• 16 Eylül 2019 Pazartesi

Engelli Sokak Hayvanları için ev açtı

"Engelli Sokak Hayvanları için ev açtı"

Kars Can Dostları Dernek Başkanı Berivan Buğan, sokaklara terk edilen, kaderleriyle baş başa bırakılan engelli sokak hayvanlarının barınmaları, bakımları ve beslenmeleri için bir ev kiraladı. Aşılarını, tedavilerini de yaptırarak hepsini kendi adına kaydettiren Buğan, sağlıklarına kavuşanları da sahiplendiriyor.

Engelli Sokak Hayvanları için ev açtı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Can Dostları Dernek Başkanı Berivan Buğan, sokaklara terk edilen, kaderleriyle baş başa bırakılan engelli sokak hayvanlarının barınmaları, bakımları ve beslenmeleri için bir ev kiraladı. Aşılarını, tedavilerini de yaptırarak hepsini kendi adına kaydettiren Buğan, sağlıklarına kavuşanları da sahiplendiriyor.

2018 yılının Kasım ayında Can Dostları Derneği kurduktan sonra Halitpaşa Mahallesinde bir ev kiralayarak sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilecekleri bir ortama çevirdi. Kedi ve köpeklerin ayrı ayrı odalarda yaşadığı, bakımlarının yapıldığı, açlıklarının giderildiği evde dinlenme, uyuma ve yemek yeme bölümleri de yapıldı.  Rahat bir ortam sağlanan evin mutfak bölümünde yemekler hazırlanırken bu işlemlerin aksamadan yürümesi içinde üniversite öğrencilerinden gönüllüler görev aldı. Köpeklerden bir kaçının bir bacağı yok, bazıları felçli, bazılarının iki gözü görmüyor, bazıları yaşlılıktan ölüme terk edilmiş olan sokak köpekleri adeta 4 yıldızlı bir oteldeki hizmetlerden yararlanıyorlar. Beslenme, dinlenme ve uyku zamanların da belli bir düzene sokulduğu evde daha iyi bakım ve ilgi için yenileme çalışmaları başladı. Yaz mevsiminin de gelmesiyle inşaat çalışmaları başlatıldı fakat mahalle sakinlerinden gelen şikayetler nedeniyle çalışmalar bir süreliğine durduruldu. Mahalle sakinleri ‘köpekler havlıyor çevreye de pis kokular geliyor” yönünde şikayetleri üzerine belediye görevlileri Can Evi’ne gelerek incelemede bulundular. Yapılan kontrollerde her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı. Buna rağmen şikayetler artınca durdurulan inşaat çalışmalarının devamı için destek çağrısında bulunuldu.

Kars Can Dostları Dernek Başkanı Berivan Buğan, “Uzunca bir süredir sokak hayvanları noktasında Belediye Barınağı için ciddi mücadeleler veriyoruz. Kars’taki sokak hayvanlarını rehabilite ettirmek istiyoruz. Bu anlamda hem Valilik, hem belediye hem de üniversiteyle işbirliği içerisinde ciddi çalışmalar yalpak istiyoruz. Ben kendim Halitpaşa Mahallesi’nde bir ev kiraladım adını da Can Evi koydum. Burada baktığımız engelli köpeklerimiz var, yavru köpeklerimiz var, kedilerimiz var. Bunların hepsi Berivan Buğan olarak kedi üzerime kayıtlı. Aşılarını ve bütün sağlık tedavilerini yaptırıyoruz. Bunların giderlerini de bizzat kendimiz karşılıyoruz. Bu Can Evi’ne Kars’ta yapılacak güzel bir Engelli Rehabilitasyon Merkezi gerçekleşene kadar burasını sürdürmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Mahalle sakinlerinden olumsuz etkiler aldıklarını, köpeklerin havlayıp rahatsızlık verdikleri yönünde şikayete maruz kaldıklarını belirten Buğan, sokak hayvanlarının bu tür rahatsızlıklar vermediklerini ifade etti. Buğan, “İlk 2018 yılının kasım ayında buraya geldiğimizde mahalle sakinlerini oldukça sıcak karşılamışlardı. Ama şu anda şikayetler geliyor. Oysa herkesin kapısının önünde 2’şer tane 3’er tane köpek var ve onlar da havlıyorlar. Ki biz onların da köpeklerine yardımcı oluyoruz, kuduz aşılarını yaptırıyoruz, sağlık sorunları olduğunda bize bildiriyorlar bizlerde yardımcı oluyoruz. Fakat, maalesef mahalle sakinleri bizi ciddi anlamda şikayet yağmuruna tutuyorlar. Buraya belediye görevlilerinin de gelip ‘yasal olmayan hiçbir yok’ demesine rağmen bizi huzursuz ediyorlar. Kars halkından destek istiyoruz. Bu desteğe ciddi anlamda ihtiyacımız var. Kars’ta çok ciddi bir köpek popülasyonu var. Özellikle köpek sayısı çok fazla. Bunların hepsinin kısırlaştırılması, aşılanması ve sahiplendirmek için hep birlikte mücadele etmek istiyoruz. Bu mücadelede de yanımızda olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Can Evi’nin bahçesinde başlattıkları inşaat çalışmasını da şikayetler nedeniyle durdurmak zorunda kaldıklarını aktaran Buğan, “Bahçeye kulübe yaptıracaktık, çit çekecektik. Bahçede oynamaları için yeşillendirme çalışmaları yapacaktık. Duvar ördürecektik.” diyerek destek isteyerek engelli sokak hayvanlarına daha işi şartlarda bakmak istediklerini kaydetti.

Buğan daha sonra şunları söyledi:

“Yeni gelen valimizle de görüştük sağ olsun çok d ilgili davrandı. Kendileri de bir şeyler yapmak istiyorlar zaten seçimler bekleniyordu. Seçimlerde geldi bitti artık. Hem belediye hem valiliğimizin talimatlarıyla valimizde uygun görürlerse Engelli Rehabilitasyon Merkezi için kendilerinden bir yer talep edeceğiz. Umarım bu hafta kendisinden randevu alacağız. Kars’taki bahçeli kurumlarda bu sokak hayvanlarını sahiplendirmek istiyoruz. Orman İşletme Müdürlüğü de bize destek olacaktır diye umut ediyoruz. Kulübe desteği ve mama desteği gibi destekler bekliyoruz. Sonuçta kısırlaştırılmış ve aşıları yapılmış hayvanları  kurumlara da aldırabileceğimizi düşünüyoruz. Hayvanlar artık bu kadar sahipsiz kalmasın istiyoruz. Sokaklara da 26 tane mama kapları koyduk. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’lı gönüllü öğrencilerin destekleriyle bunu yaptık. Mamaları bazı esnaflar ve bizler kendi cebimizden karşılıyoruz. Sponsorlarımızda var ama yetiştiremiyoruz tabi ki. BU anlamda bütün kurumlardan mama desteği de almak istiyoruz. Artan yemekleri almak istiyoruz. Bunun gibi çok projelerimiz var bunları hayata geçirmek istiyoruz. Tüm kurumlarla işbirliği halinde bunları gerçekleştirmek istiyoruz. Kars’taki tüm hayvan sever arkadaşlarımızı bir araya getirmek istiyoruz. Kars’taki sokak hayvanlarını problem olmaktan çıkarmak istiyoruz. Herkesin özellikle çocukların hayvan sevgisiyle dolu olmasını istiyoruz. Hayvan sevgisiyle yetişsinler ki sevginin ne olduğunu öğrenerek büyüsünler istiyoruz. Tem temenniniz bu”

Gönüllülerde biri de Azerbaycan’dan Kars’a gelerek Veterinerlik Fakültesi’nde eğitim gören Afak Agayev. Agayev, “Azerbaycan’da asıl mesleğim avukatlıktı. Orada avukatlığı bıraktım ve bu hayvan sevgim nedeniyle Kars’ta gönüllü olarak bu hayvanların bakımlarını üstlendim. Sokak hayvanlarına olan sevgimden dolayı onlara canı yürekten bakıyorum. İnşallah onlar için güzel şeyler yapıyoruzdur. Hayvanlar burada çok iyi bakılıyorlar. Etrafa rahatsızlık vermiyorlar. Zaten hepsi bakıma ve ilgiye muhtaçlar. Öyle rahatsızlık verecek halleri de yok zaten.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.280730