• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Beylerbeyi Sarayı Müze Olsun

"Beylerbeyi Sarayı Müze Olsun"

TYSD Kars İl Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Kars Kalesi eteklerinde otel yapılması için restore edilen Beylerbeyi Sarayı’nın tarihi dokusu ve amacına uygun olarak otel yapılmasından vazgeçilip Müze yapılması gerektiğini söyledi.

Beylerbeyi Sarayı Müze Olsun

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

TYSD Kars İl Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım,  Kars Kalesi eteklerinde otel yapılması için restore edilen Beylerbeyi Sarayı’nın tarihi dokusu ve amacına uygun olarak otel yapılmasından vazgeçilip Müze yapılması gerektiğini söyledi.

EN BÜYÜK YANLIŞ YANLIŞLARIN FARKIN DA OLMAMAKTIR.

“Milletimizin Manevi hayatına rehberlik ve öncülük eden   zatlarımızın ve tarihi eserlerimizin ortasına Otel konulması uygun mudur.” diyen TYSD Kars İl Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Kars Kalesi eteklerinde bulunan Tarihi Beylerbeyi Sarayının Kars Müzesi olması teklifinde bulunması kentte memnuniyetle karşılandı.

KARS'TA TURİZMİN ALTIN YILININ YAŞANDIĞI YILLAR

Yıldırım, “Anadolu tarihinde ilk gazi unvanını alan Kars şehri; Türk tarihinin ilk yerleşim merkezlerinden birisi olması, yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması ve kültürel zenginliğini günümüze kadar taşıyabilmesiyle gözde turizm merkezlerinden birisi haline gelebilir.” dedi.

KARS’IMIZIN EN BÜYÜK EKSİĞİ MODERN BİR MÜZENİN OLMAMASI

Yıldırım, “Yetkili Makamlara sesleniyorum  lütfen düşünelim. 285 Ecdadımızın şehit edildiği  Osmanlı mezarlarının açığa çıkarılmasını bekleyen Ulucami , Evliya Cami Ebul Hasan Harakani Türbesi , Alperenler Türbesi , Arap Baba, Celal Baba, türbeleri ve Kars Kalesi eteklerinde şehit edilen bir çoğunun mezarlarının toprak altın da unutulduğu bir yere  Kars’ın geçmiş ve geleceğine ışık tutacak, şehrimize büyük katkı sağlayacak Kars müzesi mi yakışır ve katkı sağlar. Yoksa İslam adabına  uygun davranılması gereken mekanların içinde gayrimüslim   misafirlerin kalacağı bir otel mi.” diye konuştu.

Yasin Aşkın Yıldırım daha sonra şunları söyledi:

"Şehir Müzelerinin şehrin geçmişten günümüze kültürlerini aktaran çok önemli değerler olduğunu unutmayalım. Öyle ki Kültürü ve turizmi geliştiren en önemli unsurlardan biridir. Müzelerin şehir üzerin de çok olumlu etkileri vardır. Kars müzemizin şehrin tarihi yapı ve kültürel mekanların için de bulunmasının önemi ve etkisi büyük katkılar sağlayacaktır. Şehrimizin en eski yerleşim yeri olan bir alanda bulunan Tarihi Beylerbeyi Sarayı Kars Müzesi olarak yapılması şehrimiz için büyük bir kazanç olacaktır. Eğer gerçekleşirse bu müze diğer Anadolu şehirlerine örnek olacaktır. Şehrin gelişmesine önemli katkıda bulunacağına inanıyorum.  Günümüzde müzeler sadece kültürel ve tarihi mirası koruyan, saklayan ve sergileyen mekan olmanın ötesine geçti. Süreli ve sürekli sergilerin yanı sıra kütüphanesi, sineması, eğitim programları, atölyeleri, mağaza ve sürekli yaşayan alanlara dönüştü. Bu gelişim ve dönüşüm yaşanırken müzelerin pazarlanmasının da farklılaşması gerekiyor. Müzeler kentleri zenginleştiren, tanıtımlarına katkı sağlayan ve kimi zaman önüne geçen markalar haline geliyor. Kültür turizminin en önemli öğelerinden olan müzelerin önemi  büyük  Ancak  Kars'ın müze turizmi anlamında sahip olduğu potansiyelden yeterince faydalandığı söylenemez.  Müzemizin  daha etkili ve güçlü tanıtımı, iyi pazarlanması ve marka haline gelmesi için yerinin çok geç olmadan değiştirilmesi  Kars müzemizin bulunduğu  alanın  bir çok eserimizin müsait olmaması sebebiyle sergilenemediği  bir gerçek.

Peki Bu günkü alan da yer alan Kars müzemizin yeri ve konumu  Karsa yakışan bir yerde mi  değil.  Kars kalesinin eteklerin de Şehrimizin bir çok tarihi eserlerinin içerisin de  Kars müzesi    lütfen düşünelim.

Turizm ve müzeler karşılıklı olarak birbirini etkiler. Turizmin gelişimi ile birlikte müzelere olan talep artar. Müzelerin etkili kullanıldığı, iyi pazarlandığı ve marka haline geldiği bir bölgede; turist sayısı ve ekonomik gelir artar, alternatif turizm imkânları oluşur.  .

Binlerce misafirin şehrimize geldiği  Tarihimizi ve geçmiş medeniyetleri kültür eserlerimizi  öğrenmeden görmeden gitmeleri “Müzeye az sayıda ziyaretçi gelmesi, ziyaretçilerin zevksizliği yahut bilgisizliği değil, sistem içinde uygulanan programın başarısızlığıdır.  Bir çok sergilenmesi gereken eserlerimizin alanın müsait olmaması nedeniyle  sergilenememesi  açı bir gerçektir.”

Yıldırım ayrıca, “Kars halkı Beylerbeyi Sarayını Müze olarak görmek istiyor. Lütfen bir kez daha düşünelim. Yetkililerden ve Görsel ve yazılı basın dan bu konuda destek ve duyarlı olmalarını rica ediyorum.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.216055