“Ekmeği neden büyük yaptın” cezası

"“Ekmeği neden büyük yaptın” cezası"

“Ekmeği neden büyük yaptın” cezası

DATA[

“Ekmeği neden büyük yaptın” cezası
 
Fırınlar genelde eksik gramaj cezası ile karşı karşıya kalırken yeni çıkan yasa ile fazla gramaja da ceza kesiliyor. Ayrancılar’ın 20 yıllık fırıncısına 15 gram fazla ekmek ürettiği için 11 bin 875 lira ceza kesildi
 
İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar Semtinde, Başakkent Sitesi’nde faaliyet gösteren Başakkent Unlu Mamülleri işletmesine, sattığı ekmeğin gramajının yüksek olmasından dolayı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri tarafından, 11 Bin 875 lira para cezası kesildi. 245 gramajı olması gereken ekmekler, 260 gramajlı olduğu için kesilen ceza, işletme sahibini adeta şoka uğrattı. Yeni çıkan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde Ekmek Tebliği’ne uymadığı ve “Ağırlık Kontrolü” uygun olmadığından dolayı kesilen ceza karşısında işletme sahibi Ömer Kanlı ise ne yapacağını şaşırmış durumda. Bir esnaf olarak bu parayı ödeyemeyeceğini belirten Kanlı: “Bizler namuslu insanlarız, vatandaşımızın ekmeğinden çalmıyoruz. Bu parayı nasıl öderim. Kaç yıllık fırıncıyım hayatımda ilk kez böyle bir cezayla karşılaşıyorum” dedi. İşletmenin aldığı bu ceza İzmir genelinde büyük ses getirdi. Konu hakkında İzmir Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Nejdet Durmuş ve Torbalı Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun’dan tepki geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Kenan Uyar ise kanunları uyguladıklarını, yönetmeliğin emirlerini yerine getirdiklerini söyledi.
 
ESNAFA REKOR CEZA
GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin standardını belirleyen tebliği 1 Temmuz’da uygulanmaya başladı. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Yönetmenliği, esnafların gözünün yaşına bakmıyor. Birçok yeniliğin bulunduğu yönetmelikte, fırıncılara yıpratıcı cezalar uygulanıyor. Bu uygulama ile ekmeğin gramajı ve tuz oranı düşerken, kepek oranı ise arttı. Ayrancılar’da faaliyet gösteren Başakkent Unlu Mamülleri’ne ekmeğin gramajı fazla olmasından dolayı yüklü miktarda ceza kesildi. İşletmede yapılan denetimlerde, ekmeklerin 260 gram gelmesi, işletmeye 11 bin 875 liraya mal oldu. İşletme sahibine bu parayı ödemesi içinde 15 gün süre tanındı. Aldığı ceza karşısında adeta çok olan işletmeci Ömer Kanlı, yıllardır esnaflık yaptığını, İzmir’in 3 ayrı kısmında daha fırınları olduğunu, böyle bir cezayla ilk kez karşılaştığını söyledi. Bu parayı ödeyemeyeceğini belirten Kanlı, esnaflara uygulanan bu yaptırımın ağır olduğunu belirtti.
 
FAZLA GRAMAJA CEZA OLUR MU?
KESİLEN bu ceza İzmir genelinde büyük ses getirdi. İzmir Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Nejdet Durmuş, esnafa kesilen cezayı eleştirerek, İzmir’deki fırıncıların yeni yönetmenlikten dolayı büyük sıkıntı çektiğini söyledi. Yıllarca eksik gramajla mücadele ettiğini ve vatandaşın hakkını koruduğunu belirten 30 yıllık başkan Durmuş, fazla gramaja kesilen cezanın dürüst esnaflara zarar verdiğini söyledi. Durmuş, konu hakkında şu cümlelere yer verdi: “Türk Gıda Kodeksi Yönetmenliği’ne göre birçok değişiklik yapıldı. Yıllarca ekmeklerin eksik gramajla satılmaması için mücadele ettim. Ama fazla gramaja ceza yazılması ise bizi ve esnaflarımızı mağdur ediyor. Dürüst esnaflarımıza zarar veriyor. İzmir genelinde birkaç esnafımıza daha cezalar kesildi. Bu konuyu yargıya taşıdık ve hakkımızı arıyoruz. Biz de sonucu merakla bekliyoruz. Konu hakkında bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla da görüşmelerimiz devam ediyor. Yönetmelikteki bazı tebliğin değiştirilmesini istiyoruz. İlçe müdürlüklerin de bu konuda biraz iyimser davranması gerekir. Neticede ortada kötü niyet olmadığı ortada. Mücadele edilmesi gereken az gramaj, fazla gramaj değil” şeklinde konuşarak Ayrancılarlı esnafa destek verdi..
 
TTO: KABUL EDİLEMEZ BİR CEZA
TORBALI Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun ise bir haftadır her gün fırıncıların isyanı ile karşı karşıya kaldıklarını ve mübarek ramazan günlerinde fırıncıların perişan edildiğini söyledi. Olgun cezanın kabul edilemez olduğunu belirtip, “Hangi mantıkla fazla gramaja ceza kesiliyor. Fırıncı ekmek eksik gelmesin diye 35 gram fazla kesiyor ama bu kez fahiş bir ceza ile karşı karşıya kalıyor. 11 milyar cezayı bir esnaf nasıl öder. Çoluk çocuğu ile çalışan bir fırıncı, 3 ay çalışsa bu cezayı zor öder. Sağlık ve hijyen için yapılan düzenlemeler gerekli olabilir. Ama fazla gramaja ceza kesilmesi kabul edilemez. Tüm İzmir milletvekillerini ve Fırıncılar Odası’nı arayıp durumu bildirdik. Üyelerimizin bu mağduriyetin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Düzenleme gözden geçirilmeli.”
(VG-BA-S) İZMİR / TORBALI (KHA) - VEDAT GÖKÇAY - ÖZEL HABER

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.225401