• ÖGEL TEPE REKLAM

Erdoğan Yıldırım’ın 6 Ekim Mesajı

Kars Ardahan Iğdır (KAI) Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 95. yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

  • 06 Ekim 2019 11:19
  • A
  • A

Erdoğan Yıldırım’ın 6 Ekim Mesajı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Ardahan Iğdır (KAI) Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 95. yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mustafa Kemal Atatürk’ün güzide şehrimiz Kars’a gelişinin 95.yıldönümünü büyük bir sevinç ve mutluluk içinde kutlamaktayız.” diyen Yıldırım, “Doğusundan batısına yaptığı tüm yurt gezilerinde illere, ilçelere ve köylere gitmiş; gittiği yerlerde halkla iç içe olmuştur. Halkın görüşlerini almış ve tespitlerde bulunmuştur. Bu görüş ve tespitlerin ışığında halkın desteğini de arkasına alarak Cumhuriyetin kurulmasını, ilke ve inkılaplarının oluşumunu sağlamıştır. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sık sık düzenlediği yurt gezileri Cumhuriyetin ilk 15 yılında toplumsal gelişimin ve kalkınmanın sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Yıldırım daha sonra şunları söyledi:

“95 yıl önce Doğunun uygar kenti Kars için özel önemi olan bir olay gerçekleşti. 6 Ekim 1924 günü trenle Sarıkamış’tan Kars’a hareket eden Gazi Mustafa Kemal Paşa, O dönemin Belediye Başkanı Cihangiroğlu İbrahim bey tarafından Kars Garında Sevgi Seli ile karşılanmış İstasyondan Türk Ocağına ait binaya kadar yollara halılar döşenmiş, halk ve öğrenciler yolun iki yanına dizilmiş. Süslü arabalar, atlılar ve yöresel kıyafetleriyle halk istasyonu doldurmuş, Karslılar büyük kurtarıcıyı coşkuyla karşılamış, adım başı kurbanlar kesilmiş Azerbaycanlı besteci Mehmet Türkel Bey tarafından, Azerbaycan halkı adına büyük önder Atatürk’e ithaf edilen "Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa" marşı ilk kez 6 Ekim 1924 yılında Atatürk’ün Kars’a geldiği an, Kars tren garında karşılama töreninde okunmuş ve oyun olarak da oynanmıştır.

Atatürk Türk Ocağı’nda kısa bir süre dinlendikten sonra Ardahan ve Kağızman’dan gelen heyetlerle görüşmüş. Halkın kendisine ilettiği okul taleplerini dinleyen Atatürk, bir süre önce meydana gelen deprem nedeniyle zarar gören bölgede incelemede bulunarak, ‘devlet yardımının en kısa zamanda Kars’a ulaşacağını, yaraların sarılacağını ve vatandaşların bundan emin olmaları gerektiğini söylemiş ve Kars ziyaretinin ardından Başbakan İnönü’ye bir mektup yazarak Kars izlenimlerini anlatır. Bu Yazısında ’Kars’ta bütün halk, gençler, öğrenciler, köylerden arabalarla gelen çiftçiler, büyük bir tezahüratta bulundu. Kars Vilayeti kazaları, Ardahan Vilayeti, devleti ve arz-ı tanzim için Kars’a hususi heyetler göndermişlerdi.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa olmak üzere, memleketin bağımsızlığı için çaba göstermiş olan canını, malını, evladını bu uğurda feda etmiş olan tüm şehit ve gazilerimizi dünden bugüne terörle mücadelede vatan uğruna can vermiş şehitlerimizi ve hain terör saldırılarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. “

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
  • TUNCER KIRHAN 13 Ekim 2019 13:07

    DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM DOĞUNUN GÜZEL ŞEHRİ KARS GÜZEL İNSANLARININ ZENGİN KÜLTÜRLERİYLE YARATTIĞI EFSANE DEĞERLERLE HER KARSLININ GÖNLÜNDE YAŞAMAKTADIR. BİR SÜRE YAZILARIMI YAYINLAYAN BU SANAL GAZETENİN DEĞERLİ YÖNETİCİSİ BEDİR ALTINOK ÖNEMLİ BİR GÖREV YÜRÜTMEKTEDİR. BU VASİLEYLE KARS IĞDIR ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU BAŞKANI ERDOĞAN YILDIRIM KARDEŞİM TARİHİ YANSITMAKLA GÜZEL BİR İŞ YAPMIŞTIR. KENDİLERİNİ KUTLUYORUM.