KARS Düzenleme Tarihi : 23 Ekim 2020 23:59 Haber Girişi : 24 Ekim 2020 00:00

Kadına şiddet toplum vicdanını rahatsız eden bir sorundur

Kadına şiddet toplum vicdanını rahatsız eden bir sorundur KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kadına şiddet toplum vicdanını rahatsız eden bir sorundur

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Valisi / Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün başkanlığında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Toplantısı” yapıldı.

Valilik Gazi toplantı Salonunda yapılan toplantıda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede paydaş olan kurumlar tarafından il merkezi ve ilçelerde yapılan çalışmalar ile ilgili sunum yapıldı.

Vali / Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, toplantıda yaptığı değerlendirmede; kadına yönelik şiddet ve erken yaşta yapılan evliliklerin ülkemizin önemli bir sorunu olduğunu belirterek, toplum vicdanını rahatsız eden bu sorunları önlemede ilgili tüm kurumların üzerine düşen çalışmaları titizlikle yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kadına yönelik şiddet konusunda 6284 Sayılı Kanun, ilgili yönetmelik, Valilik Genelgesi, eylem planı, koordinasyon planı ve ilgili bakanlıklar arasında hazırlanan protokoller çerçevesinde çalışmaların yapıldığını belirten Öksüz, koordinasyon kurulunun görevinin de yapılan bu çalışmaların izlenmesi ve değerlendirilmesi olduğunu söyledi.

İlgili mevzuat çerçevesinde ilimizdeki paydaş kurumların görevlerini büyük ölçüde yerine getirdiğini, Kovid-19 salgını nedeniyle özellikle gruplar halinde yapılması gereken eğitim programları ve saha çalışmalarının yapılamadığını belirten Sayın Valimiz, gerekli çalışma ve toplantıların mümkün olduğunca açık alanlarda ve mutlaka salgın kurallarına uygun bir şekilde yapılmasının uygun olacağını söyledi.

Vali Öksüz, paydaş kurumların yapması gereken çalışmalarla ilgili olarak kendilerine performans kriteri belirlemesi talimatı vererek, bu kriterler üzerinden yapılacak çalışmaların daha verimli, etkili ve anlamlı olacağını söyledi.

Vali ve Başkan Vekili Öksüz, toplumumuzun önemli bir sorunu olan kadına yönelik şiddet ya da kadın ölümlerinin tamamen önlenemese dahi her kurumun üzerine düşen görevi titizlikle yerine getirmesi halinde azaltılabileceğini ve zamanla da yok edilebileceğini, bu konuda kurumlar arasında koordinasyonun çok önemli olduğunu vurguladı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda çalışma yapan tüm kurumlara teşekkür eden Öksüz, bundan sonra yapılacak çalışmalarda başarılar diledi.

Öksüz’ün değerlendirmelerinin ardından katılımcılar tarafından dile getirilen konular istişare edildi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.