KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Göle sokaklarında ney ve kaval dinletisi
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ardahan’ın Göle İlçesi’nde ney ve kaval ustalarının hünerleri, yerel sanatçılar ve amatör seslerin yanık türküleriyle birleşince ortaya doyumsuz bir görüntü çıktı.
2012-07-08 - 20:23
ARDAHAN
Facebook'ta Paylaş
Göle sokaklarında ney ve kaval dinletisi
 
Ardahan’ın Göle İlçesi’nde ney ve kaval ustalarının hünerleri, yerel sanatçılar ve amatör seslerin yanık türküleriyle birleşince ortaya doyumsuz bir görüntü çıktı.
 
Göle’nin yanık sesleri bir araya geldi, sokaklar şenlendi, çay bahçeleri konser alanına döndü. Sıcak ve güneşli hava eşliğinde yanık sesiyle türkü söyleyen ve kaval çalan 65 yaşındaki Zabit Şeker, ney, türkü ve uzun hava severleri kısa sürede etrafında topladı. Göle’nin ana caddesinde yankı bulan ney sesine kulak verenler bir araya gelince ortaya da mini bir ney dinletisi çıktı. Göle’nin ney ve kaval ustaları Zabit Şeker ve Turan Tan, hünerli elleri ve bitmek bilmeyen nefeslerinden çıkan müziğe bir de yanık sesler eklenince doyumsuz bir müzik ziyafeti çekildi. Kürtçe ‘Denfebej’ diye bilinen sıra gecesi tarzı konserleriyle dilden dile dolaşan yerel sanatçı Mehmet Kılıç, yanık sesiyle dillendirdiği türkü ve uzun havalarla Gölelileri adeta mest etti. Müziği duyan ney, kaval ve yerel sanatçıların mini dinletisine eşlik etti. Efkarlar dağıtıldı, sevdalar yenilendi, eskilere gidildi ve yaylalara, sevgililere koşulan ağıtlar bir bir yüreklere aktı.
 
Kalabalığın artması üzerine Göle İlçesinde yeni açılan Erdoğan Demir’e ait Ailem Çay Bahçesi’ne gidildi. Burada da çaylar demlendi ve yanık sesli Göleliler bir bir türkü seslendirdiler. Caddeden türküler eşliğinde gelinen Çay Bahçesi’nde vatandaşlarda türkülere eşlik edince ortam konser havasına döndü.
 
65 yaşındaki yanık sesli Murat Teyran’da uzun hava türkülerle ortamı şenlendirdi. Murat Teyran’a gençlerde eşlik edince hafızalardan silinmeyecek bir ortam oluştu.
 
15 yıl önce Göle’den ayrılarak İstanbul’a yerleşen yerel sanatçı Mehmet Kılıç, “İstanbul’a gittik ama bu kültürü hiç unutmadık. Hep bu kültürle birlikte yaşadık. Bir Göle gecesinde beni tanıtan Gazeteci Ağabeyimiz Mustafa Küpeli’ye de teşekkür ediyorum. Şimdi de geldik ve Göle halkıyla birleştik. Kürt müziğinde Dengbejler vardık. Bunlar ellerini kulaklarına atar ve sabaha kadar türlü okurlar. Bunlarda müthiş ir enerji, müthiş bir versiyon ve çekim gücü var. Ve o dilin üzerinde etkisi o kadar büyük ki, bu lehçenin kaybolmamasında dengbejlerin çok büyük etkisi var.” dedi. 
 
GÖLE HAKKINDA
Yiğitkonağı (Türkeşen) boğazından geçmeden birleşen Kür ırmağının beş kolundan dört kolunun yayıldığı geniş bir düzlükte yer alan Göle adını; bugünkü ilçenin kuzey tarafında bulunan düzlük alanlardaki göllerde suların çekilmesiyle yerini düzlük ve çayırlıkların oluşturmasından aldı. 646 yılında Cizye’ye bağlanan Göle, 1939 yılında Cengizlilere, daha sonraları 1414 yıllarında Kars Akkoyunluların işgalinde kalmış, 1457’de Uzun Hasan Oltu, Göle, Ardahan üzerinden Tiflis’e akın ederken tabi kıldığı Atabekleri Gürcistan kralına karşı koruyup Gürcistan’a bağlanmaktan kurtarmıştır. Osmanlılar, Ardanuç ile birlikte Göle ve Ardahan bölgesini alarak küçük Ardahan Sancağı adı ile Göle’yi Erzurum’a bağlamışlar ve 1579’da yeniden Kars’a bağlanmış. 1828 tarihinden sonra Rus işgaline uğramış bu işgalden can ve mal bakımından ağır kayıplar vermiştir. Ardahan, Çıldır Sancakları ile irtibatı kesilmiş bu kez de Oltu’YA bağlanmıştır. Daha sonra Oltu’dan alınıp Ardahan’a nahiye olarak devredilmiştir. Merdinik köyü ve nahiyesi adıyla bilinen Göle 10. Ordu gelinceye kadar Rus işgalinde kalmıştır. 10. Ordu kısa bir zaman süre birliklerini geri çekince bu boşluktan yararlanan Rus birlikleri özellikle Ermeniler 1915 yılının Ocak ayında Göle’yi köyleriyle birlikte işgal etmiştir. İlçe 30 Eylül 1920’de Oltu üzerinden gelen ordularımızın tarafından kesin olarak kurtarıldı. Bu tarihten 1992 yılına kadar Kars iline bağlı bir ilçe olan Göle, 1992 yılında Ardahan iline bağlanmıştır.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA) – BEDİR ALTUNOK (ÖZEL HABER)
 


 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5575 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Ahmet Arslan bu akşam çok tanıdık bir isimle canlı yayında Mehmet Uçum Kimdir? Bakan Arslan, Çukurova Havalimanı için tarih verdi Bakan Arslan, Tarsus Çamtepe Otoyolu Kavşağı temel atma törenine katıldı Bakan Arslan, Akdeniz Sahil Yolu Projesi tünel açılış töreni`ne katıldı Bakan Arslan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuştu Bakan Arslan Durmazlar Makine’yi ziyaret etti Susuza Teklifler5 Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’dan Kars’ta Konferans Kağızman Kaymakamı İmamlarla Toplantı Yaptı Vali Doğan talimat verdi, şehir içi yolları onarılıyor! 28 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
CHP Milletvekilleri Referandum için Kars’ta
CHP Milletvekilleri Referandum için Kars’ta
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Kars’ta akıl almaz kaza!
Kars’ta akıl almaz kaza!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır