Doğulu kadının çilesi

"Doğulu kadının çilesi"

Doğu Anadolu’nun fedakar, cefakar, çilekeş kadınları hayatın her alanında bütün yükü omuzlarında taşıyorlar.

Doğulu kadının çilesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Doğu Anadolu’nun fedakar, cefakar, çilekeş kadınları hayatın her alanında bütün yükü omuzlarında taşıyorlar.

Doğu’nun coğrafi konumu, ağır kış ve yaşam koşulları paylaşmayı da beraberinde getiriyor. Erkeklerin ağır işlere zaman ayırdığı bölgede kadınlar da eşlerine yardımda önemli görevler üstleniyor.

Kırsal alanlarda bu paylaşım zorlukları da beriberinde getiriyor. Sabahın erken vaktinde güne “merhaba” diyen kadınlar, kahvaltı hazırlamak, çocukları okula hazırlamak, temizlik derken gün boyu, çamaşır, bulaşık, yemek işleri gibi onlarca işe koyuluyorlar. Üstlendikleri sorumluluk içinde çocukların yetiştirilmesi, eğitimlerine katkı derken süt ve süt ürünlerinin de hazırlanmasında görev alıyorlar.

Her yaz döneminde yaklaşık 2 ay süren yayla döneminde de hayvanların süt sağımı, tandırda ekmek, omuzluklarla su taşıma, peynir, yağ hazırlığını titizlikle yapıyorlar. Tereyağı, çeçil peyniri üretim merkezlerine dönüşen yaylalarda elde edilen ürünleri hem kendilerini tüketiyor hem de il dışındaki akrabalarına gönderiyorlar. Kalanları da satıp elde ettikleri gelirleri çocukların eğitiminde harcayan kadınların fedakarlıkları ekonomiye önemli oranda artı katıyor.

Akyaka’nın Geçit yaylasında da benzer görüntüler eşliğinde süren hayat yaşanılan zorlukları ve çekilen çileyi de gözler önüne serdi.

Tüm bu zorlu ve çileli hayatın içinden bile güzellikleri çıkarmayı başarabilen kadınlar, eş ve çocuklarıyla birlikte, bir arada olmanın, paylaşmanın hazzını tadıyorlar. Onların en büyük mutluluğu bir arada olmak, birlikte çalışmak, paylaşmak. Hayatın yükünü ortak taşımanın ve bunu başarıya ulaştırmanın hazzıyla çileyi mutluluğa çevirebilen özellikleriyle de el üstünde tutuluyorlar.

Kısa süren yayla zamanında erken saatte başlayan telaşı huzura çevirmeyi başaran kadınlar çektikleri bütün çileleri tebessümleriyle bir kenara bırakabiliyorlar. “Hayat paylaşınca güzel” sözünden hareketle tasalarını, zorluklarını işlerinin bitiminde unutabilen kadınlar, yaşantılarına renk katan eş ve çocuklarıyla el ele gönül gönüle yıllara meydan okuyorlar.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.233528