• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

Dünden Yarına Âşık Murat Çobanoğlu

"Dünden Yarına Âşık Murat Çobanoğlu"

Edebiyatçı-Araştırmacı Kemal Alin’in, Dünden Yarına Âşık Murat Çobanoğlu” yazısı:

Dünden Yarına Âşık Murat Çobanoğlu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Edebiyatçı-Araştırmacı Kemal Alin’in, Dünden Yarına Âşık Murat Çobanoğlu” yazısı:

“Biçare Kerem'i yandırdın nara

 Arzu, Kamber için kaldı avara

 Ferhat az mı külünk vurdu dağlara

 Var git dünya daha sana güvenmem”

Sanatçıların gelecekte isimlerinin baki kalması şüphesiz ki onların geleceğe bıraktıkları eserler ve toplumda kendi seslerine karşılık bulmalarıyla gerçekleşir. Eğer biz halkın duygu ve düşüncelerine tercüman olan bir sanatçıdan bahsetmek istiyorsak, eğer biz modern bir hayatın bunalımlarının zincirlerini kıran bir sanatçıdan bahsetmek istiyorsak bu isim Âşık Murat Çobanoğlu’dur.

Çobanoğlu denilince Kars akla gelir. Onun şiirleri süssüz, gösterişten uzak ve oldukça samimidir. Çobanoğlu’nun eserlerinde genelde Anadolu özelde ise Kars insanı kendi benliğini bulmuştur. Çobanoğlu’nun amacı tecimsel kaygılardan uzak insanlara faydalı olmaktır. İnsanlara faydalı olmak isteyen bir kişi öncelikle seslendiği toplumun dilini bilmeli, o dilden konuşmalıdır. Eğer âşık topluma farklı bir dilden sesleniyorsa amacına ulaşmakta sıkıntıya düşer. Fakat Çobanoğlu halktan biriydi ve o, halkın dilini kullandı. Dili kullanmaktaki hüneriyle de Türk diline hizmet etti. Bu yüzdendir ki Kars ve Anadolu insanı Çobanoğlu’nu çok ama çok sevdi.

Onun eserleri halkın kendi eserleriydi. Yani tam bizdendi, yani tam yüreğimizin merkezinde bulunuyordu. Bundan dolayıdır ki eserleri hep etkileyici hep çarpıcı olmuştur. Çobanoğlu’nun eserlerindeki estetik gücü artıran unsurlardan biri de teşbih ve mecazları kullanmadaki ustalıktan kaynaklanır. Dilde zaten var olan teşbih ve mecazların dışında onun kendi dehasının ürünü olan söz sanatları çoğu zaman taklit edilemez bir orijinalliğe sahip olmuştur. Bu orijinallik onun edebiyat sahamızdaki özgünlüğünü de ortaya koymaktadır.

Çobanoğlu’nu ölümsüzleştiren bir diğer husus ise eserlerinde halkımızın somut olmayan kültürel mirasını çok iyi işlemiş olmasıdır. O, usta-çırak ilişkisine dayalı olan âşık edebiyatının bütün geleneksel motiflerini taşıyan bir şahsiyet olmuştur.

Âşık Murat Çobanoğlu, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında katıldığı sayısız programlarda vatanını, doğup büyüdüğü şehri tanıtmak için sanatçı duyarlılığı ile sanatını icra etmeyi başarmış bir âşıktır. Sahne adabını profesyonel şekilde kullanmış, sanatçı kimliğini âşıklık geleneğinden aldığı terbiye ile hiç bozmamış, halkın arasında onlardan biri olarak yaşamış ve onların her daim gözü, kulağı ve sesi olmayı başarmıştır. Yıllarca bizzat kendisinin işletmeciliğini yaptığı Çobanoğlu Halk Kahvehanesi’nde âşık programları yapmış, bu mekânı âşıklık geleneğinin cazibe merkezi haline getirmiş ve daha da önemlisi bu mekân sayesinde çok sayıda gence âşıklık geleneğinin kapılarını aralama fırsatını yakalatmıştır. 

O, sadece halkın sanatını yapan bir âşık değildi. Çobanoğlu edebiyat sahamızın akademik çalışmalar klasöründe yerini çoktan almış bir âşıktır. O, kendisi ile ilgili çalışma yapmak isteyen akademisyenlere her daim yardımcı olmuş, âşıklık geleneğinin sırlarını onlarla paylaşma erdemliliğini göstermiştir.                

Sanatın özellikle de sanatçının kalıcılığı dünden yarına taşıdığı eserlerle ve edebiyat dünyasına kattıklarıyla ölçülür. Çobanoğlu için böyle bir tespitte bulunursak yanlış yapmamış oluruz.

Kış ayazının ilkbahara devir ettiği bu mart gününde yıllar önce gördüğüm Çobanoğlu bir kez daha gözümün önünde canlanıverdi. Kars’ta Fayton Pazarı’nda o uzun boyu ve uzun sazıyla Âşıklar Kahvehanesi’nden içeri giriyordu. Vefatının 14. sene-i devriyesinde büyük üstadı rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Ruhu şad olsun.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.280196