KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Engelliler Haftasında Engellileri Hatırlamak!
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelliler Haftasında Engellileri Hatırlamak!
2016-12-06 - 12:16
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Engelliler Haftasında Engellileri Hatırlamak!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Engelliler Haftasında Engellileri Hatırlamak!” yazısı:

Engelliler haftasını kutluyoruz.

Resimler ve puntolar ile bezenmiş beyanlar, demeçler ve basın açıklamaları haber sitelerinde yerini almış.

Engelliler haftasını resmi tüzel ve ticari kuruluşlar olarak hatırlamak güzel bir şey.

Resmi, tüzel, ticari, kuruluş ve STK lar olarak demeç veya beyan vermek insani ve vicdani bir eylem.

Ama sadece hatırlamak ve anmak yeterli mi?

Kurumlar kuruluşlar ve örgütlerin birazda anmak hatırlamak, yâd etmek ve günü kurtarmak yerine sosyal sorumluluklar ve projeler üretmesi gerekmez mi?

Belirli gün ve haftaları hatırlamak ve anmak yerine belirli gün ve haftalarda neler yapıldığını basına ve kamuoyu ile paylaşmak daha güzel olmaz mı?

Bizler engellilerin yanındayız mesajını her sene şartlandırılmış beyan ile söylemek engelli sorunlarına çok bir katkı sağlamıyor.

Ülkemizde milyonlarca engelli vatandaş var.

Her sene kuru ve ruhsuz engelli basın demeçleri yanında kurum ve kuruluşlar beyanlarında, sosyal sorumluluk ve vatandaşlık görevi olarak yapılan çalışmalar, faaliyetler ve icraatlarını anlatsalar daha hayırlı olmaz mı?

Mesela iş adamları engelliler haftasında yayınladıkları mesajlarında sosyal sorumluluk gereği olarak ticari firma ve kuruluş olarak engelli vatandaşlar için yaptıkları istihdamdan, yardımlardan, projelerden, çalışmalardan söz etseler dahi iyi olmaz mı? Beyanda bulunan ticari firmalar yüzlerce engelli kardeşimize araba sözü verse.

Mesela tüzel kurumlar olan belediyeler engelli vatandaşlar için yaptıkları istihdamdan veya yol kaldırım ve parklardan söz etseler daha iyi olmaz mı?

Mesela kurumlar ve kuruluşlar engelli vatandaşlar için yapılan istihdam yanında, şehrimizde yaşayan engelli vatandaşlar için devlet olarak yaptığı çalışmalardan, mesleki eğitim kurslarından ve yeniliklerden söz etseler dahi iyi olmaz mı?

Mesela STK lar bir sene içerisinde engelli vatandaşlara yönelik yaptıkları proje, çalışma ve uygulamalardan söz etseler daha iyi oymaz mı?

Hepimiz biliyoruz ki engelli insanımızın kendi engelini aşması için bizim öncelikle onların engellerini kaldırmamız gerekir. Tüzel kurumlar, STK lar ve ticari sektör temsilcileri olarak her kese iş düşüyor.

Bütün yükü ve sorumluluğu devletin üzerine atmak yerine bu ağır yükü bütün kurum ve kuruluşlar olarak yüklenip, iş istihdamı, aidiyet, sosyal faaliyetler, ulaşım, eğitim alanlarındaki eksiklikleri gidermemiz gerekmez mi?

Belirli gün ve haftalarda günü kurtaracak mesajlar yerine icraatlar, faaliyetler ve engellilerin dert ve sorunlarına çözümler üretecek proje ve teşebbüsler kamuoyu ile paylaşılsa daha takdire yaşan olur.

Sorunlara dikkat çekmek için oluşturulmuş belirli ve gün ve haftalardan olan engelli haftasında  bu haftada beyanlarda demeçlerde bulununca dertleri ve sorunları yansıtıp ortak payda olarak sorunların çözümü için temennide bulununca ne olacak. Bu kardeşlerimizin sorunlar mı çözülecek. Problemleri mi hal olmuş olacak.

Engelliler gününde bir yurda kuruma kuruluşa gidere veya engelli aileleri ziyaret ederek onlara maddi nakdi ayni yardımda bulunup onlar için yapılması planlanan projelerden bahsetmek veya belli taahhütlerde bulunmak daha hayırlı yerinde ve güzel olmaz mı?

Şahsım ve başkanı olduğum dernek olarak engelliler haftasını kuru bir beyan ve demeçler ile sadece anmak istemiyorum. Çünkü anmak ve hatırlamak yetmiyor. Proje üretmek ve uygulamak ve hayata yansıtmak ve hedef kitleyi memnun edecek veya bir nebze bile olsa hayır ve fayda sağlayacak olması daha elzem ve gereklidir.

Rehber Kalemler Derneği başkanı olarak engelliler gününü kuru faydasız bir beyan ve demeç ile kutlamak yerine dernek olarak engelli dernekleri ve kuruluşları ile neler yapılabilir, nasıl bir katkı da bulunulabilir. Sorun ve problemlerine nasıl çözümler getirilebilir hususunda kafa yoruyoruz.

İki sene önce engelli kardeşlerimiz için Sarıkamış’tan Çanakkale ye engeller aşılıyor adlı büyük bir proje yaptık. GSB tarafından projemiz Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce uygulanması daha uygun olacağı tavsiye kararı ile beyan edildi. Projemizi engelli hakları ve sorunlarının çözümü için faaliyet gösteren bir kuruluşa verme kararı aldık.

Bu dönem yine evlerinden çıkamayan engelli kardeşlerimizin en çok arzu ettikleri istek veya dileklerini gerçekleştirecek bir proje taslağı üzerinde çalışıyoruz.

Toplumun en mağdur, hayat alanı kısıtlı ve yaşam tarzı belli bir standarda ulaşmamış kesimini oluşturan engelli kardeşlerimizin imkânlarını artırmak, yaşam standartlarını yükseltmek, hayat kalitelerini artırmak ve hayata daha fazla adapte olmalarını sağlamak ve en önemlisi mahzun gönüllerini teselli edip onların mutluluk ve huzurlarını sağlamak bütün kurum kuruluş ve STK’ ların ortak değeri derdi ve gayesi olmalıdır.

Günü kurtaran demeçler, İçi doldurulmayan vaat ve temenniler, isim ve etiket öne çıkaran beyanlar ve söylemler toplumun vicdanında ve içtimai hayatta artık bir anlam ifade etmiyor.

Kamuoyunda ve toplumun nezdinde kazanılacak değer ve itibar ancak söylemleri eylemlere çevirmek ile olur. İştir kişinin aynası lafa bakılmaz sözü bizim için temel esas olmalıdır. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABERKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 885 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

KAKÜV’de Futsal Turnuvası Ciritte heyecanlı anlar ‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı... Kars Muhteşem Bir Cirit Gösterisine hazırlanıyor Erzurum MNG AVM’ye Ödül Kağızman Müftülüğünden Hafızlık İcazet Töreni Iğdır’da Yakalanan DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Tutuklandı Kars TDP’den sinema etkinliği PKK/KCK operasyonunda 5 kişi tutuklandı Kars’ta AK Parti’nin Yeni Kadın Kolları Başkanı Sevim Arslanoğlu KARPAT’ın Hedefleri ve Misyonu Seyfullah Türksoy’un Biyografisi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır