• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Kaçakçılık Gürcistan’da masaya yatırıldı

"Kaçakçılık Gürcistan’da masaya yatırıldı"

Gürcistan Acara Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberlerindeki bürokrat ekibinden, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş dünyası temsilcileriyle ihracatçılar Birliği,Oda Başkanları ve iş adamları ve diğer ilgililer katıldı.

Kaçakçılık Gürcistan’da masaya yatırıldı

KAFKAS HABER AJANSI  / ZİYA AKYILDIZ

Gürcistan Acara Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberlerindeki bürokrat ekibinden, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez Gürcistan  Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş dünyası temsilcileriyle ihracatçılar Birliği,Oda Başkanları ve iş adamları ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Acara Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze, Acara ile Türkiye arasında tarihsel ve tarımsal alanda çok önemli bağlar olduğunu vurguladı.

Ticaret hacminin gelişmesi iş adamlarının yapacakları ticari faaliyetlerle olacaktır. Yılda en az iki kez olmak üzere iş adamları toplantılarını her iki tarafta gerçekleştirmek faydalı olacaktır. Ticaretin kolaylaştırılması adına atılan ve atılacak adamlar her iki taraf iş adamları için çok önemli' diye konuştu.

Gerek ithalat ve ihracatta, gerekse yatırımda kolaylıkların sağlanması halinde ticaret hacmimizin artacağından eminiz. Ticaret hacmimin artması her iki tarafta da sorun olan istihdamın artmasına ve ülkelerimizin kalkınmasına önemli katkı sağlayacaktır.

 İllegal yolarla Yürda sokulmak istenen Gıda ürünü olan sahte ve kaçak bal ürünleri hakkında etiket sorunluluğu ile resmi olarak anlaşma sağlanması istendi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan, Hopa Ticaret ve Sanayi Başkanı Osman Akyürek,Kafkas Odalar Bırlığı Kurulması için iki ülke oda başkanlarının onayı ile daha güzel faaliyetler sağlanacağını aktaran Akyürek,”Ekonominin zayıf olduğu bölgelerde her türlü sorunla karşılaşabiliriz. Toplumlardaki sosyal sorunların ekonomik sorunlardan kaynaklandığını hepimiz biliyoruz.

 İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesi hepimizin arzu ettiği bir konudur. Tüm ilişkilerimiz iyi komşuluk ve dostluk temelinde yükselmiştir. Bugün geldiğimiz noktada Gürcistan ile bölgemiz ekonomisi birbirine entegre olmuş, işadamlarımızın yaptıkları ortaklıklarla örnek olacak başarılara imza atılmış ve iki ülke ekonomilerine önemli katkılar sağlanmıştır,”dedi.

Acara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Saim Yeşıldağ,ise masaya alınan sahte ve bal ürürünü yani sıra çok önemli konular ele aldık.Gıda ürünlerin illegal  yollarla deil resmileşmesi için bazı önlemlerin alınması hususunda çok önemli konular ele alındı ama en önemlisi Kafkas Odalar Birliğin Kurulması ile daha çok  gelişmeler sağlanacağını işaret etti.

Sarp Sınır Kapısı'ndaki turizm amaçlı geçişlerin yol açtığı yoğunluk nedeniyle, sadece ticari yük taşıyan araçların giriş çıkışların rahatlatılması için açılması planlanan Artvin-Borçka Muratlı ( Maradit) Sınır Kapısı'nın bir an önce yapımına başlanması gerektiğine işaret eden Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Mertürk.Muratlı Sınır Kapısının açılması ile iki ülkenin ticaretine büyük katkı sağlayacaktır. 'Güçlü bölgeler ve güçlü ülkeler, güçlü ticareti doğurur, ifadesini kullandı.

 Toplantıya Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez,Ardahan,Trabzon, Artvin,Ardahan ve  Rize ile Acara Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları ile her iki taraf iş adamları katıldı.

(BA-BA-S) GÜRCİSTAN (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.230662