KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Bakan Arslan’ın İngiliz Armalı Montu ve Düşündürdükleri
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan, Arslan’ın, İngiliz, Armalı, Montu, Düşündürdükleri
2017-01-11 - 14:25
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Bakan Arslan’ın İngiliz Armalı Montu ve Düşündürdükleri

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammet Şamil Kafkasyalı’nın, “Bakan Arslan’ın İngiliz Armalı Montu ve Düşündürdükleri” yazısı:

Müslüman hüsnü niyet âdemi itimat üzerine olmalı. Yani güzel bir niyet ile bakmalı, düşünmeli ve hareket etmelidir. Ama temkin ve tedbiri de elden bırakmamalı.

Müslüman kendi işlediği yaptığı veya işlediği bir eylem ve fili başkalarında gördüğü zaman yadırgamamalıdır. Çünkü başkalarının işlediği hata veya ayıbı kendisi de işliyor.

Müslüman ölçü, değer ve sınırlarını kaybettiği zaman birilerini eleştirirken veya yargılarken hem hâkim oluyor hem de maalesef savcı olabiliyor.

Griptir ki birileri bizi yargılarken kendimizi ak pak etmek ve temize çıkarmak için her türlü müdafaa savunma ve direnişi göstermekle kalmaz, kendimizi hatadan münezzeh ve kusurdan Müberra göstermeye çalışırız..

Başkalarının kusurlarını dağlar kadar büyük görürken kendi hatalarımızı ise çakıl taşı gibi küçük ve basit görüyoruz.

İyi niyetimizi insaflı bakış açımızı kaybettiğimiz zaman dana altında buzağı aramaya başlıyoruz. Ulaştırma Bakanı Ahmet ARSLAN Sarıkamış ta giydiği monttaki İngiliz bayrağı armasında olduğu gibi.

Bazı insanlar Türk bayrağı armalı bere ve atkı ile birlikte İngiliz bayraklı montu bir bakana yakıştırmamış olabilirler. Bu durum bazı kişilerde milliyetçi bir duygu tepkimesine sebep olabilir.

Böyle tezat bir durumun meydana gelmesinde ihmal hata ve bilemediğimiz bazı durumlar olabilir. Tabi ki daima göz önünde olan bir bakanın her konuda dikkatli davranması elzemdir.

Ama bazı insanlar vardır ki bu durumu fırsata çevirip Bakan aleyhinde toplumda olumsuz bir algı ve imaj peşinde koşmak için acımasızca eleştiri yapar. Bu insanların maksadı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

Bugün Karslı olmasıyla şeref duyduğumuz ve her fırsatta şehrine her türlü etkinliklerine katılmaya çalışan, yatırımlar planlayan ulaştırma bakanlığına layık görülmüş bir kişiyi sadece bir montunda bulunan armadan dolayı acımasızca yargılamak insafsızlık olur.

İnsanın en kötü hasleti şudur ki bir insanın ülkesi milleti vatanı için yaptığı o kadar hayırlı güzel işleri görmez sadece küçük bir ihmal hata ile kasıt dışı meydana gelen bir kusura bakarak o insanı yargısız infaz eder.

Hata kusur veya yanlışta sevgi dili ile mesaj vermek yerine nefret öfke ve gıybet dili ile mesaj vermeyi tercih eder.

Bakan Arslan’ı İngiliz armalı montu için eleştirmeden önce kendimizi de eleştirelim. Kendi hayatımızda, üzerimizde ve yaşamımızda ne kadar İngiliz ve Amerikan izleri var ona bir bakalım.

Hep beraber koro halinde sosyal medyada ve basında ve kamuoyunda İngiliz bakan algısı oluşturmaya çalışanlar biraz aynada kendilerine baksa İngiliz ve Amerikan yaşam tarzı, taklitçiliği ve hayat tarzının zihnimizi fikrimizi nasıl esir edip kendisine ram ettiğini göreceklerdir.

Başkalarına eleştirmeden önce giydiğimiz tişörtlerdeki İngilizce isimlere, İngiliz isimli dükkânlarımıza, cafelerimize, kozmetik markalarımıza, elimizdeki İngilizce isimli telefonlara, ev aletlerimize, izlediğimiz İngilizce filmlere, çocuklarımızın oyuncaklarına nakşedilen İngilizce kahramanlara, kullandığımız arabalara, giydiğimiz kotlar ve montlardaki armalara ve içtiğimiz sigara markalarına bakalım.

Maalesef kültür emperyalizmi bizleri ismimiz olmasa bile yaşam tarzı ve giyim tarzı olarak zaten İngiliz ve Amerikalı çoktan yapmış.

Geçen gün Sarıkamış ta birkaç genç gördüm. Siyasi meşhur hareketi yaparak ellerini kaldırıp toplu halde vatan millet Sakarya yemini yapıyorlardı. Baktım ellerinde marlbora sigara, kollarında bir tane kız, üzerlerinde Amerikan armalı kot ve mont var. Emperyalizme karşı mücadele yemini yapıyor. Hallerine acıdım..

Sarıkamış yürüyüşüne katılan insanların dillerinde tekbir vardı ama bazılarının üstlerinde İngilizce yazılı giyim ve kuşamlar vardı. Şimdi bu insanlar İngiliz mi oldular. Müslümanın düşmanların giyim kuşamı ve yaşam tarzının benimsenmesini asla tavsip etmiyorum. Ama kuşatılmışlık ve bazı esbaplar yüzünden etkileri altında yaşadığımız gerçeği var.

Hele hele toplum olarak özümüzden uzaklaşıp batılı milletlerin adetleri, giyimleri, yaşamları ile özdeşleşmişken; başkalarını eleştirme hakkımızın kalmadığını düşünüyorum.

Bakan veya başka birilerini eleştirmeden önce empati ve öz eleştiri yaparak kendimizi de bakalım. Çuvaldızı kendimize iğneyi başkalarına batıralım. Bardağın sadece boş tarafını görüp dolu tarafına bakmayalım.

İnsanların yaptığı güzel icraatleri, hayırlı işleri ve büyük çalışmaları görmeyerek sadece küçük kusur cürüm hata ve yanlışları görmeyelim.

Müslüman insaflı olur vicdanlı olur ahlaklı olur. Kendi kusurunu görmeyen de kemalat olmaz.

Elinde Amerikan sigarası, üstünde İngiliz Montu, ayağında Avrupa spor ayakkabısı, altında Avrupa arabası, Amerikan telefonu taşıyanların başkalarını İngiliz veya Amerikan olarak yaftalaması hep hezeyan hem de şamata yapmaktan başka bir şey değildir.

Bir Bakanın montunun İngiliz arması taşımasının bende düşündürdükleri; dozunda eleştiri, hakkaniyetle bakmak, öz eleştiri ile mukayese etmek, empati yapmak, kendi kusurlarına bakmak ve yapıcı bir üslup ile değerlendirme yapmak. Ve en önemlisi hemşerimize sahip çıkmak. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOKKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2895 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

KAKÜV’de Futsal Turnuvası Ciritte heyecanlı anlar ‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı... Kars Muhteşem Bir Cirit Gösterisine hazırlanıyor Erzurum MNG AVM’ye Ödül Kağızman Müftülüğünden Hafızlık İcazet Töreni Iğdır’da Yakalanan DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Tutuklandı Kars TDP’den sinema etkinliği PKK/KCK operasyonunda 5 kişi tutuklandı Kars’ta AK Parti’nin Yeni Kadın Kolları Başkanı Sevim Arslanoğlu KARPAT’ın Hedefleri ve Misyonu Seyfullah Türksoy’un Biyografisi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır