• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

İstimlak Mağdurunun Feryadı: Paramla bile yer alamıyorum

"İstimlak Mağdurunun Feryadı: Paramla bile yer alamıyorum"

Kars’ın merkeze bağlı Boğazköy Köyü’nde, baraj nedeniyle taşınmazlarının istimlak olması ve yeni köyde verilen alanın darlığı nedeniyle eski düzenini kuramayan Alişan Çohantimur, “Kendi paramla bile yer alamıyorum. Baraj suyu da kapıya dayandı. Şu anda 150 adet büyükbaş hayvanımı 3 ahıra sıkıştırdım. İlkbaharda yer verilmez ise hayvanlarımı satıp zorunlu göçmek zorunda kalacağım” dedi.

stimlak Mağdurunun Feryadı: Paramla bile yer alamıyorum

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın merkeze bağlı Boğazköy Köyü’nde, baraj nedeniyle taşınmazlarının istimlak olması ve yeni köyde verilen alanın darlığı nedeniyle eski düzenini kuramayan Alişan Çohantimur, “Kendi paramla bile yer alamıyorum. Baraj suyu da kapıya dayandı. Şu anda 150 adet büyükbaş hayvanımı 3 ahıra sıkıştırdım. İlkbaharda yer verilmez ise hayvanlarımı satıp zorunlu göçmek zorunda kalacağım” dedi.

Alişan Çohantimur, babadan kalma marda ve süt işletmeciliği mesleğini çocukluğundan bu yana yürüttü. Merkeze 20 km mesafedeki Boğazköy’de düzenini kurup işletmesini sürekli büyüttü. Köyde konut, işçi evi, 3 ahır, mandra ve bunlar için bir çok makine ekipman aldı. Yaz aylarında 10 işçi çalıştıran vergi mükellefi Alişan Çohantimur, bu düzenini hemen hemen bir mahalleye sığabilecek seviyeye getirdi.

Alişan Çohantimur’un köyüne yaptığı bu yatırımlar Kars Barajı’nın yapılması ve taşınmazların istimlakı nedeniyle çıkmaza girdi. Köy tüzel kişiliği kanunuyla yeni yapılan köyde sınırlı tutulan yerleşim alanı Alişan Çohantimur’u zora soktu. Yeni köyde verilen 1800 metrekare alan ve bunun da etrafından 3 adet yolun geçmesi ve 5 metre geri çekilmesiyle 800 metrekareye düştü. Buraya sadece madra yapabilen Çohantimur, hayvanlarını ve diğer taşınmazlarını getiremedi. Su da köye gelince çaresizce 150 büyükbaş hayvanını 3 ahıra sıkıştırdı. Suların yükselip etrafı kaplamadan eski düzenini kurabilmek için parasıyla yer istiyor. “Paramla yer bulamıyorum” diyen Çohantimur, göç etmemek ve köyünde düzenini devam ettirmek istiyor.

SU GELDİ KAPIYA DAYANDI

Alişan Çohantimur, “Baraj dolayısıyla buralar istimlak oldu. Benim burada 400 metrekare kapalı alan 1 mandram, 150 adet büyükbaş hayvanlık 3 adet ahırım, 160 metrekare bir adet daire, işçilerime ait 40 metrekare 1 adet konut ve dört gözlü 140 metrekare köy evim istimlak oldu. Yeni yapılan köyden ise 1 parsel 1800 metrekare yer alabiliyorum. Başka yer alamadım. Bu yerin de 3 tarafı yol. Her yoldan 5 metre geri çekme zorunluluğum var. Böyle olunca da 800 metrekaresini kullanabiliyorum. 800 metrekare yere de sadece depo gibi bir yer yaptırıp mandra malzemesini taşıyabildim. Malzememin yarısı da dışarıda. Şu anda ben 150 büyükbaş hayvanla burada kalmak zorundayım. Su da gelmiş kapımın önüne çıkmış.” dedi.

ZORUNLU OLARAK KÖYÜMDEN ÖÇÜYORUM

“Ben paramla yeterli yer alamadım.” diyen  Çohantimur, “3 kez valilik makamına dilekçe verdim 2 kez de Sayın Cumhurbaşkanımıza mektup gönderdim. Gelen cevaplardan da hiçbir sonuç alamadım. Buradan göçmek zorundayım. Zorunlu olarak köyümden göçüyorum. Benim isteğim ilkbaharda bana yeterli yer verilmesi. Tekrar kendi köyüme teşkilatımı kurabilmem için paramla yeterli yer istiyorum. Aski halde zorunlu olarak göçmek zorunda kalacağım. Sorun çözülmez ise mecburen hayvanlarımı satıp göçeceğim.” diye konuştu.

YAZ DÖNEMİ 10 İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR

Şu anda iki işçisinin olduğunu yaz döneminde de bu sayının 10’a çıktığını ifade eden Çohantimur şunları söyledi:

“İstimlaktan gelen parayla yeri köyde aynı düzeni kuramıyorum. İstimlakın verdiği para, para değil ki. 40 hayvanlık ahırıma 18 bin TL vermiş. 18 bin TL şu anda o ahırı yıkmaz bile. Ben artık ondan da umudu kestim ben artık kendi imkanlarımla kendi paramla yeterli yer istiyorum ki kendi imkanlarımla eski düzenimi kurabileyim. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüştükten sonra valiliğe gitmiştim. Müdürlük bize yerin kendilerine ait olmadığını ve yer verme yetkilerinin olmadığını söyledi. ‘Yer, köy tüzel kişiliğine aittir.’ dediler. Köy tüzel kişiliği de tek bir parsel verebiliyor. İkinci bir yer almakta olmuyormuş. Kanuna göre bir kişi iki dönümden fazla yer alamaz. Ben şimdi bu teşkilatımı 2 dönümlük yere nasıl yerleştireyim. Yerleşmem mümkün değil. Zaten verilen yer 1 parsel 1800 metrekare bu da zaten en büyük parsel.”

Madra işletmeciliği yaptığı için bir çok makine ekipmanının olduğunu onların da istimlakta alınmasını isteğini keşifte dile getirdiğini belirten Çohantimur, “Makine mühendisi tayin edin. Makine ekipmanların da değeri konulsun ki taşıyabilelim. Almıyorsa da bunun tayınmas ı için bir bedel lazım olduğunu ifade ettim. Onu da kabul ettiremedim. Şu anda kalorifer kazan dairesi makinesi 150 bin TL değerinde. Benim bunu kaldırabilmek için vinç bedeli olarak benden 5 bin TL istendi. Hem ekipmana ödeme yapmadılar hem de taşınması mesrafını üstlenmediler.” şeklinde konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.239291