KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
KARPAT, Türkiye ve Gürcistan Arasında Dostluk Köprüsü Kuruyor
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARPAT, Türkiye ve Gürcistan Arasında Dostluk Köprüsü Kuruyor
2017-01-10 - 22:52
GÜRCİSTAN
Facebook'ta Paylaş

 KARPAT, Türkiye ve Gürcistan Arasında Dostluk Köprüsü Kuruyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

@kafkasajans

https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

-KARPAT GENEL BAŞKAN YRD. KAFKAS KARAPAPAK BEYİ ERKAN KOÇALİ, ATA YURDUNA HİZMETİ BİR BORÇ BİLDİKLERİNİ BELİRTEREK “MADDEN, MANEN HİZMETLERİMİZ GAYRETLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK” DEDİ.

Kısa adı KARPAT olan Dünya Karapapak Türkleri Birliği ile dost ve komşu ülke Gürcistan’ın Kvemo Kartli Valiliği arasında “ Dostluk, Kardeşlik, Kültürel ve Ekonomik İşbirliği”ni öngören protokol imzalandı. Anlaşmaya göre, Türkiye’nin en etkin STK’larından biri olan KARPAT ve Kvemo Kartli Valiliği, Gürcistan ve Türkiye arasında dostluk ve işbirliğini geliştiren kültürel, sosyal, ekonomik ve sportif etkinlikler gerçekleştirecek.

2017 yılında gerçekleştirilecek etkinliklerin konu başlıkları şu şekilde: Türkiye - Gürcistan Stratejik Ortaklığı konulu bir çalıştayın gerçekleştirilmesi, Türkiye- Gürcistan- Azerbaycan Dostluk Bayramı adıyla bir festivalin düzenlenmesi, Gürcistan’da Sünnet organizasyonu ve ihtiyaç sahibi 1.500 çocuğa kıyafet hediye edilmesi, Karapapak Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı Borçalı bölgesinde saz, söz ve şiir akşamları adıyla kültür etkinliğinin düzenlenmesi, öğrencilerin karşılıklı olarak Türkiye’yi ve Gürcistan’ı ziyaret organizasyonu; ortak sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler. 

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan KARPAT Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Selahattin Turan “KARPAT, yüzlerce isadami, bürokrat, fikir ve sanat adamı ile başarılı yöneticilerden oluşan bir gönül ve sevgi hareketidir. Kurucumuz ve Genel Başkanımız Sayın Seyfullah Türksoy’un da her fırsatta vurguladığı gibi, bizim gayemiz dostlukları geliştirmek, kültürel zenginlikleri canlandırmak ve yaşatmaktır” dedi. Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birliğimizin Kurucusu ve Genel Başkanımız Sayın Seyfullah Türksoy rahatsızlığı sebebiyle  bu törene katılamadı ama anlamlı bir mesaj gönderdi. O mesajı okumak istiyorum: Türkiye  Cumhuriyetinin dost ve komşu ülkeler Gürcistan ve Azerbaycan’la birlikte gerçekleştirdiği TANAP, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu, Bakü- Tiflis - Ceyhan Petrol Boru Hattı gibi dev projelerin bölge istikrarına ve barışına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu stratejik ortaklığın altını sosyal, kültürel, ekonomik, sportif ortaklıklarla doldurmak gerekir. KARPAT olarak bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda bizlere itimat ederek bu protokole imza atan Kvemo Kartli Bölge Valiliği’nin şahsında Gürcistan Devleti’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

KARPAT KAMU DIPLOMASİSİ YAPIYOR

Dünya Karapapak Türkleri Birliği Genel Sekreteri Selahattin Turan, KARPAT’ın son bir yıl içinde Türkiye’nin 5 ayrı şehrinde 5 büyük kurultay gerçekleştirerek Türk Dünyasından ve komşu ülkelerden çok değerli kültür elçilerini, kanaat önderlerini, milletvekillerini buluşturduğunu ve birlik - beraberlik mesajı verdiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “KARPAT, sevginin, saygının, dostluğun, komşuluğun, kültür zenginliğimizin adresidir. Biz her türlü tefrikaya, ayırımcılığa, bozgunculuğa, şiddete, teröre, anarşiye karşıyız. Komşu ülkelerle dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi ve insanlık düşmanı provokatörlere, radikal örgütlere fırsat verilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Herşeyi devletten beklemek olmaz. Sivil toplum kuruluşları bu konularda devlete yardımcı olmalı, hatta yol göstermelidir. Huzur, bereket ve zenginlik komşularla işbirliği ve dostluk münasebetlerinin sürdürülmesine bağlıdır. Biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.  O nedenle diyoruz ki yaşasın Gürcistan, yaşasın Azerbaycan, yaşasın Türkiye. Yaşasın dostluk ve kardeşlik”

KARPAT Genel Başkan Yrd. Kafkas Karapapak Beyi Erkan Koçali  de; ata yurduna hizmeti bir borç bildiklerini belirterek, “Madden manen hizmetlerimiz gayretli çalışmalarımız devam edecek” dedi.

(BA-BA-S) GÜRCİSTAN (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOK

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2743 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars 36 Spor Balıkesir spor maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karsta Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı Kars ta Temizlenen Dereler Tekrar Kirletildi Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu 20 Eylül de Nöbette Arpaçayda Aras Edaş İşçisi Ölümden Döndü! Ankara Kuşundan Sarıkamışta 7 Şanslı Kişiye Tatil Hediyesi Kağızman Paslı Yolunda Feci Kaza! Karsta Motosiklet Kazası 1 Ölü , 1 Yaralı Diyanet-Sen Kars Şubesi Birinci Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi DSİ nin Yeni Bölge Müdürü Karsa Can Suyu Verecek!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır