• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Kafkas Arı Heykelinde üretilen bal, Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günlerinde açık artırma ile satıldı

"Kafkas Arı Heykelinde üretilen bal, Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günlerinde açık artırma ile satıldı"

Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünde ressam heykeltıraş Yücel Üzeyir tarafından 460 yıllık çam ağacından yapılan 7 metre yüksekliğindeki Kafkas Arı Heykelinde üretilen bal, İstanbul Beylikdüzü’nde Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günlerinde açık artırmayla satıldı.

Kafkas Arı Heykelinde üretilen bal, Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günlerinde açık artırma ile satıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünde ressam heykeltıraş Yücel Üzeyir tarafından 460 yıllık çam ağacından yapılan 7 metre yüksekliğindeki Kafkas Arı Heykelinde üretilen bal, İstanbul Beylikdüzü’nde Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günlerinde açık artırmayla satıldı.

2 metre uzunluğunda 80 cm genişliğindeki tahtadan yapılmış içi oyuk Ana Kraliçe Kafkas Arı heykelin baş ve kuyruk kısmında iki ayrı koloniden üretilen yaklaşık 5 kiloluk bal, İstanbul Beylikdüzü’nde düzenlenen olan Kars Ardahan Iğdır tanıtım günlerinde açık artırma usulüyle satışa sunuldu. 15 bin TL’ye satılan baldan elde edilen gelir; şehit ve gaziler ile kimsesiz çocuklara bağışlanacak.

Diğer adı “DOĞANIN SESİ” sanat betimlemesiyle de bereketin ve emeği n sembolü olarak toprak ana kucağında 3 canlı gurubun bir birinde ayrılmaz unsuru olarak ‘biri olmasa hayat olmaz’ algılama bilinciyle üretilen bal her yıl geleneksel ve sanatsal  sosyal sorumluluk projesi  olarak  açık artırmaya çıkarılarak satılmaktadır.

Bu kapsamla; Kars’ın coğrafi işaret balında farkındalığını oluşturarak 2018 yılında da Kafkas arı heykelinde üretilen bal, Kars, Ardahan, Iğdırlı işadamlarının katımlarıyla İstanbul Beylikdüzü’nde düzenlenen tanıtım günlerinde müzayedesi yapılarak 5 bin TL taban fiyat belirlendi ve açık artırım usulüyle 15 bin TL’ye satıldı.

2 metre uzunluğunda 80 cm genişliğindeki Çam Ağacından yapılmış içi oyuk Ana Kraliçe Kafkas Arı heykelin baş ve kuyruk kısmında iki ayrı koloniden üretilen yaklaşık 5 kiloluk bal 3. Sosyal sorumluk projesi adıyla elde edilen gelir, şehit ve gaziler ile kimsesiz çocuklara bağışlanacak.

Bal üreticisi Yücel Üzeyir, “Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu; kültür ve sanatın bir toplumun gelişiminde en önemli unsurlardan biri olduğu ilkesinden hareketle, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine destek vererek Kars’ın bu konulardaki gelişiminde de rol oynamakta. Federasyon, kültür ve sanatta verdiği desteğin yanı sıra Doğu Anadolu’nun Kafkas arı ırkının ürettiği Kars ve Ardahan çevresinde coğrafi işaretli balında farkındalığını oluşturarak arıcılık istihkâmının artırılmasıyla bölge ekonomisine katkı sunmakta. Federasyonun sponsorluğundaki desteği bölgede bulunan Kafkas arı ırkının bilinirliğini yükseltmek, bölgenin sanatsal faaliyetlerini çeşitlendirmek ve coğrafi işaretli balının marka değerini yükseltilmesinde de önemli rol oynamakta.” dedi.

Yücel Üzeyir daha sonra şunları söyledi:

“Bu sanatsal acık artırma etkinlik müzayedesinin 3. Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Platformunda yapılması için desteğini esirgemeyen Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonuna teşekkür ederim. Kültür ve sanatın bir toplumun gelişiminde en önemli unsurlardan biri olduğu ilkesinden hareketle, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine destek vererek Kars’ın bu konulardaki gelişiminde de rol oynamakta. Federasyon, kültür ve sanatta verdiği desteğin yanı sıra Doğu Anadolu’nun Kafkas arı ırkının ürettiği Kars ve Ardahan çevresinde coğrafi işaretli balında farkındalığını oluşturarak arıcılık istihkâmının artırılmasıyla bölge ekonomisine katkı sunmuş olmaktadırlar. Bölgemizin tanıtım platformunu düzenleyen ve aynı zamanda acık artırıma müzayedesine de katılan burada federasyon başkanı Gürsel İlgiz, federasyon kurucuları işadamı Necati Aras, Anatolia Group Organizasyonu, Kafkasya Turizm, tüm emeği gecen Kars Ardahan Iğdır dernek başkanlarımızı yürekten kutlayarak hayatlarında başarılarının devamını dilerim.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.224070