• 18 Temmuz 2019 Perşembe

Ermenilerin katlettiği Hakmehmet köyü şehitleri anıldı

"Ermenilerin katlettiği Hakmehmet köyü şehitleri anıldı"

SERDAR ÜNSAL,”ERMENİLERİN BU BÖLGEDE TÜRKLERE YAPTIĞI KATLİAMI NAZİLER BİLE YAPMAMIŞTIR.”

Ermenilerin katlettiği Hakmehmet köyü şehitleri anıldı

KAFKAS HABER AJANSI / SERDAR ÜNSAL

SERDAR ÜNSAL,”ERMENİLERİN BU BÖLGEDE TÜRKLERE YAPTIĞI KATLİAMI NAZİLER BİLE YAPMAMIŞTIR.”

Iğdır'ın Merkeze bağlı Hakmehmet köyünde 1919 yılında  Ermenilerce katledilen şehitler anıldı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu    Iğdır  Azerbaycan Evi Derneği tarafından   Hakmehmet  köyüne yapılan ziyarette şehitler haftası nedeniyle Hakmehmet şehitleri kuran okunarak anıldı.

Anma toplantısına Azerbaycan'ın Kars başkonsolosluğu Iğdır Şubesi Konsolosu Behbud Gadalı,Türk Eğitim Sen  Iğdır il  başkanı Ali Arslan,Eczacılar odası başkanı Nazım Karadağ,Muhtarlar Derneği başkanı Mikail Ud,  Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkan vatandaşlar katıldı.

Köyde bulunan ve 1989 yılında yapılan kazı sonucunda ortaya çıkarılan toplu mezardan 51  kişinin cesedi çıkarılarak yapılan anıt mezarı ziyaret eden  vatandaşlar burada Fatiha okuyarak dua ettiler.

Anıt önünde yapılan tören saygı duruşu ve Hoca Hasan İset’in ,Kuran’ı Kerim okunmasıyla  başladı. Hasan İset, “İnsanı öldürmek canlıyı yok etmek günahtır. Ermeniler masum savunmasız insanları öldürmüştür.savaşta ellerini kaldıran teslim olan insan öldürülmez ama ermeniler bunu yapmıştır.”dedi

Törende konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federesyonu genel başkan yardımcısı Iğdır  Azerbaycan Evi  Derneği  başkanı Serdar Ünsal,”Sözde

soykırım yalanları ile dünyayı kandıran Ermeniler, bugün yine yalanları ile dünyayı meşgul ediyor.Türk milletini suçluyor. Asıl katliamı yapan Ermeniler soykırıma uğrayan Türk milleti olmuştur. 1919 yıllarında Ermeni Çetecileri Taşnak ve Hınçak Komitecileri tarafından Gedikli, Hakmehmet ve Oba Köylerinde çoluk çocuk yaşlı genç demeden   yüzlerce Müslüman Türk insanını hunharca katletmişlerdir. Bu toplu mezarlar Anadolu'nun birçok yerinde mevcuttur. Oysa bir tek Ermeni mezarına rastlanmamıştır. Bu da gösteriyor ki asıl soykırımı yapan

Ermenilerdir Gerçek Ermeni katliamına uğrayan Hakmehmet köyündeyiz. Bunun belgesi de buradadır. Ermeniler insanları  tandır damına doldurup kuyulara atıp öldürmüşlerdir. Ermeniler katil bir millettir. Doğu Anadolu bölgesinde katliam yapmışlardır. 1919 yılında burada katliam yapan Ermenilerin torunları 1992 yılında Azerbaycan ‘da

Hocalı da aynı katliamı yapmışlardır. Ermenilerin yaptığı zulmü katliamı Almanya da Naziler bile yapmamıştır. Hür dünyayı Amerika’yı, Fransa’yı, Almanya’yı, İtalya’yı Ermenilerin yalanlarına inanmamaya çağırıyoruz gelsinler bu katliamı görsünler gerçek katil Ermenilerdir. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.”dedi.

Hakmehmet Köyünde Ermenilerin katliamına maruz kalanların torunu olan Muhtarlar Derneği başkanı Mikail Ud ‘da da, "Suçu işleyen, katliam yapan,kana doymayan bir millet ve devlet Ermenilerdir. 1919 yılında  bizlerin dedelerini ninelerini Ermeni Çetecileri acımasızca öldürerek bu mezarlığa gömmüşlerdir. Ben ve  Hakmehmet Köy halkı hiçbir zaman bu Ermeni zulmünü unutmayacağız.Ermeniler bu köye gelmiş 83 kişiyi katletmişlerdir. Bir köy yok edilmiştir. O zaman katliamlardan kaçıp kurtulanlar vardı onların yer göstermesiyle burada toplu mezar açılışı yapıldı. Bilim adamları burada Ermenilerin katliamına uğrayanlar olduğunu ispat etti. Fransa kendi işine baksın Cezayir’de yaptığı katliamları herkes biliyor. Tarihi araştırmak istiyorlarsa gelsinler burada gerçek katliamı görsünler. Şeklinde konuştu.

(BA-BA-S) IĞDIR (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / SERDAR ÜNSAL

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.277609