KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Amatör Telsizciler Dünya Çapýndaki Yarýþmaya Katýldý
Anasayfaya Dn Tm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amatör Telsizciler, Ýsmail Çakmak, kars,
2016-11-01 - 12:48
GAZÝ KARS
Facebook'ta Paylas

 Amatör Telsizciler Dünya Çapýndaki Yarýþmaya Katýldý

Amerika’da yayýnlanan CQ dergisinin 80 yýldan beri düzenlemiþ olduðu CQ WW SSB Contest 2016’ya  Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti(TRAC) Artvin Þubesi organizasyonu ile Kars, Artvin, Trabzon ve Ordu’daki Amatör Telsizciler katýldý.

Yarýþmaya TRAC Artvin Þubesi çaðrý iþareti YM9KM ile çok operatör kategorisi ve yüksek güç ile katýlým saðlandý. Yarýþma kýsa dalga  160-80-40-20-15 ve 10 m bantlarýnda SSB (Single Side Band: Tek Kenar Bant) 48 saat süre ile gerçekleþtirildi.

Yarýþmaya operatör olarak TA7OM Hüdaverdi Güneþ (Ordu), TA7K Kadir Turan (Trabzon), TA7Q Bülent Ercelep (Trabzon), TA7SO Ömer Büyükkara (Trabzon) TA9j Ýsmail Çakmak (Kars) ve TA9EG Hasan Gültekin katýldýlar.

Yarýþma;  29 Ekim Cumartesi uluslararasý saat ile 00:00’da baþladý ve 30 Ekim Pazar günü UTC 23:59 ‘da tamamlandý. Çalýþma boyunca; 160-80-40 m Bantlarýnda Delta Loop anten ve 20-15-10 m bantlarýnda yagi anten kullanýldý. Yapýlan görüþmeler N1MM Log adlý bir yazýlým ile anýnda bilgisayara kaydedildi. Yarýþmaya dünya çapýnda 10 bin civarýnda istasyonun katýldýðý tahmin edimekte. Amerikadaki CQ Dergisi yarýþma komitesinin sonuçlarý  hesaplanmasý yaklaþýk 6 ay olup bu yarýþmadan TRAC Artvin þubesi bir derece beklemektedir.

Yarýþmaya Kars ilinden katýlan TRAC Kars Þubesi Baþkaný ve Kafkas Üniversitesi öðretim üyesi Prof. Dr. Ýsmail Çakmak yapýlan faaliyet ile ilgili aþaðýdaki açýklamalarda bulundu. “Amatör Telsizcilik faaliyetini 5809 sayýlý “Elektronik ve Haberleþme Kanu”un 43. maddesi, 18.07.2009 Tarihli Resmi Gazete’de yayýnlanan “Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliði” ve 03.02.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayýnlanan KEGM Amatör Telsizcilik Sýnav ve Belgelendirme Yönetmeliði” ne göre bir hobi olarak yapmaktayýz.  Dünyanýn farklý ülkesindeki amatör telsizciler her yýl yarýþmalar düzenlemektedirler.  Ýki gün boyunca yapýlan faaliyet bir bakýma afet ve acil durumlardaki haberleþme kabiliyetimizi de ortaya koymaktadýr. Bu sayede alt yapý eksikliklerimizi de belirleyebilmekteyiz.  Önümüzdeki yýllarda benzer faaliyetleri Kars ilinden gerçekleþtirmeyi planlamaktayýz.”

(UA-BA-S) GAZÝ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 3755 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

KAKÜV’de Futsal Turnuvasý Ciritte heyecanlý anlar ‘Sanayiciyim’ dedi, azýlý dolandýrýcý çýktý... Kars Muhteþem Bir Cirit Gösterisine hazýrlanýyor Erzurum MNG AVM’ye Ödül Kaðýzman Müftülüðünden Hafýzlýk Ýcazet Töreni Iðdýr’da Yakalanan DEAÞ Terör Örgütü Üyesi Tutuklandý Kars TDP’den sinema etkinliði PKK/KCK operasyonunda 5 kiþi tutuklandý Kars’ta AK Parti’nin Yeni Kadýn Kollarý Baþkaný Sevim Arslanoðlu KARPAT’ýn Hedefleri ve Misyonu Seyfullah Türksoy’un Biyografisi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır