Hayvan içme suyu göletleri

"Hayvan içme suyu göletleri"

PLANLAMA VE PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN HAYVAN İÇMESUYU GÖLETLERİ YÖREDEKİ HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ GELİR ARTIŞI SAĞLAYACAKTIR.

Hayvan içme suyu göletleri

KAFKAS HABER AJANSI

PLANLAMA VE PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN HAYVAN İÇMESUYU GÖLETLERİ YÖREDEKİ HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ GELİR ARTIŞI SAĞLAYACAKTIR.

Kars ve Iğdır illerinde gerçekleştirilecek 12 adet hayvan içme suyu (HİS) göletine ait planlama ve proje yapımına ait planlama ara raporu sunumu, DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ın başkanlığında, bölge müdür yardımcıları ve ilgili şube müdürleri ile personellerin katılımıyla bölge müdürlük toplantı salonunda yapıldı.

 Bu kapsamda yapılacak olan 12 adet hayvan içme suyu (HİS) göleti;

1. Kars Digor-Alem HİS Göleti

2. Iğdır Tuzluca-Aliköse HİS Göleti

3. Kars Digor-Arpalı HİS Göleti

4. Kars Digor-Bostankale HİS Göleti

5. Kars Akyaka-Duraklı HİS Göleti

6. Kars Merkez-Karakaş Eşmeyazı HİS Göleti

7. Kars Sarıkamış-Yayıklı HİS Göleti

8. Kars Digor-Donandı HİS Göleti

9. Kars Susuz-Porsuklu HİS Göleti

10. Kars Kağızman-Şaban HİS Göleti

11. Kars Digor-Yaylacık HİS Göleti

12. Kars Sarıkamış-Yenigazi HİS Göleti

Bu hayvan içmesuyu göletlerinin yapılmasının amacı; hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Kars ve Iğdır illerinde, hayvanların içme suyuna ulaşım mesafelerini kısaltarak et ve süt verimlerini artırmak. Hayvan içmesuyu yetersizliğini de gidermek suretiyle hayvan sayısının daha da artırılmasının sağlanması. 50 bin adet küçükbaş hayvan ve 27 bin adet büyükbaş hayvan potansiyeline göre tasarlanan söz konusu hayvan içmesuyu göletlerinin proje maliyeti yaklaşık 50 milyon lira olup, yıllık 32 milyon lira et ve süt geliri artışı sağlayacak. Rantabiltesi yaklaşık 17 olup, bu projelerin çok ekonomik ve gerekli olduğunu da göstermekte.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.461903