• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

En büyük engel sevgisizliktir

"En büyük engel sevgisizliktir"

3 Aralık Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle Anadolu İmam Hatip Lisesi “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Çocuk Esirgeme Kulübü” öğrencileri, rehber öğretmenleri Selin İrak ve Neslihan Boz, okul rehber öğretmeni Özge Ayvazoğlu nezaretinde 75. Yıl Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulunu ziyaret ettiler.

En büyük engel sevgisizliktir

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

"Biz, sizi bir erkek ve bir dişiden yaratıp, birbiriniz ile tanışmanız için kabileler halinde çoğalttık. Allah katında en değerli olanınız, O´ndan en çok korkanınızdır." (Hucurat 49/13) ayetinden aldığımız mana ve düstur ile Allah katında doğuştan herkesin eşit olduğu, üstünlüğün ise takvada olduğudur.

Yine Allah, bazı insanların günahlarına kefaret için birtakım sınırlar koymuştur. Allah-u teâlânın engelli kimselere verdiği ulvi değeri ise Abese süresinden hareketle anlayabiliriz. Allah, bu surede âmâ olan Abdullah b. Ümmü Mektûm üzerinden engellilerin sahiplenilmesi, dışlanmaması, topluma kazandırılması emrini vermiştir. Bunun üzerine Hz. Peygamber, bir sefere giderken yerine vekâlet için Abdullah b. Ümmü Mektûmu bırakmıştır.

Yine "Engelli bir hastaya yol göstermek, sağır ve dilsiz ile ilgilenmek, yürümeye veya hareket etmeye çalışan bir engelliye yardım etmek sadakadır." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, c.V, sf.168-169) hadis-i şerifinden edindiğimiz şiar neticesinde engelliler üzerinde ziyadesiyle hassas düşünen İnsanî ve Maarif zihniyetimiz, 3 Aralık Engelliler gününde onları her gün hatırladığımızdan daha fazla düşünmeye sevk etmiştir bizleri.

Bu minvalde “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle Anadolu İmam Hatip Lisesi “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Çocuk Esirgeme Kulübü” öğrencileri, rehber öğretmenleri Selin İrak ve Neslihan Boz, okul rehber öğretmeni Özge Ayvazoğlu nezaretinde 75. Yıl Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulunu ziyaret ettiler.

Okul idaresi, “Bu duyarlı etkinliklerinden dolayı rehber öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz” mesajını paylaştı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236919