KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Mogan Gölü’nde Dip Çamuru Temizliği
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mogan Gölü’nde Dip Çamuru Temizliği
2017-06-17 - 22:15
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Mogan Gölü’nde Dip Çamuru Temizliği

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Mogan Gölü`nde Avrupa`nın birinci, dünyanın ikinci en büyük iç su dip temizliğinin yapıldığını belirterek, dipten taranan çamur, ot ve yosunun bitkisel toprak olarak değerlendirileceğini, çıkarılan suyun da temizlenerek göle kazandırılacağını bildirdi.

Arslan, Mogan Gölü dip çamuru temizliği kapsamında gerçekleştirilen tarama çalışmalarını inceledi.

İncelemenin ardından basın açıklaması yapan Arslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışanlarca gerçekleştirilen temizliğin amacının, Ankaralıların daha iyi bir gölde gezerek piknik yapmaları olduğunu söyledi.

Arslan, çalışmanın Avrupa’nın birinci, dünyanın ikinci en büyük iç su dip temizliği niteliğini taşıdığının altını çizdi.

Temizlik denilince sadece gölün içindeki pis çamurun alınıp dışarı atılması olarak anlaşılmaması gerektiğine dikkati çeken Arslan, bir yandan dipte taranan çamur, ot ve yosunun değerlendirildiğini, diğer taraftan çıkarılan suyun temizlenerek göle kazandırıldığını anlattı.

Arslan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı sözleşme çerçevesinde ülkenin tüm kıyılarında tarama işlemi gerçekleştirdiğini ve 40’tan fazla deniz filosunun bulunduğunu dile getirirken, bu filodan farklı özelliklere haiz  teknelerden Mogan Gölü’nde yararlanıldığını bildirdi.

"İmbat" adı verilen teknenin deniz dibinden saatte 4 bin metreküp malzeme tarama ve işlem sahasına aktarma özelliği bulunduğunu belirten Arslan, aktarım için mesafe uzunluğuna göre 3-4 tane pompa terfi istasyonunun olacağını kaydetti.

Arslan, bu istasyonlarla gölden çıkan katıya yakın malzemenin bertaraf sahasına gönderileceğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Saatte 4 bin metreküp malzemeyi borular marifetiyle karaya basacağız. 1,5-2 metre derinlikteki gölün dibini, 3,5-4 metreye kadar temizleme şansına sahip olacağız. İmbat isimli tarama gemimizle karaya gönderdiğimiz malzemede, dozajlama dediğimiz bir işlem yapacağız. Dozajlama tesislerinde, özellikle çamurun sudan ayrılması ve çamurun birbirini tutabilmesi adına işlem gerçekleştireceğiz. Daha sonra o malzemeyi jeotekstil dediğimiz membranların içine aktaracağız. Burada su süzülerek temizlenecek. Ayrıştırdığımız su tekrar göle gelecek. Oradan çıkan bitkisel toprak niteliğindeki katı malzemeyi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir ve Gölbaşı belediyelerinin ortak çalışmasıyla belirlenmiş alana aktaracağız. Malzemeyi bitkisel toprak olarak dönüşümlü sisteme kazandıracağız."

Arslan, İmbat’ın dışındaki gemilerden birinin, bu geminin giremediği yerlerde malzemeleri tarayacağını, diğerinin Mogan Gölü dibinde ve yüzeyinde oluşan otlarla yosunları temizleyeceğini anlattı.

2,7 milyon metreküp çamur tarayacaklarını aktaran Arslan, bertaraf tesislerinde dozajlama yaptıktan sonra bunun jeotekstil susuzlaştırma tüpleri vasıtasıyla bertaraf tesislerine gönderileceğini söyledi. Çamurun yaklaşık 5’te birinin bitkisel toprak olacağını ifade eden Arslan, suyun ise sisteme kazandırılacağının altını çizdi.

Arslan, 3,7 kilometrekarelik alanda çalışacaklarını dile getirirken, Mogan Gölü’nün kirlilik ve kokudan kurtulacağını kaydetti.

Gölün temizlenmesinin ardından burada daha fazla balık ve canlı çeşidinin yaşayabileceğini, insanların da yüzebileceğini belirten Arslan, "2018’in ilkbaharında burayı temizlemiş olacağız, yazın da Gölbaşı’ndaki hemşehrilerimizin daha temiz göle ve suya kavuşmasını sağlayacağız." diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 864 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediye Başkanı, İstanbul Beylikdüzü Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti 100. Yılında Sovyet İhtilali… Kaçakçıları Duman Sardı! Kars’ta çaldıkları altınlarla yakalandılar Yaz cepte... Yaz cepte... Kars’ın işgücü piyasası analizi İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Kur’an-ı Kerim Dersleri Başlıyor İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Osmanlıca Kursları Başlıyor Sol’un Kurbanı Alevîlik mi? Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! Bakan Arslan, KAI Tanıtım Günlerine katıldı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır