Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı

Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı

Araştırmacı Yazar İbrahim Ahıskalı’nın, “Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı” yazısı:

Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı


Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı

Araştırmacı Yazar İbrahim Ahıskalı’nın, “Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı” yazısı:

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak 1990 tarihinde gerçekleştirdiği katliamın 28. Yıldönümü’nde hayatını kaybedenler her yerde anılıyor

20 OCAK 1990 YIL TAM 28 SENE ÜZERİNDEN GEÇMESİNE RAĞMEN AZERBAYCAN TÜRKLERİNE YAPILAN BU KİRLİ OYUNLARI VE VAHŞETİ UNUTMUYOR KALEME ALARAK ACIYLA ANIYOR ŞİDDETLE KINIYORUZ...!

 1980’lerin sonlarına doğru artık Rus Sovyet İmparatorluğu çöküş sürecine girmişti. SSCB Mihail Gorbaçov, imparatorluğu kurtarmanın yolunu bağımsızlık mücadelesi veren cumhuriyetlere gözdağı vermekten geçtiğini düşünmekteydi. Fakat Azerbaycan Türkleri artık mücadelesini ölümle, kanla olsa da gerçekleştirme mücadele içerisindeydi. Sokaklar ve caddeler yüzbinlerce direnenlerle doluydu. Azerbaycan’ın bütünlüğü ve bağımsızlığı uğrunda mücadelede özellikle Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Layiha Enstitüsü talebeleri öncüllükteydiler. Mücadelenin liderliğini ise merhum cumhurbaşkanımız ve milli mücadele önderimiz Ebülfeyz Elçibey önderliğindeki Azerbaycan Halk Cephesi yapmaktaydı.

O dönemde Azerbaycan’da ilk olarak “Çenlibel” daha sonra “Bağımsızlar” “Yurt Birliği” “Kale” “Varlık” ve benzeri çok sayıda örgütü bir arada toplayarak oluşturulan AHC, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ve bütünleşmesini hedeflemekteydi.

31 Aralık 1989’da AHC önderliğindeki halkın, Güney Azerbaycan ile Kuzey Azerbaycan arasındaki dikenli telleri kırarak, SSCB-İran sınırlarını fiili olarak ortadan kaldırması da bunun bir göstergesiydi. Bu böyle olunca 1988 25 Ocak tarihinden Ermenistan’a bağlı yerleşim yerlerinden Azerbaycan Türklerinin artık göçe başlamıştı.

Ermenistan’dan Azerbaycan’ın sınır köylerine sayısız saldırılar düzenlenerek her gün Türklerin öldürülmesine ve esir alınmasına rağmen TASS Ajansı, tek taraflı olarak fikirlerini ortaya koymuşlardır. Amerikan Senatosu, kirli oyunu ortaya koyarak bu toprakların Ermenilere ait olasını ireli sürekek destek vermişlerdir. Bütün Batı bir anda her güçleri ile Ermenilerin yanında yer aldıklarını çekinmeden açık ve beyan ederek başlamıştılar. Bundan cesaret alan Ermeniler her geçen gün baskın ve terör faaliyetlerini, artırdılar. Neticede 250 binden fazla Azerbaycan Türkünü Batı Azerbaycan’dan zorla çıkardılar.

Aynı günlerde Bakü’de gergin olaylar yaşanmaktaydı. 14 Ocak’ta Bakü’de, dış güçlerin ve KGB’nin tertiplediği provokasyonlar sonucu bazı grupların şehrin belli bölgelerinde yapılan düzensiz kitlesel yürüyüşleri neticesinde 60 kişi hayatını kaybetmişti. Bakü’de Ermeniler tarafından bir Azerbaycan Türkü, başı balta ile ezilerek buna benzer işkencelerle öldürülmüştü. Bu olayları fırsat bilen KGB provokatörleri kendi ajanlarını kışkırtarak Bakü’de kargaşa çıkarmaya başlamışlardı. Silahsız olan polis ve AHC’liler, önleyici müdahale imkânlarından mahrum bırakılmışlardı.

Bu arada Kızıl Ordu Birlikleri harekete geçerek Bakü şehrinin çevresinde konuşlanmış ve saldırı için emir beklemekteydi. 16 Ocak’ta Azerbaycan’da gerginlik son aşamaya ulaşmış ve AHC tarafından aralıksız toplantı, doğru fikirler ve yürüyüşleri düzenleyerek hükümeti uyarmaya ve halkın sesini duyurmaya davet etmişti.

Nitekim 19 Ocak tarihine kadar meydanı boşaltmayan halkın hür ve özgür iradeye sahip olma kararlılığı 19 Ocakta doruk noktasına ulaşmıştır. Artık AHC de duruma hakim olmakta zorluk çekmekte ve dalga-dalga akın ederek Azatlık meydan’ına gelen kitleyi kontrol altında tutmaya çalışmaktaydı. 19 Ocak 1990, saat 19-27’de Azerbaycan Devlet televizyonu, SSCB KGB’si tarafından bombalandı ve Azerbaycan halkı o gün Moskova yönetimi tarafından ilan edilmiş adete olan olağanüstü halden habersiz bırakıldı.

Dönemin Eski Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov’un sivil halka ateş açması talimatıyla 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece saat 01.00’da Sovyet Ordusu ve Ermeni Taşnakları’nın propaganda kampanyaları doğrultusunda Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de benzeri görülmeyen kanlı bir katliam gerçekleştirildi. 19 Ocak gecesi Bakü’de Rus silahlarının her tarafa alevler saçtığının bizzat şahidiyiz. Gece yarısı en modern silahlarla silahlanmış Kızıl Ordu karadan, havadan ve denizden Bakü’ye girerek korumasız halkın üzerine ateş yağdırmaya başlamıştı.Evlere ateş açılmaıyla evlerden çıkan yanğın adete gök yüzünü aydınlatmıştır. Hiç acıma duygusu olmadan ağır silahlarla kadın, çocuk, yaşlı demeden herkese vahşice saldırdı. Gözlerini kan bürümüştü ve Önlerine geçen herkes kurşuna dizilmişti. Resmi bilgilere göre 134 sivil vatandaş ve 37 Azerbaycan askeri şehit olurken 770 sivil ve 80 asker yaralanmış 76 kişi AHC fallarından oluşan 400 kişi gözaltına alınarak Rusya’nın çeşitli hapishanelerine götürülmüş, 48 kişi ortadan kaybolmuştu.

20 Ocak günü her kes yakınlarını ve dostlarını aramak için sabahın erken saatlerinde sokak ve meydanlara inmişti. Bakü ve Sumgayıt’ta Rusların açtığı ateş sonucu delik-deşik edilmiş binalar, Azatlık Meydanı (Geçmiş Lenin) ve XI. Kızıl Ordu meydanında öldürülmüş, tank paletleri altında ezilmiş insanlar, kana boyanmış caddeler akıl almaz ve korkunçtu. Azerbaycan’ın özgürlüğü uğruna mücadele edenler katledilmiş, Bakü savaş meydanına sokaklar ise kan gölüne dönüşmüştü. Kan rengindeki karanfiller şehitlerin üzerini kırmızı bir örtü gibi örtmüştü. Azerbaycan’ın özgürlüğü uğruda mücadele eden ve Rus tanklarının altında sürüklenen halkın aydınları, şimdiki mankurt iktidar yönetiminde hiç bir demokratik hakları olmadığından ülkeni terk ederek, muhacir hayatı yaşamaktadırlar. Ülkeni terk etmeyenler ise cezaevlerinde çürütülmektedir.

1990 yılı dolayısıyla kanla gelen bir yılı 28 seneyi daha geride bıraktık. 20 Ocak günü Bakü’de ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde gerçekleştirilen katliamlar, Azerbaycan halkının bağımsızlık mücadelesini durdurmak üzere planlanmış eylemlerdi. Fakat böyle olunca olay sonrasında Azerbaycan Türklerinin gösterdiği mücadele örneği, onun bağımsızlık yolundaki adımlarının engellenemez azimliğini ve niteliğini ortaya koymuştur.

 “20 Ocak Katliamı” ya da “Yanvar Katliamı” olarak anılan olaylar sonrasında Azerbaycan Halk Cephesi liderleri ve bağımsızlık yanlıları haps edildi...!

20 OCAK 1990 SENESİDE AZERBAYCAN TÜRKLERİNE YAPILAN ACIMASIZ KATLİ’AMI UNUTMADIK VE UNUTTURMİYACAĞIZ.....!

İBRAHİM AHISKALI

ARAŞTIRMACI YAZAR

ADLİ VE POLİS KURUMLARINDA

YABANCI DİLLER ÜZERE BİLİR KİŞİ

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı Sonraki Haber >>

Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı

DMCA.com Protection Status

Azerbaycan’da 1990 “Kara Ocak” Bakü-Yanvar Katliamı

  Yukleme: 0.061571