KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Minik ayının başına gelenler
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minik ayının başına gelenler
2011-03-29 - 14:03
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Minik ayının başına gelenler

Erzurum'un İspir ilçesinde anneleri öldürülen 3 yavrudan ikisi açlıktan öldü. Hayatta kalan 3 aylık yavru boz ayı ise yol kenarında bir aracın çarpması sonucu yaralandı. Sağ arka ayağı kırık halde Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından bulunan 3 aylık yavru boz ayı Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde dün ameliyata alındı.

KAÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu ve ekibi tarafından ameliyata alınan minik boz ayının tedavisi sürüyor.

Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu, “Ayı yavrusu yaralı halde 31 Temmuz’da merkezimize getirildi. İlk geldiği zaman genel durumu kötüydü. Muhtemelen açlığa bağlı olarak şok tablosu gelişmişti. Yapılan muayenede de uyruk kemiğinde tam bir kırık olduğu tespit edildi. İlk iki gün ayının genel muayenesi yapıldı, genel durumu düzeltildi ve biraz daha stabil hale getirildi. Serom ve ilaç takviyesi yapılarak operasyona hazır hale getirildi. Dün (01 Ağustos 2017) yavru ayımızı operasyona aldık.” dedi.

Yavru ayının yaklaşık 15 kilogram ağırlığında 3 aylık dişi bir boz ayı olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu “Annesi Erzurum İspir bölgesinde köylüler tarafından öldürülmüş. İki kardeşi de açlıktan ölmüşler. 3. Ayımızda aç kaldığından muhtemelen otoyol kenarına ulaşmış ve burada trafik kazasında uyruk kemiği kırılmış. Operasyonumuz gayet başarılı geçti. Kemikleri tamamen karşı karıya getirdik ve pin uygulaması yaptık. Şu anda da merkezimizde operasyon sonrası bakımı günlük olarak devam ediyor. Serom ve ilaç takviyesi de devam edecek. En kısa zamanda iyileştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu ayrıca, tedavisi tamamlandıktan sonra da yaban hayatı merkei yetkilileriyle görüştükten sonra uygun görülmesi halinde doğaya salacaklarını aksi halde koruma altındaki bir milli parka veya hayvan bahçesine sahiplendireceklerini ifade etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5854 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

İran Matematik Olimpiyatı Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı Kars Belediye Başkanı kaldırımda işçilerle kahvaltı yaptı Yücel Üzeyir: Kars Yeniden Bal Cennetine Dönüşsün Tolga Yüce TGRT EU’nun Canlı Yayın konuğu Büyükşehir İlçelerin Altyapısını Yeniliyor Hollandadan Kağızmanlı öğrencilere çanta Iğdır’da PKK/KCK Propogandası:15 Gözaltı Ural Aküzüm ile Spor Üzerine Röportaj 953 Yıl Önce Kars’ta Doğan Türk’ün Güneşi Çengilli Kilisesi ayakta zor duruyor Kars’a fındık büyüklügünde dolu yagdı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır