Dünya Kanser Günü

"Dünya Kanser Günü"

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, 4 şubat Kanser Günüyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Dünya Kanser Günü

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, 4 şubat Kanser Günüyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Lazoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır.

Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Bilindiği üzere tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir.

TARAMA YAPILACAK KANSERLER VE  YAŞ GRUPLARI

Kanser taraması; kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır.          

Bu amaçla;

-40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile) ,

-30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması (HPV DNA –Smear testi)

-50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları (gaitada gizli kan)

İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezinde, yine Sağlıklı Yaşam Merkezine bağlı KETEM, devlet hastanesi binasında ve Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi binasında  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) yukarıda yer alan kanser türleriyle ilgili  ücretsiz tarama yapmaktadır.

Ayrıca kolorektal (kalın bağırsak) kanser (50-70 yaş kadın ve erkek) ve rahim ağzı kanseri (30-65 yaş kadın) taraması için bağlı olduğunuz aile hekiminize başvurunuz. Bu taramalar aile hekimliklerinizde ücretsiz yapılmaktadır.          

KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKUN

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.229260