Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan

Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak’ın, “Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan” yazısı:

Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan


Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan

KAFKAS HABER AJANSI

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak’ın, “Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan” yazısı:

Yeni bir moda çıkmış şimdilerde, "Ben Engelin farkındayım. Ya sen?" videoları çekilip paylaşılıyor sosyal medyada. Bu videolarda dikkatimi çeken bir şey var: Sadece engelli arkadaşlarım ve yakınlarına ait. Şimdi, "Farkındalığı biz oluşturacağız tabii ki!" diyenler olabilir. Haklılık payı da var elbet. Ama bunun yolu, "Ben  Friedreich's Ataksisinin, farkındayım. Ya sen?" demekten geçmiyor! Ben sormadım, sormayacağım da. Cevabı biliyorum çünkü. Kimse farkında değil! Sadece engellinin de değil; kimse, "kendi dışındaki dünyanın farkında değil!

Konuşma güçlüğü çeken bir arkadaşımın söyleyecek sözü olduğu gerçeğini hiç hesaba katmadan, hızlı hızlı konuşup gülüşebiliyoruz çünkü. Ortopedik engelli bir arkadaşımı, bir merdivenin önünde bırakıp "İnip gelirsin. Biz kafeteryadayız." diyebiliyoruz. Görme engelli bir arkadaşımla yemek yerken, kendimiz zevkimize göre baharat kullanırken, ona sormayı düşünemiyor muyuz; yoksa gerek mi görmüyoruz? Down sendromlu, otizmli, ya da disleksili arkadaşlarıma ayıracak zamanımız ya da sabrımızın olmayışını, ne güzel de "kılıfına uyduruyoruz!": "Öğrenemezler ki!

Yazık ki, çoğaltabiliriz örnekleri. Yine yazık ki, hiçbiri "Ya sen?" diyerek çözülmeyecek! Neden mi bu kadar netim? Çünkü ben FA’lıyım. Yani mi? "Yani “si, 15 dakika erken gittiğim derse, hatta –zamanında olduğu gibi- sınava 10 dakika geç kalabilirim. Arabama daha uygun olduğu için yolumu uzatabilirim. Okula yalnızca 5 dakika mesafede olan evime rağmen, geç kalmamak için, 2 vesaitle gelen arkadaşlarımla aynı saatte kalkarım. Kolumdaki kasılmanın arttığı zamanlarda, fotoğraf karelerine girmek istemeye bilirim. Alternatifi varsa, yürüyen merdiven yerine asansörü tercih ederim.

Ama "Farkımda mısın?" demeyeceğim. Çünkü kiminin öğrencisi, kiminin arkadaşı, kiminin öğretmeni, kiminin çalışanı, kiminin müşterisiyim. Yani, tanımak isteyenle, tanışabilirim!

Ama hala, kitap fuarına gidemiyorum bile gitsek bile, "Bu halinle burada ne işin var?" Sokağa çıktığımda, yanımdakilere "Buna niye 'eziyet!' ediyorsun?" gibi söylemlere; alışveriş için gittiğim mağazada, giyinmek üzere girdiğim kabinde, "Buraları temizlemek durumundayım. Sen devam et!" gibi hakaretlere maruz kalıyorum.

 Her gelen, "Arkadan gelene bin!" dediği için, saatlerce otobüs/ dolmuş bekliyorum.

Doğru, bazen nefret ediyorum, ama yine de, her gün, inandığım değerler için yürüyorum! Birgün, en sevdiği renk, "Gökkuşağı" olan öğrencilerim olsun istiyorum! Gökkuşağı; çünkü, mavi de var yeşil de. Üstelik hep birlikte!

B……..in Öğretmen mesela, demişti ki bir gün, "Ne yapıyorsun burada, o kadar güzel özellikleriniz var ki, "engelli" olduğunuzu unutturuyorsunuz!" Bu, onun bakış açısıydı elbette. Ama gerçek bu olsa bile, biz herkese aynı bizdik. Ama çoğu için, "engelli, özürlü, sakat! “tan başkası değildik. Peki, o? Bizi tanıyana kadar engel türlerine yabancı olan; engeli, -üstelik dersine bile girmediği- bir öğrencisiyle tanıyan bir öğretmen!

Ama nasıl öğretmen? Adımları oldukça ağır; üstelik "şahsına münhasır!" olan birine "yol arkadaşı" olup keyif alabilen, elimi tutmasına izin verdiğim için "teşekkür edecek!" kadar koca yürekli, yeni bir kitap ya da bir tiyatro oyunu için bilet alacaksa, 2 kişilik alan; beni, belki de benden iyi tanıdığı halde, adımla "malum kelimeleri aynı cümlede kullanmayan... Özetle, en sevdiği renk, "GÖKKUŞAĞI!" olan...

Yani, sormuyorum çünkü "işe yaramaz!" bir çift ayaktan daha fazlası olabileceğime ihtimal veren, tanıyıp tanışmak için, bir yol bulur zaten!

(BA-BA-S) ERZURUM (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan Sonraki Haber >>

Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan

DMCA.com Protection Status

Gönlünde Gökkuşağı Taşıyan

  Yukleme: 0.209622