Gültekin Güvensoy Örnek Hayatlarda

"Gültekin Güvensoy Örnek Hayatlarda"

Güvensoy Group Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Güvensoy, Kafkas Haber Ajansı’nın “Örnek Hayatlar” programına konuk oldu. Güvensoy, Kar’s Otel ve Türkiye genelindeki turizm yatırımlarını değerlendirdi. Kar’s Otel’i büyütmeyi amaçlayan Güvensoy, Kars’ın önemli bir turizm potansiyelinin olduğunu ve bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Gültekin Güvensoy Örnek Hayatlarda

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Güvensoy Group Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Güvensoy, Kafkas Haber Ajansı’nın “Örnek Hayatlar” programına konuk oldu. Güvensoy, Kar’s Otel ve Türkiye genelindeki turizm yatırımlarını değerlendirdi. Kar’s Otel’i büyütmeyi amaçlayan Güvensoy, Kars’ın önemli bir turizm potansiyelinin olduğunu ve bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

MİSAFİRLERİ BÜYÜLEĞEN BUTİK OTEL; KAR’S OTEL

“Kar’s Otel’i tarihi eserlerin korunması adına yaptığımız bir projeydi” diyen Güvensoy, bu projenin çok iyi neticeler verdiğini ve Kar’s Otel’den sonra bütün tarihi eserler tescillendiğini ve kimsenin bu eserleri yıkamadığını ifade etti.

Kar’s Otel’in aslına uygun olarak restore edildiğini de kaydeden Güvensoy, “Odalarımız büyük ve süit oda niteliğinde. Yüksek tavanlı tarihi Rus konağı olduğu için bu dokuyu koruduk.  Odalarımız isimlerini ilçelerimizden ve Ani Antik Kentinden alıyor. Bu uygulama çok büyük ilgi gördü bu da bizi mutlu etti.” dedi.

Turizm yatırımlarının Kars’ta Kar’s Otel’den başladığını, İzmir Bodrum Gündoğan tarafında da mavi bayraklı koyda Casa Costa isminde butik otelimiz var. Turizm yatırımlarımız yakın zamanda İstanbul’da da projelerimiz var.” diye konuştu.

“KARS’A SIRF KAR’S OTEL’DE KALMAK İÇİN GİDİLİR”

Kar’s Otel’de konaklayanların memnuniyetlerini bildirmelerinin aslında ne kadar doğru bir yatırım yaptıkları yönünde kendilerini haklı kıldığını da aktaran Güvensoy, “Adnan bey memnuniyetini söylediğinde çok mutlu oldum. Geçmişte de bu tür beğenileri çok aldık, köşe yazarları yazdılar. “Kars’a sırf Kar’s Otel’de kalmak için gidilir” diye yazdılar ve övgüyle söz ettiler. Bunlar bizi çok duygulandırıyor, daha da motive ediyor. ‘Daha neler yapabiliriz’ çabası içine sokuyor bizleri. ‘Sırtımıza daha da çok yük yüklüyor’ da diyebiliriz. Tabi bu yük mutlu bir yük. İşte bir şeye emek verip yapıyorsunuz ve bunun karşılığını görmek tarifsiz duyguları sizi kaptırıyor. Anlatılır gibi değil gerçekten de yaşamak lazım.” şeklinde konuştu.

DOĞU EKSPRESİ KARS’A ÇILGINCA BİR HAREKETLİLİK GETİRDİ

Güvensoy daha sonra şunları söyledi:

“Kars’a şöyle dönüp baktığımda son 10 yıla; Kars turizminde iyiye gidiş var. Bunda bizim da katkımız olduysa ne mutlu bize. Doğu Ekspresi de Kars’a çılgınca bir hareketlilik getirdi. Bende arkadaşlarımla geldiğimde ilgililere, sayın valimize, dernek başkanlarına, belediyemize hep şunu söyledim; bu gelenleri mutlu göndermemiz lazım. Yoksa bunları kaybetmek çok kolay. Yani çok dikkatli davranmamız lazım. Şimdilik iyi gittiğine inanıyorum, daha da iyi olacak yani”

KARS’TA OPERAYLA, TİYATROYLA, SANATLA BÜYÜDÜK

Güvensoy, turizm alanında gördüğü eksiklikleri de şöyle dile getirdi:

“Şehirde en çok gördüğüm eksiklik hizmette. Eğitimli elemanlarımız olursa daha düzgün hizmet verirsek daha iyi olur. Bu konuda çok yol kat etmemiz lazım. tabi ki eski Kars çok farklıydı. Yaşadık ve gördük. Kars’tan gideli yaklaşık 30 yıl oldu ama hiç kopmadık tabi ki gidip geldik. 1966’lı yıllarda ilkokulda okuduğumuz zaman piyanosuz okul yoktu.  Operayla, tiyatroyla, sanatla büyüdük. Kars git gide geriye gitti. Binalarımız tarihi bina. Yollarımız o bildiğimiz siyah bazalt taş, Bazalt taşların üstüne asfalt atılar benim halen ciğerim sızlıyor. Bu soğuk memlekette bazalt taş neden olmasın ki. Yani yapılan yanlış şeyler ne yazık ki çok. Tarihini bozduk, yapısını bozduk, binaları bozduk. Şöyle bir çıkıp bakınca bir tarafta eski Kars var bir taraf da yeni Kars yapabilirsin. Bunun Avrupa ülkelerinde de örnekleri var. Ne güzel bakıyorum binaları dikmişler havaalanı yoluna diksinler tabi ki ama bu taraftaki tarihi dokusunu da korumamız lazım. Tabi turizme çok geçmişte iyi gözlerle bakılmadı. Ben çocukluğumda hatırlıyorum Amerika’dan, Kanada’dan, İngiltere’den çıkmış Kars’a Ani Antik Kentini görmeye gelen insanlar vardı. Biz bunları bir günde 2 gün de Jandarma kapısında, karakolda izin almak için süründürdük. Sağ olsun Bakanımız Ahmet Arslan’la birlikte Ani Ören Yeri’nin yolları yapıldı. Oysa bunlar yıllar öncesinden yapılmalıydı. Halen gidiyorsunuz bir dizi eksiklikler var. Herkes burayı görmeye geliyor bizlerin bu eksiklikleri yapıp gidermemiz lazım. İlgililer şu anda duyarlı davranıyorlar ama daha da duyarlı davranmaları lazım. Yoksa bu memleket bu turizmle etrafındaki 3-4 şehri geçindirecek hale gelir. Ben öyle görüyorum.”

GELİP MEMNUN KALANLAR GİDİP KENDİ DOSTLARINI GÖNDERİYOR

Çıldır gölünün özelliği ve Sarıkamış Kayak Merkezi’nin dünyada bir Alp’lerde  birde Sarıkamış’ta olan kristal kar özelliğinin önemine de değinen Güvensoy, “Sarıçam ormanlarının arasında kayıyorsunuz heyelan riskiniz yok.  Hava derseniz güneşte bile kayak yapabiliyorsunuz. Bu tarafta Çıldır gölü var. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü’nden çıkan o güzel balıkları yemek ayrı bir güzellik. Giden valimiz Rahmi Doğan sağolsun iki tane kütük ev yapmış. Geçen yıl dostlarımla gittiğimizde gururlandık, onur duyduk. Çok da güzel hizmet veriyor ve gidip valimizi de tebrik etmiştik. Bunlar çok güzel şeyler yapılması ve devamının da gelmesi lazım. İşte gelip memnun kalan dostlarımızda gidip kendi dostlarını gönderiyor. Yani bunlar böyle olur başka türlü olmaz.” dedi. 

HİZMETİN DE LEZZETİN DE EN GÜZELİNİ VERECEKSİN

Kars’ın kültür turizmi, kış turizmi, inanç turizmi, peynir turizmi olduğunu da belirten Güvensoy, herkesin bir koldan destek verip, hizmet verip turizmi kalkındırmasının şart olduğunu söyledi. Eski adıyla Kanlı Tabya’nın Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne çevrilmesinin önemine de vurgu yapan Güvensoy, “Dostlarımızla birlikte gidip gezdik ve çok onur duydum, gurur duydum. Çok güzel bir şey yapmışlar. Bunları biz çoğalttığımız zaman, tarihi binaları da restore ettirip hizmete soktuğumuz zaman, birazda hizmetimize dikkat ettiğimiz zaman turizm kendiliğinden patlama yapar. Gelenlere ‘hemen parasını boşaltayım’ gözüyle bakmayacaksınız. Fiyatın neyse onu değiştirmeyeceksin böylelikle bunun devamı gelecek. Gelen misafirlerimizi deyim yerindeyse kazıklamayacaksın. Hizmetin de lezzetin de en güzelini vereceksin. O zaman göreceksiniz zaten turist dolup taşacaktır.” diye konuştu.

EN İYİ HİZMET, EN İYİ LEZZET, EN İYİ TATİL

Turizm sektöründe 3 ana kural olduğunu de kaydeden Güvensoy şöyle konuştu:

“En iyi hizmet, en iyi lezzet, en iyi tatil. Bunu yaşattığınız zaman zaten kovalasan da gitmiyorlar. Biraz önce duydunuz bir konuğumuz “Kar’s Otel’de yer yoksa Kars’a gelmeyecektim’ diyorlar. Niye? Demek ki hizmet veriyoruz Yani bir şey var ki ona geliyor. Niye hepsi böyle olmasın. Daha güzelini yapsınlar. Biz bunu yaptık bakın ne kadar güzel örnek oldu. Yani sen iyi yapınca bende biraz daha restore yapıp düzelteceğim. Yani bunlar böyle olur.”

EL ELE VERİP TURİZMİ PATLATMAMIZ LAZIM

Güvensoy, turizmin kalkınması için şu önerilerde bulundu:

“Sivil Toplum Kuruluşlarının da, belediyemizin de, valiliğimizin de, bakanlığımızın da hepsinin el ele verip turizmi patlatmamız lazım. Yani bu Kars’ın turizmle kurtuluşu ülkeyi de kurtarıyor. Her tarafta aynı olmalı. Bir ülkenin kalkınması için turizm en başta gelen gelir kaynaklarından birisidir.  Bütün dünya geliyor size.  Bunları güzel gönderirseniz arkasını kesemezsiniz. Bunu yapmamız lazım. Kars’ımız güzel, her şeyimiz güzel, peynirimiz güzel, şehrimiz güzel, kültür turizmi var kayak turizmi var, deniz kenarı gibi gölümüz var. Daha ne istiyoruz? Yapacağımız tek şey; güzel hizmet güzel lezzet. Gerisi mutlaka gelir. Hepsinin çok dühü güzel olacağına inanıyorum. Önümüzde güzel günler var tabi ki güzel şeylerde oluyor. Hep inanacağız, devam edeceğiz. Bizde yatırımlarımıza devam edeceğiz. Anımızdaki arsanın projesi hazır. Çok istek var, otelimizi büyüteceğiz. Hayırlısıyla olur inşallah. Doğduğumuz yeri unutmamak lazım. Çok gidip unutanlar oldu ama çok şükür biz o unutanlardan birisi olmadık. Bildiğiniz gibi belli aralıkla gelip gidiyoruz. İnşallah yatırımlarımız da devam edecek.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.397243