• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Ekrem İmamoğlu Karslılara böyle seslenmişti

"Ekrem İmamoğlu Karslılara böyle seslenmişti"

EKREM İMAMOĞLU: KARS VİZYON BİR ŞEHİR MERKEZİ OLABİLİR

Ekrem İmamoğlu Karslılara böyle seslenmişti

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK https://www.youtube.com/watch?v=hhncsf4IsdA&t=8s

https://www.facebook.com/kafkashaberajansi/videos/432680527494617/

-İMAMOĞLU: KARS VİZYON BİR ŞEHİR MERKEZİ OLABİLİR

-“KARS’IMIZI GELİN TANITALIM. BİLBOARDLAR ASALIM, ‘DOĞU EKSPRESİYLE KARS’A GİDİN’ DİYELİM. ‘KARS SERHAT ŞEHRİ’ DİYELİM. ‘ŞU TARİHİ ESER VAR BU TARİHİ ESER VAR’ DİYELİM. ‘ANİ ÖREN YERİNİ GÖRMEMİŞ BİR İNSANIN TÜRKİYE’Yİ TANIMASI MÜMKÜN DEĞİL’ DİYELİM.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz yıl Beylikdüzü Belediye Başkanı iken Karslı işadamı Ali Şayir ve Gürsel İldüz’ün daveti üzerine Kars’a gelerek bölgede çeşitli gezi ve görüşmelerde bulunmuştu.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerini önde tamamlayarak dün mazbatasını alıp görevine başlayan Ekrem İmamoğlu’nun Kars ziyareti 06 Şubat 2018’de gerçekleşmişti.

Beraberindeki işadamları iİle Kars, Ardahan ve Çıldır seyahatlerinde bulunan İmamoğlu’na İşadamı Ali Şayir ve Gürsel İlgüz de eşlik etmişti. İmamoğlu, karma nüfus yapısıyla Türkiye’nin birçok bölgesinden insanın yaşadığı Beylikdüzü’ne memleketlerini hatırlatmak ve Anadolu’yu İstanbul’a tanıtmak adına il ziyaretlerinde bulunduklarını söylemişti.

İşte, Kafkas Haber Ajansı ayrıcalığıyla; Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday ile de bir araya gelen Başkan İmamoğlu’nun Kars için düşündükleri:

“Turiste kötü davrandık onun için kaybettik denseniz ben 5 yıl sonra vallahi de billahi de hepinizden hesap sorarım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım görevim ne olur bilemem niye diyorum aman ha! Herkesi toplayın; arkadaş, garson ‘temiz olacaksın’, esnaf ‘kazık atmayacaksın’ Yani 10 liraysa 10 lira kardeşim. Hani ahilikte vardır ‘ben 10 liraya sattıysam yandaki esnaf da 10 liraya satsın.’ Pazarlık payı da olsun önemli değil ama hakkını deyin hakkını. Bunlar çok önemli başkanım, Gecenizi gündüzünüze katın, toplanın başkanlarla çıkın sokağa 20 kişi 2 ay 3 ay esnafı gezin. Gidin tek tek anlatın ‘bak kardeşim bu ekmek hepimizin bu ekmeği hep beraber paylaşacağız. Sen benden fazla ben senden az’ olmasın böyle bir şey yok. Neticede evrensel adı turist ama dediğim gibi Kars’a yakışan misafir ağırlamak. Yani bu çok önemli. Ben o bakımdan üzerime ne vazife düşüyorsa Kars’ımızı gelin tanıtalım. Bilboardlar asalım, ‘Doğu Ekspresiyle Kars’a gidin’ diyelim. ‘Kars serhat şehri’ diyelim. ‘Şu tarihi eser var bu tarihi eser var’ diyelim. ‘Ani Ören Yerini görmemiş bir insanın Türkiye’yi tanıması mümkün değil’ diyelim.”

“Cemal Süreya’nın, “Beyaz, uykusuz ve uzakta” diye tariflediği Kars’ta çok yakın ve sıcak ilgi ile karşılandık” demiş ve çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği ziyaretinde ilk olarak dönemin Kars Valisi Rahmi Doğan ve Kars Belediye Başkan Vekili Tahsin Güngören’in konuğu olmuştu. Ardından da Beylikdüzü’nün Karslı işadamlarıyla birlikte yaptığı şehir turu sırasında tarihi mekanları ziyaret etmişti.

Başkan İmamoğlu, tarihi dokusuyla, hayvancılık ve tarıma dayalı ürünleriyle Kars’ın çok değerli bir kent olduğuna dikkat çekerek, “Ziyaretim boyunca birçok noktada turist guruplarla karşılaştık. Kars, herkesi kucaklayıcı kimliğini turizm sektörüne de yansıtırsa doğru bir sunumla vizyon bir şehir anlamında merkez olabilir” şeklinde konuşmuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.234063