Dolmuş durakları dondurmasın

"Dolmuş durakları dondurmasın"

Dolmuş durakları dondurmasın

DATA[

Dolmuş durakları dondurmasın 

BEDİR ALTUNOK ( ÖZEL HABER )
Kars’ta eksi 30’ların üzerinde seyreden hava soğukluğu Atatürkçü Düşünce Derneği’ni (ADD) harekete geçirdi. Dernek Başkanı Özfer Koçak, üyesi bulunduğu İl İnsan Hakları Kurulu’na dilekçe vererek durakların modernize edilmesi, kapatılması ve ısıtılmasını istedi.
 
Kars bilindiği gibi bu yıl ağır kış koşullarına ev sahipliği yaptı. En düşük hava sıcaklıkları yer yer eksi 35 dereceleri bulurken, hissedilir hava sıcaklığı eksi 40’ları bile geçti. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl en şaşırtıcı soğuklar ise gündüzleri yaşandı. Gündüzleri bile ayazın el çekmediği Doğu’nun Uygar Kenti Kars’ta vatandaşlar büyük sıkıntı çekti. Dolmuş durakları da ayazın en çok hissedildiği yerler oldu. Evden işe, işten eve, hastaneye, çalıştığı kuruma gitmek için dolmuş duraklarında bekleyenler akla karayı seçti. Genellikle de yaşlılar, kadınlar ve çocuklar aşırı soğuklardan olumsuz şekilde etkilendiler.
 
Çocukların dolmuş beklerken tir tir titrediğine, yaşlıların ve kadınları duraklardaki buzlanma nedeniyle düştüklerine tanıklık eden ADD Kars Şubesi Başkanı Özfer Koçak’ı harekete geçerek üyesi bulunduğu İl İnsan Hakları Kurulu’na dilekçe vererek durakların modernize edilmesi, kapatılması ve ısıtılmasını istedi.  
 
Koçak, “Son yılların en soğuk günlerini yaşıyoruz. Geceleri eksi 35 eksi 40 dereceleri bile bulan soğuklar gördük. Gündüzleri de bu soğuğun etkilerini görüyor ve hissediyoruz. Durakların önünden geçerken orada bekleyen vatandaşlarımızın sıkıntılarına tanıklık ettik. Bayanları, öğrencileri, çocukları, hastaları dondurucu soğuktan tir tir titrerken gördüm. Son derece zor koşullarda beklediklerini gördüm ve içim sızladı. Tabi ki bizim bu havayı ısıtma şansımız yok ama burada bekleyen vatandaşlarımızın en azından sıcak bir ortamda beklemelerini sağlayabiliriz. Çünkü duraklarda bekleyenlerin soğuk havayı solumalarını kendi içimde hissettim. Bunun için vatandaş olarak sorumluluk hissettim ve harekete geçtim. İl İnsan Hakları Kurulu’na bir dilekçe vererek dolmuş duraklarının kapatılmasını ve ısıtılmasını istedim. Tabi ki bununla ilgilenen yetkililer ve uzmanlar bunun daha iyisini bilirler. Benim istiğim harekete geçilmesi ve adım atılmasını sağlamaktır. Kapalı bir yer yapılarak sensorlu kapı konulabilir. İçerisi ısıtılmış bir yerde vatandaşın bekletilmesi hiç de zor olmaz. Çünkü eksi 30’larda 5-10 dakika bile hareketsiz beklemek hem de zorunlu beklemek insanlar için gerçekten de zor bir durum. Çözümü olan bir sorunu da çözüme kavuşturmak gerek. Bu amaçla da İl İnsan Hakları Kurulu’na bir dilekçe verdim. Çünkü oranın çok iyi bir kurum olduğunu ve bunu çözüme kavuşturacağını biliyorum. Dilekçemin sonunda da zaten ‘devletimizin sıcaklığını vatandaşlara hissettirmemiz gerek’ ibaresini kullandım. İnşallah çözüme kavuşur ve bende bundan b.öyle duraklardan geçerken daha rahat ve huzurlu bir şekilde geçerim. Vatandaşların üşümediği görmek çok hoşuma gider” dedi.
 
Koçak ayrıca, “Bu son dönemde bu kadar soğuk olduğunu hiç hissetmedik. Geceleri tamam herkes evinde olur da ama gündüzleri en azından sıcak olurdu. Fakat gündüzleri bile bu sıcaklığın son derece düşük olduğu bir dönemde özellikle küçük çocukların ve yaşlıların çok eziyet çektiklerini görmek insanı huzursuz ediyor. Bu zaten çözümü olan bir durumdur durakları yenilemek çok da zor bir olay değildir. Eksi 40’ları aşağı çekme şansımız yok ama insanları ısıtabiliriz. En azından şehir merkezinde bir-iki yerde bu şekilde yapılırsa çok iyi olur. Öncelikli olarak kalabalık bölgelerde bunlar yapılırsa çok sevinirim” diye konuştu.
 
Koçak, durakların hem de böylesine tarihi bir kentte daha modern hale getirilmesi, dolmuşların numara sistemine geçirilmesi, duraklara da dolmuşların numaralarına göre gidecekleri yerleri gösteren bir ekran konulmasının da düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
Koçak’ın İl İnsan Hakları Kurulu’na dilekçe vermesinin ardından gözler duraklara çevrildi. Duraklardaki buzlanma, yola yakınlığı, soğuktan kimsenin oturaklara oturmadığı, ayakta bekleyenlerin ise üşümemek için sürekli hareket içinde oldukları görüldü. Çocuklar daha sıcak ve kapalı mekanlar istediklerini ve dolmuş beklerken üşümek istemediklerini söyleyerek, bunun için harekete geçilmesi gerektiğini belirttiler. Kadınlar ve yaşlılarda dolmuşlara binerken yerdeki buzlanma nedeniyle büyük sıkıntı çektiler. Dolmuş görevlileri ise duraklarda vatandaşlara yardımcı oldular. Habip Atmaca isimli görevli, yaşlılara ve çocuklara dolmuşa inip binmeleri sırasında sürekli yardımcı oldu. Kars’ta 110 civarında dolmuş olduğunu, 4 durak bulunduğunu belirterek, durak mesafelerinin uzaklığının da vatandaşların üşümesine neden olduğunu buna da çözüm bulunmasını istedi. Atmaca en çok da duraklar ve yollardaki buzlanmalar nedeniyle kazaların yaşandığına dikkat çekerek, bir çok kişinin durak bölgelerinde düştüğünü, çoğu zaman çocukların soğuktan ağladıklarını da hatırlatarak, durakların iyileştirilmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 
Mevcut durak sisteminden vatandaşlarda oldukça muzdarip, Vatandaşlar, duraklardaki oturaklara bile kış mevsimi boyunca oturamadıklarını, demir aksamlı oturaklara oturmaktansa ayakta bekleyerek hareket halinde ısınmaya çalıştıklarını söylediler ve konuyla ilgili belediyenin ve diğer yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini beklediklerini ifade ettiler. 
(BA-BA-S) KARS (KHA) – BEDİR ALTUNOK ( ÖZEL HABER )
 


 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226313