KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı
2017-08-06 - 01:29
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı

Kars Kalesi eteklerinde Taş Köprünün yanı başında bulunan tarihi Muradiye Hamamı, restorasyonu için harcanan 633.45,93 TL'nin ardından ödenek çıkmaması sebebiyle inşaat çalışması yarım kaldı.

Kars'ta koruma altına alınıp ardından restorasyon çalışması yapılarak tekrar Kars turizmine kazandırılması amacıyla 29.03.2016 tarihinde restorasyon çalışmasına başlanılan tarihi Muradiye Hamamı ödenek çıkmaması sebebiyle, çalışmalar yarıda bırakılarak kaderine terk edildi.

1774 tarihinde Osmanlı Mimarisi tarzında inşaa edilen ve büyük ahşap balkonu bulunmasından dolayı halk arasında balkonlu hamam olarak ta bilinen Muradiye Hamamı bir büyük ve bir küçük iki kubbeden oluşan, içerisinde kemerler bulunan hamam ilgisizlikten dolayı kaderine terk edilmiş durumda iken Kars İl Özel İdaresi tarafından 633.45.93 TL ihale bedeli ile tarihi hamamın restorasyon çalışması 29.03.2016 tarihinde başlatılmış, ihale şartnamesinde verilen 200 günlük iş yapım süresinin tamamlanmasıyla birlikte belirtilen tarihte ilk etabı tamamlanarak fotoğraflarda görüldüğü vaziyette bırakılmıştır.

Kars'ın tarihi mekanlarını gezmek için gelen yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan eserler arasında bulunan Muradiye Hamamını gezmek için gelen vatandaşlar ise böyle tarihi bir eser,n bu vaziyette bırakılmasına tepki gösteriyor. Tarihi taş köprü yanında bulunan Muradiye Hamamını ziyaret eden vatandaşlar ise yapılan restorasyon çalışmasındaki bilgilendirme levhasında yazan ihale fiyatına rağmen hala inşaat halinde kalmasına tepki göstererek, madem devamını getirmeycektiniz, bunca masrafı neden buraya yaptınız? Yazık günah değil mi? bu devletin milletin parasına. Görüyorsunuz yaklaşık 1 Milyon TL para harcanmış ama hala inşaat halinde, burada ilk etap çalışmaları devam ederken burada gelip boy boy demeç verenler oldu, şimdi soruyoruz neredesiniz? neden bunca masraftan sonra bu tarihi yapıyı tamamlamıyorsunuz?" şeklinde olurken, tepkilerini şöyle sürdürdüler, Kars'ta zaten bu tür eserlerin kazandırılmasına yönelik çalışmaları gerçek manda göremiyoruz, burada göz boyamaktan başka bir işlem yapılmadı, keşke dediğimizde haksız olsaydık, olsaydıkta bu eser harcanan bunca paranın ardından böyle yarım vaziyette bırakılmayarak bu şehre bu tarihe kazandırılsaydı" ifadelerini kullandılar.

Karslı vatandaşlar 633.45.93 TL tutarında para harcanarak ilk etabı tamamlanarak kaderine terk edilen tarihi Muradiye Hamamının daha fazla zarar görmeden, ilk etapta yapılan uygulamaların bozulmasına fırsat verilmeden devamının getirilerek Karsa, Karslıya, Kars turizmine kazandırılmasını istediler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 15117 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediyesi Asfalt ve Kaldırım Çalışmalarına Devam Ediyor Karsta 63 Yaşındaki Vatandaş Aracında Ölü Bulundu Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır