Eskiden kar yağardı Kars’a

"Eskiden kar yağardı Kars’a"

Karslı aşıklar eski kışlarla yeni kışı kıyasladı

Eskiden kar yağardı Kars’a

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Karslı aşıklar eski kışlarla yeni kışı kıyasladı

Kars’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 3 köy yolu ulaşıma kapandı. Karslı aşıklarda eski ve yeni kış mevsimini sazlı sözlü dillendirdiler.

Eski kışlardan eser kalmayan Kars’ta kar yağışının yeni yeni etkili olması aşıklarında gündem konusu oldu. Taşköprü Kafe Aşıklar Evi’nde sahne alan aşıklar Sabri Yokuş ve İlgar Çiftçioğlu, eskiden 3 metre kar yağdığını, evlerinden çıkmak için tünel kazdıklarını hatırlatarak şimdi ki kışlarda kar yağışının bile azaldığını ve kıştan eser kalmadığını ifade ettiler.

Aşıklar değişlerinde “

Eskiden yağardı Kars’a çok kar’ı / Ne hikmetse şimdi kışı değişmiş / 12. Ayda bakın karlar yağmıyor/ Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş.

Eskiden diz boyu karlar yağardı / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş / İnan ki onunla insanlar huzur bulurdu / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş

Bilemedim gardaş ondan bundan mı / Yarından mı yoksa acep bugünden mi / Barajlar kuruldu yoksa ondan mı / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş

Bazen karla oyun oynar topaç yapardık / Onunla huzurlu hisse kapardık / Her birimiz koskocaman kardan adam yapardık / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş

Sabri Yokuş söyler arzunu bildir / Ağlayan gönül var ise güldür / Erzurum’da mevsim böyle değildir / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş

İlgar’im iklime uyamaz olduk / Nasılda geçti yıllar sayamaz olduk / Bir gün olsn kızak kayamaz olduk / Ne hikmetse Kars’ın kışı değişmiş” ifadelerine yer verdiler.

Aşık İlgar Çiftçioğlu, “Eskiden 2.5 metre kar yağardı. O kar yağdığı zamanda ne hastalık vardı ne huzursuzluk vardı. O gördgünüz insanlar iç içe yaşardı. Hatta ben o günleri hatırlıyorum. Köyde oturuyorduk. Kar yağardı kapıyı kapatırdı. Çıkardık ki kapı pencere yoktur. Kar kapatmıştı alttan tünel vurur çıkardık. Ama bu kadar çileli değildik, mutluyduk ve huzurluyduk. Keyke o günler olsaydı.” dedi.

Aşık Sabri Yokuş ise “Rahmetli Çobanoğlu’nun kıraathanesinde çaldığımız zamanlar o karlı kışlı günlerde eksi 40’ların altında şehir içinde 1 metre kar vardı. İnsanlar o coşkuyla o karı eze eze o aşıkları dinlemeye gelirlerdi. O günlerin ayrı bir tadı ayrı bir lezzeti vardı. Ne yazık ki kış değişti dediysek de bir o kadar da insanlar değişti. Ne o kışları, ne o yazları, ne o meclisi nede o insanları bulabiliyoruz. Ne hikmetse her şey değişti” diye konuştu.

Öte yandan Kars genelinde kapanan 3 köy yolunda İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.230852