• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Donmuş Çıldır Gölü Üzerinde Muhteşem Görüntüler

"Donmuş Çıldır Gölü Üzerinde Muhteşem Görüntüler"

6. Uluslararası Çıldır Kristal Göl Atlı Kış Şöleni donmuş Çıldır gölü üzerinde 9 Şubat 2019 Cumartesi günü yapıldı.

Donmuş Çıldır Gölü Üzerinde Muhteşem Görüntüler

KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

6. Uluslararası Çıldır Kristal Göl Atlı Kış Şöleni donmuş Çıldır gölü üzerinde 9 Şubat 2019 Cumartesi günü yapıldı. Ardahan Valiliği, Çıldır Kaymakamlığı, Çıldır Belediyesi ve SERKA'nın Organize ettiği şölene Ardahan valisi Mustafa Masatlı, AK Parti Ardahan milletvekili Orhan Atalay, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Biber, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Çıldır Belediye BaşkanıYakup Azizoğlu, Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Dünya ETNOSPOR Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan katıldı.

Kristal Göl Şölenine İstanbul'daki hemşeri dernekleri de katılım yaptı. Kemal Şimşir'in başkanı olduğu ÇILDIR-FED üyelerini üç otobüs temin ederek şölene katılımını sağladı. Ayrıca Çekmeköy KAI Derneği ve Göldalı Köyü Derneği de bir otobüs ile üyelerini taşıyarak katılım yaptı.

Çekmeköy KAI Dernek Başkanı Rıfat Karakaya ve Göldalı Köyü Dernek Başkanı Bekir Aras yaptıkları açıklamada Çıldır Gölünü ve yöremizi turizmde tanıtmak amacıyla yapılan bu tür etkinliklere her zaman destek olacaklarını hem yaz hem de kışın doğanın güzelliklerini hemşerileri ile yaşamaktan mutlu oloduklarını üyelerini de bu mutluluğu birlikte yaşamak için doğup büyüdükleri ve hiç unutmadıkları bu topraklara götürdüklerini ifade ettiler

6.Uluslararası Çıldır Kristal Göl Atlı Kış Şöleni´nde , Gökbörü, Atlı okçuluk, Cirit, Rahvan at yarışı, Dörtnala at yarışı, Atlı kızak yarışı yapıldı minik öğrencilerin Buz Pateni gösterileri buz üzerinde Ahıska folklor ekibi gösterisi ilgi ile izlendi. Çıldır Belediyesi tarafından yaptırılan kardan asker, bayrak ve Türkiye haritası da katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizioğlu Çıldırlı Aşık Şenliğin 93 Koçaklamasından dizilerle başladığı konuşmasında katkı sunanlara teşekkür etti.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay yaptığı konuşmada "Kanlarımızla suladığımız bu toprakları alın terimizle bereketli kılmada eksiğiz" diyerek gurbete göç etmiş Ardahanlılara seslenerek "yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel bu memleketin terk edilmemesi gerekir, silayı rahimden mahrum bırakılmaması gerekir. Çünkü biz inanıyoruz ki bu toprağın altında yatan şuhedanın hakkını ödemek bizim mecburiyetimiz, bir vazifemiz, tarihsel ve toplumsal bir sorumluluğumuz vardır. Eğer bu sorumluluğu hissediyorsak o zaman bir ayağımız burada, bir kulağımız burada, bir gözümüz burada bir elimizin burada olması gerekir" dedi.

Etnospor Başkanı Bilal Erdoğan da yaptığı konuşmada yazı ayrı, kışı ayrı güzel olan Kars'ın zenginliklerinin Anadolunun dört bir yanından gelen misafirler tarafından anlaşılmaya takdir edilmeye başlandığını, Sarıkamış'ın kışın önemli bir yer, bir çekim merkezi olduğunu, Çıldır'ın, Ardahan'ın, Kars'ın dışından gelenlerin hem bu güzelliği yaşadıklarını hem de Atlı sporların yaşatıldığını söyledi.

Ardahan valisi Mustafa Masatlı ise yaptığı konuşmada Çıldır Gölünün bölgenin ikinci büyük gölü ve ülkemizin en derin gölü olduğunu , donan tek gölümüz olduğunu söyleyerek uluslar arası ve yerli katılımcılara ve katkı yapanlara teşekkür etti.

Festival sonunda havanın güzel olmasını fırsat bilen Çıldırlılar donmuş göl üzerinde davul-zurna ve türkülerle halaylar çektiler, kimi Çıldırlılar ve misafirler getirdikleri ızgaralarla göl kenarında piknik yapıp donmuş göl üzerinde yürüyüş yaptılar, atlara ve atlı kızaklara bindiler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.219724