İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı

İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı

Kars’ın en çok çalışan ilçe odalarının başında gelen Digor Ziraat Odası, çalışmalarının yanı sıra Kars’ın tarım ve hayvancılığını ulusal medyaya taşımaya devam ediyor.

İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı


İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı

Kafkas Haber Ajansı

Kars’ın en çok çalışan ilçe odalarının başında gelen Digor Ziraat Odası, çalışmalarının yanı sıra Kars’ın tarım ve hayvancılığını ulusal medyaya taşımaya devam ediyor.

Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi öncülüğünde birçok projeye imza atan Digor Ziraat Odası, ulusal basında tarım ve hayvancılığın nabzını tutan ‘Çiftçi TV’ye konuk oldu. Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, Kars’ın ve ilçelerinin ülke tarımındaki yerini masaya yatırarak, yapılanlar ve yapılacaklar hakkındaki her şeyi bir bir konuştu.

Konuşmasında 2017 yılının Kars’a tarım anlamında iyi gelmediğini kaydeden Hagi, geçtiğimiz yıl bölgede yaşanan kuraklığa dikkat çekti. “2017 yılı bize hiç iyi gelmedi.’ Diyen Hagi;  “Özellikle kurallık konusunda çok büyük sıkıntılar çektik. Bölgemizde bu sene aşırı derece de kuraklık oldu. Bazı tarlalardan hiçbir şekilde arpa buğday alamadık. Şuan da sanırım samanın kilosu seksen kuruş. Tek bir şansımız vardı. O da bu sene kışın iyi geçmesiydi. Bunun da çok büyük faydası oldu. Mesela şuan da Iğdır’da hayvanlar otluyor. Kar olsaydı oralarda hayvanlar otlamazdı. Saman beş yüze kadar çıkardı.” Şeklinde konuştu

“BAKANLIK DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR”

Öte yandan bakanlığın Hayvancılık anlamında büyük desteklerinin olduğunu belirten İsmet Hagi; “Sağolsun sayın bakanımız bu sene et ithalatı yaptı. Bu konuda çiftçi biraz sıkıntı yaşadı. Şöyle sıkıntılar yaşadı. Sekiz ay hayvanlar içerideydi.  Buda çok büyük bir maliyettir. Şuanda saman seksen kuruş diyoruz da, yemin torbası altmış ile yetmiş arası… Şimdi sekiz ayı hesapladığımızda bir hayvanın maliyeti 5 bin 6 bin lira çıkıyor. Etin yüksek olduğunu bizde biliyoruz. Ama girdiler yüksek olduğu için mecburen öyle. Bizde bundan kar etmiyoruz zaten, zarar ediyoruz. Keşke şuan da akaryakıt  5 bin 70 kuruş olacağına 2 bin olsaydı. Bizde eti 15 liradan satardık. Daha çok randuman alırdık.” dedi.

“PARA ARACILARIN CEBİNE GİRİYOR”

Kars’ta çiftçilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan aracıları da atlamayan Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi; “Ama şuan da çiftçi de kazanmıyor, tüketicide kazanmıyor. Yani şuan da sıkıntımız o. Para aracıların cebine giriyor. Mesele şuanda bizim çiftçimiz sabah saat dörtte kalkıyor. Çok zor ama karşılığını alamıyor. Şöyle karşılığını alamıyor. Şuanda bizde zaten kesimhaneler yeni yeni yapılıyor. Daha önce yoktu. Hayvanı tüccara satıyor. Tüccar da götürüp onu besliyor. 15-20 liraya alıyor kilosunu, götürüp 60 liraya satıyor. Yani bunu aracı kazanıyor. Ama aracıya baktığımız zaman şuanda gizli fiyatlar yüksek. Yani girdi fiyatları düşük olsa hiç kimse zorluk çekmez.” Diye konuştu.

Kars’ın genelinde olduğu gibi Kars’ın Digor ilçesinin de yaklaşık yüzde 98’inin hayvancılıkla uğraştığının altını çizen İsmet Hagi, hükümetin çiftçiye desteğinin olduğunu fakat destekleme kademelerinin yanlış olduğunu ve devletin desteklerinden küçük aile işletmelerinin faydalanamadığına işaret etti.

“DESTEKLEME KADEMELERİ ÇOK YANLIŞ”

İsmet Hagi, canlı yayın programında konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi; “Bizim ilçemizde yüzde 98’i tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Yüzde 2’si memur.  Devletimiz destek veriyor. Sağolsun şuanda ki hükümetimizde destek veriyor ama destekleme kademeleri çok yanlış. Şöyle bir örnek vereyim. TKDK‘da bizim  bölge de ahırlar yapılıyor. Yüz baş iş ile iki yüz baş arası. Bunlara hemen hemen bir tanesinin maliyeti 1500 ile 200 bin EURO, yani çok büyük bir rakam. Şuan da ilimizde 75-76 civarında işletme yapılmış ve hepsi boşta. Yüzde 10’u ya dolu ya dolu değil. Mesela buna yapılan masraf küçük aile işletmelerine yapılsaydı. Küçük aile işletmeleri şimdiye kadar hiçbir destek verilmedi. Hep büyük işletmelere gittik ama bu işletmede burada tutturamadık. Avrupa’da yapılır da, Türkiye’de yapamadık. Küçük aile işletmelerine destek verilirse et sorunu da çözülür. Nasıl bir destek verilirse? Şuan da dana desteği veriyor. Önce anasına destek vereceksin. Sonra danasına destek vereceksin. Yani şuan da bizim damızlık hayvanlarımıza destek verilirse en azından yem desteği… En azından bin bin beş yüz lira verilirse kimse hayvancılığı bırakmaz. Göçüde önleriz. Bizim çiftçilerin yüzde 80’i 50’nin üzerinde gençler yok. Yani gençlik kalmıyor. Çünkü kazanmadığı bir yerde kalmaz. Mecburen göçüp gidiyor. Ama kalan yaşlılarda belli bir süre kalır. Küçük aile işletmelere destek verilirse bu iş çözülür ve ithal gereği de kalmaz.”

“DEVLETİN VERDİĞİ KREDİLERİ KİM ALDI, KİM ALAMADI?”

2010 yılında bakanlık tarafından verilen sıfır faizli kredilerden faydalananları ve faydalanamayanları da gündeme taşıyan Hagi; “Şimdi bu sıfır faizli kredilerde kim faydalandı? Doktorlar faydalandı, avukatlar faydalandı. Niye doktorlar faydalandı, avukatlar faydalandı? Hayvancılığı bilmeyen geldi hayvancılık yaptı. Ama niye yaptı, niye orada ki çiftçi yapmadı. Çünkü Ziraat Bankası teminat istedi. Şehirde bir daire ya da bir arsa. Şimdi köyde yaşayan çiftçinin dairesi oluı mu, arsası olur mu? Köyde ki evi beş yüz dönüm arazisini ipotek kabul etmedi. Bu sefer çekemeyince İstanbul’dan adam geldi sıfır faizle kredisini aldı, belli bir hayvan gösterdi hayvanı sattı gitti. Bu sefere orada ki çiftçi faydalanamadı. Şuanda ne yazık ki büyük işletmeler faydalanıyor. Büyük işletmelerde sadece para kazanmak amaçlı büyük yatırım yapıyor. Para kazanmayınca kapatıp gidiyor. Umurunda değil. Hatta genel başkanımız Şemsi Bayraktar bir şöyle söyledi: “Damızlık hayvanlara  bin lira destek verilsin.” Çok güzel olurdu. Mesela şuanda damızlık hayvana destek verilirse çiftçi on hayvanla geçimini yapar. En azından bin lira verilse, bin lira yem parası, saman parasını kurtarır.” İfadelerine yer verdi.

“300 KOYUN PROJESİ OLDUKÇA YERİNDE OLUR”

Son olarak hükümetin gündemine aldığı ‘Köyüne Dönene 300 Koyun Projesi’nin hayata geçmesi halinde oldukça yerinde ve kalkınma adına büyük önem arz ettiğine vurgu yapan Hagi; “Hükümetin gündeme aldığı 300 koyun projesi gerçekleşirse güzel olur. Ama araştırdığım kadarıyla 500 bin koyun dağıtımı yapılacak. Bu Türkiye genelinde 500 bin olduğu zaman il bazında dağılım yapıldığı  zaman ilimize 20 tane düşüyor, ilçelerimize 2 tane düşüyor. Yani bölgemizde ki çiftçi bundan faydalansa ne faydalanmasa ne. Yani bu çok az bir rakam. Yani sadece koyunculukta değil. Damızlık düğe alımı da olsun. Sıfır faizli kredi olsun, 300 baş değil 50 baş olsun. 50 başı olana 50 baş verilsin 100 baş olsun. Bunun asgari ücreti maaşı da verilirse, sigortası da yapılırsa zaten bu iki sene de 300 yapar.  Fazlasıyla artar. Ama şimdi bizim ilçemizde 4 bin tane çiftçimizden kalkıp iki kişiye verilirse o zaman çözüm olmaz.” dedi.

“DEVLETİN DESTEKLERİ BÖLGEYE GÖRE DEĞERLENDİRMESİ GEREKİYOR”

Programın sonunda Digor’da yaptığı faaliyetleri izleyicilerle paylaşan Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi şunları söyledi: “Ziraat Odası başkanı olmadan önce çiftçilikle bölgemiz çok taşlıydı. Bunu normal traktör biçeriyle bile bile biçemiyordunuz. Ben Oda başkanı olduktan sonra  2010 yılında kepçe aldım. Kepçeyi çiftçilerimize verdik. Ve bunun sadece akaryakıtını koyuyordular. Hemen hemen 45 bin arazi temizledik. Arazi de bu sene döverbiçerle biçtik araziyi. Bütün zahmetleri giderildi. Birde SERKA’ya bir proje sunduk. Makine ekipman aldık. Makine ekipman parkımız var. Taş  toplama makinesi aldık. Hibe aldık. Şuan da biz çiftçilerimize Konya’da tarım makineleri getiriyoruz. Yani hiçbir kar etmeden sadece nakliye parasını üstüne koyarak çiftçimize veriyoruz. Bunu daha önceden çiftçimiz gidip herhangi bir galeriden 50 bine aldığı makineyi şuanda bizden 40 bin liraya alıyor. Bu senede biraz kurak geçtiği için ton bulunmuyordu. Devletimiz zaten yulafa da destek veriyor, fiğe destek veriyor. Yem bitkisi amacıyla kullanmak için. Ankara Polatlı da yulaf getiriyoruz. Oradan aldığımız fiyatın üstüne hiçbir maliyet koymadan veriyoruz. İleri ki günlerde buğday arpa da getireceğiz. Çünkü bölgemizde yok. Kuraklık olduğu için tohum bulamıyoruz. Arazi sulamamız Digor’un hiçbir köyünde yok. İnşallah onu da en kısa zamanda giderirler. Kaymakamımız tarafından hemen hemen bütün köylerde yapıldı ama kaynak bulunamayan bazı köylerimiz var. İnşallah ona da en kısa zamanda el atarlar. Bizim bölgemizle Konya bölgesinde ki çiftçi bir tutuluyor. Bizim arazi arpa da 150 kilo veriyor dönüm başı. Bizde devletin verdiği mazot desteğini 17 lira alacağız, Konya’da çiftçi dönümüne 500  lira alıyor oda alıyor 17 lira. Gerçekten bölgeye göre devletin destek vermesi gerekiyor. Çünkü biz verim alamıyoruz.”

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 
Bu Haberin Manşeti :

İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı Sonraki Haber >>

İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı

DMCA.com Protection Status

İsmet Hagi Kars’ın Tarımını Ulusala Taşıdı

  Yukleme: 0.060805