Eğitim ve Eğitimde…

"Eğitim ve Eğitimde…"

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Eğitim ve Eğitimde…” yazısı:

Eğitim ve Eğitimde…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Eğitim ve Eğitimde…” yazısı:

Geleceğimiz..!

Yani Çocuklarımız.

Kısa bir süre sonra yine yeniden uzun yorucu ve zor bir eğitim maratonuna başlayacaklar.

Öncelikle dürüst adil ve kalite seviyesi üst düzeylerde olacak bir 2018-2019 eğitim öğretim dönemi temennisiyle başlamak istiyorum yazıma.

Yani  öyle umuyorum..

Ve umarım ki bu sadece bir temenni olarak kalmaz. Kalmamalı da.!

Uzun yıllardır Kars’ın eğitim konusundaki tek sorusu gibi zihnimize kazınan “Bu yıl sondan kaçıncıyız.” sorusu geldi aklıma.!

Sahi biz geçen yıl sondan kaçıncıydık.?

‘Kısa ve net bir cevap; yine sonlardaydık.’

Her şeye rağmen geçmişi bir yana bırakmak gerektiği düşüncesi ağır basıyor yine zihnime.. Ama kimse inkâr etmesin biz Kars olarak uzun yıllardır eğitimde hep sonlara demir attı. Ve süreç böyle devam ederse demir atmaya da devam edeceğiz. Ve lütfen bu gerçeği de göz ardı etmeyelim.

Sorunlar ve çözümleri.!

Eğitimde kaliteyi yakalayamamış olmamızın nedenleri ve çözümleri konusunda neler düşünüldü neler yapıldı bilen var mı.?

Bu konuda tek yetkili olan Milli Eğitim neler planlıyor neler yaptı bilmek isteriz tabi ki. Yani bu bilgilendirmeden tüm öğrenci ve velilerinin hakkı olduğu da unutulmamalı.

Aklımıza takılmıyor değil; acaba amirlerimiz bu duruma duyarsız mı?

Camiaya bu konuda duyarsız demek gelmiyor içimden ama bu başarısızlıkta ki sürekliliğin başka bir açıklaması da yok gibi.

Kaliteli eğitim konusun da çözüm mercii sadece veli ve öğrenci olmamalı. Siz çözüm bulun diye çözümsüz kalırsanız, velileri kaliteyi yakalamak için “Eğitimde Sahte-Kar” bir sürecin içine itmiş olursunuz. Eğitimde ne olursa olsun Sahte bir kar a yönlendirmeyin. Zira siz eğitici olansınız eğitimcisiniz. Doğruyu ve doğrunun eşit paylaşımını sağlamalısınız.!

Eğitimde ülke sıralamasında son sıraları kimseye kaptırmayan Kars’ta kaliteli eğitimi yakalama konusun da ilginç çözümler üretildi geçmişte. Görünen o ki bu yıl da üretilmeye devam edecek.

Eğitim alanında yetersiz alt yapı ve kadrolardan mahrum kalan ilimiz;  düşük seviyelerden çıkılması için “Y a p ı l a m a y a n” hamleler yüzünden yerinde saymaya devam ediyor.

Yıllardır ülkenin en büyük sorunu olan eğitimde yüksek seviyeye çıkma hamleleri maalesef hala bölgemize uğramış değil.

Her şey Bina ve materyal eksikliğinden mi kaynaklı acaba.?

Geri kalmışlığı her yönüyle yaşayan ilimizde eğitimde yönetici sıfatıyla söz sahibi olanların okullarda verilen ve verilmeye çalışılan eğitim seviyesinden bihaber tavırları devam etmekte.

Malumunuz eğitim öğretim döneminde tatil devam etmekte ama kısa bir süre sonra öğrenciler, eğitimciler ve veliler için yeniden maraton başlayacak.

Doğru veya yanlış tartışılır ama yanlış asla doğruymuş gibi tartışılmamalı.

Var olan sorunları çözmek için aynı kategorilerde ki okullar arasında ki uçurumu  kaldırmak için Eğitimde reform niteliğinde hamleler mi yapacak..

Yani Asıl merak edilen bu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.248054