KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars-Nahçıvan Ekonomik İşbirliği
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars-Nahçıvan Ekonomik İşbirliği
2017-06-18 - 18:14
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars-Nahçıvan Ekonomik İşbirliği

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ KARS’TA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Gönül Köprüsü” projesi kapsamında özel uçakla Kars’ta Nahçıvan ile Kars’ın ekonomik işbirliği müjdesini verdi.

Bakan Zeybekçi’yi Kars Harakani Havalimanında Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve şehir protokolü karşıladı. Karşılamanın ardından havalimanından Kars Valiliğine geçen Bakan Zeybekçi ilk olarak şeref defterini imzaladı ardından da açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Nahçivanı çok özel bir yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getiriyoruz. Nahçivan’daki ürünlerin Türkiye’ye girişi, Türkiye’deki ürünlerin Nahçivan’a girişiyle ilgili bir yapı oluşturuyoruz. Bunun teknik alt yapısı oluşturuldu şuanda Ekonomi Bakanlığımızı temsilen orada arkadaşlarımız var.  Yani şöyle söyleyeyim; bir şehir gibi Erzurumla, Ağrıyla veyahut Ağrıyla, Artvinle alışveriş yapar gibi bir ortam yaratacağız. Türk Lirasıyla alışveriş yapılacak. Yani burada satılan ürünlere onlar Türk Lirası ödeyecek veya siz aldığınız ürünlere Türk lirası ödeyeceksiniz. İlk etapta Nahçivan’la Kars arasında 100 Milyon dolarlık bir ürünü sıfır gümrükle girer hale getiriyoruz. Bu ticareti de Karslılar yapacak. İnşallah bu da Kars’ımıza Ramazanda hükümetimizin bir müjdesi olsun. İnşallah Kars bunu da çok iyi değerlendirecek. Tabi bu ticaret bunun yanında üretimi de beraberinde getirecek, lojistiği beraberinde getirecek, stoklamayı beraberinde getirecek ve ticaretin tüm imkanlarını bankacılık anlamında da bir çok faaliyeti de beraberinde getirecek, onun için bunun ben Kars’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. ” dedi.

Sınır ticaretinin de bu bölgede değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bakan Zeybekçi, “Bizi de gördüğünüz zamanda Denizlili, şuralı, buralı olabiliriz ama biz öz be öz Karslıyız, hep beraber bu toprakların evladıyız. Bu coğrafyanın hizmetkarıyız, onun için bilin ki her ne zaman ihtiyaç olduğunda burada olacağız. Gerek Nahçivan meselesi artı birde sınır ticaretiyle ilgilide yakın gelecekte de bir çalışmamız var. Bunları da inşallah burada çok aktif hale getireceğiz. Özellikle Kars’ta bunu çok aktif hale getireceğiz.  Gürcistan sınırında bunu çok aktif hale getireceğiz. Van İran sınırı son derece önemli orada bunu aktif hale getireceğiz. Irak Suriye sınırında da olmak üzere buralarda Sınır Ticaret Merkezleri ve bölgeleri çok aktif hale getireceğiz. İnşallah bunu bu yıl bitmeden önce de hayata geçtiğini göreceğiz. Ama benim için burada en önemli şey Kars’ın artık bundan sonra bir Kars’ın bir Nahçivan’ı var, Nahçivan’ın da bir Kars’ı var, böyle söyleyeyim. Birlikte bir geniş ekonomik imkan ortaya çıkarmış olduk. Türkiye ekonomik anlamda tabi ki 2016 yılında ki bütün ihanetlere rağmen, işgal girişimine rağmen terörün Türkiye’de tırmanmasına rağmen tüm dünyaya parmak ısırtacak bir ekonomik performans gönderdi ve 2016 yılı sonunda ekonomik anlamda baktığımız zaman da herkes küçülme beklerken, fazilerin üç katına dört katına çıkacağını beklerken 15 Temmuz’dan hemen sonra Türkiye toparladı. % 2,9 büyüdü büyümeyi başardı. Bütün dünyada ticaret aşağı giderken ihracatını stabil tutmayı başardı. 0,08’den % 1’in altında bir azalma yaşadık ama bu Türkiye’nin geçirdiği badirelere bakacak olursak başarıdır.”

Bakan Zeybekçi daha sonra şunları söyledi:

“Hükümet olarak 2016 yılında almaya başladığımız tedbirlerle, gerek yatırım teşvikleriyle gerek ihracat desteklerinde ki tedbirlerimizle 2016 yılının son çeyreğinde başlattığımız ihracat seferberliği, ihracattaki canlanmayı 2017 yılının ilk beş ayında da devam ettiriyoruz. İhracatımız arttı %10- %9 seviyesinde, ilk çeyrekteki büyüme bütün dünyaya parmak ısırtacak şekilde oldu. Dünyada üçüncü Çin ve Hindistan’dan sonra dünyada üçüncü. Diğer küçük ekonomiler var onlarla kıyaslamam ama en azından  OECD, 40’ın üzerinde ülke ve G20 Avrupa Birliği’ni dikkate aldığımız zaman dünyada üçüncü diyebileceğimiz bir %5’lik büyümeyi gerçekleştirdik. 2017 yılı yeniden büyüme yeniden şahlanış, yeniden ihracat yeniden kalkınma istihdam seferberliği yılı olacak.”

Bakan Zeybekçi ayrıca, “Cazibe Merkezleri tabi ki 23 ilimizde Doğu ve Güneydoğu bölgesinde hükümetimizin ortaya koymuş olduğu bir proje var. Şuanda Kars’ın bu anlamda ciddi bir ilgi çektiğini biliyorum ama yeterli olmadığını da biliyorum, farkındayım. Özellikle bu gerek Nahçivan meselesi gerekse oturalım konuşalım yine sizlerle, odalarımızla, Valiliğimizle, il teşkilatımızla, milletvekillerimizle ve bakanımızla beraber. Acaba ekstra ne yapabiliriz?, Acaba başka neler getirebiliriz. Yani bu bizim yakın gelecekte burada belki bilemiyorum ama bu serbest bölgeye bakmak lazım diye düşünüyorum. İnşallah memleketimiz bu sene 2017 yılı inşallah tarihi zirveleri yakaladığımız bir yıl olacak, bunların sonuçlarını da vatandaşlarımızın refahında göreceğiz. Ben Kars’ta olmaktan ve arkadaşlarımın adına da burada olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum.”

Bakan Zeybekçi basın açıklamasının ardından valilik salonunda Kars’ın yatırımcılarıyla bir araya gelerek toplantı yaptı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1190 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediyesi Asfalt ve Kaldırım Çalışmalarına Devam Ediyor Karsta 63 Yaşındaki Vatandaş Aracında Ölü Bulundu Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır