLA
 184.  

  Muslum aldemir 25 Şubat 2015

  Merhaba çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ben de bu seyahati yapma isteği doğurdu. Benim bir sorum olacak yataklı bölümden tek basıma bilet almak istesem kompartıman sadece bana mi ait olur yanima boş diye başkasını verme ihtimalleri olur mu biliyor musunuz? Yazı için tekrar teşekkürler ????

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 25 Şubat 2015

   Çok teşekkürler ????

   Yataklı bölümden tek bilet alırsanız tüm kompartıman sadece sizin oluyor diye biliyoruz. Gene de alırken teyit etmek iyi olur.

   CEVAPLA
 185.  

  burak 16 Şubat 2015

  bu gezinin karadeniz turu olanı var mı ?

  CEVAPLA
 186.  

  Bilgecig 6 Şubat 2015

  Merhabalar
  Acaba doğu ekspresi için belirttiğiniz fiyatlar sadece gidiş için mi geçerli yoksa dönüşü de kapsıyor mu?Aslında sormak istediğim şey Ankardan kars a vardığımız da karsta tren tekrar hareket edene kadar içinde konaklama fırsatımız oluyor mu?Yoksa karsta başka bir yerde kalmamız mı gerekiyor?Yukarı da gidiş 24-geliş 24-konaklama 14 saat yazılmış.Burda ki konaklamadan kastedilen şey Karsta tren tekrar hareket edene kadar olan ki konaklama mı? Çok soru sordum özür diliyorum

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 6 Şubat 2015

   Teşekkürler sorular için. Biz de yazımızda eklemeler yapıp, kafa karışıklığı yapılan yerleri düzelttik. Fiyatlar tek yön. Kars’ta trenden inip orada konaklamanız gerekiyor. Eğer en hızlı şekilde trenle gidip dönmek isterseniz 62 saatte bu yolculuğu tamamlayabilirsiniz. İsterseniz de uçakla geri dönüp Kars’ın tadını çıkarabilirisiniz. Yazımıza “Zamanı Kısıtlı Olanlar İçin Rota Önerisi” diye bir kısım ekledik. Oraya da mutlaka göz atın. İyi yolculuklar ????

   CEVAPLA
 187.  

  Macit Şekerci 4 Şubat 2015

  Merhaba;
  Tren yolculuğunu çok severim, fırsat buldukça da yaparım. Doğu ekspresiyle defalarca yolculuk yaptım. En son yolculuğum geçen 04 Ocak 2015 günü yapılan Sarıkamış 100. yıl Şehitleri Anma Yürüyüşüne katıldım. Dönüşü de Doğu Ekspresi’yle yaptım. Doğu ekspresi ve yolculuk konusunu yeterince zaten açıklamışsınız. Tamamına katılıyorum. İlave olarak, pulman koltukların altında da priz var. Eğer uçak konforu aramıyorsanız, tren yolculuğu çok hoş (Tabi bana göre). İlk fırsatta yine gideceğim. Güzel paylaşımlar için teşekkürler.
  Macit Şekerci
  “Gezdiklerim, Gördüklerim, Düşünceler”

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Şubat 2015

   Teşekkürler ???? Biz de daha sık tren yolculuğu yapacağız artık. Aynı zamanda ekleme için de teşekkürler.

   CEVAPLA
 188.  

  Çağdaş 4 Şubat 2015

  Merhaba
  Cumartesi akşam 18 sularında orda olduğunuz vakit sabah ki Kars’tan kalkan tren saatine kadar nerede konaklayabiliyoruz? Şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 4 Şubat 2015

   Merhaba, Kars’ta her bütçeye uygun, öğretmen evinden lüks otellere kadar konaklama alternatifi mevcut. Kars civarı çok güzel. Gitmişken eğer zamanınız var ise bir iki gün kalmayı tavsiye ederiz.

   CEVAPLA
   •  

    Çağdaş 5 Şubat 2015

    Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkürler.:) ????

 189.  

  Ebru 3 Şubat 2015

  Çok güzel bir yazı olmuş, doğu ekspresini tecrübe etmek uzun zamandır aklımı kurcalıyordu, populasyon nasıl, insanlar rahatsız eder mi(erkek arkadaşımla olmam sorun olur mu), kız başıma iş alır mıyım gibi bir sürü takıntım vardı. Bu yazıdan sonra olmayacak sanırım. ( :

  CEVAPLA
 190.  

  Alp Ertunga YAVRUCUK 3 Şubat 2015

  Merhabalar,

  Bu doğu ekspresi organizasyonunun çok keyifli ve yapmaya değer bir keşif olduğunu düşünüyorum ve bunu sizin sayenizde fark etmiş olduğum için teşekkürlerimi sunuyorum.

  Fakat merak ettiğim bir şey var ki bu tur da minimum Cuma günü yola çıksak Pazartesi sabahı dönebiliyor oluyoruz ve kayak kaymaya nasıl fırsat yaratabiliyorsunuz?
  Cumartesi akşam 18 sularında orda olduğunuz vakit sabah ki Kars’tan kalkan tren saatine kadar nerede konaklayabiliyoruz?

  Çok soru sordum belki yardımınız olursa sevinirim.

  İyi günler dilerim

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 3 Şubat 2015

   Alp selam,
   Her gün tek Doğu Ekspresi var. O da Ankara’dan 18’de kalkıyor. Gecikme olmazsa (ki olur) Palandöken’e 13.41’de, Sarıkamış’ a 17.14’te varırsın. Her iki istasyon da gardan 15 dakika.
   Dönüş trenleri Palandöken’den 12.36’da, Sarıkamış’tan 8.59’da kalıyor.

   Bizce Sarıkamış kayak için daha güzel ama kaymak bir gün daha eklemen gerekir.

   Palandöken’de ise zorlarsan biraz öğleden sonra, biraz da ertesi sabah tren öncesi kayabilirsin. Cuma binsen, Cmt iner kayar konaklar, Pzr sabahı 1-2 saat kayar, öğlen trene binersin. Ankara’ya ertesi sabah 8.05te varırsın.

   Liftler 4.30-6 arası döneme ve pistine göre kapanıyor. Ona göre planla.

   Bir de Erciyes’te kayma imkanı var. Orada bolca kaymaya vakit kalıyor ama bu Doğu Expresi deneyimi ve manzaralarından çalıyorsun.

   Sana kalmış ????

   CEVAPLA
 191.  

  GULAY 3 Şubat 2015

  TESEKKÜRLER,
  BİLGİ DOLU, YÖNLENDİRİCİ

  CEVAPLA
 192.  

  cagatay 2 Şubat 2015

  merhaba,

  bir sorum olucakti. yazmamisinizda nerelerde inip tekrar binebiliyoruz? yani kayseride erzurumda karsta inip kayak yapicaz diyelim inip tekrar ayni biletle geri binebiliyomuyuz yoksa tekrar bilet mi almamiz lasim. yada ilk ankaradan karsa bilet aliyoruz sonra karsta istedigimiz kadar kalip sonra karstan ankaraya istedigimiz zaman bilet alabiliyomuyuz. ara sehirlerde inersek tekrar bilet almak zorundamiyiz? bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim. tessekkurler…

  CEVAPLA
  •  

   Biz Evde Yokuz 3 Şubat 2015

   Merhaba,

   Duraklarda max 10dk duruyor. Eğer trenden bir şehirde inerseniz tekrar aynı tren bir gün sonra. Buna göre planlamak doğru olur. Biz önce Ankara-Erzurum bileti aldık kuşetlide. Sonra Erzurum-Sarıkamış ve Sarıkamış-Kars pulman biletleriyle devam ettik farklı günlerde. Tek bir bilet ile hallediliyor mu TCDD’ye danışmak gerek. Biz ayrı ayrı aldık. Kuşetlide ve yataklıda son dakika yer bulmak zor. Pulman’da çoğu zaman rahat.

   CEVAPLA
   •  

    eda 16 Nisan 2015

    merhaba,
    23 nisan tatili için doğu ekspresiyle kars gezisi planlamıştık ancak biletleri almakta biraz gecikince yataklı vagonda yer kalmamış. operatordeki yetkililer takip etmemizi son ana kadar beklersek belki bilet açılabilir dediler. beklesek yataklı vagonda yer bulabilir miyiz acaba? ankara kars arasını pulmanda gitmek keyifli olur mu emin olamadım. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

   •  

    Biz Evde Yokuz 17 Nisan 2015

    Merhaba,

    Açıkçası açılır mı bilmiyoruz. Tatili herkes 4 güne birleştireceği için, yoğunluk nedeniyle açılmayabilir. Hem takip etmekte, hem de alternatif plan yapmakta fayda var. Pulman’ı çok tavsiye etmeyiz. Keyfi ya kuşetli de ya da yataklı vagon da çıkar.
Bu Haberin Manşeti :

Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Doğu  ekspresi  yolculuğu  için  önemli  bilgiler   
<< Önceki Haber Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler Sonraki Haber >>

Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler

DMCA.com Protection Status

Doğu ekspresi yolculuğu için önemli bilgiler

  Yukleme: 0.064428