Kocaman “EVET” Diyeceğim Ama……!
Kocaman “EVET” Diyeceğim Ama……! - Siyasal Birikim Gazetesi sahibi Mustafa Küpeli referandum yorumu
19:39:00 2010-09-10

Kocaman “EVET” Diyeceğim Ama……! 

Siyasal Birikim Gazetesi sahibi Mustafa Küpeli referandum yorumu
 
Recep Tayip Erdoğan’ın Anayasasına hayır!... Herkesin içine sindirebileceği anayasalara evet diyeceğim.
 
Hükümet aylardır ülke gündemini; yok Bülent Arınç’a suikast, yok bu komutan böyle yapmış, içeri almalar, gizli tanıklar, bir sürü komplo teorileri, son olarak da Anayasa değişikliği ile halkı oyalayıp duruyor.
 
Yerel seçimlerin yapıldığı kışın fırtınalı günlerin de Tunceli Valisi buzdolabı yanında suyu olmayan evlere çamaşır makineleri dağıttırırken, bazı Valiler de bu yıl Temmuz’un kavurucu sıcaklarında da seçim rüşveti olarak kömür dağıttılar.
 
Ne yazık Sivil Toplum örgütleri devletin gelirlerinin bir parti tarafından hoyratça har vurup harman savrulmasına sessiz kaldılar, gereken tepkiyi göstermediler.
 
Dahası Devletin değil AK Partinin Valisi Kaymakamı ve bürokratı olan zevatı törenle karşıladılar, Devletin bürokratını meydan toplantılarına ve iftar sofralarına sürükleyip devletin yapısını bozmak için yoğun çaba gösteren Ak Parti iktidarına payidar oldular.
 
Merak edip sormuyorlar, bu afişlerin, bilboardların, reklamların, iftarların, miting alanlarına insan taşımaların, bu oldukça pahalı kampanyaların gider kaynağı nedir? Kimler tarafından karşılanıyor? Nasıl ve hangi amaçla karşılanıyor?
 
İşsizlik diz boyu, işçi, emekçi, esnaf, dul, yetim, gariban, köylü, yoksulluktan inim inim inliyor.
 
Başbakan mitinglerde esnafa, Halk Bankasından aldığınız kredi faizlerini indirdim, “Alın yatırım yapın” diyor Siftah bile yapamadan dükkanını kapatan esnaf nereye yatırım yapsın ki halkın alım gücü olmayınca.
 
Mitinglerde dağıtılan broşürler de eski anayasaya yer verilmiyor. Yani neyin, nasıl değiştirildiği anlatılmıyor. Halkın doğru karar vermesinin önü kesiliyor.
 
12 Eylül anayasasının getirdiği siyasi partiler kanunu, barajlı seçim kanunu, milletvekili dokunulmazlığı, halen aynen muhafaza edildiğine göre, bu anayasaya nasıl hakkın anayasası, sevil anayasa oluyor? anlayan varsa beri gelsin anlatsın. 
Sırf Anayasaya evet denilmesi için Tüyü bitmemiş yetimin hakkı peşkeş çekiliyor
 
12 Eylül sonrası yazılan Anayasa Kenan Evren\'in ve Ordunun bir anayasasıymış. Artık Sivil Anayasanın yazılmasının vakti gelmişmiş. Darbeciler yargılanacak. Özgürlükler gelecek bunlar halkı kandırmaca şeyler.
 
AK Parti iş başına geldiği günden beri kendine Muhalif gördüğü medyayı, ulusal ve yerel basını, sivil toplum örgütlerini, aydınları, susturmak için elinden gelen her yolu denedi. Bazılarını bitirdi. Yerel seçimlerde oyları düşünce telaşa düştü. Seçimi kaybedersem kendimi güvenceye alayım diye yargıyı denetim altına almak istiyor. Durum bundan ibarettir.
 
12 Eylül anayasası Kenan Evren’in başkanlık yaptığı cuntanın baskısı ile yani zoraki olarak halka kabul ettirildi. Ak parti buna ilaveten Devletin bütün imkânlarını kullanıyor.
 
Belediyeler devrede, “Evet” Kampanyası için milyon dolarlar harcıyorlar. TRT’nin emirleri altında yalan yanlış programlarla halkı yanıltıyorlar. Sanatçılar, aydınlar, sivil toplum örgütleri tehdit ediliyor, iş dünyası "taraf olmayan bertaraf olur" denerek baskı altına alınıyor.
 
Şimdi yapılan bu oylama zoraki değil mi?
 
En başında İstanbul Büyük Şehir belediyesi, Ak partili bütün ilçe belediyeleri hakları yasal olmadığı halde hem kendi personellerini, hem de kendilerine bağlı yan kuruluşlarda çalışan elemanlarını ve belediye araç gereçlerini kullanarak haksız ve eşitsiz bir evet kampanyası yürütmektedirler.
 
Halktan aldıkları vergilerle şehrin antrelerinde, stantlarda, Anons yapmakta, slayt gösterisi ile vatandaşı etkilemeye çalışmaktadırlar.
 
İnsafla söyleyin! Kenan Evren ve Ordu zorbacı da, bunlar daha mı az zorbacı?
 
12 Eylülden sonra gelen hükümetler kimi AB isteklerini yerine getirmek amacıyla, genel bir mutabakatla 82 anayasasının 85 maddesini değiştirip; ölüm cezasını, 141-142-163 gibi ceza maddelerini kaldılar ama hiç kimse böyle bir gürültü koparmadı. Halkı siyah beyaz renklere bölmedi. 
 
Bu ülkede bir anayasa yazılacaksa ki yazılmalıdır. Evvela toplumsal mutabakat sağlanmalıdır.
 
Ve o anayasanın başında halkın temel talepleri gelmelidir.
 
Laik, Cumhuriyetin ve devletin bölünmez bütünlüğünü koruyan, aynı zamanda   demokrasi, insan hak ve özgürlüklerine, evrensel hukuk kurallarına uygun gerçekten yasama, yürütme ve yargı dengelerini koruyan bir anayasa olmalıdır.
 
Demokratik bir anayasa “Ben yaptım oldu” gibi dayatma ile değil, mecliste grubu olsun olmasın bütün siyasi partilerin, sendikaların, meslek örgütlerinin diğer sivil toplum örgütlerinin, yasa-yargı mensuplarının, baroların, aydın katılımı ile kurulan bir halk meclisi tarafından hazırlanıp, halkoyuna sunulmalıdır.
 
Anayasa, bu Anayasayı tek başına kendine göre yazan ya da yazdıran Recep Tayyip Erdoğan ve AKP\'nin olmamalıdır.
 
Fazla değil aşağıdaki maddelerde Anayasa maddelerin eklenip oylamaya sunulsaydı Kocaman evet diyecektim
 
1- Dokunulmazlıklarını kaldırılmasına kocaman “EVET” diyeceğim
 
2- Seçim barajı %10 \'un altına düşse kocaman “EVET” diyeceğim
 
3-Memurlara grevli sendikal haklar tanınsa kocaman “EVET” diyeceğim
 
4-Parti Başkanlarına krallık yetkisi tanıyan Siyasi partiler kanunu değişseydi kocaman “EVET” diyeceğim.
 
5-Gerçekten yargı bağımsızlığı sağlansa değişseydi kocaman “EVET” diyeceğim.
 
Bunların hiç biri yoksa HAYIR diyeceğim.
 
AK Partili belediyelerde dönen dolaplar, İmar tadilatlarında elde edilen milyon dolarlık rantlar, yasa dışı yollarda kısa sürede kazanılan milyar dolarlar, Belediye başkanları, Bakan yardımcıları ve meclis üyelerinin katlanarak büyüyen mal varlıkları ve bunlara göz yummalar sürdükçe, 600’e yakın yolsuzluk dosyası TBMM’de bekledikçe, dokunulmazlık kaldırılmadıkça elbette HAYIR diyeceğim. Hem de Kocaman bir HAYIR.
 
Mustafa KÜPELİ - Mustafakupeli36@gmail.com
(TD-BA-S) KARS (KHA) – TACETTİN DURMUŞ

Bu haber  3899  kere okundu