• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

İSTAD Baharın Gelişi Nevruz Bayramını İstanbul Boğazında Karşıladı

"İSTAD Baharın Gelişi Nevruz Bayramını İstanbul Boğazında Karşıladı"

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Baharın gelişini ve Türklerin Ergenekon'dan çıkışını simgeleyen Nevruz Bayramını İstanbul Boğazında Valide Sultan gemisinde kutladı.

STAD Baharın Gelişi Nevruz Bayramını İstanbul Boğazında Karşıladı

KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Baharın gelişini ve Türklerin Ergenekon'dan çıkışını simgeleyen Nevruz Bayramını İstanbul Boğazında Valide Sultan gemisinde kutladı.

Sahilde Nevruz ateşi yakıldı, demir dövüldü.Yılın bereketli geçmesi için semeni gezdirilip, üzerik yakıldı. Davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Valide Sultan gemisi  İstanbul boğazında baharın gelişini karşılamak üzere harekete hazır olduğunda tıklım tıklım doluydu.

Her etkinliğinde İki devlet bir millet şiarı ile hareket eden Türkiye ve Azerbaycanlıların kardeşlik bağlarını güçlü kılmak, her iki devletin kültürünü ve geleneklerini yaşatmak  için uğraş veren İSTAD Valide Sultan gemisi hareket ettiğinde gemideki  programı saygı duruşu ve iki devletin milli marşının coşku ile okunması ile  başlattı.

Sunumunu Metin Yıldırım ve Azerbaycan Türkü Seide Ömer'in yaptığı programda  Seide Ömer Azerbaycan'da Nevruz Bayramı ile ilgili bilgiler verdi.

Kafkas Halk Oyunları ekibinin  sunduğu gösteri ilgi ile izlendi. Boğaza açılan gemi sahile dönünceye kadar  Azerbaycan müziği eşliğinde halaylar çekildi. Geceye çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Nevruz kutlamasının yapıldığı gecede  Türkiye Azerbaycan dostluk  ve kardeşliğine hizmet eden  aralarında Kafkas Haber Ajansı muhabiri ve Serhat Birikim Anadolu Yakası Temsilcisi Burhan Görken'in de bulunduğu,  TRT, Xezer TV, ON 4 TV, Yeni Metropol Gazetesi, Kent Yaşam Gazetesi,Önce Vatan Gazetesi temsilcilerine plaketler verildi.

Ayrıca geceye katkı yapan Muharrem Korkut ve Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Genel  Başkanı Sahil Gasımov'a da plaket verildi.  İSTAD Yönetim Kurulu ve üyeleri adına bir konuşma yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu gecede yaptığı konuşmada ” Sözlerime başlamadan önce Yeniz Zelanda'da Müslüman kardeşlerimize yapılan katliamı terör olayını şiddetle kınıyoruz terörün dini ırkı inancı olmadığı gibi akıtılan gözyaşının rengi aynıdır terör ve bu terörist eylemler çanak tutanları KINIYORUZ.

Bildiğiniz gibi bugün aynı zamanda Çanakkale zaferiniz 104.yıl dönümüdür. Çanakkale zaferi vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir. Yok edilmek istenen bir milletin, yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını canı pahasına savunduğunu göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Tarih boyunca hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğü ile temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı VATANINI kanı ve canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir.

Bu özelliği ile hem esaret yüzü görmemiş aynı zamanda yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuştur. Bu duygularla Çanakkale zaferini 104.yıl dönümünde kutlar, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve Milli kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun

Nevruz Bayramı Türk Dünyasının ortak mirasıdır. 4000 yıllık geleneğidir. Birçok halkla birlikte Türklerin günümüze kadar yaşattığı kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma bayramıdır. 21 Mart’ta insanlık adına birçok hadiseler yaşanmıştır. Bugün özellikle gece ve gündüzün eşit olduğu gündür. Toprağa, suya, havaya ve insanoğlunun kalbine yüce yaradanın merhamet ve bereketinin nakış nakış işlendiği gündür.

Bu özel günümüz kutlu olsun.

Bu günün düzenlemesine emeği geçen herkese İSTAD adına teşekkür eder saygılar sunarım.

İnşallah bir gün bu bayramları işgal altında bulunan Karabağ da hocalıda kutlarız." dedi

  Daha sonra söz verilen İSTAD üyesi ve Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Genel Başkanı Sahil Gasımov” sizlerle bir arada bulunmaktan aynı duyguları paylaşmaktan, Nevruz Bayramının Asya ve Avrupa’nın kesiştiği notada kutlamaktan gurur duydum onur duydum hepinizin bayramı mübarek olsun. İSTAD Başkanı AAK Başkan yardımcımız Sayın Sefer Karakoyunlu bey’e sizlerle beni bir araya getirdiği için teşekkür ederim birlik ve kardeşliğimiz sonsuza dek sürsün inşallah ileriki zamanlarda AKK’la İSTAD çok daha büyük başarılara imza atacaktır. Tüm AAKüyelerinin ve Avrupa da yaşayan Türk kardeşlerimizin selamını sizlere iletme isterim tekrar bayramınız kutlu olsun” dedi.

Gece, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışmanın sürmesi dileğiyle Avrupa ve Asya'nın kesiştiği noktada buluşmak üzere Türk dünyasını çeşitli bölgelerinden müzik ziyafetiyle  son buldu.

(BA-BA-S) İSTANBUL (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.215365