Ermenistan eski milletvekilinden Umut Ali’ye ziyaret

"Ermenistan eski milletvekilinden Umut Ali’ye ziyaret"

Ailesi Muş ve Van kökenli Ermenistan Eski Milletvekili Aragats Akhoyan, 24 Temmuz’da Ermenistan sınırını geçtiği için tutuklanıp 25 Ağustos’ta tahliye edilerek Türkiye’ye dönen 16 yaşındaki Umut Ali Özmen’i ziyaret etti.

Ermenistan eski milletvekilinden Umut Ali’ye ziyaret

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Ailesi Muş ve Van kökenli Ermenistan Eski Milletvekili Aragats Akhoyan, 24 Temmuz’da Ermenistan sınırını geçtiği için tutuklanıp 25 Ağustos’ta tahliye edilerek Türkiye’ye dönen 16 yaşındaki Umut Ali Özmen’i  ziyaret etti.

Van Folklorunun 40. Kuruluş nedeniyle düzenlenecek etkinliklere katılmak, Diyarbakır, Muş, Van ve Tunceli’ye kültür ziyaretleri kapsamında 35 kişilik folklor ve teknik ekibiyle Kars’a gelen Ermenistan eski Milletvekili Aragats Akhoyan ilk ziyaretini Umut Ali Özmen’e gerçekleştirdi. Kars’ta bir turizm otelinde Umut Ali ve babası Mustafa Özmen ile buluşan Ermenistan Eski Milletvekili Aragats Akhoyan, Umut Ali’ye Ağrı Dağı’nın figürünün bulunduğu tişört ve Ermenistan folklor bebekleri hediye etti. Mustafa Özmen’in oğlu Umut Ali’nin düğününde eski Milletvekili Aragats Akhoyan’ı toy babası yapmayı düşündükleri söylemesi üzerine Akhoyan, bu teklifi seve seve kabul edeceğini belirterek, “Umut Ali’yi küçük arkadaşım gibi seviyorum” dedi.

Akhoyan, “Ben her yıl buraya geliyorum. Buraları benim ülkem görüyorum çünkü benim dedelerim de burada doğmuşlar. Her yıl geldiğim bu bölgede bugün de Umut Ali’yi ziyaret etmek istedim. Umut Ali’yi görmekten çok mutlu oldum. Umut Ali’nin amcasına ve babasına da teşekkür ediyorum. Onlarda bugün buradalar. Umut Ali ve Babası Mustafa Özmen artık benim arkadaş listemde yer aldılar.” dedi.

“Umut Ali artık benim küçük arkadayım oldu” diyen Akhoyan, Hrant Dink’in “İki Yakın Halk İki Uzak Komşu” sözünü hatırlatarak, “Düşmanlık yok insanlık var” diye konuştu.

Ermenistan eski Milletvekili Aragats Akhoyan, her yıl Ermenistan’daki folklor gruplarını çalıştırdığını bu folklor grubuyla Van, Muş, Tunceli ve Diyarbakır’da etkinliklere de katıldıklarını belirtti. Akhoyan, “Bu ziyaretlerimizde bölge insanıyla buluşup konuşuyoruz, yerel yönetimleri ziyaret ediyoruz. Buradaki tek amacımız ise kültürlerin kaynaşmasıdır.” ifadesini kullandı.

Bu tür gezi ve ziyaretlerin Türkiye ve Ermenistan için güzel gelişmelere sebep olmasını arzuladıklarını kaydeden Akhoyan, “Sınırların açılmasını arzuluyoruz. Ben umuyorum ki bir gün sınırlar açılacak. Çünkü bu, sadece Ermenistan için değil Türkiye için de iyi olacaktır. Umuyorum ki bu duvarlar kalkacaktır. Benim dedelerimin bir kısmı Muş’ta bir kısmı da Van’da doğdular. Bu bölgede çok arkadaşlarım var. Çeşitli partilerde de arkadaşlarım var. Ben bu ziyaretlerimde asla ve asla Türkiye’nin iç siyasi sorunlarına karışmıyorum. Benim için önemli olan önce insanlık.” dedi.

Umut Ali’nin babası Mustafa Özmen de “Ermenistan eski Milletvekili Aragats Akhoyan’a bu ziyaretinde dolayı teşekkür ediyorum. Kendisi de her zaman bizim dost listemizde kalacaktır. Umut Ali’yle birlikte eski Milletvekili Aragats Akhoyan’ı her zaman gönlümüzde saklayacağız. Umut Ali’nin düğününde de kendisini toy babası yapacağız.” şeklinde konuştu.

Umut Ali Özmen de “Her zaman başımızın üstünde yeriniz var.” diyerek teşekkür etti.

Ermenistan eski Milletvekili Aragats Akhoyan, Umut Ali Özmen'iden ayrıldıktan sonra HDP’li Kars Belediyesini ziyaret etti ardından da ekibiyle birlikte Ani Ören Yeri'ne geçti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.635407