Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu

Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu

Kars’ta kurulu bulunan Kafkasya Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Derneği üyeleri ve Kars kültürüne yaptığı katkılarıyla, özellikle Susuz – Doyumlu köyünde yer alan kaya resimlerini Türk kültürüne kazandıran Yücel Üzeyir’in birlikte gerçekleştirdiği kültür etkinliği sırasında, o bölgedeki kaya resimleriyle aynı bölgede bulunan Ay Deresi mevkiinde yeni kaya resimlerine rastlanıldı.

Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu


Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ta kurulu bulunan Kafkasya Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Derneği üyeleri ve  Kars kültürüne yaptığı katkılarıyla, özellikle Susuz – Doyumlu köyünde yer alan  kaya resimlerini Türk  kültürüne kazandıran Yücel Üzeyir’in birlikte gerçekleştirdiği kültür etkinliği sırasında, o bölgedeki kaya resimleriyle aynı bölgede bulunan Ay Deresi mevkiinde yeni kaya resimlerine rastlanıldı.

Etkinliğe katılan grup üyeleri, bu yeni bölgenin profesyonel tarihçiler tarafından incelenerek değerlendirilmesi ve tescil edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Kafkasya Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Derneği Başkanı Av. Erkan Karagöz, Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Selatin Gültekin, Belgesel yönetmeni İbrahim Süleymanoğlu

ve Kameraman Melih Şahyeke ile birlikte bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Ressam Yücel Üzeyir’in de eşlik ettiği ziyarette bölge tamamen gezildi ve yazılı taşlar tek tek fotoğraflandı.

Bölgeyi Türk kültürüne kazandıran Ressam Yücel Üzeyir, “Anadolu üzerinde yaşamış medeniyetlerin izleri günümüze tanıklık eden kaya sanatı bizlere  görselliğiyle şunu ifade ediyor: 13.000 yıl önceki medeniyetler geçmişe dair buralara gelmiş   ve buraları kendilerine  yurt edinmişler. Bu  görsel sanat bizlere şu mesaj veriyor: Eski çağlardaki sanat çizerleri, düşüncelerini ve duygularını mağara duvarlarına ve yüksek kayalara sanat çizimler yapmışlar. Bugün, Kars‘ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünün yüksek kayalıklarında 13.000 yıllık eserlere bakınca sanatın önemini ve değerini görebiliyoruz. Günümüz çağdaş sanat serüvenine ışık tutan bu kaya resimleri, binlerce yıl önce yaşamış insanların bugünkülerle boy ölçüşebilecek incelikte sanat eserleri yarattıklarını gösteriyor.  Günümüzdeki çağdaş sanat arasında bağın olgusunu da ortaya koyuyor.  Doyumlu’daki örneklere bakıldığında sanat tanrılar ve insanlar arasında ayinsel bir eylem olarak geçmiş ve gelecek arasında yer alan yaşanan anın işleyişi içinde önemli bir eylemsellik  arz etmektedir. Bu durumun en güzel örneği Doyumlu kaya resimleri ve kaya sanatı olarak adlandırılan sahada kendisini göstermektedir ve arkeolojik verilerin ışığında aşikâr bir şekilde karşımızda durmaktadır.” dedi.

Doyumlu kaya resimleri aynı zamanda önemli tarihsel ve tanıklık merkezi aynı zamanda da açık hava müzesi gibi sanatsal belgeli konumda olduğunu da belirten Üzeyir daha sonra şunları söyledi:

“Bütün kanıtlar kaya resimlerin sanatın geleneğini 13.000 önceki eski uygarlıklara kadar uzanan geniş alanda sanatsal yaygınlığı ve kültürel genişliğin göstermesi bakımından son derece ilgi çekici örneklerdir. Bu örneklerde en çok dikkatimi çeken figürlerinden biri at resimlerin çizildiği atın ehlileştiğini zaman ile birlikte bu resimlerin yapımından gösteriyor. Atın üzerinde binici olarak karşımıza çıkıyor. Bu resimler bize şunu kanıtlıyor; Atları bir ticaret teması olarak değerlendiriyorlardı. Diğer bir husus ise; atları savaş aracı olarak da kullandıklarını ve tarihlerini atlarla şekillendirdikleri de ortaya çıkmıştır. Diğer bir medeniyet ise Şamanlar. Şaman inanışında doğa ve hayvanlar kutsaldır. Bu sembolleri sık sık kayalara figürler çizmişler ve ayinsel yaşantılarında da kullanmışlardır. Günümüze eski medeniyetlere ait bu kültür izleri kayalara nakşedilmiş olarak da günümüze kadar devam etmektedir.”

Üzeyir ayrıca, “Sanat yaşamımın boyunca birçok fotoğraf çektim ve tuvaller çizdim ama Doyumlu Köyü vadisindeki sır ve gizemli çizgiler daha önceki yaşamamış olduğum bir heyecan yaşamaktayım. Araştırma ve keşif duygusu ile kaya resimlerin dilini çözme ve görünmeyen yolu takip etmemi sağlayarak 13.000 yıl öncesine ait sanatsal mirasların ince naif çizgilerle resmedilen Kars İli Susuz İlçesi Doyumlu Çamik köyünün gizem vadisinde tarihsel sanatın kayalarda gizlediği sırları insanlarla paylaşmanın keyfiyle ayrı bir sevinç yaşamaktayım. Fakat araştırmalarım ilerledikçe de Doyumlu kaya resimleri benim için çok keyifli bir çalışma halline geldi. Doyumlu’daki kaya resimlerin çizimleri tamamen küçülmüş stilize figürler Paleolitik Çağ insanları ve Urartuların kalıntıları hemen hemen bütün dönemlere ait sanatsal çizgileri görmek mümkün.” ifadelerine yer verdi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 
Bu Haberin Manşeti :

Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Doyumlu Köyü  Aydere bölgesi  kaya resimleri  susuz doyumlu köyü  kars haberleri  susuz haberleri  doyumlu haberleri   
<< Önceki Haber Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu Sonraki Haber >>

Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu

DMCA.com Protection Status

Doyumlu Köyü Aydere bölgesinde yeni kaya resimleri bulundu

  Yukleme: 0.060687