• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

DSİ çalışır, Akyaka gelişir, Kars gelişir, Türkiye büyür

"DSİ çalışır, Akyaka gelişir, Kars gelişir, Türkiye büyür"

AKYAKA İLÇE MERKEZİ VE ÜÇ KÖYÜN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİREN VE TAŞKINA KARŞI EMNİYETLİ HALE GETİREN TAŞKIN KORUMA PROJESİ DE TAMAMLANDI

DSİ çalışır, Akyaka gelişir, Kars gelişir, Türkiye büyür

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

AKYAKA İLÇE MERKEZİ VE ÜÇ KÖYÜN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİREN VE TAŞKINA KARŞI EMNİYETLİ HALE GETİREN TAŞKIN KORUMA PROJESİ DE TAMAMLANDI

DSİ 24. Bölge Müdürlüğü derelerdeki taşkın riskini azaltmaya ve yerleşim birimlerini taşkına karşı daha emniyetli hale getirmeye devam ediyor.

22.01.2018 tarihinde imzalanan sözleşme ile yapımına başlanan Kars Akyaka İlçe Merkezini taşkına karşı daha emniyetli hale getiren 7 milyon TL maliyetli Akyaka İlçe Merkezi Taşkın Koruma İnşaatı tamamlanmıştır. Bu proje kapsamında; Akyaka ilçe merkezinden geçen Karahan Çayında 2983 m taşkın tesisi ve 24,00 m uzunluğunda ve 1,5 m genişliğinde bir adet betonarme yaya geçidi, Karahan Çayına mansaplanan Möküz Deresinde 1340 m taşkın tesisi olmak üzere toplam 4323 m kâgir dere yatağı ıslahı ve 4323 m ferforje imalatı yapılarak tamamlandı.

Diğer taraftan aynı iş kapsamında; Kars Merkeze bağlı Akdere ve Alçılı Köyleri ile Arpaçay Tomarlı Köyü Taşkın Koruma Tesisleri tamamlandı. Bu tesislerle ilgili olarak;

Kars Merkez Alçılı Köyünde: Köy merkezinden geçmekte olan dere üzerinde toplam 610 m kagir taşkın tesisi ve daha önce yapılmış olan kısımlarının ise bakım onarımları yapılmıştır. Taşkın tesisi içerisinden geçecek suyun, güvenli ve enerjisi kırılmış şekilde akışını sağlamak amacı ile taşkın tesisi içerisine toplam 10 adet betonarme brit imalatı ve gerekli çevre düzenlemeleri yapıldı.

Kars Merkez Akdere Köyünde: Köy Merkezinden geçmekte olan Yayla Deresi üzerinde önceki dönemlerde inşa edilen taşkın tesisimizde meydana gelen oyulma ve deformasyonlar nedeniyle gerekli bakım onarımlar yapılmış ve gerekli çevre düzenlemeleri yapıldı.

Kars Arpaçay Tomarlı Köyünde: Köy merkezinden geçmekte olan derede toplam 102,60 m uzunluğunda betonarme taşkın tesisi imalatı, 21,00 m uzunluğunda bir adet menfez imalatı yapıldı. Köyün taşkın risklerine karşı korunması için önceki süreçte yapımı tamamlanan tersip bendi üzerinde bulunan savak ve kademe betonları yenilendi. Taşkın tesisi imalatı yapılan kesimlerin tamamında korkuluk imalatı yapılarak vatandaşın can ve mal güvenliği koruma altına alındı. Gerekli çevre düzenlemeleri yapıldı. Bu çalışmalar sayesinde Tomarlı Köyü’nde 14.05.2018 tarihinde akşam saat: 17.00’de meydana gelen ve ilk defa bu boyutta yaşanan taşkın sırasında, köy yerleşim alanında herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan emniyetli bir şekilde atlatıldı. Böylece meydana gelen selde olası bir felaket önlenmiş oldu.

Akyaka İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi ve diğer üç köyde yapılan taşkın tesisleri ve onarımı ile Akyaka ilçemizde ve üç köydeki taşkın riski önlendi. Akyaka İlçe merkezinin modern bir şehir görünümüne kavuşturulması için taşkın tesisi içerisinde ve dışında gerekli çevre düzenlemeleri de yapıldı. Bu tesislerin yapımı sırasında emeği geçen yüklenici firma, DSİ çalışanlarına teşekkür edildi.

DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, “Bu yatırımların yapılmasındaki desteklerinden ve gerekli kaynak temini sağlanarak aynı yıl içinde tamamlamamızı sağladıklarından dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve DSİ Genel Müdürümüz Sayın Mevlüt Aydın ‘a en kalbi teşekkürlerimizi arz ediyorum. Kars İlimize ve Akyaka İlçemize, Akdere, Alçılı ve Tomarlı köylerimiz için hayırlı olsun. DSİ çalışır, Akyaka gelişir, Kars gelişir, Türkiye büyür.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.222847