KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Amatör Telsizciler Dünya Çapındaki Yarışmaya Katıldı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amatör Telsizciler, İsmail Çakmak, kars,
2016-11-01 - 12:48
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Amatör Telsizciler Dünya Çapındaki Yarışmaya Katıldı

Amerika’da yayınlanan CQ dergisinin 80 yıldan beri düzenlemiş olduğu CQ WW SSB Contest 2016’ya  Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti(TRAC) Artvin Şubesi organizasyonu ile Kars, Artvin, Trabzon ve Ordu’daki Amatör Telsizciler katıldı.

Yarışmaya TRAC Artvin Şubesi çağrı işareti YM9KM ile çok operatör kategorisi ve yüksek güç ile katılım sağlandı. Yarışma kısa dalga  160-80-40-20-15 ve 10 m bantlarında SSB (Single Side Band: Tek Kenar Bant) 48 saat süre ile gerçekleştirildi.

Yarışmaya operatör olarak TA7OM Hüdaverdi Güneş (Ordu), TA7K Kadir Turan (Trabzon), TA7Q Bülent Ercelep (Trabzon), TA7SO Ömer Büyükkara (Trabzon) TA9j İsmail Çakmak (Kars) ve TA9EG Hasan Gültekin katıldılar.

Yarışma;  29 Ekim Cumartesi uluslararası saat ile 00:00’da başladı ve 30 Ekim Pazar günü UTC 23:59 ‘da tamamlandı. Çalışma boyunca; 160-80-40 m Bantlarında Delta Loop anten ve 20-15-10 m bantlarında yagi anten kullanıldı. Yapılan görüşmeler N1MM Log adlı bir yazılım ile anında bilgisayara kaydedildi. Yarışmaya dünya çapında 10 bin civarında istasyonun katıldığı tahmin edimekte. Amerikadaki CQ Dergisi yarışma komitesinin sonuçları  hesaplanması yaklaşık 6 ay olup bu yarışmadan TRAC Artvin şubesi bir derece beklemektedir.

Yarışmaya Kars ilinden katılan TRAC Kars Şubesi Başkanı ve Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak yapılan faaliyet ile ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulundu. “Amatör Telsizcilik faaliyetini 5809 sayılı “Elektronik ve Haberleşme Kanu”un 43. maddesi, 18.07.2009 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği” ve 03.02.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan KEGM Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği” ne göre bir hobi olarak yapmaktayız.  Dünyanın farklı ülkesindeki amatör telsizciler her yıl yarışmalar düzenlemektedirler.  İki gün boyunca yapılan faaliyet bir bakıma afet ve acil durumlardaki haberleşme kabiliyetimizi de ortaya koymaktadır. Bu sayede alt yapı eksikliklerimizi de belirleyebilmekteyiz.  Önümüzdeki yıllarda benzer faaliyetleri Kars ilinden gerçekleştirmeyi planlamaktayız.”

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3373 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta imar felaketi! Acil’en Önemli Sonbahara doğru tatlı adımlar Şimdi Destek Zamanı Cheese Life Magazine Dergisi Üreticiler ile Röportaj yaptı Bütünşehir Yasası Ve Kars Fotoğraf Diliyle Ani Sergisi 4-15 Ekim’de Ankara’da 5 dosyadan tutuklandı Kars’ta 14 kişi tutuklandı Yurda Kaçak Giren Afganlar yakalandı Sarıkamış’ta içme suyu çalışmaları VakıfBank tan Kars Ziraat Odasına Destek

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?




















VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır