Dünyanın en meşhur gaz ocağı Kars’ta

"Dünyanın en meşhur gaz ocağı Kars’ta"

Kars’ta Ertaç Güneş isimli eski Kars Koleksiyoncusu 30 yılda biriktirdiği koleksiyonunu Kars halkına açtı.

Dünyanın en meşhur gaz ocağı Kars’ta

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta Ertaç Güneş isimli eski Kars Koleksiyoncusu 30 yılda biriktirdiği koleksiyonunu Kars halkına açtı. Belediye’den aldığı 15 günlük izinle koleksiyonunu beğeniye sunan 48 yaşındaki Ertaç Güneş hatalı paralar, eski paralar, obje ve materyalleri ücretsiz sergileyerek dikkatleri üzerine çekti. 2 üniversite mezunu işsiz Ertaç Güneş’in sergisinde dikkatleri ise dünyanın en meşhur gaz ocağı çekiyor.

Kars’ta Rusya’dan Macaristan’a, Macaristan’dan Yunanistan’a bir çok ülkeden Kars’a kadar para koleksiyonu Kars’ta sergilendi. Kars’ın kurtarıcısı Kazım Karabekir Paşa’nın Kars’ın Kurtuluşu’nun 50. yılı anısına 1970 yılında gümüşten yapılan orijinal madalya koleksiyonlar arasındaki yerini aldı,

AMAÇ KARST’A BİR KÜLTÜR EVİNİN AÇILMASI VE SİYAH-BEYAZ ÖZEL FOTOĞRAF MÜZESİNİN KURULMASI

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ön Lisans mezunu Ertaç Güneş, amacının Karst’a bir kültür evinin açılması ve siyah-beyaz özel fotoğraf müzesinin kurulması olduğunu söyledi.

İki üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz olan Ertaç Güneş, bu haliyle bile kendi geçimini bir kenara bırakmış Kars’ın kültürüne hizmet için çırpınıyor. Tek isteği Kars kültürüne hizmet ve turizme destek olduğunu da kaydeden Güneş, 30 yıllık birikimini sergilediği alanda büyük ilgi görüyor. Hem kendisinin fedakarlığı hem de sergilediği değerler karşısında memnuniyetlerini dile getiren Karslılar, Ertaç Güneş’in önemli bir hizmet verdiğini ve bu hizmetinin destelenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Sergide; 1912 yılında Rus işgali sırasında kullanılan çanta büyüklüğündeki 500 Ruble’den, üzerinde dört dilde “dünyanın en iyi gaz ocağı" yazısı bulunan gaz ocağına, siyah beyaz fotoğraflardan, yıllıklara ve eski paralara kadar birçok materyalin yer alıyor.

Koleksiyoner ve darphane üyesi de olduğunu belirten Ertaç Güneş; "Belediyeden izin alarak bu tarihi bölgede yerli ve yabancı turistlerin ziyaret noktaları arasında olduğu için burada sergilemeye başladım. Önceki Vali döneminde Kars Valiliğine bu durum hakkında dilekçe vererek bir Kültür Evi açmam için bana yardımcı olmalarını istedim. Vali bey bana bu durumun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenebileceğini belirterek, bir dosya şeklinde bakanlığa başvuru yapmamı söyledi. Şubat 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptım halen geri dönüş olmadı." şeklinde konuştu.

Güneş ayrıca sergiye gelen ziyaretçilerin etkilendiğini ve çokça fotoğrafların çekildiğini belirterek kendisine devlet büyüklerinden bu alanda destek olmalarını rica etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236393