Engelliler Meclis Çalıştayı

Engelliler Meclis Çalıştayı

Kars Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak; geçtiğimiz hafta sonu Engelliler Konfederasyonu, Avrupa Birliği'nin desteğiyle Ankara’da düzenlenen Engelli Çocukların ve Yetişkinlerin İnsan Hakları Çalıştayı’na katıldı.

Engelliler Meclis Çalıştayı


Engelliler Meclis Çalıştayı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak; geçtiğimiz hafta sonu Engelliler Konfederasyonu, Avrupa Birliği'nin desteğiyle Ankara’da düzenlenen Engelli Çocukların ve Yetişkinlerin İnsan Hakları Çalıştayı’na katıldı. Faruk Ocak, Çalıştayın, engellilerin karar alma mekanizmalarında nasıl bulunacaklarını, bu konularda neler yapılabileceğini anlatan seminerlerle yol gösterici olduğunu söyledi.

Çalıştayla ilgili Kafkas haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Faruk Ocak şunları söyledi:

“Bu çalıştayı Engelliler Konfederasyonu ve Avrupa Engelliler Forumu'nun desteğiyle,  Aynı zamanda UNICEF ve Avrupa Birliği de destekledi. Engellilik meselesi küresel çapta savunuculuğunun yapılması gereken bir mesele. O yüzden de farklı ülkelerdeki farklı grupların ve farklı mekanizmaların da engelli hakları için bir araya gelmesini çok önemsiyoruz çünkü  bizkatılımcıların neler yapabileceklerimize dair birbirimize fikirlerle, projelerle ya da bir başka şekilde destek olurken bir güç de oluşturduk.

Çünkü insanları bir araya getirmediğiniz de savunuculuk da yapamıyorsunuz, bu açıdan bu örgütleri bir araya getirmek, ağ kurmak, bir kuvvet oluşturuyor, özgüven sağlıyor. Yani ağ kurmak hak temelli çalışan sivil toplum örgütleri dünyasında en önemli hedeflerden ve amaçlardan bir tanesi. Ağ kurabildiğiniz ölçüde güçleniyorsunuz.

Konuşmacıları mümkün olduğunca sivil toplum alanının hem deneyimli meseleleri çok yönlü gören yerel deneyimleri de olan ama uluslararası mekanizmaları da bilen kişiler arasından seçtik. Sadece sivil toplum örgütlerinden değil aynı zamanda Çalışma Bakanlığı'ndan da bir konuşmacımız, sivil toplum geliştirme merkezinden de oldu. Uluslararası uzmanlarımız da vardı. Konuşmacılarımızın hepsinin ortak bilgilerinin yanı sıra kendi alanlarından getirdikleri uzmanlıklar da var. Ya da ülkelere göre çeşitlenen örnekler de var, bu anlamda da çalıştayın çok faydalı geçtiğini düşünüyorum. Yani sivil toplum örgütleri arasında hangi alanda çalışırsak çalışalım engelli, olabilir çocuk olabilir, yaşlı olabilir, bütün katmanları bütün boyutları görmeniz gerekiyor. Engelliler bir dernek kurduklarında bir savunuculuk faaliyeti yürüttüklerini de sadece engelliler için çalışmıyorlar aslında, toplumda dezavantajlı hale getirilmiş görmezden gelinmiş, ihmal edilmiş tüm tüm diğer toplulukları da görüyorlar. Örneğin ben kadın hareketinde de çocuk hakları hareketinde de çok uzun yıllar bulundum. Bu alanlarda gördüğüm şöyle bir şey var ki, bütün tek tek savunulan dezavantajlı gruplar, aslında sizi bütünün savunusuna götürüyor. Siz kadın hakları savunuculuğu yaparken, aslında engelli haklarını da savunur oluyorsunuz, çevre sorunuyla da, çocuk ihmal ve istismarı ile de mücadele ediyorsunuz. Kısaca bütün bir şiddetsizlik savunusu yaparken, aslında bütün hak ve adalet, özgürlüklere erişimin önündeki engeller kalksın savunusu yapıyorsunuz. Olayları bu şekilde görmek bize çok şey kazandırıyor diye düşünüyorum.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Bu Haberin Manşeti :

Engelliler Meclis Çalıştayı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Engelliler Meclis Çalıştayı haberleri  faruk ocak haberleri  Engelliler Konfederasyonu haberleri  kars haberleri  ankara haberleri   
<< Önceki Haber Engelliler Meclis Çalıştayı Sonraki Haber >>

Engelliler Meclis Çalıştayı

DMCA.com Protection Status

Engelliler Meclis Çalıştayı

  Yukleme: 0.279492