Duraklı Muhtarı Dur Durak Bilmiyor

"Duraklı Muhtarı Dur Durak Bilmiyor"

Kars’ın Akyaka İlçesine bağlı Duraklı Köyü’nün çiçeği burnunda muhtarı Şahin Demirkaya 5 yılda yapacaklarını 4 aya sığdırarak bölgenin en tanınmış muhtar oldu.

Duraklı Muhtarı Dur Durak Bilmiyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ın Akyaka İlçesine bağlı Duraklı Köyü’nün çiçeği burnunda muhtarı Şahin Demirkaya 5 yılda yapacaklarını 4 aya sığdırarak bölgenin en tanınmış muhtar oldu. “Örnek Muhtar Örnek Köy Olma” hedefiyle yola çıkan Demirkaya dur durak bilmiyor. Köyünü kısa sürede adeta ilçeye çeviren Demirkaya’nın en büyük destekçisi ise azaları, köy halkı ve özellikle de gençler.

Kars il merkezine 45, Akyaka ilçe merkezine 15 km mesafedeki Duraklı köyüne 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerini kazanarak muhtar olan Şahin Demirkaya işe hızlı başladı. Seçim öncesi yaptığı vaatlerinin tamamına yakınını 4 aylık sürede tamamlayarak köyünü daha yaşanabilir bir hale çevirdi.

Muhtar Şahin Demirkaya, 1 Nisan sabahı erkenden kalkıp köylüleri ziyaret ederek kaybedecek vaktin olmadığını ve bir an önce hizmetlere başlayarak köylerini daha da güzelleştirmeleri gerektiğini söyledi. Azalarıyla birlikte görevine “Bismillah” diyerek başlayan Muhtar Demirkaya başta gençler olmak üzere çalışabilecek durumdaki tüm köylüleri de yanına aldı ve el ele, gönül gönüle hizmetlere başladı.

İlk önce köylülerle birlikte ortak bir karar alarak köylerinin ağaçlandırılması, bahçe duvarlarının yapılması ve kireçlenmesi, dar sokakların genişletilmesi üzerinde duruldu. Tüm bunların planları yapılırken bir yandan da köy yaylasından gelen içme suyunun elektrik borcu nedeniyle aylardır su verilememesi sorunu çözmek için kolları sıvadı. Aylardır traktörlerle su taşımak zorunda kalan köylüleri rahata kavuşturmak istediğini belirterek borcun ödenmesini sağladı ve köyü yeniden temiz ve sağlıklı suya kavuşturdu.

Su sorununun çözülmesiyle birlikte kollar sıvanarak hızlıca bir çalışma başlatıldı. Duraklı köyünden işadamı Muharrem Yıldız’ın ve köylülerin desteği ile sokak kenarlarındaki evlerin bahçe duvarlarının yapılmasına başlandı. Bu iş sürerken bir yandan da yol kenarlarına ağaç dikimi gerçekleştirdi. Gençlerin ve muhtar Demirkaya’nın hummalı çalışmasıyla köy içinden geçen tüm yol kenarlarına çam fidanları dikilerek çitlerle korumaya alındı.

Köy okulunun bahçesindeki voleybol sahasının düzenlenmesi, kamelya yapımı, yıllardır kullanılmayan futbol sayasının yenilenmesi, dere kenarlarının düzenlenmesi gibi işlerde hızlıca yürütüldü.

Akyaka Kaymakamı Nur Sevinç Özbek’in de destekleriyle temin edilen parkelerin köye döşenmesine de geçtiğimiz günlerde başlandı. Köylüler ana arterlerin bayrama yetişmesi için parke yapımlarına el atarak işçilere yardım ettiler.

Parke çalışmaları sürerken muhtar Şahin Demirkaya çok amaçlı köy evi yapımı projesini de tamamladı. Önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan çok amaçlı köy evinin de önümüzdeki yaz sezonunda tamamlanması hedefleniyor.

Muhtar Şahin Demirkaya’nın köye yapılan hizmetleri basın ve sosyal medya hesaplarından yayınlanmasının ardından köye olan ilgi de artmaya başladı. Bir yandan gurbetteki köylüler soluğu köylerinde alarak yapılanları yerinde görüp Muhtar Demirkaya’ya, azalarına, gençlere ve tüm köylülere teşekkür ettiler. Gurbetçilerin köylerinde ev yapma hayallerinin de bir bir gerçekleşmeye başlamasının yanında evlerini onaranlara da rastlanması köyü daha cazip hale çevirdi. Çevre köylerden ve Kars’tan da bir çok vatandaş gururla takip ettikleri muhtar Şahin Demirkaya’nın hizmetlerini görmek için köyü ziyaret ediyor.

Köylüler her fırsatta Demirkaya’dan memnun olduklarını dile getirerek, “Köyümüze 5 yılda yapmasını beklediklerimizin çoğunu bu kısa sürede yaptı. Kendisi hiç yerinde durmuyor. Sürekli çalışıyor ve hizmet ediyor. Köyümüze daha neler yapacağının planlarını kuruyor. Bizler çok memnunuz.” dediler.

Muhtar Şahin Demirkaya da hedefinin köyünü Türkiye’de örnek köy yapmak olduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde gönüllü öğretmenler tarafından köy çocuklarına İngilizce kursu açacaklarını da kaydeden Muhtar Demirkaya, “Çalışınca oluyor. Bizler çalışıyoruz ve başarıyoruz. Hedefimizde köyümüz ve köyümüze hizmet var. Bizlerde kendi köyümüze hizmet yapıyoruz. Bu çok güzel bir duygu” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.220074