• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Erkan Koçali’nin Arpaçay Meydanına yaptırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı açıldı

"Erkan Koçali’nin Arpaçay Meydanına yaptırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı açıldı"

Karslı işadamı, Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Erkan Koçali’nin, Arpaçay Meydanı’nda yaptırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Erkan Koçali’nin Arpaçay Meydanına yaptırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı açıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Karslı işadamı, Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Erkan Koçali’nin, Arpaçay Meydanı’nda yaptırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı’nın açılışı yapıldı.

İşadamı Erkan Koçali, Arpaçay ilçesinde yaptırdığı kız yurdu açılışında Belediye Başkanı Erçetin Altay’ın teklifi üzerine verdiği sözü yerine getirdi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı’nı da Arpaçay’a kavuşturdu.

Anıtın açılışına Kars Valisi Türker Öksüz, İşadamı Erkan Koçali, Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Arpaçay Kaymakamı Abdil Koç, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, Susuz Belediye Başkanı Murat Uray, Akyaka Belediye Başkanı Öztürk Nar, MHP İl Başkanı Tolga Adıgüzel, MHP Kars Belediye Başkan Adayı Çetin Nazik ilçe daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

HAYIRLI BU İŞİ BANA NASİP ETTİĞİ İÇİN YÜCE ALLAH’IMA ŞÜKREDİYORUM

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması, Kur’an tilaveti ile başlayan açılışta konuşan İşadamı Erkan Koçali, “Öncelikle böylesine hayırlı bu işi bana nasip ettiği için yüce ALLAH’ıma şükrediyorum. Bizlere bu şerefli vatanı armağan eden şehitlerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.” dedi.

BİZ ANASIZ DA BÜYÜRÜZ, BABASIZ DA BÜYÜRÜZ AMA VATANSIZ BÜYÜYEMEYİZ

Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay da, “Bu vatanı bize vatan kılan ecdadımıza şükran borçluyuz. Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış bir bölgede yaşıyoruz. Her dönemde yer güçlerin üzerimize oynadıkları oyunları birlik ve beraberliğimizle bertaraf etmişizdir. Gelişen ve güçlenen Türkiye’nin önüne çeşitli oyunlarla engel olmaya çalışıyorlar ama birlik ve bütünlüğümüz her zaman bu oyunların önüne geçmiştir. Millet olarak yer güçlerine her dönem tomak atmışızdır. Geçtiğimiz günlerde Sarıkamış Şehitleri anma programında bu birlik ve bütünlüğümüzü bir defa gördük ve tüm dünyaya gösterdik. 15 Temmuz darbesiyle çirkin yüzlerini bir kez daha gösterdiler. Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ekibiyle ülkemizin önüne çekilmek istenen karanlıklar ışığa çevrildi. Dinimizi istismar eden FETÖ denilen alçak, vatan haini, millet düşmanı, ülkenin geleceğini mahvetmek isteyen ahlaksız biriyle başarmaya çalıştılar. Ama bu millet öyle bir asil kana ve asil ruha sahip ki derslerini verdiler. 15 Temmuz gecesi herkes özerimizde oynanan oyuna en büyük tokadı 15 Temmuz gecesi vurdu. ALLAH, Erdoğan’a öyle bir güç vermiş ki gecenin karanlığında en teknolojik uçakların bile inemediği pistlere karanlık bir gece inerek geleceğimizi aydınlattı. 15 Temmuz şehitlerimize, gazilerimize minnettarız. Bunun için bu anıtı yaptık. 15 Temmuz gecesi Kars’ta da başta AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın olmak üzere, dönemin emniyet müdür ve valisiyle bu tanklara göğüslerini siper ederek ‘dur’ dediler. Biz anasız da büyürüz, babasız da büyürüz ama vatansız büyüyemeyiz. Bundan sonra bizlerde gelecek nesillere atalarımızın bıraktığı bu aziz vatanı daha yaşanabilir hale getirmek için başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere milletimize armağan edeceğiz.” dedi.

HARAKANİ TORUNU KARSLILAR GÖZLERİNİ KIRPMADAN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ise “Sarıkamış şehitlerimizi rahmetle andık. Allah’a hamd olsun ki şehitlerimizin arkasından böyle bir nesil yetişmiş. Rabbim bu bilinci hiçbir zaman elimizden almasın. 15 Temmuz gecesi de bize haber verildiği an itibariyle tüm ilçelerimizi arayarak, ilçe teşkilatlarımızı, belediyelerimizi, ilçe teşkilatlarımızı arayarak herkesin sokağa davet edilmesini istedik. Ve Harakani torunu Karslılar gözlerini kırpmadan sokaklara döküldü. O gün ALLAH için herkes sokaklara döküldü ve vatanını müdafaa etti. Bugün Arpaçay’da çok kıymetli KARPAT Başkanım Erkan Koçali, çok büyü bir düşünce ile bu anıtı yaptırdı. Kendisinden ALLAH razı olsun diyorum. Gectiğimiz aylarda da bir okul yaptırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. ALLAH birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Bu vatanı bu milleti bölmek isteyenlere fırsat vermesin. Bugün de cumhur ittifakıyla inşallah vatanımıza, milletimize, ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu anıtın ilelebet bütün nesillerimize örnek olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

ŞEHİTLERİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ

Vali Türker Öksüz de şunları söyledi:

“Bir iki gündür Sarıkamış şehitlerimizin 104. Yıl anma törenleri için ülkemizin dört bir yanından gelen vatandaşlarımızla birlikte şehitlerimizi andık. Bundan 104 yıl önce ecdadımız, ülkesini korumak için en değerli şeyleri olan canlarını ülkemiz için feda ettiler. Biz, böyle bir ecdadın torunlarıyız. Suriye’den, Irak’tan, Kudüs’ten her taraftan gelerek canlarını bu ülke için ortaya koydular. Bugün burada huzur içinde, özgür, bağımsız şekilde yaşıyorsak onlara çok şey borçluyuz. Bir kez daha Sarıkamış şehitlerimizi, bu ülke için şehit olan diğer şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum. Dün olduğu gibi bugün de ülkemizin birliğine, bütünlüğüne kasteden düşmanlar var, terör örgütleri var. Bu terör örgütlerine karşı hepimiz yine uyanık olmalıyız. Sarıkamış’ı unutmuyorsak, Dumlupınar’ı unutmuyorsak, Büyük Taarruzu unutmuyorsak 15 Temmuz’u da unutmamamız lazım. Hepimiz bu ruhla ülkemizi korumaya kollamaya devam etmeliyiz. “

UMARIM BU ANIT ÇOK İBRETLİK VESİKA OLUR

15 Temmuz’un bu ülkede Çanakkale ruhunun halen taze olduğunu gösteren çok ibretlik olay olduğunu belirten Vali Öksüz, “O gün ülkemizin birliğine. Huzuruna kastedenler Cumhurbaşkanımızın liderliğinde karşılarında Türk milletini buldular. Milletimiz hep birlikte huzuruna, güvenliğine kastede bu terörist yapılanmaya karşı en güzel cevabı verdi. Amaç bu ruhu hiçbir zaman elden bırakmadan; hepimiz bu ülkenin birliği için bütünlüğü için; birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza etmeye devam etmektir. O gün nasıl birlik ve beraberliğimize ne kadar muhtaçsak bugün de muhtacız. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece başaramayacağımız bir hiçbir güçlük yoktur. 15 Temmuz’da şehit olan bütün şehitlerimize ALLAH’tan rahmet diliyorum. Bu anıtın yapılmasında emek veren KARPAT Genel Başkanı hayırsever Erkan Koçali’ye çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Umarım bu anıt çok ibretlik vesika olur ve ülkemizin birliğine bütünlüğüne kast eden içte dışta bütün herkese hep birlikte veririz ve bu ruhu asla kaybetmeyiz.” dedi.

İşadamı Erkan Koçali’ye anıtı yaptırması, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın’a da 15 Temmuz’da gösterdiği çaba nedeniyle birer plaket verilmesinden sonra anıtın açılışı yapıldı.

Açılışın ardından törene katılanlar anıtın önünde bol bol hatıra fotoğrafları çektirdiler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.235836