KARS Haber Girişi : 03 Nisan 2021 00:35

Hidalgo, Ani Arkeolojik Alanı’nı gezdi

Hidalgo, Ani Arkeolojik Alanı’nı gezdi KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Hidalgo, Ani Arkeolojik Alanı’nı gezdi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Programlar Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo Ani Arkeolojik Alanı’nı ve Kars kent merkezini gezdi.

AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Programlar Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte Kars’a geldi. Ani Arkeolojik Alanı’na geçen Hidalgo, yaklaşık üç saat boyunca antik kentteki tarihi yapıları gezdi. Ani Arkeolojik Alanı’ndan çok etkilendiğini belirten Hidalgo “Aslında geçen yıl eşim ve çocuklarımla birlikte Ani’yi gezmiştik. Çok etkileyici ve olağanüstü bir yer. Bu yıl hem arkadaşlarım hem de eşim ve çocuklarımla yeniden geldim. Gördüğüm en güzel arkeolojik alanlardan biridir” dedi. Gezi sonrası Kars’a dönen Hidalgo, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir’i ziyaret etti. Taşdemir, Ajans’ın çalışmaları ve başta Ani Arkeolojik Alanı’ndaki Ebu-l Menuçehr Cami olmak üzere Ajans’ın Kars’ta yürüttüğü projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Hidalgo daha sonra AB’nin katkısıyla Ajans tarafından yürütülen “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi”nin uygulandığı Haydar Aliyev Caddesi’ni gezdi. SERKA Genel Sekreteri Taşdemir ile Hidalgo projenin ilerleyişi ve geleceğe yönelik işbirlikleri üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret programı sonrası Taşdemir, Hidalgo’ya Sarıkamış obsidyen taşından yapılan kahve takımı hediye etti. Hidalgo’nun ziyaretine SERKA Kars Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Nesim Karakurt, Turizm, Tanıtım ve Çevre Birim Başkanı Çağrı Birol Esatoğlu, Kars Kültür Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz eşlik etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.