KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Birtane, İlköğretim Kanunda anadil hakkında teklif sundu
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane - Birtane, İlköğretim Kanunda anadil hakkında teklif sundu
2013-09-19 - 14:20
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Birtane, İlköğretim Kanunda anadil hakkında teklif sundu

BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 1. ve 2. maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini, Madde Gerekçeleri ve Genel Gerekçe ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

GEREKÇE

Türkiye farklı halklardan oluşan bir ülkedir. Her halkın kendi kültürü ve anadili bulunmaktadır. Ancak bu halklar içinde sadece Türk olanlar kendi anadilinde eğitim görme hakkına sahip sayılmıştır. Kürt, Laz, Çerkes ve Asuri-Süryani halkları ve diğer halklar Türk üst kimliği altında yok sayılarak anadilinde eğitim görme haklarından yoksun bırakılmışlardır. Anadilinde eğitim hakkının tanınmadığı bu halkaların anadilleri her alanda olduğu gibi kamusal alanda da yasaklanmıştır. Anadilin kamusal alanda kullanılması ile ilgili son zamanlarda çeşitli düzenlemeler yapılsa da anadilinde eğitimin anayasal güvence altına alınarak uygulamaya konulmaması halinde böylesi düzenlemelerin göstermelik kalacağı açıktır. Çünkü temelden yoksun olarak kamusal alanda alt düzeyde kullanılması son derece sorunlu bir düzenleme olacaktır.

Anayasanın 42. maddesinin ilk paragrafı “kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” şeklinde düzenlenmiştir. Maddenin son paragrafı ise “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” şeklindedir.

Bu nedenledir ki bu gün nüfusu 20 milyonu aşan Kürtler hala anadilinde eğitim görme hakkına kavuşamamıştır. Okullarda anadili Türkçe olan çocuklar ve anadili Kürtçe olan çocuklar aynı koşullarda eğitim alıyorlar.  Kürt çocukları bilmedikleri bir dilde temel eğitim almakla karşı karşıya bırakılıyorlar. Bu nedenle anadilleri Türkçe olan öğrenciler daha avantajlı iken, anadilleri Kürtçe ve başkaca olan çocuklar her türlü zorlukla karşılaşabiliyorlar. Merkezi sınavlarda Kürtlerin yaşadıkları bölgelerin geri sıralarda yer alması, anadilinde eğitim yasağından bağımsız ele alınamaz. Bu durumda eğitimde fırsat eşitliği olmadığı açıktır.

Türkiye'nin gerçek bir demokrasiye geçiş süreci hiç kuşkusuz demokratik bir anayasanın oluşturulması ile başlayacaktır. Yeni anayasanın en önemli konularından birini ise anadilde eğitim hakkı oluşturmaktadır.  Yeni anayasanın hazırlandığı böylesi bir dönemde ilgili kanun ve düzenlemelerin de değiştirilmesi, evrensel bir hak olan anadilde eğitim hakkının sağlanması gerekmektedir. 

MADDE GEREKÇELERİ

Madde1- İlköğretimin demokratik ve evrensel değerlere uygun olarak verilmesi sağlanmış ve madde metnindeki “Türk” ibaresinin yerine “Türkiye vatandaşlığı” ibaresi getirilerek Türkiye’de yaşayan tüm halklar anadilinde eğitim hakkı başta olmak üzere eşit haklara sahip kılınmıştır.

Madde2- İlköğretimin anadilinde verilmesi sağlanmıştır.

Madde3-Yürürlük maddesidir.

Madde4-Yürütme maddesidir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5219 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Moritanya İzlenimlerim Sarıkamışta İlköğretim Haftası kutlamaları Kars’ta ders zilini vali çaldı Saftirik Yaşar Yılmaz Kızılderelilerle Taksimi Coşturdu Vatandaşlar Derede Akan Pis Sulara Tepki Gösterdi Karsta Araç Akü Hırsızı Yakalandı Kars Jandarmadan Güvenlik Tedbirleri UyarısI Selimde Doğalgaz İçin İlk Kazma Kurban Kesilerek Vuruldu Kars’ta beyin tümörü ameliyatında bir ilk Kars Polisinden Uyuşturucu Operasyonu Karsta Uçuşlar İptal Edildi Karsa Şehit Ateşi Düştü!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır