KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Tendürek geçit vermez olmaktan çıkacak
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tendürek geçit vermez olmaktan çıkacak
2017-04-03 - 18:54
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Tendürek geçit vermez olmaktan çıkacak

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bu ülke güçlendikçe, büyüdükçe, kendi coğrafyasında söz sahibi oldukça, başkalarının at oynatmasını, söz sahibi olmasını engellemiş olacak. Başkalarının bu bölgede at oynatmasına engel oldukça onlar tabiri caizse kuduruyorlar, çıldırıyorlar. Yaptığımız büyük projelerle ilgili gıpta etmek yerine kıskançlık sergiliyorlar." dedi.

Arslan, Doğubayazıt ilçesinde, Arkoz Madencilik Ağrı Çimento Fabrikası'nın temel atma törenine katıldı.

Arslan, temelini attıkları fabrikada sadece inşaat döneminde değil, devamında da 500 kişiye iş verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yatırımın başkalarına da örnek olacağını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Burada doğup doymak üzere başka yerlere gitmek zorunda kalmış ama imkan sahibi olmuş iş adamlarımızın çok daha sayısının artmasını ve sayılamaz hale gelmesini çok daha önemsiyorum. Böyle bir fabrikanın burada kurulması sadece Doğubayazıt'ın, Ağrı'nın hayrına değil, aynı zamanda Iğdır'ın da hayrına, bölgenin de hayrınadır. Ülkemizin istikrarı, bekası önemli. En son 15 Temmuz hain darbe girişiminde ve ondan sonra da o darbe girişimini destekleyenlerin ülkemiz üzerinde oynamak istedikleri oyunları hep beraber gördük. Bu ülke güçlendikçe, büyüdükçe, kendi coğrafyasında söz sahibi oldukça başkalarının at oynatmasını, söz sahibi olmasını engellemiş olacak. Bu başkalarının bu bölgede at oynatmasına engel oldukça, onlar tabiri caizse kuduruyorlar, çıldırıyorlar. Yaptığımız büyük projelerle ilgili gıpta etmek yerine kıskançlık sergiliyorlar."

"Daha güçlü bir şekilde yarınlara yürüyelim"

Ülkenin birliğinin ve 80 milyonun kardeşliğinin ne kadar önemli olduğunu, 15 Temmuz'da hep beraber dünyaya gösterdiklerini aktaran Arslan, milletin bu birlikteliği ömür boyu göstermesini istedi.

Millettin bir ve beraber olarak, güçlü bir şekilde yarınlara yürümesini temenni eden Arslan, "Daha güçlü bir şekilde yarınlara yürüyelim, ilerleyelim ve bu coğrafyayı karıştırmak isteyenlerin, bu coğrafyada gözü olanların da hem gözlerini oyalım hem de 'Sakın ha, bırak karıştırmaya çalışmayı, karıştırmayı düşünme bile' diyelim." ifadelerini kullandı.

Arslan, Ağrı bölgesine ulaştırma ve sağlık gibi birçok alanda yatırım yaptıklarını belirtti.

Doğubayazıt ilçesinin Ağrı'ya, Iğdır'a ve İran'a bölünmüş yolla eriştiğine işaret eden Arslan, "Ancak 'Bölünmüş yol bizim bölgemize yetmez' dedik. Doğubayazıt-Iğdır yolunu sıcak asfalt hale getirecek ihaleyi şimdi yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Doğubayazıt-Taşlıçay arası yolun sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili bütün hazırlığımız tamam o da hayırlı uğurlu olsun. Taşlıçay-Ağrı-Eleşkirt arası bölünmüş yolun standardının yükseltilmesi konusunda daha önce ihale yapmıştık, mahkeme süreçleri nedeniyle aksadı ama o da önümüzdeki ay netleşiyor, inşallah önümüzdeki ay onun da sıcak asfaltına başlıyoruz." diye konuştu.

Tendürek'e tünel müjdesi

Bölgeye yatırım ve yol yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Arslan, milletin her şeyin en iyisine ve güzeline layık olduğunu belirtti.

Arslan, şunları kaydetti:

"Karadeniz'den başlayıp, Artvin, Ardahan, Iğdır üzerinden gelen ana koridorun Doğubayazıt'tan hızlı bir şekilde Van'a, ülkemizin güneyine kadar inmesi lazım ki bu koridorda, bu coğrafyada ulaşım kolaylığından kaynaklı hareketlilik olsun, ticaret büyüsün. Bunun önündeki en büyük engel de Tendürek Dağları ve Tendürek Geçidi'dir. Sonbahar geldi mi nisan ayına kadar Tendürek Geçidi, geçit vermiyor. Size müjde olsun ki Tendürek geçit vermez olmaktan çıkacak, tünelle beraber inşallah geçit verecek. Tünelin projesini hazırlıyoruz ve devamında ihalesini yapacağız. Böylece Doğubayazıt merkez olmak üzere Iğdır'a ve ülkemizin kuzeyine, Çaldıran'dan Van'a, ülkemizin güneyine çok daha hızlı, çok daha kısa sürede çok daha ekonomik şartlarda erişmiş olacağız. Onlar aynı zamanda bu fabrikaların gelmesinin kolaylaştırıcısı olacaklar, bu fabrikalarda üretilen ürünlerin başka yerlere kolay sevk edilmesi anlamına geliyor. Sizin desteğiniz, duanız, kardeşliğiniz, birlik ve beraberlik duruşunuz olduğu sürece biz sizlere yarın bugünden daha fazla hizmet edeceğiz."

Arslan, konuşmaların ardından beraberindekilerle Arkoz Madencilik Ağrı Çimento Fabrikası'nın temelini attı.

Törene Ağrı Valisi Musa Işın, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, AK Parti İl Başkanı Kemal Atmaca ve davetliler katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 45166 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars 36 Spor Balıkesir spor maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karsta Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı Kars ta Temizlenen Dereler Tekrar Kirletildi Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu 20 Eylül de Nöbette Arpaçayda Aras Edaş İşçisi Ölümden Döndü! Ankara Kuşundan Sarıkamışta 7 Şanslı Kişiye Tatil Hediyesi Kağızman Paslı Yolunda Feci Kaza! Karsta Motosiklet Kazası 1 Ölü , 1 Yaralı Diyanet-Sen Kars Şubesi Birinci Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi DSİ nin Yeni Bölge Müdürü Karsa Can Suyu Verecek!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır