19 Mayıs Yeniden Doğuş

"19 Mayıs Yeniden Doğuş"

Deha Kurban Vural’ın, “19 Mayıs Yeniden Doğuş” yazısı:

19 Mayıs Yeniden Doğuş

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Deha Kurban Vural’ın, “19 Mayıs Yeniden Doğuş” yazısı:

19 MAYISIN YÜZÜNCÜ YILI ANISINA

Yüz yıl önce İstanbul’dan başlayıp tüm Anadolu’ya dalga, dalga yayılan özgürlük çığlığı, hürriyet ateşidir 19 Mayıs.

Hiç düşündünüz mü yüz yıl önceki Anadolu’nun içinde bulunduğu durumu 19 Mayıs 1919 öncesi Anadolu ne haldeydi,

Anadolu toprakları batılı güçler tarafından işgale uğramıştı çünkü birinci dünya savaşı sonrası imzalanan Mondros Ateşkes antlaşmasıyla ordusu dağıtılan Osmanlı imparatorluğu 13 Kasım 1918 yılında başkent İstanbul İngilizler tarafından işgal edilmişti.

O gün Mustafa Kemal de Adana’dan İstanbul’a gelmişti boğazı karşıya geçerken 61 gemilik işgal kuvvetleri donanma filosunu görünce geldikleri gibi giderler demişti.

İşte milli mücadelenin ilk kıvılcımı o gün, bu tarihi sözle yakılmıştı.

 Anadolu o günlerde batılı devletler tarafından işgal altındaydı

 İngilizler İstanbul’u, Yunanlılar İzmir ve çevresini, İtalyanlar Antalya, Fransızlar Hatay ve güneydoğuyu,  Ruslar ve Ermeniler ise Doğu Anadolu’yu işgal etmişlerdi kısaca yurdumuz her taraftan kuşatılmıştı

Bu içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmamız için bir çıkışa yeni bir başlangıca ve bir kahramana ihtiyacı vardı Milletimizin.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla Anadolu’nun kaderi değişmeğe başladı beklenen komutan ortaya çıkmıştı

Bir devin doğuşunun ilk adımı atılmıştı şanlı bir tarih yeniden yazılmaya başlamıştı.

Büyük bir destan başlangıcı bir milletin uyuduğu derin uykudan uyanışı, bir halkın yeniden doğuşu, vatanı milleti uğruna canını ortaya koyuşu, işgalcilere karşı dik duruşudur, ecdadından aldığı güçle yurdunu tüm dünyaya karşı koruyuşudur.

 İngiliz’i, Yunan’ı İtalya’nı Fransız’ı Ermeni’yi Rus’u Anadolu’dan kovuşunun başlangıcı olmuştur 19 Mayıs.

Bütün dünyanın saygı duyduğu, büyük önderimiz dünya liderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ün İstiklal Savaşını başlatmasının ilk adımıdır 19 Mayıs 1919  

Deha Kurban VURAL

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.827766