• 17 Temmuz 2019 Çarşamba

İsmet Hagi, çiftçilerin sorunlarını Ankara’ya taşıdı

"İsmet Hagi, çiftçilerin sorunlarını Ankara’ya taşıdı"

Kars Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı İsmet Hagi, TZOB tarafından düzenlenen Doğu Anadolu bölge toplantısında Kars ziraat odaları olarak çiftçilerin sorunlarını Ankara’ya taşıdı.

smet Hagi, çiftçilerin sorunlarını Ankara’ya taşıdı

KAFKAS HABER AJANSI

Kars Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı İsmet Hagi, TZOB tarafından düzenlenen Doğu Anadolu bölge toplantısında Kars ziraat odaları olarak çiftçilerin sorunlarını Ankara’ya taşıdı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Doğu Anadolu Ziraat Odaları Bölge toplantısı, Ankara’da yapıldı. TZOB Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Ağrı, Ardahan, Iğdır, Erzincan, Erzurum ve Kars’ta bulunan 44 Ziraat Odası’ndan Oda Başkanları katıldı. Kars Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı İsmet Hagi, il ve ilçelerde tarım ve hayvancılık konusun da yaşanan sıkıntıları dile getirerek hem ülkemiz tarım ve hayvancılığı açısından hem de çiftçiler açısından gerekenlerin bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi.

İSMET HAGİ ŞUNLARI SÖYLEDİ:

ÜLKEMİZ SON ZAMANLARDA BÜTÜN SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE DE  ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYOR. HER GEÇEN GÜN ARTAN GİRDİ FİYATLARI ÇİFTÇİMİZİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKLE KALMIYOR ÜRETİMDEN VAZGEÇMEKLE YÜZ YÜZE GETİRİYOR.

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞIN KALBİ OLAN BÖLGEMİZDE BU OLUMSUZLUKLARDAN FAZLASIYLA ETKİLENMİŞTİR. BU BÖLGEDE HAYVANCILIK İLE UĞRAŞAN ÇİFTÇİMİZ GEREK UZUN SÜREN KIŞ KOŞULLARI GEREKSE KÖYLERİMİZDE HALA TAMAMLANAMAMIŞ  ALT YAPI VE SULAMA EKSİKLİKLERİ NEDENİ İLE ZATEN ÇOK BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞAMAKTADIR.

 BU ZORLUKLARIN ÜSTÜNE EKLENEN YEM FİYATLARININ, MAZOT VE GÜBRE FİYATLARININ ARTIŞI ÇİFTÇİMİZE AĞIR DARBE VURMUŞTUR.

 ÜRETİMİNDEN KAR EDEMEYEN ÇİFTÇİMİZ İŞLETMESİNİ KÜÇÜLTMEYE GİDİYOR VE TİCARET YAPMAK YERİNE SADECE GEÇİM SAĞLAMAK İÇİN ÜRETİME DEVAM EDİLİYOR.

 ÇÜNKÜ KIRSAL DA TEK İŞ İMKANI TARIM VE HAYVANCILIKTIR. GEÇİMİNİ BİLE SAĞLAYAMAYAN BİRÇOK ÇİFTÇİ KÖYDEN KENTE GÖÇÜ TERCİH EDİYOR. BUNLARLA BİRLİKTE;

BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN DESTEKLEME KAPSAMINA ALINAN MAZOT GÜBRE VE HAYVAN DESTEKLEMELERİNİN GİDERLERLE  KARŞILAŞTIRMA YAPILIP  BUNA GÖRE ÖDEMELER YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ.

*GEÇEN YIL GÜNDEME GELEN KIRMIZI ET İTHALATININ ARDINDAN BU YILDA BÜYÜKBAŞ HAYVAN İTHALATI ÇİFTÇİMİZE AĞIR DARBE VURMUŞTUR.ÜSTELİK İTHAL EDİLEN HAYVANLARDA ŞARBON, ŞAP,BRUSELLA HASTALIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR. BU DA HEM HAYVAN VARLIĞINI TEHDİT EDİYOR HEM DE İNSAN SAĞLIĞINA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR.

*GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE ÇİFTÇİYE 30 BİNE KARŞILIK 6 ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN VERİLMEKTEDİR. OYSA İHALEYE GİREN FİRMALAR SÖZ KONUSU BU HAYVANLARI PİYASA KOŞULLARINDA 3 BİN TL’YE MAL EDİP ÇİFTÇİYE TESLİM EDİYOR.

HAYVANLARIN ALIM KONUSU  DIŞARDAN FİRMALARA DEĞİLDE DEVLET ELİYLE TİGEM ARACILIĞIYLA YAPILIRSA HEM DAHA KALİTELİ HAYVAN ALINIR HEMDE 30 BİN TL’YE KARŞILIK 7-8  ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN TEDARİK EDİLMİŞ OLUR.

*DEVLETİMİZİN %30 HİBE DESTEĞİ İLE VERMİŞ OLDUĞU DÜVE İÇİN BAŞVURULAR ALINDI. BAKANLIĞIN BELİRLEMİŞ OLDUĞU BU PROJEDEKİ BOŞ DÜVEYE 6  BİN GEBE DÜVEYE İSE 10.000 TL DEĞER VERMİŞTİR.

BU FİYATLARDAN HAYVAN TEMİN ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR . DURUM BÖYLE OLUNCA ARI HASTALIKLARDAN ARINMIŞ ÇİFTLİKLERDE HAYVANLAR ÇOK YÜKSEK FİYATLARDA BULUNUYOR .

 ÇİFTÇİLER İSE BU FİYATLARDA HAYVAN ALIMINDA ZORLANIYOR . BU DURUMA BAKANLIĞIN ÇÖZÜM GETİRMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

* ZİRAAT BANKASINDA ÇİFTÇİLERE VERİLEN SÜSPANSELLİ KREDİLER KONUSUNDA BANKA ÇİFTÇİYİ KORUMADIĞI GİBİ MAĞDUR DURUMA DÜŞÜRMEKTEDİR.

ÇİFTÇİNİN YANINDA OLMASI GEREKEN ZİRAAT BANKASI  NE YAZIKKİ SON ZAMANLARDA ÇİFTÇİYE SIRTINI DÖNMÜŞ VE ESNAFA KREDİ İMKANLARI SUNMAKTADIR. KREDİ KULLANMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERDEN 2’ ŞER MEMUR KEFİL VE ŞEHİR MERKEZLERİNDE DE DAİRE VEYA ARSA  HİPOTEK İSTEMEKTEDİR.

ŞEHİR MERKEZLERİNDE TAŞINMAZ MÜLKİYETİ OLAN ŞAHISLARIN ÇİFTÇİLİK UĞRAŞIDA OLMASI BEKLENEMEZ. ZİRAAT BANKASI İLE BAKANLIK DÜZEYİNDE GÖRÜŞMELER YAPILARAK ÇİFTÇİ BANKASI BİLİNCİ HATIRLATILIP BU BİLİNÇ YENİDEN KAZANDIRILMALIDIR.

ÇİFTÇİLERİMİZDEN KÖYDE BULUNAN TAŞINMAZLARDAN  HİPOTEK İSTENMELİ VEYA BU YÖNDE POLİTİKALAR BENİMSENMELİDİR.

ÇÜNKÜ BANKANIN  TEMİNAT OLARAK ÇİFTÇİDEN  İSTEMİŞ OLDUĞU TAŞINMAZLAR İÇİN ÇİFTÇİ MEVCUT HAYVAN VARLIĞINI SATIP TAŞINMAZ ALIYOR BUNU TEMİNAT OLARAK GÖSTERİYOR.

BU DA HAYVANCILIK KONUSUNUN GERİLEMESİNE SEBEP OLAN BİR DİĞER ETKEN OLARAK NE YAZIKKİ KARŞIMIZA ÇIKIYOR.

AYRICA 2011 YILINDA % 0 FAİZLE DEVLET TARAFINDAN ÇİFTÇİLERİMİZE VERİLEN KREDİ İMKANLARININ TEKRAR GÜNDEME ALINMASINI İSTİYORUZ.

* İLİMİZDE KALİTELİ VE SERTİFİKALI TOHUM SIKINTISI YAŞANMAKTADIR. BU DA  İLKBAHARDA TOHUM FİYATLARINDA AŞIRI ARTIŞLAR NEDEN OLMAKTADIR. DEVLETİMİZİN BU DURUMADA MÜDAHALE ETMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

*% 50 HİBE PROGRAMLARI KAPSAMINDA OLAN TARIM ALET VE EKİPMAN DESTEKLERİNİN DEVAM ETMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

 *2014 YILINDA BAŞLATILAN ÇATAK PROJESİ; ÇİFTÇİYE TARIMDA BÜYÜK KOLAYLIKLAR SAĞLAMASIYLA BİRLİKTE BİRÇOK ARAZİYİ DE TARIMA KAZANDIRMA İMKANI VERDİ GEÇTİĞİMİZ YILLARDA  İLİMİZDE ÇATAK PROJESİ İLE  17 BİN 300 DÖNÜM TARIM ARAZİSİ  TARIMA KAZANDIRILDI VE NE YAZIKKİ 2018 YILINDA BU PROJE ASKIYA ALINDI . BU PROJENİN DEVAM ETMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

*ÇİFTİÇİYE SUNULAN HİBE VE PROJELERDE KÜÇÜK AİLE İŞLETMERİNİ DE DİKKATE ALINARAK KOŞULLARIN OLUŞTURULMASINI TALEP EDİYORUZ.

*BAZI İÇELERİMİZİN KÖY MERA VE YAYLALARINDA ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLMESİNDEN DOLAYI ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAMAKTADIR.     

BU SORUNA EN YARARLI OLACAK ŞEKİLDE BİR ÇÖZÜM GETİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

*ÇİFTÇİ BAĞKURU AYLIK PRİM ÖDEMELERİ 583 TL ‘DİR. BU MİKTAR ÇİFTÇİLERİMİZİN ÖDEME GÜCÜNÜ AŞMAKTADIR. BU RAKAMIN DAHA UYGUN HALE GETİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

*İL VE İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİNDE GÖREV ALAN TARIM MÜHENDİSLERİ VE VETERİNER HEKİMLERİMİZİN KURUM İÇİNDE MASA BAŞINDA DEĞİL DE

SAHADA ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLUP BİLGİ VERMELERİNİ VE TARIMI KONTROL ALTINDA TUTMALARINI TALEP EDİYORUZ.

HERKESE TEŞEKKÜR EDER , SAYGILARIMI SUNUYORUM

 

İSMET HAGİ SORUNLARI ŞÖYLE SIRALADI:

1-BÜYÜKBAŞ VE  KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞIN DESTEKLENMESİ KONUSUNDA GIDA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BU GÜNE KADAR  ÇİFTÇİYE  YETERLİ MİKTARDA DESTEĞİ SAĞLAYAMAMIŞTIR. ÜLKEMİZDEKİ ET İHTİYACINI YERLİ ÜRETİMLE  DEĞİL   İTHAL ETLE KAPATMAYA ÇALIŞAN BAKANLIK SÜREKLİ İTHAL   ET GETİRMEKTEDİR. BUNA ÇÖZÜM OLARAK ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ ÖZELLİKLE DAMIZLIK HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUNDA BUZAĞI BAŞINA 1.500 TL DESTEK VERİLMELİ Kİ ÇİFTÇİ ÜRETİMİ DEVAMLI HALE GETİREBİLSİN.

2-SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZE İTHAL OLARAK GETİRTİLEN HAYVANLARDA ÖZELLİKLE BRUSELLA,ŞAP,ŞARBON GİBİ BİR ÇOK HASTALIK ÜLKEMİZE  GİRMİŞ BULUNMAKTADIR.BU SORUN HAYVAN VARLIĞIMIZI TEHDİT ETTİĞİ GİBİ İNSAN SAĞLIĞINI DA OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR.

3-ÜLKE GENELİNDE ÇİĞ SÜT FİYATLARI OLDUKÇA  DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN SÜT ÜRETİCİLERİ EMEKLERİNE KARŞILIK ALAMADIĞI İÇİN DAMIZLIK HAYVANLAR KESİMHANELERDE KESİME GÖNDERİLMEKTEDİR. BUNA RAĞMEN ÇİĞ SÜT FİYATLARINDA HERHANGİ BİR ÇÖZÜM GETİRİLEMEMİŞTİR.NE YAZIKKİ ÜRETİCİNİN 1 TL İLE 1.40 TL ARASINDA SATTIŞA SUNDUĞU ÇİĞ SÜT MARKET RAFLARINDA ÜRETİCİYE 3 TL VE ÜZERİ RAHİŞ FİYATLARLA SATIŞA SUNULMAKTADIR.AYRICA BAKANLIĞIN ÇİĞ SÜT DESTEKLEMESİ OLARAK ÜRETİCİYE VERMİŞ OLDUĞU MİKTARI DA  ÇOK AZ BULMAKTAYIZ. BAKANLIĞIN ÇİĞ SÜT DESTEKLEMELERİNE 30 İLE 40 KURUŞ OLARAK DESTEKLENİRSE VERİLEN BU DESTEKLEME İLE ÜRETİCİNİN MOTİVASYON VE ÜRETİM ŞEVKİNİ ARTIRACAĞI KANAATİNDEYİZ.

4-TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN ÇİFTÇİLERİMİZE HER YIL SUNULAN HİBE PROGRAMLARI İÇERİSİNDE BULUNAN TARIM ALET VE  EKİPMANLARI DESTEKLEME ÇEŞİTLİLİĞİ SON ZAMANLARDA AZALTILMIŞ NE YAZIKKİ ÇİFTÇİNİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİRÇOK MAKİNE  EKİPMANLAR KALDIRILMIŞTIR. BU DESTEKLEMELERİN TEKRAR ÇİFTÇİYE VERİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALIDIR. ÇİFTÇİYE  TEKNOLOJİK VE MODERN TARIM MAKİNELERİ İLE ÜRETİM SAĞLAMALARI KONUSUNDA DESTEK VERİLMELİDİR.

5-ÜLKEMİZDE ÇİFTÇİNİN ÜRETİMDE KARŞILAŞTIĞI EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİR TANESİ DE SU SORUNUDUR.SU ZENGİNİ BİR ÜLKE OLMADIĞIMIZ İÇİN TATLI SU REZERVLERİMİZ KISITLIDIR.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ ACİL EYLEM PLANLARINDAN BİRİ DE AÇIK KANALLARDA VERİLEN SULAMA SULARININ DERHAL BASINÇLI SU KANALLARI İLE  TARLALARA ULAŞTIRARAK VAHŞİ SULAMANIN ÖNÜNE GEÇİP BASINÇLI SU SİSTEMİNDE YAĞMURLAMA VE DAMLAMA SULAMA İLE HEM SU TASARRUFUNDA BULLUNULABİLİR HEM DE VAHŞİ SULAMA İLE EROZYONA UĞRAYAN VA TAHRİP OLAN TOPRAĞI KURTARMIŞ OLURUZ.BÖYLECE SU TASARRUFUNDA DA BULUNMUŞ OLURUZ.

6-ZİRAAT BANKASINDA ÇİFTÇİLERE VERİLEN SÜSPANSELLİ KREDİLER KONUSUNDA BANKA ÇİFTÇİYİ KORUMADIĞI GİBİ MAĞDUR DURUMA DÜŞÜRMEKTEDİR.ÇİFTÇİNİN YANINDA OLMASI GEREKEN ZİRAAT BANKASI  NE YAZIKKİ SON ZAMANLARDA ÇİFTÇİYE SIRTINI DÖNMÜŞ VE ESNAFA KREDİ İMKANLARI SUNMAKTADIR.KREDİ KULLANMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERDEN 2’ ŞER MEMUR KEFİL VE ŞEHİR MERKEZLERİNDE DE DAİRE VEYA ARSA  HİPOTEK İSTEMEKTEDİR.ŞEHİR MERKEZLERİNDE TAŞINMAZ MÜLKİYETİ OLAN ŞAHISLARIN ÇİFTÇİLİK UĞRAŞIDA OLMASI BEKLENEMEZ. ZİRAAT BANKASI İLE BAKANLIK DÜZEYİNDE GÖRÜŞMELER YAPILARAK ÇİFTÇİ BANKASI BİLİNCİ HATIRLATILIP BU BİLİNÇ YENİDEN KAZANDIRILMALIDIR. ÇİFTÇİLERİMİZDEN KÖYDE BULUNAN TAŞINMAZLARDAN  HİPOTEK İSTENMELİ VEYA BU YÖNDE POLİTİKALAR BENİMSENMELİDİR.ÇÜNKÜ BANKANIN  TEMİNAT OLARAK ÇİFTÇİDEN  İSTEMİŞ OLDUĞU TAŞINMAZLAR İÇİN ÇİFTÇİ MEVCUT HAYVAN VARLIĞINI SATIP TAŞINMAZ ALIYOR BUNU TEMİNAT OLARAK GÖSTERİYOR.BU DA HAYVANCILIK KONUSUNUN GERİLEMESİNE SEBEP OLAN BİR DİĞER ETKEN OLARAK NE YAZIKKİ KARŞIMIZA ÇIKIYOR.

7-MAZOT VE GÜBRE FİYATLARI OLDUKÇA YÜKSEK OLDUĞU İÇİN DEVLET TARAFINDAN VERİLEN DESTEKLEME MİKTARLARI ÜRETİM YAPABİLMEK İÇİN GİRDİ FİYATLARINI NE YAZIKKİ KARŞILAYAMAMAKTADIR. DESTEKLEMELERİN ARTTIRILMASI İÇİN GİRDİ FİYATLARININ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKMEKTEDİR.

*HUBUBAT DESTEKLEMELERİ BÖLGEMİZDE ARPA ,BUĞDAY  5 TL ÖDENMEKTEDİR. BU DESTEKLEMELERİN ARTTIRILMASI GEREKMEKTEDİR.AYRICA  FATURALAR ZAHİRECİLERİN ELİNDE BULUNDUĞUNDAN ÜRETİM YAPIP ÜRETTİĞİ ÜRÜN SADECE HAYVAN YEMİ İHTİYACINI KARŞILAYAN ÜRETİCİ DESTEKLEMELERDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN ZAHİRECİLERDEN PARA KARŞILIĞI FATURA KESTİRMEKTEDİR. BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÖNLEMLER ALINMALIDIR.ÇKS ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILARAK BUNUN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR.

*ORGANİK  TARIM  YILLARDAN BERİDİR 20 LİRADAN BAŞLAYAN DESTEKLEMELERİ 10 LİRAYA KADAR DÜŞÜRÜLDÜ.SON BİRKAÇ YILDIR ORGANİK  TARIM  ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMELERİNİN DÜZENLEME YAPILARAK DÖNÜME 30 TLYE ÇIKARILMASI KONUSUNDA TALEPLERİ VAR .

*ÜLKEMİZDE 5 MİLYON KOLONİ ARI MEVCUDU VARDIR. BUNA KARŞIN ÜRETİLEN BAL MİKTARI 200 BİN TON CİVARINDA .TÜRKİYE DÜNYA 2. VE 3. OLARAK MEVSİM ŞARTLARINA BAĞLI OLARAK DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR.ÜLKEMİZDE NE YAZIKKİ SON 6 YILDIR ARI KOLONİ DESTEKLEMELERİ HİÇBİR ARTIŞ YAPILMAMAKTADIR VE 10 TL OLARAK DESTEKLENMEKTEDİR.ARICILIKTA BAHAR BAKIMI NAKLİYE MASRAFLARI MUM VE İLAÇ MASRAFLARI SÜREKLİ ARTARKEN BUNA KARŞI DESTEKLEME MİKTARI HİÇBİR ŞEKİLDE ARTTIRLMAMIŞTIR.ARI YETİŞTİRİCİLERİ BAKIMINDAN KOLONİ BAŞINA  EN AZ 50 TL DESTEKLEME İSTENMEKTEDİR.

*BİLİNDİĞİ ÜZERE KARS  KAFKAS BÖLGESİNE YAKIN BİR İLDİR VE KAFKAS KÜLTÜRÜ İLE TANINMAKTADIR.1993 YILINA KADAR KARS TA KAFKAS ARISI KORUMASI İÇİN KARS İZOLE BÖLGE İKEN NE YAZIKKİ 1993 ‘ TEN SONRA KARS VE IĞDIR İZOLE BÖLGE KONUMUNDAN ÇIKARILARAK SADECE ARDAHAN BIRAKILDI. BU NEDENLE KARSLI VE IĞDIRLI ARI ÜRETİCİLERİ DIŞARIDAN GELEN GEZGİNCİ ARICILARA KARŞI ELLERİNDEKİ SAF KAFKAS ARISINI KORUYAMAMKTADIR.ŞU ANDA MELEZ ARIİLE ÇALIŞAN ÜRETİCİLER HER NE KADAR SAFLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILSADA DIŞARDAN GETİRİLEN ARI LAR TARAFINDAN SÜREKLİ IRKI BOZULMAKTADIR.KARS SOĞUK BÖLGE OLDUĞUNDAN MELEZ ARI SOĞUK BÖLGEDE ÖLMEKTE VE BAL RANDUMANI DÜŞMEKTEDİR.HALBUKİ KAFKAS ARISI SİYAH TÜYLÜ İRİ VE SOĞUĞA OLDUKÇA DAYANIKLIDIR.-40 C YE KADAR DIŞARIDA KIŞLATILABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.İSTEĞİMİZ KARS VE IĞDIRIN TEKRAR İZOLE BÖLGE KONUMUNA ALINMASIDIR.

*KARS TA DEVLETE AİT DAHA ÖNCE ÇİMENTO FABRİKASI ,AYAKKABI FABRİKASI ,ET  KOMBİNASI ,YEM FABRİKASI ,SÜT FABRİKASI SATILMIŞTIR NE YAZIKKİSATILAN BU FABRİKALAR 2 VEYA 3 YIL İÇİNDE KAPILARINA KİLİT VURULARAK KAPATILMIŞ SONRAKİ ZAMANLARDA YERLERİNE YAP- SATÇILARA VERİLMİŞTİR.ŞUANDA DEVLETE AİT TEK BİR FABRİKA BULUNMAKTADIR.O DA ŞEKER FABRİKASIDIR.SON AYLARDA HIZLA SATIŞA ÇIKARILAN ŞEKER FABRİKALARI KARSLI ÜRETİCİLERİ DE TELAŞLANDIRMIŞTIR.ÜMİT EDİYORUZ  Kİ BİRÇOK KİŞİNİN GEÇİMİNİ SAĞLADIĞI FABRİKA ÖZELLEŞTİRİLMEZ VE DEVLETE AİT OLARAK ÜRETİMİNE DEVAM EDER.ZİRAAT ODALARI OLARAK DA PANCAR ÇİFTÇİSİNE HER TÜRLÜ DESTEĞİMİZİ SUNMAKTAYIZ.

*.ÇATAK  BÖLGEMİZDE ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ.BÖLGE ARAZİLERİMİZ TAŞLI OLDUĞU İÇİN EKİM ALANLARININ  EN AZ % 70’ İ TAŞLIK VE ÇEĞİL TAŞLARDAN OLUŞMAKTADIR.2018 YILI İTİBARİ İLE BAKANLIK ÇATAK DESTEĞİNİ DURDURMUŞTUR İLİMİZDEKİ TARIM ARAZİLERİNİN TARIMA KAZANDIRLMASI İÇİN BAKANLIĞIN DESTEKLEME MİKTARINI ARTTRARAK ÇATAK PROJESİNİ TEKRAR GÜNDEME ALMALIDIR.

*BİLİNDİĞİ ÜZERE İLİMİZ YAYLALARI VE MERALARI OLDUKÇA FAZLADIR.TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ İLE BİRLİKTE KÖYLER VE ŞEHİRLER DAHA CAZİP HALE GELMİŞTİR.GÖÇERLER YAYLA ŞARTLARININ ZOR OLMASI SEBEBİ İLE SON YILLARDA YAYLACILIK %50 AZALMA GÖSTERMİŞTİR.YAYLACILIK HAYVAN OTLATMA MALİYETLERİNİ %30 DÜŞÜRMEKTEDİR.YAYLACILIĞA TEKRAR TEŞVİK ETMEK İÇİN YAYLALARA BAKANLIK TARAFINDAN MODERN SULAMA GÖLETLERİ MODERN ÜSTÜ AÇILIR KAPANIR BARINAKLAR GÖÇERLER İÇİN İSE UFAK APART TARZI 1+1 EVLER TOKİ TARAFINDAN YAPTIRILARAK SU VE ELEKTRİKLE DAHA MODERN VE YAŞANILABİLİR BİR HALE GETİRİLEREK YAYLACILIK DESTEKLENMELİDİR.

*583 TL OLAN BAĞKUR PRİMİ ÇİFTÇİNİN ÖDEME ŞARTLARINI ZORLAŞTIRMAKTADIR. SGK YÖNETİM KURULUNDA BULUNAN SAYIN GENEL BAŞKANIMIZDAN RİCAMIZ YÖNETİM KURULUNUN GÜNDEMİNE BU KONUYU TAŞIYARAK PRİMLERİN %50 SÜSPANSE İLE 280-290 TL YE ÇEKİLMESİ KONUSUNDA TALEBİMİZİ DİLE GETİRMESİDİR.

*ÜLKEMİZDE OLDUĞU GİBİ İLİMİZ VE BÖLGEMİZDE DE BAŞ GÖSTEREN BUZAĞI ÖLÜMLERİ MAALESEF Kİ  %30-40 GİBİ CİDDİ RAKAMLARI GÖRMEKTEDİR. BU DURUM KARŞISINDA AŞILAMA VEYA FARKLI YÖNTEMLER BULUNARAK BU ÖLÜMLERİN ÖNÜNÜN KESİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

*ÜLKEMİZDE VE İLİMİZDE KALİTELİ VE SERTİFİKALI TOHUM SIKINTISI YAŞANMAKTADIR. İLİMİZİN İKLİM ŞARTLARINDAN DOLAYI YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLERİN KALİTESİNDEN %50 DAHA DÜŞÜKTÜR.ÇİFTÇİLERİMİZE DAHA KALİTELİ BİR ÜRETİM İÇİN TMO ÇİFTÇİNİN ÇKS BEYANINDAKİ İHTİYACI KADAR BELİRTMİŞ OLDUĞUN SERTİFİKALI TOHUMU %50 HİBE İLE TMO ‘DEN TEMİN EDEREK BATIDAKİ ÜRÜN KALİTESİ İLE REKABET HALİNE GETİRİLMELİDİR.

*HAVZA BAZLI DESTEKLEMELER BÖLGEMİZDE  İSE YEM BİTKİLERİ İÇİN KONUŞULAN BİR DİĞER HUSUS İSE VERİLEN DESTEKLEMELERİN KALDIRILACAĞI VEYA DESTEKLEMELERDEN KISITLAMAYA GİDİLECEĞİ YÖNDE.BÖYLE BİR YAPTIRIMIN OLMASI DURUMUNDA KABA YEM İHTİYACI BÜYÜK ÖLÇÜDE AÇIK VERECEĞİ GİBİ ÜRETİMDE DURACAKTIR.TALEBİMİZ AYNI FİYATLARDAN DESTEKLEMELERİN DEVAM ETTİRİLMESİ YÖNÜNDEDİR.

*ŞEKER PANCARI İÇİN TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN DÖNÜME EN AZ 100 TL DESTEKLEME İLE  ÇKS SİSTEMİNE DAHİL EDİLMESİ VE ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİNİ DE ZİAAT ODALARINA BAĞLANMASININ SAĞLANMASI.

*MİRAS YOLUYLA VARİSLERE BIRAKILAN TARIM ARAZİLERİ ONLARCA VARİSE  BIRAKILDIĞINDAN ARALARINDA ÇIKAN ANLAŞMAZLIKLARA SEBEP OLURKEN  SÖZ KONUSU TARIM ARAZİLERİ 80 -100 HANELİ KÖYLERİMİZDE 1 VEYA 2 ARAZİ DOSYASI YAPALABİLMEKTEDİR. GERİYE KALAN VARİSLER ARAZİLER EKİP BİÇEMEDİĞİ GİBİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN DESTEKLEMELERDEN DE FAYDALANAMAMAKTADIR.BU DURUMUN  TARIM KOMİSYONUNDA YER ALAN KİŞİLER TARAFINDAN  MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINARAK TEK ŞAHISTA TOPLANMASININ SAĞLANMASINA VE  TARIM ARAZİLERİNE EKİP BİÇME ZORUNLULUĞU OLMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILMASINI TALEP ETMELERİNİ İSTİYORUZ.

*300 KOYUN PROJESİ DESTEKLEMELERİNDE YAPILAN AÇIKLAMADA BAŞVURU YAPAN VE UYGUN ŞARTLARI TAŞIYAN KİŞİLERE 300 KOYUN VERİLECEĞİ YÖNÜNDE İDİ.FAKAT  PROJE  KABUL SONRASINDA   VERİLEN KOYUN SAYISI ÇİFTÇİNİN  İŞLETMESİNDE KAYITLI  BULUNAN HAYVAN SAYISI İLE TAMAMLANMA YOLUNA GİDİLMİŞTİR. AYRICA PROJE İLE VERİLEN HAYVANLAR KOYUN –KEÇİ BİRLİKLERİ TARAFINDAN TEDARİK EDİLMİŞ VE ÇİFTİ  2700 TL OLARAK SATIŞA SUNULMUŞTUR.FİYAT YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ÇİFTÇİNİN ALIM GÜCÜNÜ DE DÜŞÜRMÜŞTÜR.

*DEVLETİMİZİN %30 HİBE DESTEĞİ İLE VERMİŞ OLDUĞU DÜVE İÇİN BAŞVURULAR ALINDI. BAKANLIĞIN BELİRLEMİŞ OLDUĞU BU PROJEDEKİ BOŞ DÜVEYE 6  BİN GEBE DÜVEYE İSE 10.000 TL DEĞER VERMİŞTİR. BU FİYATLARDAN HAYVAN TEMİN ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR . DURUM BÖYLE OLUNCA ARI HASTALIKLARDAN ARINMIŞ ÇİFTLİKLERDE HAYVANLAR ÇOK YÜKSEK FİYATLARDA BULUNUYOR .ÇİFTÇİLER İSE BU FİYATLARDA HAYVAN ALIMINDA ZORLANIYOR . BU DURUMA BAKANLIĞIN ÇÖZÜM GETİRMESİNİ TALEP EDİYORUZ

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.229254