Kafkas Güzelleri Büyüledi

"Kafkas Güzelleri Büyüledi"

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde “Kafkasya Üniversiteleri Bilim ve Kültür Şöleni” düzenlendi. Şenlikte sahne alan Gürcistan Lomsia Folklor Ekibi hareketli danslarıyla salonu coşturdu. Ekip lideri (Gristi Menabdistvili) Kristine Menabdişvili (26) ile oyuncu Nini Gogoladze (15) güzellikleriyle adeta büyülediler.

Kafkas Güzelleri Büyüledi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde “Kafkasya Üniversiteleri Bilim ve Kültür Şöleni” düzenlendi. Şenlikte sahne alan Gürcistan Lomsia Folklor Ekibi hareketli danslarıyla salonu coşturdu. Ekip lideri (Gristi Menabdistvili) Kristine Menabdişvili (26) ile oyuncu Nini Gogoladze (15) güzellikleriyle adeta büyülediler.

KAÜ, Kafkasya coğrafyasındaki ülkelerin sahi oldukları ortak mirastan yola çıkarak geleceğe ışık tutacak bir vizyon belirlemek dil, kültür, sanat, tarih, ekonomi, eğitim gibi alanlarda birikimlerin paylaşılması adına 9 ülkenin katılımıyla bilim ve kültür şöleni düzenlendi.

Düzenlenen törenle açılışı yapılan 1 Kafkasya Üniversiteleri Bilim ve Kültür Şöleni; Gürcistan, Nahçivan, İran Tebriz ve Kars’ın dans ve müzik grupları kültürel etkinlikte bir araya gelerek Kapalıspor Salonu’nda gösteri sundular. Grupların kendi yörelerine ait dans ve müzik dinletisi sunduğu şölene vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

KAÜ’nün Kafkaslara Açılan Bilim Kapısı misyonuyla başlattığı şölene Gürcistan, Rusya, Dağistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Nahçivan, İran Tebriz ve Kars Üniversiteleri katıldı. Başbakanlık TİKA ve Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteklediği şölende birbirinden renkli gösteriler sunan üniversiteliler büyük beğeni topladı.

KAFKASYA GÜZELLERİ                   

Yöresel kıyafetleri ve bölgelerine has güzellikleriyle dikkatleri üzerlerine çeken Gürcistan Lomsia Folklor Ekibinin oyuncuları güzellikleriyle adeta büyülediler. Ekip lideri Kristine Menabdişvili (26) ile oyuncu Nini Gogoladze (15) güzellikleriyle adeta büyülediler. Ekip lideri Kristine Menabdişvili (26) ile oyuncu Nini Gogoladze (15) güzelliklerinin yanında hareketli danslarıyla da beğeni topladılar.

Maia Meskuidze’nin tercümanlığında soruları cevaplayan Kristine Menabdişvili, “3 yaşından beri dans ediyorum. 23 yıldır bu meslekteyim. Ailece dansçıyız. 15 yıl önce yine Kafkas Üniversitendeydik çok mutlu olmuştuk. Şimdi de mutluyuz. 15 yıl önceki üniversiteyle şimdi ki üniversite çok değişmiş şimdi çok gelişmiş. Buradaki öğrencilerle arkadaş olduk hepsi çok misafirperverler. Güzelliğimizi de anne ve babadan almışız. Bizde danslar 6 yaşında başlıyor isteğe bağlı daha küçük yaşta da başlanabilir. Çünkü bizde gürcü oyunları çok yaygın. Dünyada da çok yaygın. Bugün Kafkas Üniversitesi’nin 26. Yılı çok da gelişmesini diliyorum.” dedi.

Nini Gogoladze de, “İlk defe yurt dışına çıktım ve ilk defa Türkiye’de bulunuyorum. Türkiye’de insanlar çok misafirperver ve çok sıcakkanlılar. Çok etkilendim. Bütün gün beraber oyunlarla ve şarkı söyleyerek geçiriyoruz. Bende dansa 6 yaşında başladım şu anda da 15 yaşındayım.” diye konuştu.

KAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mükremin Özkan Arslan ise, Kafkas Üniversitesi’nce organize edilen Kafkasya Üniversiteleri Bilim ve Kültür Festivalinin 3 gün devam edeceğini söyledi.

Amaçlarının Kafkasya bölgesindeki üniversiteleri bir araya getirmek olduğunu dile getiren Arslan ayrıca, Kafkasyadaki Üniversitelerin bir araya gelerek hem bilimsel hem de ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu bu amaçla ortak protokoller imzalamayı arzuladıklarını ifade etti.

Azerbaycan ekibinin Sarı Gelin türküsü eşliğindeki dansının da büyük ilgi gördüğü etkinlikte Kars ekibinin “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” türküsü eşliğindeki gösterisi ayakta alkışlandı. Gösteri sonrası Türk bayrağının açılması ve Atatürk’ün sesinin dinletilmesi ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla salonda büyük bir coşku yaşandı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / Bedir ALTUNOK 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.217597