Bir başkadır Erzurum’da mısır keyfi
Bir başkadır Erzurum’da mısır keyfi - Erzurum’un Narman İlçesi’nde Ramazan ayının son 10 günü ve bayram oldukça keyifli geçti. Mısır sezonu nedeniyle her köşe başında sahura kadar mısır pişiren Narmanlı gençler bayramda da bol bol mısır yeme imkanı buldu
17:37:00 2010-09-10

Bir başkadır Erzurum’da mısır keyfi 

Erzurum’un Narman İlçesi’nde Ramazan ayının son 10 günü ve bayram oldukça keyifli geçti. Mısır sezonu nedeniyle her köşe başında sahura kadar mısır pişiren Narmanlı gençler bayramda da bol bol mısır yeme imkanı buldu.
 
Ramazan ayı Erzurum ve ilçelerinde oldukça renkli ve anlamlı geçti. İftar vakitlerine kadar lokanta ve bunun gibi işyerleri kapalı tutulurken, iftarın hemen ardından geleneklerde canlandırıldı. Teravih namazından sonra kahvehaneler önünde toplanan vatandaşlar günün yorgunluğu ve hararetini demli çaylarda giderdiler. Çeşitli oyunlar ve sohbetlerle süslenen uzun geceler sahur vakitlerinde ise gençlerle hareketlendi.
 
Yaşlıların dinlenmek için evlerine çekilmeleriyle birlikte gençler cadde ve sokaklarda çeşitli etkinlikler yaptı. Bu etkinliklerin en renkli anları ise Ramazanın son 10 gününde kendini gösterdi.
 
Leziz mısırıyla ünlü Narman’da tarlalarda, cadde ve sokak kenarlarında ateşler yakan gençler yakılan ateşlerle hem gecenin soğuğunda ısındılar hem de mısır pişirerek 1 yıllık mısır özlemlerini giderdiler. Patates haşlama ve isli demlikte közde çay demleyen gençler her gün bir başka vatandaşın tarlasından getirdikleri mısırları pişirmekle meşgul oldular.
 
Sahur vaktine kadar sohbet ederek kaynaşan gençler mısır sefasıyla da keyiflerine keyif kattılar.
 
Son sahur vaktine kadar yine mısır pişiren gençler gurbette olan hemşehrilerine de mısır ikram ettiler.
 
Gençler, “Son birkaç yıldır Ramazan ayı mısır mevsimine rastlıyor. Önümüzdeki yıl da mısır dönemine denk geliyor. Bayramdan sonra 1 hafta daha mısır yenilir ve ondan sonra mısırlar kurur. Bizler Ramazanda sahura vaktine kadar mısır pişirme keyfini iyice çıkardık. Bunun yanında hem çaylarımızı yudumladık hem de bol bol sohbet edip kaynaştık. Aynı zamanda da geceleri hava soğuk olduğu için ateş etrafında ısınmış olduk. Keyifli bir Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz. Tüm İslam aleminin Ramazan bayramını da kutluyoruz.” dediler.
(BA-BA-S) ERZURUM/NARMAN (KHA) – BEDİR ALTUNOK

Bu haber  4567  kere okundu